رئیس اتاق ایران و چین: افزایش درآمدهای کشور به‌دلیل رشد قیمت‌هاست نه رشد صادرات

13/11/1400 11:34 ق.ظ

رئیس اتاق ایران و چین: افزایش درآمدهای کشور به‌دلیل رشد قیمت‌هاست نه رشد صادرات العربيه_فارسى

مجیدرضا حریری، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت که رشد آمارهای تجاری کشور ناشی از رشد قیمت‌های جهانی از جمله قیمت مواد اولیه، مشتقات نفتی و محصولات حریری، چهارشنبه 13 بهمن، در گفت‌وگو‌ با روزنامه «اعتماد» تاکید کرد: «هر چند از نظر ارزش، صادرات ایران نسبت به سال گذشته، رشد بیش از 30 درصدی را تجربه کرده، اما از نظر وزنی و تناژ، رشدی کمتر از 4 الی 5 درصدی ثبت شده است.

»

Advertisement او با طرح این پرسش که «آیا رشد آماری کنونی برآمده از سیاستگذاری‌های اصولی ساختار اجرایی کشور است»، گفت، «ارزیابی‌های تحلیلی، نشان‌دهنده این واقعیت است که رشد تجاری اخیر ایران، ربطی به سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت (ابراهیم رئیسی) ندارد.»

وی بهبود شرایط اقتصادی ایران را به نتایج مذاکرات اتمی وین و حل‌وفصل مشکلاتی چون تحریم‌ها و «اف‌ای‌تی‌اف» وابسته دانست. شرایط اقتصادی ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 و آغاز «کارزار فشار حداکثری» آسیب‌های فراوانی دید به‌طوری که ایران حتی از دریافت پول صادرات و بازگرداندن آن به داخل کشور ناتوان شد. headtopics.com

جمهوری اسلامی هم‌اکنون در تلاش است تحریم‌های اقتصادی و بانکی علیه خود را در جریان مذاکرات اتمی وین لغو کند اما همزمان به توسعه برنامه اتمی و موشکی خود ادامه داده و از گروه‌های نیابتی خویش در منطقه حمایت‌های مالی و تسلیحاتی می‌کند.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

حریری: رشد تجاری اخیر، ربطی به سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت ایران نداردرئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت رشد آمارهای تجاری این کشور ناشی از رشد قیمت‌ها بوده و تحولات خاصی در رویکردهای تجاری تهران ایجاد نشده است. - خبرگزاری آناتولی

رشد بیش از 88 درصدی شمار گردشگران خارجی در ترکیه طی سال 2021شمار گردشگران خارجی در ترکیه طی سال 2021 رشد بیش از 88 درصدی را تجربه کرد و به 30 میلیون و 38 هزار و 961 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

حریری: رشد تجاری اخیر، ربطی به سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت ایران نداردرئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت رشد آمارهای تجاری این کشور ناشی از رشد قیمت‌ها بوده و تحولات خاصی در رویکردهای تجاری تهران ایجاد نشده است. - خبرگزاری آناتولی

امریکا به رئیس فدراسیون کشتی ایران ویزا ندادامریکا به رئیس فدراسیون کشتی ایران ویزا نداد آمریکا برای علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران و دو ملی پوش و یک مربی ایرانی ویزای سفر به این کشور را صادر نکرد. کار درستی کردند. بستر قانونی برای محرومیت این افراد از امتیاز ویزای آمریکا در دوران ترامپ فراهم شد. ترکیه هم باید یک بانک اطلاعاتی از مشخصات افرادی که سابقهٔ 'توهین، تهدید، تحریف و ...' به این دولت-ملت را دارند تهیه کند. محرومیت از ویزا حداقل پاسخ مناسب است.

مذاکرات ایران با چین و روسیه برای ساخت فرودگاهمدیرعامل شرکت فرودگاه‌های ایران از آغاز مذاکرات با روسیه و چین برای ساخت فرودگاه‌های جدید در این کشور خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

تولیدکنندگان دارو در خطر ورشکستگیتولیدکنندگان دارو در خطر ورشکستگی نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به اینکه قیمت تمام شده دارو با هزینه‌های تولید همخوانی ندارد، گفت: این شرایط تولیدکنندگان دارویی را با بحران مالی و ورشکستگی مواجه می‌کند.

پتروشیمی بوده و تحولات خاصی در رویکردهای تجاری ایران ایجاد نشده است.

حریری، چهارشنبه 13 بهمن، در گفت‌وگو‌ با روزنامه «اعتماد» تاکید کرد: «هر چند از نظر ارزش، صادرات ایران نسبت به سال گذشته، رشد بیش از 30 درصدی را تجربه کرده، اما از نظر وزنی و تناژ، رشدی کمتر از 4 الی 5 درصدی ثبت شده است.»

Advertisement

او با طرح این پرسش که «آیا رشد آماری کنونی برآمده از سیاستگذاری‌های اصولی ساختار اجرایی کشور است»، گفت، «ارزیابی‌های تحلیلی، نشان‌دهنده این واقعیت است که رشد تجاری اخیر ایران، ربطی به سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت (ابراهیم رئیسی) ندارد.»

وی بهبود شرایط اقتصادی ایران را به نتایج مذاکرات اتمی وین و حل‌وفصل مشکلاتی چون تحریم‌ها و «اف‌ای‌تی‌اف» وابسته دانست.

شرایط اقتصادی ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 و آغاز «کارزار فشار حداکثری» آسیب‌های فراوانی دید به‌طوری که ایران حتی از دریافت پول صادرات و بازگرداندن آن به داخل کشور ناتوان شد.

جمهوری اسلامی هم‌اکنون در تلاش است تحریم‌های اقتصادی و بانکی علیه خود را در جریان مذاکرات اتمی وین لغو کند اما همزمان به توسعه برنامه اتمی و موشکی خود ادامه داده و از گروه‌های نیابتی خویش در منطقه حمایت‌های مالی و تسلیحاتی می‌کند.

بودجه و شورش‌های اجتماعی

پیش از این رضا حسینی قطب‌آبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران گفته بود که دولت ابراهیم رئیسی هیچ برنامه‌ای برای اقتصاد ندارد و اصلا نمی‌دادند «بورس» چیست.

این عضو مجلس، درباره شرایط سخت اقتصادی ایران در سال آینده هم اظهار داشت: «بودجه تنظیم شده برای سال 1401 نشان می‌دهد که در سال آینده مردم باید شاهد تورم و افزایش قیمت‌ها باشند و من فکر می‌کنم آنقدر فشارها بر مردم زیاد شود که بحث بورس یادشان برود.»

احمد نادری، دیگر عضو مجلس ایران نیز با انتقاد از بودجه سال آینده به‌دلیل نپرداختن به مشکلات اجتماعی و اقتصادی تاکید کرد: «هشدار می‌دهم این رویکردها اگر ادامه پیدا کند، به سمتی خواهیم رفت که سال 1401 شاهد شورش‌های عظیم اجتماعی باشیم.»

ایران در سال‌های اخیر شاهد افزایش فراینده اعتراضات اجتماعی، صنفی، قومی و زیست‌محیطی بوده که مهمترین دلیل آن شرایط بد اقتصادی و ادامه سیاست‌های بلندپروازنه خارجی جمهوری اسلامی عنوان شده است.