رئیس قوه مقننه بر اساس قانون اساسی اجازه ندارد از طرف مردم صحبت کند

17/06/1399 10:57:00 ق.ظ

کامبیز نوروزی، حقوق‌دان، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:رئیس قوه مقننه بر اساس قانون اساسی اجازه ندارد از طرف مردم صحبت کند/وظیفه نظارتی در مجلس پایین‌تر از وظیفه قانون‌گذاری آن است این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

کامبیز نوروزی گفت‌: سه قوه در کشور وجود دارد؛ رئیس‌جمهوری در عین حال که رییس قوه مجریه است، رئیس‌جمهور هم هست و می‌تواند از طرف ملت صحبت کند. اما روسای قوه مقننه و قضاییه بر اساس قانون چنین اجازه‌ای را ندارند. محمدباقر قالیباف از اهتمام جدی مجلس یازدهم برای نظارت و اولویت آن بر امر قانون‌گذاری خبر داده است.

چنین رویکردی از سوی رئیس مجلس یازدهم که با سفر چهار روزه او به استان خوزستان در قامت سفرهای استانی رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شده، در چند روز اخیر با تحلیل‌های متعددی همراه بوده است. اکنون این سئوال که در میان وظایف قوه مقننه «نظارت اولویت دارد یا قانون‌گذاری« در فضای سیاسی مطرح می شود. سوالی که پاسخ به آن در روشن‌تر شدن فضای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 نیز تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

کامبیز نوروزی، حقوق‌دان، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این رابطه اظهار داشت: مجلس چند وظیفه دارد که وظیفه اصلی آن قانون‌گذاری است. از اصل 71 به بعد قانون اساسی به امر قانون‌گذاری توسط مجلس شورای اسلامی اختصاص پیدا کرده است و اصولا مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه مجلس این است که بعد از بررسی طرح‌ها و لوایح، قوانین را تصویب کند.

وکیل پایه یک دادگستری در ادامه سخنانش گفت: همچنین باید اذعان داشت، مجلس وظیفه نظارتی را هم بر عهده خود می‌بیند اما اساسا وظیفه نظارتی پایین‌تر از وظیفه قانون‌گذاری تعریف شده است.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »
Loading news...
Failed to load news.

مشاهده دوباره یوز آسیایی در خراسان‌شمالی/ امیدها برای تداوم نسل یوزها زنده شد- اخبار خراسان شمالی - اخبار استانها تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

موافقت رهبر انقلاب با درخواست رئیس قوه قضاییه درباره تداوم فعالیت دادگاه‌های ویژه اقتصادیرهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضائیه مبنی بر تداوم فعالیت شعب ویژه دادگاه انقلاب اسلامی جهت رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران و مفسدان اقتصادی با لحاظ برخی اصلاحات، با این درخواست موافقت کردند.

تعداد مصدومان زلزله گلستان به ۳۴ نفر رسیدتعداد مصدومان زلزله گلستان به ۳۴ نفر رسید رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گلستان اظهار کرد: پس از وقع زلزله بامداد امروز گلستان و بر اثر ترس از زلزله و در هنگام فرار، ۳۴ نفر مصدوم شدند.

عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی افغانستان درگذشت - BBC News فارسیعبدالرؤوف هروی استاد مطالعات اسلامی و عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی درگذشت. در صفحه فیسبوک کمیسیون نظارت بر قانون اساسی افغانستان آمده که آقای هروی امروز بنا به بیماری 'فقدان خون و احتمال سرطان' درگذشته است.

قالیباف آشنایی زیادی با بندهای قانون اساسی نداردجلال‌ جلالی‌زاده گفت‌: آقای قالیباف شدیدا نیاز دارد مشاورانی برای خود انتخاب کند تا در موقع سخن گفتن دچار اشتباه و خطا نشود. رئیس مجلس در یکی از جلسه‌های ابتدایی مجلس یازدهم هم درباره یکی از مفاد مهم قانون هم دچار خطا شد تا معلوم شود آشنایی زیادی با بندهای قانون اساسی ندارد.

حکم محکومیت فرد هتاک به مردم مازندران صادر شد- اخبار مازندران - اخبار استانها تسنیم - Tasnimحکم محکومیت فرد هتاک به مردم مازندران صادر شد رئیس کل دادگستری مازندران: متهم مجموعا به تحمل ۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق تعزیری و مجازات تکمیلی منع اقامت و تردد در استان‌های ساحلی شمال کشور و اقامت اجباری در مناطق محروم به مدت ۲ سال نیز محکوم شد كلاردشت

اسماعیل هنیه: فلسطین با سه توطئه از سوی آمریکا و اسرائیل مواجه استرئیس دفتر سیاسی حماس اعلام کرد که فلسطین با سه توطئه مشترک از طرف اسرائيل و آمریکا روبه‌ روست. - خبرگزاری آناتولی