رئیسی در دیدار وزیر خارجه عراق: اقلیم کردستان دچار غفلت‌‌هایی شده است

25/01/1401 10:05 ب.ظ

رئیسی در دیدار وزیر خارجه عراق: اقلیم کردستان دچار غفلت‌‌هایی شده است ابراهیم رئیسی این موضوع را روز پنجشنبه و در دیدار با وزیر خارجه عراق، فواد حسین که همراه با برخی مقامات امنیتی عراق به تهران سفر کرده است، عنوان کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، از عراق خواست اجازه ندهد از خاک این کشور برای فعالیت‌هایی که به گفته او امنیت جمهوری اسلامی را مختل می کند، استفاده شود. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، از عراق خواست اجازه ندهد از خاک این کشور برای فعالیت‌هایی که به گفته او امنیت جمهوری اسلامی را مختل می‌کند، استفاده شود.

ابراهیم رئیسی این موضوع را روز پنجشنبه و در دیدار با وزیر خارجه عراق، فواد حسین که همراه با برخی مقامات امنیتی عراق به تهران سفر کرده است، عنوان کرد.

اظهارات رئيسی در پی اتهامات ایران در ماه گذشته مطرح می‌شود که منطقه خودمختار کردستان عراق را به میزبانی یک «مرکز استراتژیک» اسرائیل متهم کرد. هیچ کشوری این ادعای تهران را تائید نکرده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اسفند گذشته در یک حمله موشکی، یک ویلای متعلق به یک بازرگان منطقه اقلیم کردستان عراق را که در حوزه انرژی فعال است، نابود کرد. تهران این حمله را پس از کشته شدن تعدادی از نیروهایش در حملات هوایی اسرائيل در سوریه انجام داد و گفت آن محل، مورد استفاده نیروهای اسرائيلی بوده است، اتهامی که آمریکا، عراق و اسرائيل و مقامات اقلیم کردستان عراق آن را رد کرده‌اند. در آن حمله کسی کشته نشد.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

دیدار وزیران خارجه ایران و عراق در تهرانوزیر امور خارجه ایران با همتای عراقی خود در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

گزارش وزارت خارجه آمریکا؛ نقض سیستماتیک و فاحش حقوق اتنیک‌ها در ایرانوزارت خارجه آمریکا در گزارشی سالانه به ارزیابی وضعیت حقوق بشر ایران در سال 2021 پرداخت و تهران را به خشونت و تبعیض «سیستماتیک و فاحش قومی و نژادی» متهم کرد وزارت خارجه آمریکا گه زیاد میخوره

ارزیابی سالانه وزارت خارجه آمریکا از تداوم نقض حقوق بشر در ایرانوزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در جهان، ایران را به نقض موارد متعدد حقوق بشر از جمله قتل‌های غیرقانونی، آدم‌ربایی، شکنجه و بازداشت‌های سیاسی متهم کرد.

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا از تداوم نقض حقوق بشر در ایراندر گزارش سالیانه وزارت خارجه آمریکا از وضعیت حقوق بشر، ایران به نقض موارد متعدد حقوق_بشر متهم شده و از جمله آن، تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای آدم‌ربایی مخالفان، قتل‌های غیرقانونی، ناپدیدسازی قهری، شکنجه، بازداشت‌های سیاسی اشاره شده است. اخبار_ایران

واکنش ایران به ادعاهای مطروحه در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکاسخنگوی وزارت خارجه: *ادعاهای بی اساس در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا مردود است *هیچ انتظاری از دولتِ معتاد به دروغ آمریکا برای بیان حقایق و واقعیت‌های موجود نمی‌توان داشت *دولت آمریکا شایستگی سخن گفتن از حقوق بشر را ندارد

ادعای خامنه‌ای: صدام در عملیات «فتح‌المبین» در آستانه دستگیری نیروهای سپاه قرار داشتعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با مقامات دولتی ادعا کرد که در جریان جنگ هشت ساله میان ایران و عراق نیروهای سپاه طی عملیات «فتح‌المبین» در آستانه سپاه در عملیات فتح_المبین اصلا وجود خارجی نداشت! رنجرهای ارتش

چاپ

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، از عراق خواست اجازه ندهد از خاک این کشور برای فعالیت‌هایی که به گفته او امنیت جمهوری اسلامی را مختل می‌کند، استفاده شود.

ابراهیم رئیسی این موضوع را روز پنجشنبه و در دیدار با وزیر خارجه عراق، فواد حسین که همراه با برخی مقامات امنیتی عراق به تهران سفر کرده است، عنوان کرد.

اظهارات رئيسی در پی اتهامات ایران در ماه گذشته مطرح می‌شود که منطقه خودمختار کردستان عراق را به میزبانی یک «مرکز استراتژیک» اسرائیل متهم کرد. هیچ کشوری این ادعای تهران را تائید نکرده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اسفند گذشته در یک حمله موشکی، یک ویلای متعلق به یک بازرگان منطقه اقلیم کردستان عراق را که در حوزه انرژی فعال است، نابود کرد. تهران این حمله را پس از کشته شدن تعدادی از نیروهایش در حملات هوایی اسرائيل در سوریه انجام داد و گفت آن محل، مورد استفاده نیروهای اسرائيلی بوده است، اتهامی که آمریکا، عراق و اسرائيل و مقامات اقلیم کردستان عراق آن را رد کرده‌اند. در آن حمله کسی کشته نشد.

در بیانیه‌ای که دفتر رئیسی منتشر کرده آمده است رئیس جمهوری ایران در دیدار با وزیر خارجه عراق تاکید کرده که «تهران از کشورهای همسایه به ویژه عراق انتظار جدی دارد که اجازه هیچ‌گونه حضور مخل امنیت جمهوری اسلامی ایران را چه در مناطق تحت کنترل دولت فدرال چه در نواحی تحت هدایت اقلیم کردستان ندهند.»

این بیانیه همچنین به نقل از رئیسی آورده است که «متاسفانه اقلیم دچار غفلت‌هایی شده است ولی جمهوری اسلامی ایران تحرکات» اسرائيل «را با دقت تحت نظر دارد.» رئیسی همچنین گفت «به هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهیم که آنها از طریق هیچ کشوری از جمله عراق، امنیت منطقه را به خطر بیاندازند.»

بیانیه دفتر رئیسی می‌گوید که وزیر خارجه عراق متعهد شد که کشورش پایگاهی برای اقدامات علیه امنیت ایران نخواهد بود.