رئیس قوه مقننه بر اساس قانون اساسی اجازه ندارد از طرف مردم صحبت کند

  • 📰 EtemadOnline
  • ⏱ Reading Time:
  • 23 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 12%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

کامبیز نوروزی، حقوق‌دان، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:رئیس قوه مقننه بر اساس قانون اساسی اجازه ندارد از طرف مردم صحبت کند/وظیفه نظارتی در مجلس پایین‌تر از وظیفه قانون‌گذاری آن است این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

محمدباقر قالیباف از اهتمام جدی مجلس یازدهم برای نظارت و اولویت آن بر امر قانون‌گذاری خبر داده است. چنین رویکردی از سوی رئیس مجلس یازدهم که با سفر چهار روزه او به استان خوزستان در قامت سفرهای استانی رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شده، در چند روز اخیر با تحلیل‌های متعددی همراه بوده است. اکنون این سئوال که در میان وظایف قوه مقننه «نظارت اولویت دارد یا قانون‌گذاری« در فضای سیاسی مطرح می شود. سوالی که پاسخ به آن در روشن‌تر شدن فضای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 نیز تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

یکی از راه‌های نظارت مجلسی‌ها، تحقیق‌ و تحفص است و نمایندگان هر موقع که لازم بدانند، درباره مساله‌ای یا فعالیت دستگاه‌ها یا نهاها بررسی‌هایی را انجام می‌دهند.او همچنین تصریح کرد: همچنین استیضاح و طرح سئوال به نمایندگان اجازه می‌دهد وزیران هیات دولت و حتی شخص رییس‌جمهوری را مورد سئوال قرار بدهند. سومین راه نظارتی هم به عهده کمسیون اصل 90 است که اعضای این کمسیون نامه‌های شکایتی مردم از دستگاه‌های مختلف را بررسی کرده و دادرسی می‌کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 9. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

موافقت رهبر انقلاب با درخواست رئیس قوه قضاییه درباره تداوم فعالیت دادگاه‌های ویژه اقتصادیرهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضائیه مبنی بر تداوم فعالیت شعب ویژه دادگاه انقلاب اسلامی جهت رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران و مفسدان اقتصادی با لحاظ برخی اصلاحات، با این درخواست موافقت کردند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

تعداد مصدومان زلزله گلستان به ۳۴ نفر رسیدتعداد مصدومان زلزله گلستان به ۳۴ نفر رسید رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گلستان اظهار کرد: پس از وقع زلزله بامداد امروز گلستان و بر اثر ترس از زلزله و در هنگام فرار، ۳۴ نفر مصدوم شدند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی افغانستان درگذشت - BBC News فارسیعبدالرؤوف هروی استاد مطالعات اسلامی و عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی درگذشت. در صفحه فیسبوک کمیسیون نظارت بر قانون اساسی افغانستان آمده که آقای هروی امروز بنا به بیماری 'فقدان خون و احتمال سرطان' درگذشته است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

قالیباف آشنایی زیادی با بندهای قانون اساسی نداردجلال‌ جلالی‌زاده گفت‌: آقای قالیباف شدیدا نیاز دارد مشاورانی برای خود انتخاب کند تا در موقع سخن گفتن دچار اشتباه و خطا نشود. رئیس مجلس در یکی از جلسه‌های ابتدایی مجلس یازدهم هم درباره یکی از مفاد مهم قانون هم دچار خطا شد تا معلوم شود آشنایی زیادی با بندهای قانون اساسی ندارد.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

حکم محکومیت فرد هتاک به مردم مازندران صادر شد- اخبار مازندران - اخبار استانها تسنیم - Tasnimحکم محکومیت فرد هتاک به مردم مازندران صادر شد رئیس کل دادگستری مازندران: متهم مجموعا به تحمل ۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق تعزیری و مجازات تکمیلی منع اقامت و تردد در استان‌های ساحلی شمال کشور و اقامت اجباری در مناطق محروم به مدت ۲ سال نیز محکوم شد كلاردشت
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

اسماعیل هنیه: فلسطین با سه توطئه از سوی آمریکا و اسرائیل مواجه استرئیس دفتر سیاسی حماس اعلام کرد که فلسطین با سه توطئه مشترک از طرف اسرائيل و آمریکا روبه‌ روست. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »