رایزنی قطر در جهت ترغیب آمریکا و ایران برای بازگشت به برجام | DW | 11.02.2021

23/11/1399 03:35 ب.ظ

وزیر امور خارجه قطر گفته است که کشورش برای رایزنی میان ایران و آمریکا برای ترغیب آنها به بازگشت به توافق هسته‌ای تلاش می‌کند. او اخیرا با رابرت مالی و جک سالیوان، مقام‌های عالی آمریکایی، به طور جداگانه دیدار کرده است.

وزیر امور خارجه قطر گفته است که کشورش برای رایزنی میان ایران و آمریکا برای ترغیب آنها به بازگشت به توافق هسته‌ای تلاش می‌کند. او اخیرا با رابرت مالی و جک سالیوان، مقام‌های عالی آمریکایی، به طور جداگانه دیدار کرده است. خبرگزرای رویترز نیز گزارش داده است که در اوایل هفته جاری وزیر خارجه قطر به طور جداگانه با رابرت مالی، نماینده ویژه امریکا در امور ایران و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی این کشور گفت‌وگو کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در حال بررسی راه هایی است که بتواند از طریق دیپلماتیک ایران را وادار به پایبندی به تعهدات برجامی خود کند. ایران نیز تاکید کرده است که ابتدا آمریکا باید تحریم ها را بردارد تا این کشور به برجام بازگردد. ثانی گفته است که ارتباطات قطر با ایران در جریان است.

قطر هم با ایران مناسباتی دوستانه دارد و هم با ایالات متحده آمریکا روابط استراتژیک خود را حفظ کرده است. در عین حال که در آغاز سال جدید میلادی دو کشور قطر و عربستان پس از سه سال تنش در راستای بهبود مناسبات خود گام برداشته‌اند. نزدیکی سیاسی عربستان و قطر می‌تواند در عین حال در بهبود فضای سیاسی حاکم بر کل منطقه موثر واقع شود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

لغو ممنوعیت بیکینی در جام والیبال ساحلی زنان در قطر | DW | 24.02.2021ممنوعیت استفاده از بیکینی به عنوان لباس ورزشی در تورنمنت جهانی والیبال ساحلی زنان در قطر از سوی کشور میزبان برداشته شد. در ابتدا کمیته برگزاری این مسابقات استفاده از بیکینی را نپذیرفته بود. کاری عربها درست شد حالا همگی شان میروند به تماشا

قطر: همه مسئولان جنایات در سوریه باید در دادگاه‌های بین‌المللی پاسخگو باشند

رایزنی نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان با نماینده ویژه ظریفنماینده دبیر کل سازمان ملل در افغانستان با نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

وزارت خارجه ایران از «رایزنی فنی» برای رفع تحریم‌ها در نشست وین خبر دادوزارت امور خارجه ایران، روز سه شنبه 6 آوریل اعلام کرد که «رایزنی‌های فنی» در قالب نشست‌های کارشناسی اسمش شد فنی بالاخره عرزشی ها باید گول‌بخورند‌ از اقتدار پوشالی

آمریکا درباره خروج از افغانستان با متحدان خود در ناتو رایزنی می‌کندوزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که با متحدان خود در ناتو درباره خروج از افغانستان در ماه سپتامبر گفت‌وگو خواهند کرد. - خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری رسمی قطر (QNA) روز چهارشنبه ۱۰ فوریه (۲۲ بهمن) به نقل از محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه این کشور از آمادگی قطر برای حمایت از فرایندی سیاسی و دیپلماتیک به منظور بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و کاهش تنش‌های منطقه‌ای خبر داد.

خبرگزرای رویترز نیز گزارش داده است که در اوایل هفته جاری وزیر خارجه قطر به طور جداگانه با رابرت مالی، نماینده ویژه امریکا در امور ایران و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی این کشور گفت‌وگو کرده است.جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در حال بررسی راه هایی است که بتواند از طریق دیپلماتیک ایران را وادار به پایبندی به تعهدات برجامی خود کند. ایران نیز تاکید کرده است که ابتدا آمریکا باید تحریم ها را بردارد تا این کشور به برجام بازگردد. ثانی گفته است که ارتباطات قطر با ایران در جریان است.

قطر هم با ایران مناسباتی دوستانه دارد و هم با ایالات متحده آمریکا روابط استراتژیک خود را حفظ کرده است. در عین حال که در آغاز سال جدید میلادی دو کشور قطر و عربستان پس از سه سال تنش در راستای بهبود مناسبات خود گام برداشته‌اند. نزدیکی سیاسی عربستان و قطر می‌تواند در عین حال در بهبود فضای سیاسی حاکم بر کل منطقه موثر واقع شود.

در ماه ژانویه خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از دوحه، پایتخت قطر، از آمادگی این کشور برای میانجیگری میان ایران و کشورهای عربی خبر داده بود.