رایزنی بایدن و مکرون برای پایان مناقشه قرارداد زیردریایی | DW | 22.09.2021

31/06/1400 10:36:00 ب.ظ

آمریکا و فرانسه تلاش دارند به مناقشه بر سر لغو قرارداد خرید زیردریایی‌های فرانسوی از سوی استرالیا پایان دهند. روسای جمهور دو کشور در پایان ماه اکتبر ملاقات می‌کنند و سفیر فرانسه به زودی به آمریکا بازمی‌گردد.

زیردریایی, فرانسه

آمریکا و فرانسه تلاش دارند به مناقشه بر سر لغو قرارداد خرید زیردریایی ‌های فرانسوی از سوی استرالیا پایان دهند. روسای جمهور دو کشور در پایان ماه اکتبر ملاقات می‌کنند و سفیر فرانسه به زودی به آمریکا بازمی‌گردد.

​​​​​​​ آمریکا و فرانسه تلاش دارند به مناقشه بر سر لغو قرارداد خرید زیردریایی ‌های فرانسوی از سوی استرالیا پایان دهند. روسای جمهور دو کشور در پایان ماه اکتبر ملاقات می‌کنند و سفیر فرانسه به زودی به آمریکا بازمی‌گردد.

جو بایدن و امانوئل مکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه روز چهارشنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) در مکالمه تلفنی خود تلاش کردند به مناقشه بر سر لغو قرارداد خرید زیردریایی از سوی استرالیا پایان دهند. رهبران دو کشور همچنین قرار گذاشتند تا با هم"مشاوره عمیق‌تر" انجام دهند.

طبق اعلام کاخ سفید دولت‌های آمریکا و فرانسه با انتشار بیانیه مشترکی از دیدار رهبران دو کشور در پایان ماه اکتبر در اروپا خبر دادند. در این دیدار قرار است"اعتمادی که خدشه‌دار شده با رایزنی‌های مفصل‌تر" بین طرفین تامین شود.در پایان ماه اکتبر اجلاس گروه ۲۰ در شهر رم، پایتخت ایتالیا برگزار می‌شود. از سوی دیگر قرار است در هفته آینده، سفیر فرانسه که از واشنگتن فرا خوانده شده بود، به محل ماموریت خود بازگردد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

پارلمان لبنان با رای‌اعتماد به دولت جدید به ۱۳ ماه خلاء سیاسی پایان دادجلسه بررسی برنامه دولت جدید و رای اعتماد به آن در پارلمان لبنان قرار بود ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی آغاز شود اما به دلیل قطع برق با حدود یک ساعت تاخیر تشکیل شد.

هشت اثر منحصر به‌فرد از پیکاسو از سوی دخترش به فرانسه واگذار شدبه گفته وزیر فرهنگ فرانسه واگذاری آثار جدید پیکاسو بر اساس توافقی صورت می‌گیرد که به دختر این هنرمند اجازه می‌دهد تا مالیات بر ارث خود را به صورت غیرنقدی پرداخت کند.

پایان بحران ۱۳ ماهه؛ پارلمان لبنان به کابینه میقاتی رأی اعتماد داد | DW | 21.09.2021در ماراتنی هشت ساعته، تمامی اعضای کابینه نجیب میقاتی از سوی نمایندگان پارلمان لبنان تایید شدند. این کابینه باید با بزرگترین بحران اقتصادی لبنان دست و پنجه نرم کند. لبنان از ماه اوت سال گذشته فاقد دولت بود. الان اینا مهم نیست که یک وزیر زن ندارن؟؟

جو بایدن در سازمان ملل: به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبندیمجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایالات متحده به همراه متحدان به عدم دستیابی ایران به سلاح پاکستان هسته ایو کسی ندید چرا ؟؟؟

سوء قصد به جان مشاور اول رئیس جمهوری اوکراین؛ زلنسکی: به شدت برخورد می‌کنیمترور با اسلحه گرم در اوکراین به دلیل درگیری‌های مسلحانه جاری در بخش‌های شرقی کشور، پدیده نادری نیست و در سال‌های اخیر چندین تن از سیاستمداران یا روزنامه نگاران در این کشور هدف عملیات ترورموفق و غیرموفق قرار گرفته‌اند.

قهرمان «هتل رواندا» به جرم «تروریسم» به ۲۵ سال زندان محکوم شدهواداران پل روسساباگینا بر این باور هستند که پرونده او و روند رسیدگی به آن «سیاسی» است.

