راه‌های شکایت از کمبود و گران‌فروشی دارو

24/07/2019 04:44:00 ب.ظ

دارو, ارز

مدت‌هاست مردم از گرانی و کمبود شدید دارو شکایت دارند. با انتشار خبر گم شدن یک میلیارد دلار ارز دولتی واردات این کالا، بخشی از عوامل این بحران مشخص شد. چطور می‌توان از گرانی و کمبود دارو شکایت کرد؟ در گزارش miladpourisa بخوانید اخبار_ایران

پیش‌تر هم «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به رسانه‌ها گفته بود: «افرادی در این وزارت‌خانه با ارز دولتی که برای واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری، از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.»کرده و گفته بود:«نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی را کجا هزینه کردند و چه طور این هزینه انجام شده است.»

علاوه بر رسانه‌ها، کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی این روزها از قحطی داروی مورد نیاز خود و فروش آن با قیمت‌های بالاتر از قیمت قانونی تعیین شده شکایت دارند. اما گران شدن ارز، کاهش عرضه از سوی شرکت‌های پخش دارو و بالا رفتن هزینه تولید و هم‌چنین بدهی بیمه‌ها به تولید کننده‌های دارو، از جمله دلایل عمده‌ای است که فروشندگان دارو آن را برای سرسام آور شدن قیمت‎های محصولات خود مطرح می‌کنند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

شکایت یک وکیل ایرانی از ترامپ: دولت آمریکا اجازه نداد در خاکسپاری پسرم شرکت کنمیک وکیل ایرانی که نتوانسته برای خاکسپاری فرزندش به آمریکا برود از دولت دونالد ترامپ به سازمان ملل شکایت کرده است. او نخستین ایرانی است که به صورت کاملا مستقل در سازمان ملل از ترامپ شکایت کرده است. آيت الله العظما بي بي سي 👎 باید نایاک صد هزار عضوی از این پدر واز همه مهاجران ایرانی بی پناه شرمنده با شد واقعا تسلیت

شکایت از «فلاحت‌پیشه» به هیات نظارتشکایت از «فلاحت‌پیشه» به‌دلیل اظهارات مغایر با سیاست نظام جمالی: در شکایت مطرح شده است که فلاحت‌پیشه علیرغم مستندات شورای عالی امنیت ملی اظهارنظرهایی مربوط به ایران و آمریکا کرده است که مغایر با سیاست نظام مبنی بر عدم مذاکره بین ایران و آمریکا بوده است. شکایت چیه !بی پدر و مادر و با طناب دار بکشینش بالا.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در ایرانیه واقعیت هایی از داخل ایران براتون ارایه کنم که خارمادرتون تکبیر و احسنت بگن. Ye modat dg begzare pol mizaran ba ham Karton mikharan wase Karton khabi . این بچه ها از رو ناچاری از شهرستانشان آمدند تو تهران با ماشین کار میکنن وشبها هم تو ماشین میخوابند.شرف دارند به دزدای حکومتی.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در ایران

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در ایران

شکایت از «فلاحت‌پیشه» به هیات نظارتشکایت از «فلاحت‌پیشه» به‌دلیل اظهارات مغایر با سیاست نظام جمالی: در شکایت مطرح شده است که فلاحت‌پیشه علیرغم مستندات شورای عالی امنیت ملی اظهارنظرهایی مربوط به ایران و آمریکا کرده است که مغایر با سیاست نظام مبنی بر عدم مذاکره بین ایران و آمریکا بوده است. شکایت چیه !بی پدر و مادر و با طناب دار بکشینش بالا.

حدود یک میلیارد دلار ارز دولتی اختصاص داده شده به ۱۰ شرکت دارویی برای واردات دارو گم شده است.اجرای فرمان منع صدور ویزای آمریکا 'آغاز می‌‎شود' بر اساس این قانون همچنین شهروندان ۳۸ کشور جهان که قبلا برای سفر به آمریکا به ویزا نیاز نداشتند اگر در پنج سال گذشته به ایران، عراق، سودان و سوریه سفر کرده باشند باید درخواست ویزای آمریکا کنند.محمدجواد جمالی در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح جلسه امروز هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: هیات نظارت امروز میزبان آقای محسنی بندپی رئیس سابق سازمان بهزیستی و استاندار فعلی تهران برای بررسی ادعاهای مطرح شده در پرونده استیضاح آقای ربیعی وزیر سابق کار بود که ایشان هم از یکی از نمایندگان مجلس شکایت کرده است.به دوستی ایمیل کنید کاهش ۱۵ درصدی صادرات زعفران نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: صادرات زعفران در سه ماهه نخست امسال ۱۵ درصد و قیمت زعفران نیز بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است و به دلیل تفاوت دلار سامانه نیما و دلار بازار آزاد صادرکنندگان زعفران بین ۵۰۰ هزارتومان تا یک میلیون تومان زیان می‌کنند و این برای آنان صرف نمی‌کند.

