راست افراطی بزرگ‌ترین تهدید سال 2020

07/09/2020 10:56:00 ق.ظ

#اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: #راست_افراطی بزرگ‌ترین تهدید سال ۲۰۲۰ این مطلب را #اینجا_بخوانیم👇

اعتمادآنلاین, راست_افراطی

اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: راست_افراطی بزرگ‌ترین تهدید سال ۲۰۲۰ این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇

ترامپ این قدرت را دارد که قانون اساسی آمریکا را تهدید کند. او کابینه خود را با دوستان و نزدیکانش انباشته و هزاران آمریکایی را به کام مرگ بر اثر ویروس کرونا فرستاده است. ترامپ حتی حاضر است برای در دست گرفتن دوباره قدرت تروریسم راست افراطی را تشویق و در انتخابات تقلب کند.

***چرا باید از راست افراطی بترسیم؟هر کسی که تحقیر عمومی افرادی را که از ایدئولوژی چپِ پذیرفته‌شده خارج شده بودند دیده باشد تلاش‌های بوریس جانسون برای پاکسازی کابینه از مخالفانش را آشنا می‌پندارد. شاید سیاست‌ها متفاوت باشد، اما روحیه سرکوبگری یکسان است.

     در عین حال ابرقدرتی که رفته‌رفته توسط چین شکل می‌گیرد ممکن است بر حسب عادت شعارهای مائو را زمزمه کند- شبیه زمزمه داستانی از کودکی- اما هیچ بخشی از آن شبیه اتحاد جماهیر شوروی سابق نیست؛ ایدئولوژی‌ای که چین را پیش می‌برد ناسیونالیسم پرخاشگرانه است نه کمونیسم.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

پزشک ایرانی: اگر مسئولان صحنه‌های مرگ را می‌دیدند مدارس را باز نمی‌‌کردندپزشک فوق‌تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری تهران گفته است اگر مسئولان صحنه‌های مرگ بیماران کرونایی را می‌دیدند مدارس را باز نمی‌کردند. - خبرگزاری آناتولی

ستاد کرونا مسئولیت باز شدن مدارس را برعهده بگیردرئیس کمیسیون بهداشت مجلس: *نگران سلامت دانش آموزان هستیم *اینکه فکر کنیم دانش آموزان مخصوصا مقاطع پایین را طوری مدرسه ببریم که پروتکل‌ها را رعایت کنند، بیشتر به یک شوخی شبیه است *اگر سلامت به خطر بیفتد ما برخورد خواهیم کرد

تانک‌های چیفتن سفارش شاه پیشین ایران؛ بریتانیا بدهی‌اش را پذیرفتبن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای نازنین زاغری-راتکلیف نوشته است که دولت بریتانیا فعالانه بدنبال راه حلی قانونی برای پرداخت بدهی خود به ایران است.

اوساگونا قراردادش با پرسپولیس را فسخ کرد- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم - Tasnimاوساگونا با پرسپولیس فسخ کرد مهاجم نیجریه‌ای پرسپولیس پس از عملکرد ضعیفی که در این تیم داشت، با حضور در دفتر باشگاه قراردادش با سرخپوشان را فسخ کرد

کرونا؛ کیت تشخیص می‌تواند ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد - BBC News فارسیدانشمندان می گویند که تست اصلی تشخیص ویروس کرونا آنقدر حساس است که می تواند قطعات ویروس مرده به جا مانده از عفونت قدیمی را تشخیص دهد.

چین از هند خواست نیروهایش را از منطقه مرزی مورد مناقشه خارج کند - BBC News فارسیچین از هند درخواست کرده 'فورا' نیروهایش را از منطقه‌ای در امتداد مرز هیمالیا که ادعای مالکیت آن را دارد، خارج کند. وی فنگه، وزیر دفاع چین به همتای هندی خود گفته که این کشور مسئول کامل تنش‌های مرزی جاری بین دو کشور است.

اعتمادآنلاین| منیژه موذن- انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی ماه نوامبر برگزار می‌شود که آمریکا درگیر پاندمی کرونا و اعتراضات ضد نژادپرستی است.پزشک فوق‌تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری تهران گفته است اگر مسئولان صحنه‌های مرگ بیماران کرونایی را می‌دیدند مدارس را باز نمی‌کردند.به گزارش ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع"آموزش، کیفیت و کرونا" به روی آنتن شبکه آموزش رفت ضمن تبریک شروع سال تحصیلی افزود: ستاد کرونا باید مسئولیت باز شدن مدارس را رسما برعهده بگیرد.والاس در نامه خود نوشته است: «در پیوند با شرکت آی‌ام‌اس و اختلافات حقوقی (با ایران) بر سر مبلغ (بدهی) واریز نشده، دولت اذعان می‌کند که این بدهی باید پرداخت شود و همچنان در جستجوی هر راه قانونی برای پرداخت آن از راه قانونی است.

انتخاباتی که در شرایط فعلی تبدیل به صحنه نبرد راست افراطی و اقلیت‌ها شده است. نیک کوهن طی مقاله‌ای در «گاردین» به خطرات راست افراطی در سال 2020 و علل لزوم مبارزه با آن پرداخته است.09.   ***   همه افراط‌‌گراها برای ما تهدید محسوب می‌شوند، اما در حال حاضر این راست افراطی است که باید ما را به هراس اندازد. بچه کلاس اول و دوم ابتدایی را در خانه هم نمی شود کنترل کرد و کار سختی است، حال اگر آموزش و پرورش می تواند، که دستشان را هم می بوسیم.   چرا باید از راست افراطی بترسیم؟   زمانی باور داشتم که باید با راست افراطی و چپ افراطی در آن واحد و به دلایل مشابه مبارزه کرد. وی با بیان اینکه"اگر گرفتار کرونای کودکان شویم کشوری نیستیم که بتوانیم مقاومت کنیم" ادامه داد: این تصور که بچه‌ها مبتلا به کرونا نمی‌شوند غلط است. این گزاره هنوز هم درست به نظر می‌رسد. تا کنون فشارهای نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و حتی اعتصاب غذای زاغری و همسرش، ریچارد راتکلیف برای آزادی این زندانی نتیجه‌بخش نبوده است.

  هر کسی که تحقیر عمومی افرادی را که از ایدئولوژی چپِ پذیرفته‌شده خارج شده بودند دیده باشد تلاش‌های بوریس جانسون برای پاکسازی کابینه از مخالفانش را آشنا می‌پندارد. هاشمیان با اشاره به اینکه"بیمارستان‌ها و آی سی یو ها امکانات و متخصصان کافی برای کودکان ندارند" افزود: هشدار من در مورد بازگشایی مدارس یک هشدار خاص است. این کار شوخی نیست؛ اگر موج سوم کرونا راه بیفتد مدیریت ۱۵. شاید سیاست‌ها متفاوت باشد، اما روحیه سرکوبگری یکسان است.     اما نکته قابل تامل این است که در این سال وحشتناک برابری اخلاقی با برابری عملی یکسان نیست؛ اکنون مبارزه با راست افراطی نبرد برای حفظ دموکراسی لیبرال است، در حالی که مبارزه با چپ افراطی مبارزه‌ای در راستای عدالت برای کسی است که از ابراز عقیده محروم است..   هر 2 مبارزه ضروری است، اما تفاوت در مقیاس آنچنان زیاد است که گنجاندن آنها در یک گروه منطقی به نظر نمی‌رسد. حاجی بابایی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تجمعات گروه‌های مختلف فرهنگیان جلوی مجلس چه زمانی جمع می‌شود؟ افزود: اگر آموزش و پرورش اراده کند، این تجمع ها جمع می شود.   خطر ترامپ برای آمریکا و جهان       با توجه به خوشحالی آنارشیستی‌ای که ترامپ و جمهوری‌خواهان به هنگام جلوگیری از اقدامات دفاعی در مقابله با گرم شدن کره زمین ابراز کردند، شکست ترامپ در انتخابات نه فقط برای ایالات متحده بلکه برای بشریت ضروری می‌نماید. ایران و آمریکا در آذر ماه ۹۶ دو زندانی خود به نام‌های ژیو وانگ و مسعود سلیمانی را مبادله کردند.

  قدرت سیاسی اکنون در دستان راست رادیکال است   من انکار نمی‌کنم که نفوذ فرهنگی چپ نوعی قدرت است. اگر شما را مجبور کنند از کارتان در دانشگاه یا نشر استعفا کنید یا برایتان تعیین کنند که چه می‌توانید و چه نمی‌توانید تدریس کنید، فکر کنید و بنویسید، این قدرتی است که می‌تواند شما را نابود کند. ما برای سال اول یعنی سال ۹۱ حدود ۲۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو و سال بعد از آن ۱۷ هزار نیرو جذب کردیم که یک سال بعد به ۴۰۰۰ نفر تقلیل یافت و بعد به این سمت رفتند که دانشگاه را تعطیل کنند. اما قدرت سیاسی با توانایی درهم شکستن ده‌ها میلیون نفر در دستان راست رادیکال است.   نه تنها در ایالات متحده بلکه در انگلستان، لهستان، مجارستان، روسیه، هند، ترکیه، برزیل و فیلیپین دموکراسی‌هایی برقرار است که تحت تسلط دولت‌هایی قرار گرفته‌اند که هر کدام به نحوی و در سطحی نظرات مستقل را تحقیر می‌کنند و مصمم‌اند هر نهادی را که ممکن است محدودشان کند حقیر بشمرند.   هرچند نویسندگان مدرن به نقل قول از هانا آرنت و جورج اورول علاقه‌مندند، اما دهه 2020 تکرار دوباره دهه 1930 نیست. کسانی جلوی مجلس جمع می شوند که به عنوان نیروی خدماتی با حقوق ۳۰۰ هزار تومان وارد کلاس ها شده اند و اکنون به ۵۰ هزار نفر رسیده اند و مطالبه استخدام دارند.

    ما با دوقطبی هیتلر در طرفی و استالین در طرف دیگر مواجه نیستیم. به استثنای دیکتاتوری چپ‌گرای ونزوئلا، جنبش‌های ضدلیبرالی که دموکراسی‌های جهان را کنترل می‌کنند همه راست‌گرا هستند.   در عین حال ابرقدرتی که رفته‌رفته توسط چین شکل می‌گیرد ممکن است بر حسب عادت شعارهای مائو را زمزمه کند- شبیه زمزمه داستانی از کودکی- اما هیچ بخشی از آن شبیه اتحاد جماهیر شوروی سابق نیست؛ ایدئولوژی‌ای که چین را پیش می‌برد ناسیونالیسم پرخاشگرانه است نه کمونیسم. اگر بیسواد بودند چرا به کلاس رفته اند؟ اگر باسوادند باید آنها را به کار گیری کنیم.     نزدیک‌ترین تجربه به بن‌بست سیاسی دهه 30 برای کشوری توسعه‌یافته، تجربه انگلیس بود. در انتخابات سال 2019 انتخاب بین عدم صداقت دست راستی‌های حامی برگزیت و چپ‌گراهای حامی کوربین بود.

