رابطه‌ تهران-باکو در درون پارادایم «شرق‌محور» ایران

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 71 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 32%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ویژه 🖋️ رابطه‌ تهران- باکو در درون پارادایم «شرق‌محور» ایران سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به آذربایجان را می‌توان تلاشی برای کاستن از تنش‌های ملی‌گرایانه و توسعه‌ روابط دو کشور، بر اساس پارادایم شرق‌محور وغرب‌ستیز جمهوری اسلامی ارزیابی کرد.

سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به آذربایجان را می‌توان تلاشی برای کاستن از تنش‌های ملی‌گرایانه و توسعه‌ روابط دو کشور، بر اساس پارادایم شرق‌محور وغرب‌ستیز جمهوری اسلامی ارزیابی کرد.حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته به باكو سفر و با رئيس‌جمهور، وزیر امور خارجه و رئيس مجلس جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد. او سپس راجع به این سفر در توئیترش نوشت: «درسفر رسمی به باکو، بر فصل نو‌ینی از مناسبات توافق شد. در دیدار صمیمانه با آقای الهام علی‌‌یف بخوبی نقشه راه روابط ترسیم شد..

موسوی در توئیت دیگری در 18 دسامبر هم از گشایش کریدور تجاری سخن گفت که قرار است ایران را از مسیر زمینی آذربایجان-گرجستان به دریای سیاه متصل کند و به این ترتیب «خلیج فارس» و «اقیانوس هند» را به این دریا پیوند زند. وی تصویری از ارسال محموله‌های تجاری از پاکستان به ترکیه از مسیر ایران منتشر کرد و نوشت: «بعد از احیای کریدور اکو و نیز راه‌اندازی آزمایشی کریدور جهانی شمال-جنوب این هفته شاهد فعال شدن کریدور جدید خواهیم بود.

همزمان مقام‌های ایران منطقه‌گرایی و توسعه‌ روابط با همسایگان را سیاست راهبردی دولت رئیسی خوانده‌اند. با این وجود اگر مناسبات ایران با کشورهای ترک را با کشورهای دولت‌های عربی حاشیه خلیج فارس مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که نوع رابطه متفاوت است. تنش‌ میان ایران و جهان عرب پس از بهار عربی و جنگ‌های سوریه و یمن به موضوعی ذاتی و بنیادی بدل شده است که به راحتی قابل رفع نیست؛ این درحالی است که تنش میان ایران با کشورهای ترک هرچند گاهی اوقات در سطح لفظی بالا گرفته ، ولی عمدتا مدیریت شده است.

تایید دیگری بر نگاه به شرق به‌عنوان مبنای رابطه‌ دولت رئیسی با جمهوری آذربایجان، سخنان امیرعبداللهیان در مورد فرمول 3+3 در دیدار با بایراموف است که پیشتر توسط اردوغان مطرح شده بود. عبداللهیان گفته بود کشورهای منطقه باید مسائل محلی را «خودشان و بدون دخالت خارجی» حل کنند. او از ترکیب 3+3 به‌عنوان فرمولی نام برده بود که «به ثبات و صلح در منطقه» کمک می‌کند و همزمان «امکان مداخله خارجی» در قفقاز جنوبی را کاهش می‌دهد ویا به حداقل می‌رساند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

نه.حکومت فرقه فارسیسم اشغالگر ایران شرق محور نیست شئونیزم محورست. تازه ادبیات شرق را مخصوصاً هویت و فرهنگ تمدن مدنیت بزرگ مشترک علوم طبیعی خردمندانه'حضوریکتایی'(انجمن مغان)ملتهای تورکان و ایرانیان را هم باعلوم بی منطق جاهلیت و تشگیلات و حکومت شئونیزمش تحریف کرده و نابود کرده

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 11. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آمار تازه ابتلا به اُمیکرون در ایران: ۴۳ مورد در ۱۲ استانهم‌زمان با روند صعودی آمار مبتلایان به اُمیکرون در ایران، شمار موارد مشکوک ابتلا به این سویه کرونا نیز در حال افزایش است.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

گوشت در ایران در یک هفته ۱۵ هزار تومان گران‌تر شدرئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی روز پنج‌شنبه ۹ دی از افزایش ۱۵ هزارتومانی قیمت گوشت طی یک هفته اخیر به‌دلیل «قرنطینه گوسفندان برای صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس» خبر داد. شکم خود را گورستان حیوانات نکنید امیرالمومنین علی علیه السلام
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران از مهدوی‌کیا در مقابل رسانه‌های سپاه دفاع کردچند روز پس از حمله برخی رسانه‌های حکومتی به مهدی مهدوی‌کیا به‌دلیل حضور در مراسم جام عرب، دبیرکل فدراسیون فوتبال ضمن دفاع از مهدوی‌کیا گفت رفتار او «مورد تأیید نهادهای نظارتی است».
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

۴۳ مورد تاییدشده اُمیکرون در ایران/اعلام موارد به تفکیک استان‌هاسرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که تعداد موارد تایید شده اُمیکرون در کشور به ۴۳ مورد رسیده است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

پادشاه سعودی: امیدواریم ایران سیاست‌ها و رفتار منفی خود در منطقه را تغییر دهدملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی چهارشنبه، 29 دسامبر 2021، در سخنرانی سالانه خود طی ارتباط تصویری خطاب به مجلس شورای سعودی، ضمن بیان این‌که فعالیت‌های
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

ساعت دیدار ایران مقابل عراق و امارات اعلام شد- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimساعت دیدار ایران مقابل عراق و امارات اعلام شد طبق اعلام AFC، شاگردان اسکوچیچ ساعت ۱۹:۳۰ روز ۷ بهمن در ورزشگاه آزادی، پذیرای عراق خواهند بود همچنین از ساعت ۱۹:۳۰ روز ۱۲ بهمن در ورزشگاه آزادی، مقابل تیم‌ملی امارات صف‌آرایی می‌کنند Qatar2022
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »