لکنت زبان, نورولوژی, مغز انسان, اختلال گفتاری, استرس

لکنت زبان, نورولوژی

راهکارهایی عملی برای غلبه بر لکنت زبان | DW | 22.10.2019

بیست‌ و دوم اکتبر روز جهانی آگاهی در مورد لکنت زبان است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این اختلال گفتاری رنج می‌برند. مارتین زومر، متخصص نورولوژی، یکی از آنهاست. او راهکاریی عملی برای غلبه بر لکنت‌زبان دارد.

22/10/2019 11:33:00 ق.ظ

بیست‌ و دوم اکتبر روز جهانی آگاهی در مورد لکنت زبان است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این اختلال گفتاری رنج می‌برند. مارتین زومر، متخصص نورولوژی ، یکی از آنهاست. او راهکاریی عملی برای غلبه بر لکنت‌زبان دارد.

بیست‌ و دوم اکتبر روز جهانی آگاهی در مورد لکنت زبان است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این اختلال گفتاری رنج می‌برند. مارتین زومر، متخصص نورولوژی ، یکی از آنهاست. او راهکاریی عملی برای غلبه بر لکنت‌زبان دارد.

لکنت‌ زبان به طور معمول در فاصله سنی سه تا پنج سالگی خود را نشان می‌دهد. درصد بسیار بالایی (تا ۸۰ درصد)  از کودکانی که در این فاصله سنی لکنت زبان دارند، به مرور زمان بر آن غلبه می‌کنند.دکتر زومر می‌گوید: «اگر لکنت زبان بر طرف نشود‌، فرد باید یاد بگیرد چطور با آن کنار بیاید. چون لکنت‌ زبان درمان قطعی ندارد.»

ت مثل تحلیف؛ رئیسی گفت ما مدافع واقعی حقوق بشریم | DW | 05.08.2021 مصاحبه العربیه با نصرالله مرندی زندانی سیاسی سابق و شاهد پرونده حمید نوری رئیسی: از هر طرح دیپلماتیک که باعث لغو تحریم‌ها شود استقبال می‌کنم

آمار نشان می‌دهد ۸۰ در صد افرادی که در بزرگسالی از لکنت‌ زبان رنج می‌برند، مرد هستند.یکی از نشانه‌های اختلال گفتاری آنها تکرار یک حرف، بخشی از یک کلمه یا حتی یک کلمه، چندین بار پشت سر هم است. افرادی که از این اختلال رنج می‌برند، می‌دانند که چه می‌خواهند بگوید اما موفق نمی‌شوند افکار خود را صریح و روان بیان کنند.

بسیاری از آنها به دلیل ناتوانی خود دچار مشکلات روحی می‌‌شوند، خود را تنها حس می‌کند و تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارد و گاه تلاش می‌کند از تلفظ برخی از کلمات یا تجربه برخی شرایط پرهیز کنند، مثلأ پاسخ دادن به تلفن یا طفره رفتن از نشان دادن راه به یک رهگذر.  headtopics.com

مشکلی ناشناخته در نیمکره چپ مغزمارتین زومر می‌گوید هنوز روشن نیست که چه عاملی موجب اختلال در مکانیسم صحبت کردن می‌شود. او با اشاره به مطالعاتی که در ۱۵ اخیر صورت گرفته می‌گوید: «تصاویری که پروسه‌های مغزی را ثبت کرده‌اند، نشان می‌دهند که در بخش جلویی نیمکره چپ مغز افرادی که لکنت‌زبان دارند، اختلالات ظریفی وجود دارد.»

دکتر زومر می‌گوید: «ساده بگویم، به نظر می‌رسد که بخش جلویی نیمکره چپ مغز مشکل دارد و این مشکل بر مناطقی از مغز تأثیر می‌گذارد که توانایی گفتاری را کنترل می‌کنند. سلول‌های خاکستری سالم هستند اما راه‌های ارتباطی میان آنها در مقایسه با مغز افرادی که لکنت زبان ندارند، مختل شده است یا مستعد اختلال است. این اختلال تنظیم دقیق عضلاتی که در گفتار روان تأثیر می‌گذارند را هم دچار مشکل می‌کند».

در نیمکره چپ مغز افرادی که لکنت زبان دارند یک اختلال دیده می‌شوددکتر زومر توضیح می‌دهد که لکنت‌ زبان می‌تواند ریشه‌های روانی داشته باشد و مثلأ فردی تحت فشار است دچار لکنت‌زبان شود. اما ژن‌ها هم در میان نقش مهمی بازی می‌کنند.مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد که حدود ۷۵ درصد افرادی که لکنت‌زبان دارند مشکلی ژنتیکی دارند، مانند دکتر زومر. او می‌گوید پدربزرگ، پدر و حال پسرش هم لکنت‌زبان دارند.

دکتر زومر هنگام صحبت، گاه مدتی طولانی سکوت می‌کند تا لغتی که می‌خواهد با آن منظورش را بیان کند بر زبان آورد و گاه چندین بار برای ادای یک کلمه تلاش می‌کند.   انجمن‌های خودیاری گفتاردرمانی ‌کمکی به دکتر زومر نکرده است. او می‌گوید که در دوران کودکی‌اش، چندان هم این روش مرسوم نبوده است. این متخصص نورولوژی که همه زندگی‌‌اش از لکنت‌زبان رنج برده می‌گوید: «من سال‌هاست که عضو گروه‌های خودیاری هستم و همین نشان می‌د‌هد که من دائماً برای دستیابی به وضعیتی که از آن راضی باشم، تلاش می‌کنم. برخی روزها راحت و روان صحبت می‌کنم و برخی از روزها را به سختی سرمی‌کنم.» headtopics.com

