رئیس جمهوری عراق حمله به تظاهرکنندگان و رسانه‌ها را محکوم کرد

16/07/1398 09:32 ق.ظ

رئیس جمهوری عراق حمله به معترضان و رسانه‌ها را محکوم کرد

رئیس جمهوری عراق ضمن درخواست پایان تظاهرات اعتراضی روزهای، خشونت علیه تظاهرکنندگان و فشار بر رسانه‌ها را محکوم کرده و گفته است که به نیروهای امنیتی دستور شلیک به سوی معترضان داده نشده است. تا کنون بیش از یکصد تن در جریان این تظاهرات کشته شده‌اند. تظاهرکنندگان عراقی به شرایط اقتصادی و فساد دولتی معترض بوده‌اند در عراق، رئیس جمهوری به عنوان رئیس کشور یک مقام تشریفاتی است که وظیفه او"حراست از قانون اساسی، استقلال، حاکمیت، وحدت و امنیت سرزمینی" این کشور است.

تظاهرات عراق از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شد و تظاهرکنندگان با متهم کردن تشکیلات حکومتی به ناکارآیی، خواستار بهبود شرایط اقتصادی مردم و مبارزه با فساد شده‌اند. بغداد و چند شهر دیگر شاهد تجمع‌های اعتراضی بوده‌اند و به گزارش منابع خبری، تا کنون دست کم یکصد و چهار تن در این تظاهرات کشته شده‌اند. مقامات دولتی گفته‌اند که چند تن از کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی بوده‌اند.

حق نشر عکس Image caption رئیس جمهوری عراق گفته است که نیروهای امنیتی دستور تیراندازی نداشته‌اند به گفته ناظران، به نظر می‌رسد که این تظاهرات به طور خودجوش آغاز شده و مشخص نیست که آیا حزب یا گروه خاصی در سازماندهی آنها دست داشته است یا نه. headtopics.com

برخی رسانه‌های خبری به نقل از تظاهرکنندگان گفته‌اند که نیروهای دولتی علیه معترضان گلوله جنگی به کار برده‌اند اما مقامات رسمی تاکید داشته‌اند که افراد ناشناس به سوی تظاهرکنندگان و همچنین نیروهای امنیتی تیراندازی کرده‌اند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

مخالفت هزاران اوکراینی با طرح صلح رئیس جمهوری: «نه به تسلیم»هزاران اوکراینی روز یک‌شنبه علیه طرح رئیس جمهوری این کشور برای پایان دادن به جنگ و تنش ۵ ساله با استان‌های جدایی‌طلب در خیابان‌های کی‌یف دست به تظاهرات زدند.

آمریکا به دنبال از بین بردن حشدالشعبی در عراق استقم – ایرنا – نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران بابیان این‌که آمریکا به دنبال از بین بردن حشدالشعبی است گفت: در عراق جنگ جدی با آمریکاست. هدف دشمن این است، نگذارند مردم عراق مانند ایرانیان انقلابی شوند و حشدالشعبی از کشورش دفاع کند. 🤣🤣🤣 یک روز هم بدون وجود دشمن نمیتونید زندگی کنید حتی یک روز بازی تموم شده خارکـ...ـه، فقط تو به‌جای این‌که داغ باشی و نفهمی، نادان و ناآگاه هستی و نمی‌فهمی.

واکنش آیت‌الله خامنه‌‌ای به اعتراضات در عراقرهبر ایران طی پیامی در توئیتر به اعتراضات اخیر عراق که 104 کشته و بیش از 6 هزار زخمی بر جای گذاشته، واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی

تعداد جان باختگان ناآرامی‌های عراق به ۱۰۴ نفر رسیدمقام‌های دولتی عراق می‌گویند هیچ‌یک از نیروهای امنیتی به صورت مستقیم به تظاهر کنندگان شلیک نکرده است. اینهم نتیجه استراتژی اروپا در حمایت از ج.ا. شما مسئول خون تک تک افرادی هستین که بر زمین ریخته شده يعني مسلسل گرفته رو مردم

واکنش رهبر ایران به اعتراضات عراق: دشمنان سعی بر تفرقه دارند«ایران و عراق دو ملتی هستند که تن‌ها و دل‌ها و جان‌هایشان به وسیله ایمان بِالله و محبّت به اهل‌ بیت و حسین‌ بن‌ علی متصل به یک دیگرند؛ روزبه‌روز هم این اتصال زیاد خواهد شد. دشمنان سعی بر تفرقه دارند امّا نتوانسته‌اند و توطئه‌ آنان اثری نخواهد کرد.» عای خامنه ای رو خوب اومدی😂 رهبر مزدوران و احمقان بازم دژمن دژمن کرد، خاک بر سر😪🤮 این کلمه دشمن رو داری فرامرزی میکتی ها استاد