این را «محمود واعظی»، رییس دفتر رییس جمهوری در نامه‌ای خطاب به چهار وزیر اعلام کرده و از آن‌ها خواسته است در مورد تعهدات ارزی ایفا نشده دریافت‌کنندگان ارز واردات دارو و کالا‌های اساسی توضیح دهند. پیش‌تر هم «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به رسانه‌ها گفته بود: «افرادی در این وزارت‌خانه با ارز دولتی که برای واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری، از جمله کابل برق وارد کرده‌اند. آقای ایران‌بومی گفت که نامه‌ای در پاسخ درخواست او برای سفر به آمریکا گرفته که در آن نوشته شده"شما شرایط قانونی را ندارید.» او هفته گذشته نیز در جمع اعضای «فراکسیون ولایی» مجلس شورای اسلامی، به وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی اشاره کرده و گفته بود:«نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی را کجا هزینه کردند و چه طور این هزینه انجام شده است. موضوع استیضاح به مرداد سال گذشته برمی‌گردد ولی چون مطالب متعدد بود، ما در حال بررسی هستیم که امیدواریم بتوانیم به جمع‌بندی برسیم.» با این اظهارات، دست کم بخشی از پشت پرده بحران کمبود شدید انواع دارو و ارایه گران آن از سوی برخی داروخانه‌ها در سراسر کشور روشن می‌شود. او توضیح داد که"درست است که پسر من فوت کرده است اما حق اوست که پدرش بتواند در مراسم خاکسپاری او شرکت کند و کرامت او را حفظ کند. مسوولان چه کسانی هستند؟ علاوه بر رسانه‌ها، کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی این روزها از قحطی داروی مورد نیاز خود و فروش آن با قیمت‌های بالاتر از قیمت قانونی تعیین شده شکایت دارند.

اما گران شدن ارز، کاهش عرضه از سوی شرکت‌های پخش دارو و بالا رفتن هزینه تولید و هم‌چنین بدهی بیمه‌ها به تولید کننده‌های دارو، از جمله دلایل عمده‌ای است که فروشندگان دارو آن را برای سرسام آور شدن قیمت‎های محصولات خود مطرح می‌کنند." حق نشر عکس @Iranbomy Image caption آقای ایران‌بومی همچنین کارزاری را برای مبارزه با قانون محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا به راه انداخته است آقای ایران‌بومی، در کنار شکایت حقوقی از دولت آقای ترامپ، کارزاری را هم در مخالفت با محدودیت ورود ایرانیان به آمریکا به راه انداخته است و در شهر فرانکفورت آلمان تجمعی برگزار کرده است. وی ادامه داد: شماره مصوبات و تاریخ آن را هم برای ما فرستاده‌اند که مدعی‌اند آقای فلاحت‌پیشه در زمان ریاست کمیسیون امنیت ملی پیشنهاد میز مشترک بین ایران و آمریکا در قطر و عراق را داده است که آمریکا از این موضوع تبلیغ و سوء تعبیر کرده مبنی بر این‌که فشارها به جمهوری اسلامی موثر واقع شده و ایران پیشنهاد مذاکره را پذیرفته است. «مهدی شادنوش»، رییس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت چند روز پیش در واکنش به این توجیهات فعالان حوزه دارو برای گران و کم‎یاب شدن این کالا به ویژه برای بیماران خاص، گفته بود: «هیچ دارویی از قیمتی که سازمان غذا و دارو ارایه می‌دهد، نمی‌تواند گران‌تر فروخته شود. حتی اگر بدهی به خاطر عدم پرداخت دانشگاه‌ها زیاد شود و تولید دارو متوقف شود، مسوولان آن باید پاسخ‎گو باشند. يادمان باشد كه منشا خردمندی و حقوق بشر از فرهنگ ایران زمین شکل گرفته است. ما خودمان در مرکز مدیریت، مدعی هستیم که در رابطه با بیماران صعب‌العلاج، پول بود یا نبود، این داروها باید به دست بیمار برسند. جمالی مجددا در پایان گفت که این شکایت در جلسه بعدی با حضور آقای فلاحت پیشه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.» سال گذشته هم «غلامرضا اصغری»، رییس وقت سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به تخلفات فعالان حوزه واردات و توزیع دارو و عرضه  گران آن به مصرف کننده‌ها، این رفتار را مصداق اخلال در نظام دارویی کشور دانسته بود: «متاسفانه بر اساس برخی گزارش‌ها، تعداد معدودی از فعالین عرصه واردات، تولید و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی اخیرا با توجه به شرایط بازار و نوسانات قیمت‌ها، از رفتار حرفه‌ای و اخلاقی در این حوزه فاصله گرفته و شرایط جدیدی را برای عرضه و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی مد نظر قرار داده‌اند که می‌توان آن را مصداق تخلف از رعایت قوانین و مقررات مانند "تخلف خودداری از توزیع و یا اخلال در نظام توزیع دارویی کشور" محسوب کرد. او نخستین ایرانی است که به صورت کاملا مستقل در سازمان ملل از ترامپ شکایت کرده.