طرح بایدن برای ملاحظات حقوق بشری بیشتر در صادرات تسلیحات | DW | 05.08.2021 شکایت ۱۰ میلیارد دلاری مکزیک از شرکت‌های اسلحه‌سازی آمریکا | DW | 05.08.2021 زیان سالیانه ۲۲۰ میلیاردی شرکت‌های آلمانی از حملات سایبری | DW | 05.08.2021

در انجمن‌های خودیاری، افرادی که از لکنت‌زبان رنح می‌برند به یکدیگر کمک می‌کنند بر مشکلات روزمره زندگی غلبه کنند و ترس کمتری داشته باشند. آنها مثلأ تمرین می‌کنند که چطور از پس یک گفت‌وگوی تلفنی برآیند یا در جمع کتاب‌ بخوانند.در دفترچه راهنمای یکی از این انجمن‌‌ها که سال ۱۹۷۴ میلادی در شهر کلن آلمان تأسیس شده، آمده است: «ما می‌خواهیم یک زندگی با اعتماد به نفس با وجود لکنت‌زبان داشته باشیم و موفق شویم که راحت حرف بزنیم.» 

دکتر زومر می‌داند چهره‌های مشهور بسیاری لکنت‌زبان داشته‌اند مثلأ اسحاق نیوتن فیزیکدان نامدار، نویسنده و نمایشنامه‌نویس بریتانیایی جرج برنادر شاو، بروس ویلس، بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی و یا حتی ارسطو.آواز بخوانید و لحن خود را تغییر دهیددکتر زومر می‌گوید یکی از روش‌های افزایش اعتماد به نفس آواز خواندن است. او می‌‌گوید توانایی آواز خواندن در نیمکره راست مغز کنترل می‌شود و تقریبأ تمام کسانی که به دلیل اختلال در نیمکره چپ اختلال زبان دارند، می‌توانند بدون مشکل آواز بخوانند.

او تأکید می‌کند یکی از روش‌های درمانی که این‌ روزها مورد استفاده قرار می گیرد روشی است که به اصلاح"شکل دادن روانی بیان" خوانده می‌شود.در این روش سعی می‌شود با تغییر لحن صدا و نرم‌تر کردن آن، کلمات با تأکید کمتری ادا شوند. دکتر زومر می‌گوید نتیجه استفاده از این روش شاید این باشد که فرد با لحن عجیب یا شاید کمی خنده‌داری حرف بزند اما لکنت کمتری دارد.

دکتر زومر می‌گوید ما دخالتی در انتخاب لکنت زبان‌‌مان نداشتیم، اما تنها می‌توانیم انتخاب کنیم"چطور" لکنت زبان داشته باشیم. او اضافه می‌‌کند: «یک روش دیگر اصلاح لکنت است. مثلأ من می‌دانم که چه زمانی زبانم قفل می‌شود. در نتیجه تلاش می‌کنم تنها جایی که گیر کرده‌ام را با حوصله تکرار کنم.» headtopics.com

ادامه مطلب: DW فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

عالی👌 متخصص 'عصب شناسی' درست است نه نورولوژی... چرا فارسی نمی نویسید ؟

کسی که فساد بَیِن دارد را رد صلاحیت کنند، نه کسی مثل من با 9 متر عمامه به اتهام عدم التزام عملی به اسلام

آخرین خبرهای سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ | DW | 22.10.2019افتخار مردان وزنان ایران زمینی خانوم منصوریان دمت گرم بانوی با وقار ایرانی 🙏

تلاش‌های نتانیاهو برای برون رفت از بحران سیاسی و تشکیل دولت | DW | 20.10.2019تلاش‌های نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی تا کنون بی نتیجه بوده است. او سه روز فرصت دارد دولت خود را تشکیل دهد. این در حالی است که شانس رقیب او، بنی گانتس نیز برای کسب اکثریت لازم در پارلمان بسیار محدود ارزیابی می‌شود.

جایزه صلح کتابفروشان آلمان برای عکاس نامدار؛ سباستیائو سالگادو | DW | 21.10.2019جایزه صلح کتابفروشان آلمان به سالگادو تعلق گرفت. او اولین عکاس حرفه‌ایست که این جایزه پراهمیت را دریافت می‌کند. اما او تنها عکاس نیست، وجدانی بیدار و آزاد است که با دوربین‌اش همواره در کنار فرودستان و ستمزدگان قرار دارد.

ظریف: آماده سفر به ریاض هستم، اگر ...ظریف: *اگر شرایط مناسب فراهم شود، آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات هستم *تهران از هر ابتکار عملی برای کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کند نرمش قهرمانانه به خاطر حسن نصرالله آقا‌ لطفا یواش همونطور که در جنگ پیشقدم نیستید ، در التماس هم پیشگام نباشید تورو خدا ، بخصوص این‌ مهره های سعودی اقا آقا ،، ببخشید، چرا به گوه خوردن افتادین؟

مایک پمپئو: اگر لازم شود ترامپ برای اقدام نظامی علیه ترکیه آماده استمایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه 22 اکتبر 2019 تاکید کرد که اگر لازم شود دونالد ترامپ برای ایف! ایف! ایف! 'اگر'،'اگر'،'اگر'! تجّار عاشق پول در امریکا (باند ترامپ)،به مساله جنگ و اقدام نظامی که میرسند،همه پزیشن و ژست های آنها خلاصه می شود در 'جملات شرطی' و 'اگرها'! ضرب المثل معروفی است که تجار و عشاق پول علیرغم هیکل های گنده،'قلب های گنجشکی'در سینه آنان می تپد! لاف الکی