جو بایدن (راست) و امانوئل مکرون، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ در نشست ناتو جو بایدن و امانوئل مکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه روز چهارشنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) در مکالمه تلفنی خود تلاش کردند به مناقشه بر سر لغو قرارداد خرید زیردریایی از سوی استرالیا پایان دهند.Aa پارلمان لبنان دوشنبه شب در پایان جلسه‌ای هشت ساعته به دولت نجیب میقاتی، نخست‌وزیر جدید این کشور رای اعتماد داد.Aa روزلین باشلو، وزیر فرهنگ فرانسه روز دوشنبه از واگذاری چند اثر منحصربه‌فرد از پابلو پیکاسو، نقاش اسپانیایی به دولت فرانسه خبر داد.کابینه دولت لبنان به نخست‌وزیری نجیب میقاتی پارلمان لبنان روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) کابینه نجیب میقاتی را تایید کرد و بدین ترتیب به بحران ۱۳ ماهه این کشور در تشکیل دولت پایان داد.

رهبران دو کشور همچنین قرار گذاشتند تا با هم"مشاوره عمیق‌تر" انجام دهند. طبق اعلام کاخ سفید دولت‌های آمریکا و فرانسه با انتشار بیانیه مشترکی از دیدار رهبران دو کشور در پایان ماه اکتبر در اروپا خبر دادند. این در حالی است که ۱۵ نماینده به دولت جدید رای اعتماد ندادند. در این دیدار قرار است"اعتمادی که خدشه‌دار شده با رایزنی‌های مفصل‌تر" بین طرفین تامین شود. برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «برای کشور ما افتخاری است که از آثار هنری جدید پیکاسو استقبال کنیم. در پایان ماه اکتبر اجلاس گروه ۲۰ در شهر رم، پایتخت ایتالیا برگزار می‌شود. دولت حسان دیاب، نخست‌وزیر پیشین لبنان به دنبال انفجار شدیدی که روز چهار اوت (۱۴ مرداد) سال گذشته در بندر بیروت روی داد استعفاء داده بود. از سوی دیگر قرار است در هفته آینده، سفیر فرانسه که از واشنگتن فرا خوانده شده بود، به محل ماموریت خود بازگردد. دولت جدید همچنین باید با صندوق بین‌المللی پول برای کمک به لبنان مذاکره کرده و نیز مقدمات انتخابات پارلمانی ماه مه سال آینده را فراهم کند.

خشم فرانسه از لغو قرارداد خرید زیردریایی انعقاد قرارداد دفاعی موسوم به"اوکوس" بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا که بدون هماهنگی با شرکا اروپایی صورت گرفت، موجی از انتقاد را برانگیخت. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است نمایندگان پارلمان را در محوطه بیرون ساختمان در انتظار پایان خاموشی و آغاز جلسه پارلمان نشان می‌دهد. همچنین قدیمی‌ترین نقاشی واگذار شده به فرانسه مربوط به سال ۱۸۹۵ است که گفته می‌شود پرتره‌ای از پدر پابلو پیکاسو است. اعلام حمایت آمریکا از استرالیا برای برخورداری از زیردریایی‌های اتمی موجب شد تا استرالیا توافق ۴۰ میلیارد دلاری برای خرید ۱۲ فروند زیردریای دیزلی از استرالیا را لغو کند. این اقدام استرالیا، خشم فرانسه را برانگیخت که منجر به فراخواندن سفرای فرانسه از آمریکا و استرالیا شد. دولت جدید لبنان پس از یک سال کشمکش سیاسی تشکیل شد تاخیر در تشکیل دولت جدید لبنان طی ماههای گذشته به بحران اقتصادی در این کشور دامن زد. پس از آن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواستار گفت‌وگو با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود شد. پابلو پیکاسو در سال ۱۸۸۱ در شهر مالاگا در جنوب اسپانیا به دنیا آمد و در سال ۱۹۷۳ در سن ۹۱ سالگی در شهر موژن در جنوب فرانسه درگذشت. بایدن در تماس تلفنی خود با مکرون بر"اهمیت استراتژیک فرانسه و اتحادیه اروپا" در منطقه"هند و اقیانوس آرام" برای آمریکا در مقابل افزایش گسترده نفوذ چین تاکید کرد. بسیاری از شهروندان لبنان طبقه حاکم بر این کشور را عامل بحران مالی و اقتصادی کنونی می‌دانند. حتی جلسه پارلمان برای تایید کابینه نیز به دلیل قطع برق با یک ساعت تاخیر شروع شد و نمایندگان تا زمان وصل شدن برق در حیاط ساختمان جمع شده بودند.

  به گفته او"یک سیستم دفاعی قوی اروپایی تاثیر مثبتی بر ناتو، ائتلاف آتلانتیک بین آمریکا و اروپا و امنیت جهانی دارد". در همین زمینه: . نجیب میقاتی وعده داده است که همزمان با از سرگیری مذاکرات با این نهاد بین‌المللی طرحی برای احیای اقتصاد لبنان تهیه خواهد کرد.