» چه‌طور پی‌گیری کنیم؟ آن طور که از مواضع مسوولان وزارت بهداشت می‎توان فهمید، گرانی و قحطی دارو در دو سطح شرکت‌های پخش، با عرضه نکردن به موقع آن و خود داروخانه‌ها با عرضه گران‌تر از قیمت واقعی رخ می‎دهد. برای شکایت از عرضه گران و یا نفروختن دارو از سوی داروخانه‌ها به هر بهانه‎ای باید چه کار کرد؟ در این مورد می‎توانید با سازمان تعزیرات حکومتی و « سامانه یکپارچه سازی داروها و سموم» با شماره ۱۴۹۰ ارتباط برقرار کنید. در این سامانه، اطلاعات مربوط به داروهایی که به طور مقطعی دچار کمبود شده‌اند، از داروخانه‌های سطح شهر دریافت می‌شوند و از طریق تلفن همراه در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند. با استفاده از این سامانه، شهروندان  می‌توانند از تمام نقاط کشور، داروخانه‌ای را که داروی مورد نظر را  دارد، شناسایی و به آن مراجعه کنند. در این سامانه هم‎چنین اعلام هرگونه شکایت دارویی از داروخانه‌ها و گرفتن کُد پی‌گیری شکایت امکان‌پذیر است.

در سازمان شبه قضایی تعزیرات حکومتی، هم  برای گران فروشی و هم برای احتکار، یعنی انبار کردن به قصد بالا بردن قیمت، مجازات تعیین شده است. داروخانه‌دارها براساس قانون این سازمان، موظف هستند تمام داروهای موجودی خود را به مردم بفروشند. اگر این کار انجام نشد، در مرتبه اول به اخطار کتبی با درج در پرونده و الزام به عرضه کالا با قیمت تعیین شده، مرتبه دوم به جریمه نقدی تا مبلغ ۵۰۰ هزار ریال، مرتبه سوم به قطع سهمیه تا مدت سه ماه و مرتبه چهارم به تعطیلی موقت تا یک سال محکوم می‌شود. راه دیگر شکایت از عملکرد داروخانه‌ها، تماس با معاونت غذا و دارو دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور است. در هر شهری زندگی می‎کنید، باید شماره تلفن و وب‎سایت دانشگاه علوم پزشکی آن را پیدا و در تماس با مسوولان معاونت غذا و دارو، شکایت خود را در این مورد اعلام کنید.

شکایت شما باید در فرم‎هایی تنظیم و در اختیار این معاونت دانشگاه علوم پزشکی قرار بگیرد. در معاونت غذا و دارو دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور، دایره‎های نظارت بر پخش سراسری و فوریتی دارو فعال هستند. اگر گزارشی از گران فروشی، سوء استفاده مالی و یا عرضه نکردن به موقع دارو در بازار و یا عرضه دارو غیر استاندارد یک شرکت خاص دارید، با مسوولان این واحد در ارتباط باشید.  «ایرج حریرچی»، سخن‏گوی وزارت بهداشت هم از مردم خواسته است شکایت خود را نسبت به کمبود و گرانی دارو با سامانه ۱۹۰ این وزارت‏خانه در میان بگذارند. اگر در مورد قانونی بودن یا نبودن قیمت داروی خریداری شده هم تردید دارید، علاوه بر سامانه ۱۹۰، می‌توانید فهرست و قیمت مصوب اقلام دارویی را از طریق سامانه ifdana.

fda.gov.ir  مشاهده کنید. لطفاً نتیجه پی‎گیری خود را برای ما به نشانی .