رئالیسم دانته در «کمدی الهی»

  • 📰 AlArabiya_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 55 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رئالیسم دانته در «کمدی الهی» العربيه_فارسى

موضوع «کمدی الهی» سیر روح پس از مرگ در جهان آخرت است، بر مبنای اعمالی که در زمان زنده بودن انجام داده است. دانته در این اثر، با وام گرفتن از جهان‌بینی قرون وسطایی تمدن غربی، تصویری خیره‌کننده از جهان پس از مرگ ارائه می‌کند.بسیاری از تصاویری که دانته در اثر عظیم خود می‌آورد، از فلسفه کاتولیک قرون وسطا، به ویژه فلسفه «تومیستی»، که مجموعه الهیات توماس آکویناس قدیس را در بر می‌گیرد، اقتباس شده است.

ماجرا از آنجایی آغاز می‌شود که دانته خویش را در بیشه‌ای تنها می‌یابد، و متوجه می‌شود که درگذشته است، و اینک در وضعیت اثیری سیر می‌کند. در آنجا درمی‌یابد که باید از زن و فرزند و خانه و خانواده و دوست و آشنا دل ببرد و راهی سفر آخرت شود. در طول سفر، دانته را سه نفر همراهی می‌کنند: ویرژیل، شاعر بزرگ روم باستان، که مظهر عقل بشری است، او را در دوزخ و بیشتر برزخ همراهی می‌کند؛ بئاتریس، معشوقه واقعی دانته که هرگز به او نرسید، و نمایانگر ایمان و فیض است، او را در اواخر برزخ و بیشتر بهشت همراهی می‌کند؛ و قدیس برنارد کلروو، عارف بزرگ کاتولیک، که مظهر عرفان مسیحی است، دانته را از اواخر بهشت به دیدار خدا می‌برد.

بر این مبنا، «کمدی الهی» را عموما اثری تمثیلی و تخیلی دانسته‌اند. با این وجود، اریش اوئرباخ، منتقد ادبی و محقق تطبیقی آلمانی مشهور نیمه اول قرن بیستم، دانته را «اولین رئالیست» ادبیات غرب می‌داند. به گفته اوئرباخ، دانته به جای اینکه انسان‌ را در برابر کهن‌الگوهای اسطوره‌ای یا مجموعه‌ای از رذایل و فضایل انتزاعی قرار دهد، او را به عنوان محصول زمان، مکان، و شرایطی خاص تصویر کرد، و بدین ترتیب می‌تواند آغازگر رئالیسم و خودنگاری مدرن در غرب بوده باشد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

چرا اصلی ترین قسمتش رو سانسور کردید؟ دانته و ویرجیل به طبقه هشتم جهنم و گودال مخصوص منافقان میرن.؛ بشکه ای که سر یا بدنه اش از بین رفته باشد، هیچگاه به اندازه آن کسی که دیدم از چانه تا آنجایی که باد در می‌کنیم، دریده شده بود، از هم شکسته نشده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 12. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ایرانی‌ها در نوامبر امسال در صدر خریداران خانه در ترکیه بودندطی ماه نوامبر ایرانیان با خرید 1406 مسکن، در صدر خریداران خارجی خانه در ترکیه‌ بوده‌اند. - خبرگزاری آناتولی آناتولی از بودجه ۳۶۷ ملیون دلاری سوئیس و سوئد بنویس برای پ کک و ی پ گ .خوابی؟ حیف بیت المال ملت ترک که بهت صرف میشه .
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

اومیکرون در اروپا؛ از توقف سرو مشروب در نروژ تا ممنوعیت رقص در رستوران‌های فرانسهکمیته علمی فرانسه نیز سه‌شنبه صبح با هشدار نسبت به خطر موج جدید بیماری کووید از مردم این کشور خواسته تا در دورهمی‌های آخر سال جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کنند. جزئیات بیشتر🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

وضع محدودیت‌های تازه در اتحادیه؛ فن در لاین: اومیکرون به سویه غالب در اروپا بدل می‌شودهمزمان با افزایش نگرانی‌ها در خصوص افزایش چشمگیر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در آستانه تعطیلات سال نو میلادی در اروپا، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار می‌رود سویه اومیکرون تا اواسط ژانویه به نوع غالب ویروس کرونا در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تبدیل شود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

'در ۱۰ سال گذشته ۱۷۰ زن در ایران اعدام شده‌اند' | DW | 15.12.2021علیرغم تعدیل قانون اعدام برای جرائم مواد مخدر در جمهوری اسلامی، تنها در سال جاری میلادی ۱۱۶ زندانی که پنج نفرشان زن بودند اعدام شده‌اند. این تعداد در اسل گذشته تنها ۲۵ نفر بود. اروپا شریک جرم رژیم جنایتکار آخوندی ایران است انگار مرد ها وظیفه شون یا حقشونه اعدام بشن؟ خب ولدالزنا اگر 5 نفرشون زن بودن، 111 نفرشون هم مرد بودن. چرا زوم میکنی رو زنا؟ شاشیدم به رسانه تخمیت
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

تصویب لایحه محکومیت اقدامات چین در منطقه خودمختار اویغور در پارلمان بلژیکلایحه محکومیت اقدامات چین در منطقه خودمختار اویغور ترکستان شرقی در کمیته امور عمومی پارلمان فدراسیون والونیا-بروکسل در بلژیک به تصویب رسید. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

اعتراض‌هایی که امروز در جامعه وجود دارد، ناشی از بی در و پیکری شرکت‌های دولتی استعضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: ما در پرداخت های سال های گذشته شاهد این بودیم که شرکت های دولتی مسیر جدیدی از دولت طی کرده اند و پرداخت و پاداش های آن ها در کشور بحران ساز شده است، امروز بسیاری از این اعتراضات که در جامعه وجود دارد ناشی از بی در و پیکری شرکت های دولتی است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »