راهکارهایی عملی برای غلبه بر لکنت زبان | DW | 22.10.2019

22/10/2019 11:33:00 ق.ظ

بیست‌ و دوم اکتبر روز جهانی آگاهی در مورد لکنت زبان است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این اختلال گفتاری رنج می‌برند. مارتین زومر، متخصص نورولوژی، یکی از آنهاست. او راهکاریی عملی برای غلبه بر لکنت‌زبان دارد.

لکنت زبان, نورولوژی

بیست‌ و دوم اکتبر روز جهانی آگاهی در مورد لکنت زبان است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این اختلال گفتاری رنج می‌برند. مارتین زومر، متخصص نورولوژی ، یکی از آنهاست. او راهکاریی عملی برای غلبه بر لکنت‌زبان دارد.

بیست‌ و دوم اکتبر روز جهانی آگاهی در مورد لکنت زبان است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این اختلال گفتاری رنج می‌برند. مارتین زومر، متخصص نورولوژی ، یکی از آنهاست. او راهکاریی عملی برای غلبه بر لکنت‌زبان دارد.

لکنت‌ زبان به طور معمول در فاصله سنی سه تا پنج سالگی خود را نشان می‌دهد. درصد بسیار بالایی (تا ۸۰ درصد)  از کودکانی که در این فاصله سنی لکنت زبان دارند، به مرور زمان بر آن غلبه می‌کنند.دکتر زومر می‌گوید: «اگر لکنت زبان بر طرف نشود‌، فرد باید یاد بگیرد چطور با آن کنار بیاید. چون لکنت‌ زبان درمان قطعی ندارد.»

آمار نشان می‌دهد ۸۰ در صد افرادی که در بزرگسالی از لکنت‌ زبان رنج می‌برند، مرد هستند.یکی از نشانه‌های اختلال گفتاری آنها تکرار یک حرف، بخشی از یک کلمه یا حتی یک کلمه، چندین بار پشت سر هم است. افرادی که از این اختلال رنج می‌برند، می‌دانند که چه می‌خواهند بگوید اما موفق نمی‌شوند افکار خود را صریح و روان بیان کنند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

عالی👌 متخصص 'عصب شناسی' درست است نه نورولوژی... چرا فارسی نمی نویسید ؟

کسی که فساد بَیِن دارد را رد صلاحیت کنند، نه کسی مثل من با 9 متر عمامه به اتهام عدم التزام عملی به اسلام

آخرین خبرهای سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ | DW | 22.10.2019افتخار مردان وزنان ایران زمینی خانوم منصوریان دمت گرم بانوی با وقار ایرانی 🙏

تلاش‌های نتانیاهو برای برون رفت از بحران سیاسی و تشکیل دولت | DW | 20.10.2019تلاش‌های نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی تا کنون بی نتیجه بوده است. او سه روز فرصت دارد دولت خود را تشکیل دهد. این در حالی است که شانس رقیب او، بنی گانتس نیز برای کسب اکثریت لازم در پارلمان بسیار محدود ارزیابی می‌شود.

جایزه صلح کتابفروشان آلمان برای عکاس نامدار؛ سباستیائو سالگادو | DW | 21.10.2019جایزه صلح کتابفروشان آلمان به سالگادو تعلق گرفت. او اولین عکاس حرفه‌ایست که این جایزه پراهمیت را دریافت می‌کند. اما او تنها عکاس نیست، وجدانی بیدار و آزاد است که با دوربین‌اش همواره در کنار فرودستان و ستمزدگان قرار دارد.

ظریف: آماده سفر به ریاض هستم، اگر ...ظریف: *اگر شرایط مناسب فراهم شود، آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات هستم *تهران از هر ابتکار عملی برای کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کند نرمش قهرمانانه به خاطر حسن نصرالله آقا‌ لطفا یواش همونطور که در جنگ پیشقدم نیستید ، در التماس هم پیشگام نباشید تورو خدا ، بخصوص این‌ مهره های سعودی اقا آقا ،، ببخشید، چرا به گوه خوردن افتادین؟

مایک پمپئو: اگر لازم شود ترامپ برای اقدام نظامی علیه ترکیه آماده استمایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه 22 اکتبر 2019 تاکید کرد که اگر لازم شود دونالد ترامپ برای ایف! ایف! ایف! 'اگر'،'اگر'،'اگر'! تجّار عاشق پول در امریکا (باند ترامپ)،به مساله جنگ و اقدام نظامی که میرسند،همه پزیشن و ژست های آنها خلاصه می شود در 'جملات شرطی' و 'اگرها'! ضرب المثل معروفی است که تجار و عشاق پول علیرغم هیکل های گنده،'قلب های گنجشکی'در سینه آنان می تپد! لاف الکی

مارتین زومر متخصص نورولوژی در کلینیک دانشگاه گوتینگن آلمان است.هادی غفاری در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین، با گفتن اینکه «مجلس اول همتا ندارد»، حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات مجلس اول را دلیل اصلی پویایی و کارآمدی آن دوره قلمداد کرد.آخرین خبرهای سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ [۱۲:۱۵] هزاران کشاورز آلمانی تجمع‌های اعتراضی برگزار می‌کنند کشاورزان در بسیاری از شهرهای آلمان امروز (۲۲ اکتبر) در اعتراض به سیاست‌های دولت این کشور دست به اعتراض می‌زنند.تلاش بی‌فرجام نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلاف بزرگ با بنی گانتس، رهبر"اتحاد آبی و سفید" بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) ۷۰ ساله می‌شود.

او یکی از ۸۰۰ هزار نفری است که در آلمان از لکنت زبان رنج می‌برند. این آمار حدود یک درصد جمعیت آلمان است. اما اعضای نهضت‌آزادی رأی‌ بالایی آوردند که الحق‌ و الانصاف حق‌شان هم بود. مارتین زومر می‌گوید این آمار تقريبأ در تمام کشورهای جهان یکسان است، یعنی حدود یک‌ درصد جمعیت کل در هر کشور با این مشکل درگیر هستند. سیاست دولت آلمان در زمینه محدویت برای استفاده از علف‌کش گلایفوسیت موجب نارضایتی کشاورزان است. لکنت‌ زبان به طور معمول در فاصله سنی سه تا پنج سالگی خود را نشان می‌دهد.   تضارب رأی باعث رشد و شکوفایی مجلس اول شد   این چهره اصلاح‌طلب یادآور شد: حتی مرحوم آقای بازرگان به همراه‌‌ آقای طالقانی و مرحوم دکتر یدالله سحابی و پسرش مهندس سحابی سال‌های سال در رژیم طاغوت زندانی شدند. درصد بسیار بالایی (تا ۸۰ درصد)  از کودکانی که در این فاصله سنی لکنت زبان دارند، به مرور زمان بر آن غلبه می‌کنند. اما به‌رغم توصیه رووین ریولین، رئيس جمهوری اسرائیل مبنی بر تشکیل دولت ائتلاف بزرگ میان دو حزب لیکود و"لیست آبی و سفید" متعلق به بنی گانتس، رهبر پیشین ارتش اسرائیل، نتانیاهو در جلب  نظر مساعد احزاب حاضر در پارلمان ناموفق بوده است.

دکتر زومر می‌گوید: «اگر لکنت زبان بر طرف نشود‌، فرد باید یاد بگیرد چطور با آن کنار بیاید. چون به هیچ‌وجه کینه‌توزی و لج‌بازی نداشتیم و اگر حرفی داشتیم، جدی مطرح می‌‌کردیم و فیلم بازی نمی‌کردیم. توصیه‌ام این است که انگشت اتهام به سمت یکدیگر روانه نکنید. چون لکنت‌ زبان درمان قطعی ندارد.» آمار نشان می‌دهد ۸۰ در صد افرادی که در بزرگسالی از لکنت‌ زبان رنج می‌برند، مرد هستند. همان مجلس به‌ آقای رفسنجانی به عنوان رئیس و شیخ محمد یزدی به عنوان نایب‌رئیس مجلس رأی داد. یکی از نشانه‌های اختلال گفتاری آنها تکرار یک حرف، بخشی از یک کلمه یا حتی یک کلمه، چندین بار پشت سر هم است.» سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: «از آنجا که پرونده جزو پرونده‌های عادی بود و جزو پرونده‌های ویژه اقتصادی دادگاه انقلاب نبود و قطعیت نیافته، از بیان جزییات  معذوریم. افرادی که از این اختلال رنج می‌برند، می‌دانند که چه می‌خواهند بگوید اما موفق نمی‌شوند افکار خود را صریح و روان بیان کنند. البته مجالس دوم و سوم هم خوب بود، تا اینکه از انتخابات مجلس چهارم شورای نگهبان کاری کرد که مجالس از آن به بعد با حضور چهره‌های ضعیف تشکیل شود. همین موضوع باعث تجدید انتخابات پارلمانی شد.

بسیاری از آنها به دلیل ناتوانی خود دچار مشکلات روحی می‌‌شوند، خود را تنها حس می‌کند و تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارد و گاه تلاش می‌کند از تلفظ برخی از کلمات یا تجربه برخی شرایط پرهیز کنند، مثلأ پاسخ دادن به تلفن یا طفره رفتن از نشان دادن راه به یک رهگذر.  مشکلی ناشناخته در نیمکره چپ مغز مارتین زومر می‌گوید هنوز روشن نیست که چه عاملی موجب اختلال در مکانیسم صحبت کردن می‌شود.   غفاری در ادامه اظهار داشت: من واقعاً نمی‌دانم کدام خدابیامرزی این نظارت استصوابی را مطرح کرد. [۱۰:۳۷] نامه ایران به سازمان ملل درباره نفتکش سابیتی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل خواستار مشارکت کارشناسان این سازمان در تحقیقات درباره حمله نفتکش سابیتی شد. او با اشاره به مطالعاتی که در ۱۵ اخیر صورت گرفته می‌گوید: «تصاویری که پروسه‌های مغزی را ثبت کرده‌اند، نشان می‌دهند که در بخش جلویی نیمکره چپ مغز افرادی که لکنت‌زبان دارند، اختلالات ظریفی وجود دارد.» دکتر زومر می‌گوید: «ساده بگویم، به نظر می‌رسد که بخش جلویی نیمکره چپ مغز مشکل دارد و این مشکل بر مناطقی از مغز تأثیر می‌گذارد که توانایی گفتاری را کنترل می‌کنند. مگر امام رحمت‌الله علیه در بهشت‌زهرا نفرمودند که گیرم شاه فردی عادل، دلسوز، مهربان و اندیشمند است. سلول‌های خاکستری سالم هستند اما راه‌های ارتباطی میان آنها در مقایسه با مغز افرادی که لکنت زبان ندارند، مختل شده است یا مستعد اختلال است.  ایران می‌گوید حمله به سابیتی یک"اقدام تروریستی" است که  با دخالت"عوامل دولتی" انجام شده است. تلاشی که در عمل نافرجام ماند.

این اختلال تنظیم دقیق عضلاتی که در گفتار روان تأثیر می‌گذارند را هم دچار مشکل می‌کند». از آقایان باید پرسید این حرف امام است یا نه؟ فقط یک کلمه از امام یاد گرفتیم که «میزان حال فعلی افراد است» که این حرف را چماق کرده‌ایم و بر سر انتخابات می‌زنیم. در نیمکره چپ مغز افرادی که لکنت زبان دارند یک اختلال دیده می‌شود دکتر زومر توضیح می‌دهد که لکنت‌ زبان می‌تواند ریشه‌های روانی داشته باشد و مثلأ فردی تحت فشار است دچار لکنت‌زبان شود. اما ژن‌ها هم در میان نقش مهمی بازی می‌کنند. ایشان اصلاً نگفته نظارت بیخود است. او هم‌چنین گفت پیشنهاد خود را  در نشست آتی وزیران دفاع ناتو  در روزهای ۲۴ و ۲۵ اکتبر به اطلاع اعضای ناتو خواهد رساند. مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد که حدود ۷۵ درصد افرادی که لکنت‌زبان دارند مشکلی ژنتیکی دارند، مانند دکتر زومر. او می‌گوید پدربزرگ، پدر و حال پسرش هم لکنت‌زبان دارند. من هم می‌گویم هیچ قانونی وحی منزل نیست و در صورت لزوم باید تغییر کند. او تا پایان روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر فرصت دارد یا از ریولین، رئيس جمهوری اسرائیل تقاضا مهلت بیشتر کند و یا باید از مسئولیت تشکیل دولت اعلام کناره‌گیری کند.

