رئیس سابق بانک مرکزی و معاونش در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شدند | DW | 16.10.2021

24/07/1400 05:40:00 ب.ظ

مدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده 'اخلال در بازار ارز' محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

فساد مالی در ایران, ولی‌الله سیف

مدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده 'اخلال در بازار ارز' محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

مدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده 'اخلال در بازار ارز' محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

رئیس سابق بانک مرکزی و معاونش در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شدندمدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده"اخلال در بازار ارز" محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی از شهریور ۹۲ تا مرداد ۹۷تلاطم‌های بازار ارز در میانه دهه ۹۰ خورشیدی یا آنچه قوه قضائیه"برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور" خوانده بالاخره گریبان شماری از مدیران دولتی و مقام‌های ارشد پیشینبانک مرکزی را گرفت.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

سروش کمالیان معتقد است که این شعر از فروغ فرخزاد نمادهای برجسته‌ای در نشان دادن تلاش و مبارزه زنان در جامعه ایران دارد. همچنین در این پادکست از دلیل حمایت‌ بی‌شمار هنرمندان در عرصه موسیقی از اعتراضات سراسری این بار در ایران گفته‌ایم. @dw_farsi ادامه مطلب >>

من می گویم همون موقع که اختلال در بازار ارز کردند کسی نفهمید کار این عزیزان است؟ ! من نمی دانم بهترین پاسخ خودم است. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

محکومیت ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و احمد عراقچی به ۸ سال حبسکدوم حبس؟ حبس زندان مال ماست چه عراقچی های بی شرفی

پرونده دوم یک زندانی دوتابعیتی در ایران؛ نازنین زاغری به یک سال زندان محکوم شد🔺 پرونده دوم یک زندانی دوتابعیتی در ایران؛ نازنین زاغری به یک سال زندان محکوم شد ▪ وکیل نازنین_زاغری از ابلاغ حکم «یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوعیت خروج از کشور» در پرونده دوم این زندانی دوتابعیتی خبر داد. ⬇ بیشتر بخوانید: قضیه نازنین_زاغری داره مثل قضیه ژان والژان میشه. فکر کنم یه بیست سی سالی این بنده خدا را هر سال به اتهام‌های واهی زندانی کنند. این مادرمرده هرساله بین لندن مقدس و تهران، مثل اکثر ایرانیای پناهنده «ییلاق.قشلاق» میکرد که از بدشانسیش به بی پولی ج.ا خورد و بگروگان گرفته شد و تا انگلیس پول ملت ایران رو به آخوندا نده ولش نمیکنن چون جان انسان برای «مسلمون و چپولیست» هیچ ارزشی نداره دلار خون رگ اسلام و چپولیسمه

احکام قضایی برای مدیران دوره روحانی؛ رئیس پیشین بانک مرکزی به ۱۰ سال زندان محکوم شد🔺 سخنگوی قوه قضائیه شنبه ۲۴ مهر اعلام کرد ولی‌الله_سیف رئیس کل پیشین بانک_مرکزی ایران به اتهام «برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه سازی برای خرید و فروش غیر قانونی ارز» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. ⬇ بیشتر بخوانید:

ترکیه حمله تروریستی به مسجدی در قندهار افغانستان را محکوم کردوزارت امور خارجه ترکیه ضمن محکوم کردن حمله تروریستی به یک مسجد در ولایت قندهار افغانستان آن را اقدامی غیرانسانی دانست. - خبرگزاری آناتولی

وزارت خارجه آمریکا حمله به مسجد شیعیان در افغانستان را محکوم کردوزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۳ مهر حمله به یک مسجد شیعیان در جنوب افغانستان را محکوم و بر حق مردم این کشور برای نیایش در صلح و امنیت تاکید کرد. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ما قویا حمله امروز به یک مسجد شیعه در قندهار، سومین حمله از این دست در ماه جاری، را محکوم... بعدش چی؟🤔 خودش خودش رو الکی محکوم میکنه. چه خوب که کشتن مردم را درست ندانستید،خودتون جانیان را آوردید.

وزارت خارجه حمله تروریستی به مسجد فاطمیه قندهار را به شدت محکوم کردتهران - ایرنا - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید حمله تروریستی به مسجد فاطمیه قندهار افغانستان، بار دیگر نسبت به توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان امت اسلام هشدار داد و بر لزوم وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی و نفی خشونت و افراطی گری با نام اسلام تاکید کرد.

ایران رئیس سابق بانک مرکزی و معاونش در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شدند مدیر کل و شماری از مقام‌های ارشد بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در پرونده"اخلال در بازار ارز" محکوم شدند.استان‌وایر - سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید ولی الله سیف، رئیس اسبق بانک مرکزی و متهم ردیف اول پرونده اخلال ارزی سال ۱۳۹۶، به ۱۰ سال حبس و احمد عراقچی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی نیز به ۸ سال حبس محکوم شده است.وب‌سایت امتداد روز شنبه ۲۴ مهر به نقل از حجت کرمانی، وکیل خانم زاغری نوشت او در این پرونده با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه است و این حکم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شده است.به گفته ذبیح‌الله خداییان، احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی نیز با اتهامات مشابه روبرو است و به هشت سال زندان محکوم شده است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و معاون ارزی او احمد عراقچی به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند. ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی از شهریور ۹۲ تا مرداد ۹۷ تلاطم‌های بازار ارز در میانه دهه ۹۰ خورشیدی یا آنچه قوه قضائیه"برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور" خوانده بالاخره گریبان شماری از مدیران دولتی و مقام‌های ارشد پیشینبانک مرکزی را گرفت. همچنین در این پرونده سالار آقاخانی به ۱۳سال حبس، سیدرسول سجاد (مدیر وقت بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی) به ۷سال و ۷ماه و میثم خدایی (کارمند نهاد ریاست جمهوری وقت) به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند. ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه شنبه ۲۴ مهرماه اعلام کرد ولی‌الله سیف، رئیس کل سابق بانک مرکزی در اتهام برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه‌سازی برای خرید و فروش غیر قانونی ارز مجرم شناخته شده و به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. نازنین زاغری سال ۹۵ به ایران رفت، اما در هنگام بازگشت به بریتانیا بازداشت و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد. در پرونده سیف، میزان ارزی که او در خرید و فروش غیرقانونی آن دست داشته ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو عنوان شده است. آقایان سجاد و خدایی علاوه بر حبس به پرداخت جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده است. سیف شهریور ۹۲ به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت و با حکم رئیس دولت دوازدهم، حسن روحانی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی منصوب شد. دانه درشت های اقتصادی؛ از اعدام فاضل خداداد تا حکم بابک زنجانی رسانه‌های ایران روز شنبه ۲۴ مهر به نقل از سخنگوی قوه قضاییه خبر دادند که ولی‌الله سیف به عنوان متهم ردیف اول و احمد عراقچی متهم ردیف دوم این پرونده هستند که در آن برای خرید و فروش ارز به میزان «۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو» زمینه‌سازی کرده و موجب اخلال در بازار ارزی ایران شدند.

 در حکم دادگاه، سیف به خاطر"اهمال و سوء مدیریت در دوران مسئولیت خود" هم محکوم شده است. براساس این گزارش، این پرونده در مجموع ۱۰ متهم داشته که در میان آن‌ها برخی دیگر از مدیران بانک مرکزی نیز وجود دارند که به حبس محکوم شده‌‌اند، ضمن اینکه برخی از این متهمین، پرونده‌های دیگری هم دارند که در حال رسیدگی در مراجع قضایی است. همسر نازنین زاغری، قبلا گفته است که مقامات ایران این تبعه بریتانیا را برای چانه زدن و حل و فصل بدهی چندین ساله خود از بریتانیا، در زندان نگاه داشته‌اند. خداییان می‌گوید، محکومیت ۱۰ سال حبس او قطعی و لازم‌الاجرا است. متهم ردیف دوم پرونده اختلال در بازار ارز احمد عراقچی، معاون وقت ارزی بانک مرکزی است که به خاطر اتهام‌های مشابه رئیس خود به هشت سال زندان تعزیری محکوم شد. رشوه به کارمند نهاد ریاست جمهوری سالار آقاخانی، متهم ردیف سوم این پرونده علاوه بر اتهام خرید و فروش غیر قانونی ارز به پرداخت رشوه به میثم خدایی، کارمند وقت نهاد ریاست جمهوری و رسول سجاد، مدیر وقت بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی هم متهم بوده که مجرم شناخته شده و به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.» راب مالی: ایران نازنین زاغری را برای دو هزار روز از خانواده‌اش جدا کرده است هم‌زمان با پیام آقای مالی، لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا نیز در توییتی نوشت دو هزارمین روزی است که نازنین زاغری-راتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در ایران، «بی‌رحمانه» از خانواده‌اش جدا شده است. مطابق اعلام قوه قضائیه خدایی به پنج سال و سجاد به هفت سال و هفت ماه حبس محکوم شده‌اند و هر دو ضمن انفصال دائم از خدمات دولتی باید معادل رشوه‌هایی که دریافت کرده‌اند جریمه بپردازند. در پی بالا گرفتن بحران‌های ارزی در ایران پرونده‌هایی برای افرادی با عنوان اخلالگران بازار ارز تشکیل شد و دادگاه ویژه جرایم اقتصادی احکامی همچون اعدام «وحید مظلومین» را صادر کرد.

سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید: «این پرونده در مجموع ۱۰ متهم داشته که در میان آن‌ها برخی دیگر از مدیران بانک مرکزی نیز وجود دارند که به حبس محکوم شده‌اند، ضمن آنکه برخی از این متهمین، پرونده‌های دیگری هم دارند که در حال رسیدگی در مراجع قضائی است.» به گزارش خبرگزاری ایرنا، از اواسط سال ۹۶ که نوسان‌های بازار ارز آغاز شد احمد عراقچی و رئیس وقت بانک مرکزی تضمیم می‌گیرند"مقادیری  ارز را به صورت محرمانه و غیررسمی به بازار قاچاق وارد کنند" تا نوسان قیمت‌ها کنترل شود. چهار وزیر خارجه قبلی بریتانیا اگرچه قول داده بودند با تمام توان برای آزادی خانم زاغری-راتکلیف تلاش کنند، ولی هیچکدام از آنان مایل به توصیف بازداشت، محکومیت، و حبس وی به عنوان «گروگانگیری دولتی»، آن گونه که همسر نازنین زاغری-راتکلیف می‌گوید، نشده‌اند. اقدام‌های سابقه‌دار و فسادآفرین این اقدام که پیش و بعد از آن هم سابقه داشته نه تنها به کنترل بازار ارز منجر نشد که زمینه فساد و انتقال غیرقانونی ده‌ها میلیون دلار از منابع ارزی به خارج را فراهم کرد. سیف سرانجام مرداد ماه ۹۷ برکنار شد و جای خود را به عبدالناصر همتی داد که به خاطر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم مجبور به کناره‌گیری شد. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در سال‌های گذشته اقدام‌های رئیس جدید بانک مرکزی هم جلوی افزایش بهای ارز و سقوط ارزش ریال را نگرفت و بهای هر دلار آمریکا که زمان روی کار آمدن دولت اول حسن روحانی حدود سه هزار تومان بود تا حدود ده برابر هم افزایش یافت و امروز بیش از ۲۷ هزار تومان است.

در این میان این پرسش نیز مطرح است که تزریق ارز به بازار آزاد که قبل و بعد از دوران ریاست سیف هم انجام می‌شد و درباره فسادزا بودن آن گزارش‌های فراوانی منتشر شده چرا در همه دوره‌ها زیر ذره‌بین قوه قضائیه قرار نگرفته است؟ کارشناسان بسیاری بارها تاکید کرده‌اند که چندنرخی بودن بهای ارز زمینه‌ساز فساد و رانت‌خواری است و عدم شفافیت در زمینه تزریق ارز به بازار آزاد برای سودجویان حاشیه امن ایجاد می‌کند. با این همه این رویه امروز هم ادامه دارد. در همین زمینه: .