رئیس‌جمهوری فیلیپین خود را از صحنه سیاسی کنار می‌کشد | DW | 02.10.2021

10/07/1400 02:05 ب.ظ

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری بحث‌برانگیز فیلیپین به‌طور غیرمنتظره اعلام کرد که قصد دارد از صحنه سیاسی کناره‌گیری کند. او ییشتر گفته بود که می‌خواهد به عنوان نامزد معاونت ریاست‌جمهوری در انتخابات ۲۰۲۲ شرکت کند.

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری بحث‌برانگیز فیلیپین به‌طور غیرمنتظره اعلام کرد که قصد دارد از صحنه سیاسی کناره‌گیری کند. او ییشتر گفته بود که می‌خواهد به عنوان نامزد معاونت ریاست‌جمهوری در انتخابات ۲۰۲۲ شرکت کند. به گزارش خبرگزاری آلمان، دوترته اما روز دوشنبه ۲ اکتبر (۱۰ مهرماه) اعلام کرد که پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش از صحنه سیاسی کناره‌گیری می‌کند.

این سیاستمدار ۷۶ ساله در ارتباط با تصمیمش تصریح کرد: «مردم فیلیپین این احساس را دارند که نامزدی من در انتخابات ۲۰۲۲ به گونه‌ای دور زدن قانون و مغایر با روح قانون اساسی خواهد بود.»

این در حالی است که دوترته در تابستان سال جاری به گمانه‌زنی‌ها در مورد کاندیداتوری خود در انتخابات ۲۰۲۲ پایان داده و از قصد خود به حضور در این رویداد خبر داده و گفته بود،"می‌خواهد به جنگ صلیبی خود با تبهکاران مواد مخدر ادامه دهد".

اعلام این تصمیم انتقادات بسیار تند اپوزیسیون فیلیپین را به دنبال داشت. دوره ریاست جمهوری در فیلیپین طبق قانون اساسی به شش سال محدود شده و امکان نامزدی دوباره پس از این مدت وجود ندارد.تصمیم دوترته به کناره‌گیری از صحنه سیاسی اکنون به این گمانه‌زمانی‌ها دامن زده که احتمال دارد، دختر او، سارا دوترته−کارپیو به عنوان نامزد مقام ریاست‌جمهوری در انتخابات ۲۰۲۲ فیلیپین شرکت کند. سارا دوترتهاز سال ۲۰۱۶ به این سو شهردار کلانشهر داوائو سیتی است. در فیلیپین رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور به طور مستقل با آرای مردم انتخاب می‌شوند. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

سیاره‌ای که گرد سه ستاره می‌گردددانشمندان اخیرا سیاره‌ای در فاصله 1300 سال نوری از زمین کشف کردند که به جای یک ستاره، به دور سه ستاره گردش می‌کند. این در حالی است که سیاره ما تنها به دور

چرخند شاهین سیستان و بلوچستان را به تعطیلی کشاند | DW | 02.10.2021طوفان حاره‌ای شاهین که از جنوب غربی پاکستان به سمت ایران در حرکت است به کمتر از ۲۰۰ کیلومتری چابهار رسیده است. ادارات و مدارس در استان سیستان و بلوچستان روز شنبه دهم مهر تعطیل شدند.

رهبر انقلاب 'گل رز' گرجستان پس از بازگشت به کشور دستگیر شد | DW | 02.10.2021میخائيل ساکاشویلی، رییس جمهوری سابق گرجستان چند ساعت پس از بازگشت به کشور دستگیر شد. او اعلام کرده بود که برای حفاظت از آرای انتخابات شهرداری‌ها پس از سال‌ها اقامت در اوکراین به گرجستان باز می‌گردد.

احضار بستگان همکاران نیروهای خارجی به دادگاه از سوی طالبان | DW | 02.10.2021طالبان برای خانواده‌های همکاران سابق نیروهای خارجی در افغانستان احضاریه فرستاده است. بر اساس یک گزارش در صورتی که همکاران سابق نیروهای خارجی خود را معرفی نکنند، مجازات‌های سنگین در انتظار خانواده‌هایشان خواهد بود. تمام شان دروغ وافاهات است تمام جاسوسان عفوه شده است امابعضی جاسوسان همین حالا ازطرف استخبارات سی ای ای معاش میګرندوبخاطرانهاهمین حالا کارمیکند مظاهره راتهیه میکنددروغ وافاهات رانشرمیکندبه دواعش پول میدیهدهرکارممکنه ازدست شان شودمیکندبعدازعفوه بازجنایت جنایت است بازعفوه نیست

نامزد جمال خاشقجی مقابل سفارت عربستان در واشنگتن تحصن کرد | DW | 02.10.2021خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقجی در آستانه سالگرد قتل او مقابل سفارت عربستان سعودی در واشنگتن تحصن کرد. او به سفر جک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا به عربستان و دیدارش با محمد بن سلمان معترض است. If casogi in consulate. His dont know he is in dainger. Thatsall Im not agree this type of death UAE?

دو طبقه برقی دوست‌داشتنی | DW | 02.10.2021روند برقی شدن خودروها به اتوبوس‌های دو طبقه رسیده و نمونه‌ای از آن با پیمایش ۴۰۰ کیلومتر با یک‌بار شارژ شدن ساخته شده است. محصول جدید مرسدس مایباخ و زیان صنعت خودرو به دلیل کمبود تراشه از موضوعات تازه‌های فناوری هستند.

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری بحث‌برانگیز فیلیپین به تازگی از کاندیداتوری احتمالی خود در انتخابات ۲۰۲۲ سخن گفته بود. او قصد داشت به عنوان نامزد معاونت ریاست‌جمهوی در انتخابات فیلیپین حضور یابد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دوترته اما روز دوشنبه ۲ اکتبر (۱۰ مهرماه) اعلام کرد که پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش از صحنه سیاسی کناره‌گیری می‌کند.

این سیاستمدار ۷۶ ساله در ارتباط با تصمیمش تصریح کرد: «مردم فیلیپین این احساس را دارند که نامزدی من در انتخابات ۲۰۲۲ به گونه‌ای دور زدن قانون و مغایر با روح قانون اساسی خواهد بود.»

این در حالی است که دوترته در تابستان سال جاری به گمانه‌زنی‌ها در مورد کاندیداتوری خود در انتخابات ۲۰۲۲ پایان داده و از قصد خود به حضور در این رویداد خبر داده و گفته بود،"می‌خواهد به جنگ صلیبی خود با تبهکاران مواد مخدر ادامه دهد".

اعلام این تصمیم انتقادات بسیار تند اپوزیسیون فیلیپین را به دنبال داشت. دوره ریاست جمهوری در فیلیپین طبق قانون اساسی به شش سال محدود شده و امکان نامزدی دوباره پس از این مدت وجود ندارد.تصمیم دوترته به کناره‌گیری از صحنه سیاسی اکنون به این گمانه‌زمانی‌ها دامن زده که احتمال دارد، دختر او، سارا دوترته−کارپیو به عنوان نامزد مقام ریاست‌جمهوری در انتخابات ۲۰۲۲ فیلیپین شرکت کند. سارا دوترتهاز سال ۲۰۱۶ به این سو شهردار کلانشهر داوائو سیتی است. در فیلیپین رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور به طور مستقل با آرای مردم انتخاب می‌شوند.

درخور توجه آنکه سارا دوترته تا همین چند هفته پیش گفته بود که در پی مقامی بالاتر نیست و قصد ندارد در کنار پدرش در انتخابات ۲۰۲۲ حضور یابد.

حال که پدرش قصد ترک صحنه سیاسی را دارد، احتمال زیاد دارد که او در تصمیم خود تجدید نظر کرده و در انتخابات شرکت جوید.

رودریگو دوترته در سال ۲۰۱۶ در انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین پیروز شده بود. او در پی آغاز ریاستش با سیاست‌هایی سختگیرانه و خشونت‌آمیز علیه باندهای مواد مخدر وارد عمل شد. در راستای اقدامات او در این عرصه هزاران نفر جان خود را از دست دادند و انتقادهای بین‌المللی فراوانی نیز مطرح گردید.

دیوان بین‌المللی لاهه اعلام کرده که قصد دارد، تحقیقات مبسوط و گسترده‌ای برای روشن شدن اتهامات مطرح شده علیه دوترته در ارتباط با این موارد مرگ انجام دهد.