راه‌اندازی فروشگاه نظامیان ایران در ونزوئلا

وال استریت ژورنال گزارش داد که سپاه پاسداران یک شرکت خوشه‌ای در ونزوئلا راه‌اندازی کرده است و این شرکت اکنون در مظان آن قرار دارد که تحت پوشش تامین و

06/07/2020 06:04:00 ق.ظ

وال استریت ژورنال گزارش داد که سپاه پاسداران یک شرکت خوشه‌ای در ونزوئلا راه‌اندازی کرده است و این شرکت اکنون در مظان آن قرار دارد که تحت پوشش تامین و عرضه مواد غذایی، به پولشویی اقدام می‌کند.

وال استریت ژورنال گزارش داد که سپاه پاسداران یک شرکت خوشه‌ای در ونزوئلا راه‌اندازی کرده است و این شرکت اکنون در مظان آن قرار دارد که تحت پوشش تامین و

بنابر این گزارش، به گفته مقام‌ها و سوابق موجود، این شرکت در تعامل با دولت‌ ایران و دولت مادورو است و ادعا شده که از آن در پوشش عرضه مواد غذایی، برای پولشویی استفاده می‌شود.ورود این شرکت که با سپاه پاسداران، ارگان از سوی ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده، در ارتباط است، جای پای تهران را در نیمکره‌ غربی تقویت می‌کند و این در حالی است که ونزوئلا به طور فزاینده به‌دنبال دریافت کمک از دشمنان آمریکا از جمله دریافت نفت از ایران و صنایع انرژی از روسیه است.

توافق اسرائیل و امارات؛ ایران و ترکیه محکوم کردند، بحرین استقبال - BBC News فارسی ظریف: رفتار عمیقا مخرب آمریکا، ساختار سازمان ملل متحد را نشانه گرفته است ۲۸ ماه محرومیت خواهران منصوریان به دلیل انتقاد از پاسدار دوپینگی

ایالات متحده آمریکا تحریم‌هایی را علیه هر دو کشور، ایران و ونزوئلا، وضع کرده است و همین امر سبب شده است تا روابط دیپلماتیک، نظامی و تجاری میان ایران و ونزوئلا را افزایش پیدا کند. تا جایی که سفارت ایران در کاراکاس درباره گسترش روابط دو کشور در توییتی نوشت: «یک موفقیت دیگر در روابط دوستانه و برادرانه بین دو کشور.»

براساس گزارش موسسات ردیابی حمل و نقل و اظهارات حجت‌الله سلطانی، سفیر تهران در کاراکاس،در اول تیرماه، یک کشتی ایرانی برای تامین کالاهای مورد نیاز اولین سوپرمارکت جمهوری اسلامی در این کشور آمریکای لاتین، محموله‌ای از مواد غذایی را در یکی از بنادر ونزوئلا تخلیه کرد.

بعد از این بود که رسانه‌های دولتی ونزوئلا یک فروشگاه مواد غذایی بزرگ و خالی را در پایتخت ونزوئلا به بهانه افتتاح با محصولات تازه نشان دادند. محل این فروشگاه پیش از این یکی از مراکز اصلی برنامه غذایی اضطراری نظامی ونزوئلا بود که با نام‌ کلپ شناخته می‌شد. این ساختمان در حال حاضر به طور انحصاری مارک‌های متعلق به ارتش ایران را تبلیغ می‌کند محصولاتی چون سس گوجه فرنگی و کنسرو ماهی دلنوش و روغن آفتابگردان ورامین را عرضه می‌کند.

این شرکت‌ها به گفته وب‌سایت خود زیرمجموعه‌های شرکت‌ اتکا هستند که به‌عنوان یک تامین کننده مواد غذایی و کالاهای مورد نیاز نیروهای نظامی ایران فعالیت می‌کند. این در حالی است که شرکت اتکا، سفارت ایران در کاراکاس و همچنین نماینده ونزوئلا در سازمان ملل در این مورد حاضر به اظهار نظر نشده‌اند.

فروشگاه زنجیره‌ای اتکا، به سرپرستی عیسی رضایی فعالیت می‌کند که خود یک مدیر اجرایی کهنه‌کار شرکت‌های متعلق به سپاه پاسداران است و نامش به دلیل مشارکت در توسعه سلاح‌ها و همچنین درگیر در چندین جبهه خاورمیانه در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد.براساس گزارش وزارت خزانه‌داری آمریكا، شرکت اكتا وابسته به وزارت دفاع ایران است، وزارتخانه‌ای كه به دلیل نقش‌ آفرینی در توسعه موشكک‌های بالستیک، از سوی ایالات متحده تحریم شده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، برنامه کلپ در ونزوئلا یکی از برنامه‌های تامین غذای مردم این کشور است اما مقام‌های آمریکا، کلمبیا و مکزیک پیشتر دولت مادورو را متهم کرده‌اند که از آن در پوشش عرضه مواد غذایی، برای پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی دیگر از جمله قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کند.