رأی‌دهندگان هر کدام را که انتخاب می‌کردند، نتیجه نابودی کشور بود. مدارس دولتی مظلوم اند.   اما فرهنگ سیاسی بریتانیا از زمان شکست حزب کارگر به شکل قابل توجهی تغییر کرده است؛ چپ افراطی در حال خروج است و سرانجام به نظر می‌رسد حزب کارگر می‌تواند کشور را بهتر از محافظه‌کاران اداره کند. البته با توجه به اینکه جانسون سطح مطالبات را به کف رسانده کار چندان سختی هم به نظر نمی‌رسد.     دموکرات‌های آمریکا از بازی در دستان جمهوری‌خواهان امتناع کردند و در کمال ناامیدی ترامپ، جو بایدن و کامالا هریس را به عنوان نامزدهای خود برگزیدند. وی با بیان اینکه نگران سلامت دانش آموزان هستیم، ادامه داد: اینکه فکر کنیم دانش آموزان مخصوصا مقاطع پایین را طوری مدرسه ببریم که پروتکل ها رارعایت کنند، بیشتر به یک شوخی شبیه است.   هر چقدر هم که شرورانه به نظر برسد، چپ افراطی بر چپ میانه‌رو غلبه نکرده است.

نه آنچنان که راست رادیکال جریان محافظه‌کار را تحت سیطره خود گرفته است.   در انگلستان نمایندگان حزب کارگر حاضر بودند در مبارزه با یهودستیزی و تحمل عقاید و حکومت‌های توتالیتر از سمت خود کناره‌گیری کنند. در ستاد کرونا با اینکه گفته شده دو نفر از مجلس حضور داشته باشند هنوز این افراد را دعوت نکرده اند البته پیگیر موضوع خواهیم بود. این را مقایسه کنید با حزب جمهوری‌خواه که در آن تنها میت رامنی و تعداد انگشت‌شماری از نمایندگان حاضر شدند با وجود خطر از دست دادن سمت خود، برای جلوگیری از تبدیل حزب به فرقه شخصی ترامپ، به مبارزه برخیزند.   محافظه‌کاران بریتانیایی که برای مخالفت با فاجعه برگزیت بدون توافق آماده بودند یا با شیوه‌ای همچون شیوه استالین توسط جانسون پاکسازی شدند یا در آخرین انتخابات با ناامیدی از حزب کنار رفتند. آنها از خود شجاعتی نشان دادند که جانشینان‌شان فاقد آن هستند.

تنها چند ماه مانده به خروج از بازار واحد اروپا، هیچ سیاستمدار برجسته محافظه‌کاری آماده سخنرانی راجع به منافع ملی یا حتی بحث درباره آن نیست.   سکوت از طرف راستی که هنوز به باورهای خود مبنی بر آزادی بیان می‌بالد به نمایندگان حزب توری- که جانسون می‌تواند مستقیماً به آنها آسیب بزند- محدود نیست، این سکوت تا رسانه‌های محافظه‌کار و اندیشکده‌ها و روشنفکران این حزب نیز گسترش یافته است.   این اطاعت برده‌وار نشان می‌دهد که جانسون در تحمیل خط حزب به محافظه‌کاران بسیار موفق‌تر از کوربین در همراه کردن حزب کارگر با خود عمل کرده است.     شکست ترامپ تضاد را روشن‌تر خواهد کرد. محافظه‌کاران همیشه بادقت نوشته‌اند که چطور لغو فرهنگ و آداب‌دانی سیاسی رأی‌دهندگان منزجر را به دامان راست‌گرایی سوق می‌دهد، لیکن آنها همواره فراموش می‌کنند بگویند که برعکس این اتفاق نیز ممکن است.

  ترامپ، آمریکایی را که نمونه‌ای برای پیروی بقیه جهان بود نابود کرده است. افراط‌گرایی، افراط‌گرایی می‌زاید. وقتی یک نژادپرست وقیح را به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا بر مسند قدرت بنشانید، همه مخالفت‌ها مشروعیت دارند و متعصب‌ترین مخالفان بیش از همه احساس مشروعیت می‌کنند.     شما نباید بین این 2 انتخاب کنید، اما اگر مجبور به انتخاب شدید با قدرتی مبارزه کنید که بزرگ‌ترین تهدید محسوب می‌شود؛ وقتی راست افراطی شکست بخورد، مبارزه با چپ افراطی ساده‌تر است. .