دکتر زومر هنگام صحبت، گاه مدتی طولانی سکوت می‌کند تا لغتی که می‌خواهد با آن منظورش را بیان کند بر زبان آورد و گاه چندین بار برای ادای یک کلمه تلاش می‌کند.  به گفته مسئولان فیسبوک"چهار شبکه مجزا شامل حساب‌های کاربری، صفحه و گروه" به دلیل"رفتارهای غیرقانونی" آنها در فیسبوک و اینستاگرام حذف شده‌اند.    انجمن‌های خودیاری  گفتاردرمانی ‌کمکی به دکتر زومر نکرده است. پس اینکه عده‌ای تلاش برای تغییر قانون را خطاکاری می‌دانند، رفتاری بسیار اشتباه است. او می‌گوید که در دوران کودکی‌اش، چندان هم این روش مرسوم نبوده است. این متخصص نورولوژی که همه زندگی‌‌اش از لکنت‌زبان رنج برده می‌گوید: «من سال‌هاست که عضو گروه‌های خودیاری هستم و همین نشان می‌د‌هد که من دائماً برای دستیابی به وضعیتی که از آن راضی باشم، تلاش می‌کنم. وای بر من و زن و بچه‌ام که بعد از 40 سال امامت نماز مسجد و سالیان سال مبارزه مرا بی‌دین معرفی می‌کنند و می‌گویند مسلمان نیستم.  - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا  شامگاه دوشنبه ۲۹ مهر ماه به وقت واشنگتن، در حاشیه نشست اعضای دولت خود به خبرنگاران گفت: «در صورت ضرورت آماده حمله نظامی به ایران هستم. برخی روزها راحت و روان صحبت می‌کنم و برخی از روزها را به سختی سرمی‌کنم.

» در انجمن‌های خودیاری، افرادی که از لکنت‌زبان رنح می‌برند به یکدیگر کمک می‌کنند بر مشکلات روزمره زندگی غلبه کنند و ترس کمتری داشته باشند.    هادی غفاری در پایان سخنانش گفت: مجلس یکی از شاخصه‌های نظام اسلامی است و کسانی که اسباب حضور کوتوله‌ها را در مجلس فراهم می‌سازند خیانت بزرگی به انقلاب اسلامی می‌کنند. آنها مثلأ تمرین می‌کنند که چطور از پس یک گفت‌وگوی تلفنی برآیند یا در جمع کتاب‌ بخوانند. اگر ایران خطایی کند، ضربه‌ای بی‌سابقه خواهد خورد. در دفترچه راهنمای یکی از این انجمن‌‌ها که سال ۱۹۷۴ میلادی در شهر کلن آلمان تأسیس شده، آمده است: «ما می‌خواهیم یک زندگی با اعتماد به نفس با وجود لکنت‌زبان داشته باشیم و موفق شویم که راحت حرف بزنیم..»  دکتر زومر می‌داند چهره‌های مشهور بسیاری لکنت‌زبان داشته‌اند مثلأ اسحاق نیوتن فیزیکدان نامدار، نویسنده و نمایشنامه‌نویس بریتانیایی جرج برنادر شاو، بروس ویلس، بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی و یا حتی ارسطو. آواز بخوانید و لحن خود را تغییر دهید دکتر زومر می‌گوید یکی از روش‌های افزایش اعتماد به نفس آواز خواندن است.».

او می‌‌گوید توانایی آواز خواندن در نیمکره راست مغز کنترل می‌شود و تقریبأ تمام کسانی که به دلیل اختلال در نیمکره چپ اختلال زبان دارند، می‌توانند بدون مشکل آواز بخوانند. او تأکید می‌کند یکی از روش‌های درمانی که این‌ روزها مورد استفاده قرار می گیرد روشی است که به اصلاح"شکل دادن روانی بیان" خوانده می‌شود. در این روش سعی می‌شود با تغییر لحن صدا و نرم‌تر کردن آن، کلمات با تأکید کمتری ادا شوند. دکتر زومر می‌گوید نتیجه استفاده از این روش شاید این باشد که فرد با لحن عجیب یا شاید کمی خنده‌داری حرف بزند اما لکنت کمتری دارد. دکتر زومر می‌گوید ما دخالتی در انتخاب لکنت زبان‌‌مان نداشتیم، اما تنها می‌توانیم انتخاب کنیم"چطور" لکنت زبان داشته باشیم.

او اضافه می‌‌کند: «یک روش دیگر اصلاح لکنت است. مثلأ من می‌دانم که چه زمانی زبانم قفل می‌شود. در نتیجه تلاش می‌کنم تنها جایی که گیر کرده‌ام را با حوصله تکرار کنم.» در همین زمینه: .