وزارت خارجه: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت لبنان بود، هست و خواهد ماند- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim ادعای رویترز درباره یک ادعا ۲۵۰۱ ابتلا و ۱۶۹ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۹۵۶ تن در وضعیت شدید بیماری

مقام‌ها و دادستان‌های ایالات متحده می‌گویند که عملیات پولشویی کلپ از طریق صورتحساب جعلی واردات مواد غذایی گران قیمت از سوی شرکت‌های پیمانکاری متعلق یا تحت کنترل یک تاجر کلمبیایی به نام الکس ساب انجام شده است. مقام‌های آمریكایی معتقدند که الکس ساب به كارتل‌های مواد مخدر ونزوئلا و كلمبیا پیوند خورده است.

او ماه گذشته زمانی که با جت خصوصی خود به ایران می‌رفت، حین سوخت‌گیری در کیپ ورد دستگیر شد. وزارت خارجه ونزوئلا در واکنش به دستگیری ساب گفت كه او به‌عنوان نماینده دولت برای «تهیه مواد غذایی برای [كلپ] و همچنین دارو و تجهیزات پزشکی و سایر کالاهای بشر دوستانه» در راه ایران بوده است.

این در حالی است که مقام‌های آمریكایی و ناظران امور ونزوئلا، مشروعیت برنامه غذایی کلپ و همچنین اهداف ایران در راه‌اندازی عملیات غذایی ونزوئلا را زیر سوال برده‌اند.وال استریت ژورنال نوشته که این سرمایه‌گذاری جدید جلساتی را در ماه گذشته بین ریکاردو مندز وزیر برنامه‌ریزی ونزوئلا و سلطانی سفیر ایران در كاراكاس نشان می‌دهد که حکایت از «یک همکاری استراتژیک» در علوم، هیدروكربن‌ها، حمل و نقل، صنعت و مواد غذایی است.

مقام‌های آمریكا می‌گویند كه نگران توانایی‌های تجاری جدید برای ارائه راه‌های تازه‌ای به منظور جلوگیری از تحریم‌ها و پولشویی هستند. همچنین این همکاری می‌تواند بیانگر تهدید امنیتی احتمالی باشد برای اینکه تهران تخصص و فناوری نظامی خود را صادر کند. ادامه مطلب: ايران اينترنشنال »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی

ساخت یک مدرسه دو اتاقه در «مچی دپ»، روستایی که نامش در اینترنت نیست

تظاهرات گروه‌های ضدنژادپرستی در پاریس در اعتراض به اسامی خیابان‌هایی که از استعمارگران تاریخ تجلیل می‌کنند🔺تظاهرات گروه‌های ضدنژادپرستی در پاریس در اعتراض به اسامی خیابان‌هایی که از استعمارگران تاریخ تجلیل می‌کنند ⚡️پلیس پاریس یکشنبه از برگزاری رویداد موسوم به «تور استعمارزدایی»، که توسط گروه‌های ضدنژادپرستی در پایتخت فرانسه سازمان یافته بود، جلوگیری کرد.

تظاهرات مردم بلژیک در اعتراض به ممنوعیت روسری در مدرسه‌ای در بروکسلهزاران نفر در پایتخت بلژیک٬ نسبت به رای دادگاه قانون اساسی برای ممنوعیت روسری در مدرسه‌ای در بروکسل اعتراض کردند. - خبرگزاری آناتولی

ایران، حامی مادورو در ونزوئلا، به دنبال چیست؟دولت‌های ایران و ونزوئلا، دو کشور تولید کننده نفت که هر دو تحت تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده هستند طی هفته‌های اخیر در تلاش بوده‌اند با محکم‌تر کردن پیوندهای جغرافیایی- سیاسی میان‌شان، هم به فشارهای آمریکا بی‌اعتنایی کنند و هم مرهمی برای اقتصادهای بحران‌زده خود بیابند.

شورای عالی امنیت ملی چه چیزی درباره انفجار در نطنز می‌داند که نمی‌خواهد بگوید؟

کرونا در برزیل 1290 و در مکزیک 654 قربانی دیگر گرفتطی شبانه روز گذشته در برزیل 1290 نفر، در مکزیک 654 و در هندوستان 444 تن دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند