فساد مالی در ایران, ولی‌الله سیف, احمد عراقچی

فساد مالی در ایران, ولی‌الله سیف

رئیس سابق بانک مرکزی و معاونش در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شدند | DW | 16.10.2021

مدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده 'اخلال در بازار ارز' محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

16/10/2021 05:40:00 ب.ظ

مدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده 'اخلال در بازار ارز' محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

مدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده 'اخلال در بازار ارز' محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

رئیس سابق بانک مرکزی و معاونش در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شدندمدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده"اخلال در بازار ارز" محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

مدال طلای تکواندو برای زهرا شیدایی در رقابت‌های ریاض | DW | 27.11.2021 ثبت رکورد پرتاب بیرانوند در کتاب رکوردهای گینس | DW | 27.11.2021 درباره سویه جدید ویروس کرونا 'اومیکرون' چه می‌دانیم؟ | DW | 27.11.2021

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی از شهریور ۹۲ تا مرداد ۹۷تلاطم‌های بازار ارز در میانه دهه ۹۰ خورشیدی یا آنچه قوه قضائیه"برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور" خوانده بالاخره گریبان شماری از مدیران دولتی و مقام‌های ارشد پیشینبانک مرکزی را گرفت.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه شنبه ۲۴ مهرماه اعلام کرد ولی‌الله سیف، رئیس کل سابق بانک مرکزی در اتهام برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه‌سازی برای خرید و فروش غیر قانونی ارز مجرم شناخته شده و به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.در پرونده سیف، میزان ارزی که او در خرید و فروش غیرقانونی آن دست داشته ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو عنوان شده است. headtopics.com

سیف شهریور ۹۲ به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت و با حکم رئیس دولت دوازدهم، حسن روحانی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی منصوب شد. در حکم دادگاه، سیف به خاطر"اهمال و سوء مدیریت در دوران مسئولیت خود" هم محکوم شده است. خداییان می‌گوید، محکومیت ۱۰ سال حبس او قطعی و لازم‌الاجرا است.

متهم ردیف دوم پرونده اختلال در بازار ارز احمد عراقچی، معاون وقت ارزی بانک مرکزی است که به خاطر اتهام‌های مشابه رئیس خود به هشت سال زندان تعزیری محکوم شد.رشوه به کارمند نهاد ریاست جمهوریسالار آقاخانی، متهم ردیف سوم این پرونده علاوه بر اتهام خرید و فروش غیر قانونی ارز به پرداخت رشوه به میثم خدایی، کارمند وقت نهاد ریاست جمهوری و رسول سجاد، مدیر وقت بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی هم متهم بوده که مجرم شناخته شده و به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.

مطابق اعلام قوه قضائیه خدایی به پنج سال و سجاد به هفت سال و هفت ماه حبس محکوم شده‌اند و هر دو ضمن انفصال دائم از خدمات دولتی باید معادل رشوه‌هایی که دریافت کرده‌اند جریمه بپردازند.سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید: «این پرونده در مجموع ۱۰ متهم داشته که در میان آن‌ها برخی دیگر از مدیران بانک مرکزی نیز وجود دارند که به حبس محکوم شده‌اند، ضمن آنکه برخی از این متهمین، پرونده‌های دیگری هم دارند که در حال رسیدگی در مراجع قضائی است.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، از اواسط سال ۹۶ که نوسان‌های بازار ارز آغاز شد احمد عراقچی و رئیس وقت بانک مرکزی تضمیم می‌گیرند"مقادیری  ارز را به صورت محرمانه و غیررسمی به بازار قاچاق وارد کنند" تا نوسان قیمت‌ها کنترل شود.اقدام‌های سابقه‌دار و فسادآفرین headtopics.com

تجمع جانبازان در تهران در اعتراض به وضعیت معیشتی | DW | 27.11.2021 مدیر سایت خرید و فروش کالاهای نو و دست‌دوم «دیوار» به زندان محکوم شد فریدون عباسی: فخری‌زاده سیستم سلاح هسته‌ای را ایجاد کرده بود | DW | 27.11.2021

این اقدام که پیش و بعد از آن هم سابقه داشته نه تنها به کنترل بازار ارز منجر نشد که زمینه فساد و انتقال غیرقانونی ده‌ها میلیون دلار از منابع ارزی به خارج را فراهم کرد.سیف سرانجام مرداد ماه ۹۷ برکنار شد و جای خود را به عبدالناصر همتی داد که به خاطر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم مجبور به کناره‌گیری شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددر سال‌های گذشته اقدام‌های رئیس جدید بانک مرکزی هم جلوی افزایش بهای ارز و سقوط ارزش ریال را نگرفت و بهای هر دلار آمریکا که زمان روی کار آمدن دولت اول حسن روحانی حدود سه هزار تومان بود تا حدود ده برابر هم افزایش یافت و امروز بیش از ۲۷ هزار تومان است.

در این میان این پرسش نیز مطرح است که تزریق ارز به بازار آزاد که قبل و بعد از دوران ریاست سیف هم انجام می‌شد و درباره فسادزا بودن آن گزارش‌های فراوانی منتشر شده چرا در همه دوره‌ها زیر ذره‌بین قوه قضائیه قرار نگرفته است؟کارشناسان بسیاری بارها تاکید کرده‌اند که چندنرخی بودن بهای ارز زمینه‌ساز فساد و رانت‌خواری است و عدم شفافیت در زمینه تزریق ارز به بازار آزاد برای سودجویان حاشیه امن ایجاد می‌کند. با این همه این رویه امروز هم ادامه دارد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد محدودیت ورزشی زنان

محدودیت ورزشی زنان | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی

من می گویم همون موقع که اختلال در بازار ارز کردند کسی نفهمید کار این عزیزان است؟ ! من نمی دانم بهترین پاسخ خودم است. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

محکومیت ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و احمد عراقچی به ۸ سال حبسکدوم حبس؟ حبس زندان مال ماست چه عراقچی های بی شرفی

پرونده دوم یک زندانی دوتابعیتی در ایران؛ نازنین زاغری به یک سال زندان محکوم شد🔺 پرونده دوم یک زندانی دوتابعیتی در ایران؛ نازنین زاغری به یک سال زندان محکوم شد ▪ وکیل نازنین_زاغری از ابلاغ حکم «یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوعیت خروج از کشور» در پرونده دوم این زندانی دوتابعیتی خبر داد. ⬇ بیشتر بخوانید: قضیه نازنین_زاغری داره مثل قضیه ژان والژان میشه. فکر کنم یه بیست سی سالی این بنده خدا را هر سال به اتهام‌های واهی زندانی کنند. این مادرمرده هرساله بین لندن مقدس و تهران، مثل اکثر ایرانیای پناهنده «ییلاق.قشلاق» میکرد که از بدشانسیش به بی پولی ج.ا خورد و بگروگان گرفته شد و تا انگلیس پول ملت ایران رو به آخوندا نده ولش نمیکنن چون جان انسان برای «مسلمون و چپولیست» هیچ ارزشی نداره دلار خون رگ اسلام و چپولیسمه

احکام قضایی برای مدیران دوره روحانی؛ رئیس پیشین بانک مرکزی به ۱۰ سال زندان محکوم شد🔺 سخنگوی قوه قضائیه شنبه ۲۴ مهر اعلام کرد ولی‌الله_سیف رئیس کل پیشین بانک_مرکزی ایران به اتهام «برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه سازی برای خرید و فروش غیر قانونی ارز» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. ⬇ بیشتر بخوانید:

ترکیه حمله تروریستی به مسجدی در قندهار افغانستان را محکوم کردوزارت امور خارجه ترکیه ضمن محکوم کردن حمله تروریستی به یک مسجد در ولایت قندهار افغانستان آن را اقدامی غیرانسانی دانست. - خبرگزاری آناتولی

وزارت خارجه آمریکا حمله به مسجد شیعیان در افغانستان را محکوم کردوزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۳ مهر حمله به یک مسجد شیعیان در جنوب افغانستان را محکوم و بر حق مردم این کشور برای نیایش در صلح و امنیت تاکید کرد. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ما قویا حمله امروز به یک مسجد شیعه در قندهار، سومین حمله از این دست در ماه جاری، را محکوم... بعدش چی؟🤔 خودش خودش رو الکی محکوم میکنه. چه خوب که کشتن مردم را درست ندانستید،خودتون جانیان را آوردید.

وزارت خارجه حمله تروریستی به مسجد فاطمیه قندهار را به شدت محکوم کردتهران - ایرنا - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید حمله تروریستی به مسجد فاطمیه قندهار افغانستان، بار دیگر نسبت به توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان امت اسلام هشدار داد و بر لزوم وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی و نفی خشونت و افراطی گری با نام اسلام تاکید کرد.