راز سیاهی آبزیان فوق‌سیاه فاش شد

31/04/1399 07:31:00 ق.ظ

عکس‌های کم‌نظیر از آبزیان فوق‌سیاه، راز سیاهی آنها فاش شد

اینکه چرا سیاه‌ترین ماهیان اعماق دریا اینقدر سیاهند معمایی بود که رازش اخیرا فاش شد، در پژوهشی که با عکس‌های بی‌کیفیت شروع شد. "هر عکسی می‌گرفتم خیلی بد بود، خیلی ناامیدکننده بود. بعد متوجه شدم اینها پوست بسیار عجیبی دارند، رنگشان بسیار سیاه است و تمام نور را جذب می‌کند". مطالعه دقیق او نشان داد پوست سیاه‌تر از سیاه این ماهی نور را کامل جذب و عکاسی از آن را سخت می‌کند.

دانشمندان می‌گویند این خاصیت باعث استتار کامل این موجودات می‌شود.

حق نشر عکس Karen Osborn/Smithsonian در عمق اقیانوس، جایی برای پنهان شدن از شکارچیان وجود ندارد به همین دلیل این"سیاهی مطلق" باعث می‌شود این جانوران تقریبا نامرئی شوند. از این یافته که در نشریه"Current Biology" شرح داده شده، می‌توان در ساخت اجسام جدید"فوق سیاه" استفاده کرد، مثلا برای پوشش داخلی تلسکوپ و دوربین.

بر اساس این تحقیق، چندین گونه ماهی فوق سیاه، مستقل از هم اما دقیقا با همین ترفند تکامل پیدا کرده‌اند. دکتر ازبورن توضیح داد:"شکل و اندازه رنگدانه‌های پوست آنها کاملا مناسب این است که هر پرتو نوری را که جذب نمی‌کنند به سمت خود پراکنده کنند." headtopics.com

حق نشر عکس Karen Osborn/Smithsonian Image caption چندین گونه ماهی فوق سیاه، مستقل از هم با پوستی که نور را کامل جذب می‌کند تکامل پیدا کرده‌اند

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

طرح مالیات بر خانه‌های خالی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شدمالیات بر خانه‌های خالی | نمایندگان مجلس جزئیات طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم(مالیات بر خانه‌های خالی) را برای رفع ابهام به کمیسیون اقتصادی ارجاع کردند

امیر کویت در بیمارستان بستری شد🔺امیر کویت در بیمارستان بستری شد ⚡️براساس گزارش خبرگزاری کویت، شیخ صبا الاحمد الجابر الصباح، امیر ۹۱ ساله کویت، برای انجام «معاینات عمومی» در بیمارستان بستری شده است.

المپیک زمستانی پکن لغو نخواهد شدالمپیک_زمستانی پکن لغو نمی شود | کمیته برگزاری المپیک زمستانی ٢۰٢٢: با وجود شیوع ویروس کرونا که همچنان در جهان وجود دارد، IOC روی هر دو المپیک (المپیک توکیو سال آینده و المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن) طبق برنامه کار می‌کند

کرونا آمد، دزدی دریایی در آسیا دو برابر شدبنا بر یک گزارش جدید، دو برابر شدن موارد دزدی دریایی در آسیا موجب 'نگرانی عمیق' شده است.

طرح مالیات بر خانه‌های خالی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شدطرح مالیات بر خانه‌های خالی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد طرح مالیات بر خانه‌های خالی برای کار کارشناسی بیشتر و رفع ابهام به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

طرح مالیات بر خانه‌های خالی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شدطرح مالیات بر خانه‌های خالی برای رفع ابهامات و بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.