اعزام فضانورد ایرانی به فضا با پرتاب ربات‌ها آغازمی‌شود/قرارگیری محموله ۳۰۰ کیلوگرمی به زیرمداررییس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به تجربیات این پژوهشگاه در زمینه پرتاب محموله زیستی و میمون تا ارتفاع زیر مداری، گفت: بر اساس سند جامع توسعه هوافضای کشور لازم است به سمت اعزام فضانورد به فضا اقدام کنیم که در این راستا کپسول‌هایی را برای این منظور در دستور کار داریم که در فاز اول رباتی تا ارتفاع ۱۵۰ کیلومتری پرتاب می‌شود و بعد از ۵ پرتاب موفق وارد پروژه اعزام انسان خواهیم شد. از اینجا تا فضا پرانتز پفیوزها، اتومبیل ملی شما 'پِراید' نیست؟ میگن سمنده، اما فکر کنم سایپا پراید باشه. در فاز اول اون رو درست کنین. در بقیه فازها ۱۰ برابر قیمت تولید نفروشینش. 🤣🤣 پرچمِ آمریکا:))

Image caption

تظاهرکنندگان عراقی به شرایط اقتصادی و فساد دولتی معترض بوده‌اند

در عراق، رئیس جمهوری به عنوان رئیس کشور یک مقام تشریفاتی است که وظیفه او"حراست از قانون اساسی، استقلال، حاکمیت، وحدت و امنیت سرزمینی" این کشور است.

تظاهرات عراق از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شد و تظاهرکنندگان با متهم کردن تشکیلات حکومتی به ناکارآیی، خواستار بهبود شرایط اقتصادی مردم و مبارزه با فساد شده‌اند. بغداد و چند شهر دیگر شاهد تجمع‌های اعتراضی بوده‌اند و به گزارش منابع خبری، تا کنون دست کم یکصد و چهار تن در این تظاهرات کشته شده‌اند. مقامات دولتی گفته‌اند که چند تن از کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی بوده‌اند.

حق نشر عکس

Image caption

رئیس جمهوری عراق گفته است که نیروهای امنیتی دستور تیراندازی نداشته‌اند

به گفته ناظران، به نظر می‌رسد که این تظاهرات به طور خودجوش آغاز شده و مشخص نیست که آیا حزب یا گروه خاصی در سازماندهی آنها دست داشته است یا نه.

برخی رسانه‌های خبری به نقل از تظاهرکنندگان گفته‌اند که نیروهای دولتی علیه معترضان گلوله جنگی به کار برده‌اند اما مقامات رسمی تاکید داشته‌اند که افراد ناشناس به سوی تظاهرکنندگان و همچنین نیروهای امنیتی تیراندازی کرده‌اند.

همچنین دفاتر شماری از رسانه‌های مستقر در عراق هدف حمله قرار گرفته است. از جمله شبکه‌های تلویزیونی العربیه، متعلق به عربستان سعودی، و شبکه تلویزیونی دجله، که مرکز آن در اردن است و شبکه تلویزیونی الحدث گفته‌اند که افراد مسلح به دفاتر آنها حمله کرده و به ارعاب کارکنان و تخریب تجهیزات مبادرت ورزیده‌اند.

حق نشر عکس

Image caption

آیت‌الله خامنه‌ای: دشمنان سعی بر تفرقه دارند اما نتوانسته‌اند و تفرقه آنان اثر نخواهد کرد.

شبکه الحدث شبه‌نظامیان حشد الشعبی وابسته به ایران را عامل این حملات معرفی کرده است. در مقابل، تلویزیون العالم، متعلق به دولت ایران، این شبکه‌های تلویزیونی را به تحریک مردم به تظاهرات متهم کرده و گفته است که گروهی از مردم برای هشدار به دفاتر آنها مراجعه کردند.

به گزارش برخی رسانه‌های خبری، دربعضی از تظاهرات، معترضان با دادن شعارهای علیه ایران، این کشور و گروه های وابسته به آن عامل افزودن بر مشکلات مردم عراق معرفی کرده‌اند.

بعضی از مقامات و رسانه‌های در ایران کسانی را عامل تظاهرات معرفی کرده‌اند که به گفته آنان، خواستار برهم زدن روابط دو کشور هستند. از جمله روز گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در ایران، تظاهرات اعتراضی عراق را واکنش نسبت به حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین در آن کشور قلمداد کرد. آقای رئیسی گفت:"سال گذشته خواستند فتنه‌ای در مشهد با محوریت دعوای ایرانی - عراقی راه بیندازند که هدفشان محقق نشد، امسال نیز در عراق، یک فتنه آمریکایی - سعودی شکل دادند تا جریان اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهند."

همچنین، آیت‌الله علی خامنه‌ای در پیامی در توییتر خود، بدون اشاره صریح به تظاهرات اخیر، آنچه را که تلاش"دشمن" برای تفرقه افکنی بین دو ملت ایران و عراق دانسته محکوم کرده است.

موضوعات مرتبط