آب سنگین, رآکتور اراک, آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آب سنگین, رآکتور اراک

ذخایر آب سنگین؛ گام تازه ایران در نقض برجام | DW | 18.11.2019

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر می‌دهد که ایران یکی از محدودیت‌های برجام در سقف مجاز ذخایر آب سنگین را نقض کرده است. مرز مورد توافق ۱۳۰ تن تعیین شده اما میزان کنونی ذخایر ایران یک و نیم تن بیشتر است.

18/11/2019 08:46:00 ب.ظ

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر می‌دهد که ایران یکی از محدودیت‌های برجام در سقف مجاز ذخایر آب سنگین را نقض کرده است. مرز مورد توافق ۱۳۰ تن تعیین شده اما میزان کنونی ذخایر ایران یک و نیم تن بیشتر است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر می‌دهد که ایران یکی از محدودیت‌های برجام در سقف مجاز ذخایر آب سنگین را نقض کرده است. مرز مورد توافق ۱۳۰ تن تعیین شده اما میزان کنونی ذخایر ایران یک و نیم تن بیشتر است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام گزارش داده که ایران یکی دیگر از محدودیت‌های مندرج در برجام را زیر پا گذاشته و ذخایر آب سنگین این کشور از ۱۳۰ تن عبور کرده است.این آخرین واکنشی است که تهران در اعتراض به خروج یک جانبه آمریکا از توافق اتمی و تشدید تحریم‌های واشنگتن نشان می‌دهد. پیش از این، تهران طی چهار گام، ذخایر اورانیوم غنی‌شده و سطح غنی‌سازی را افزایش داده، تاسیسات فردو را دوباره به راه انداخته و سانتریفیوژهای پیشرفته‌تری به کار گرفته است.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه عذرخواهی ورزشکار کره‌ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان

آب سنگین به اندازه اورانیوم حساس نیست و ایران آن را به میزان و خلوص معینی که در برجام مشخص شده، غنی‌ می‌کند. طبق توافق اتمی که سال ۲۰۱۵ منعقد شده، ایران مجاز نیست بیش تر از میزان مورد نیاز خود آب سنگین تولید کند و موظف است مقادیر اضافی را در کشورهای دیگر نگاه‌ دارد. حد مجاز در برجام حدود ۱۳۰ تن آب سنگین است.

ایران روز ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که میزان ذخایر آب سنگین این کشور از ۱۳۰ تن گذشته است. آژانس نیز این خبر را در گزارشی به کلیه اعضا منتقل کرد. به نوشته رویترز، آژانس یک روز بعد با بررسی تاسیسات آب سنگین اراک، میزان ذخایر مربوطه را یک و نیم تن بیش از حد مجاز تشخیص داد. headtopics.com

از آنجا که احتمال داشت رآکتور آب سنگین اراک پلوتونیوم مورد نیاز در ساخت بمب اتمی را تولید کند، قلب آن در چارچوب توافق هسته‌ای با بتن پر شد. این تاسیسات هم اینک بازسازی شده تا چنین احتمالی به حداقل برسد.آب سنگین به عنوان عامل تعدیل جهت کند کردن فعل و انفعالات در قلب راكتورهای هسته‌ای به کار میرود.  ایران در سال ۲۰۱۶ نیز و زمانی که آمریکا از آن بیرون نیامده بود، سقف تعیین شده ذخایر آب سنگین را نقض کرده بود.  

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

آژانس انرژی اتمی: ذخایر آب سنگین ایران از سقف ۱۳۰ تن فراتر رفته است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ذخایر آب سنگین ایران از سقف ۱۳۰ تُن که در برجام ذکر شده، فراتر رفته است جزئیات بیشتر و بروزسانی خبر🔽

آژانس عبور ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن را تایید کردآژانس عبور ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن را تایید کرد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل روز دوشنبه(۲۷ آبان) در گزارشی اظهار کرد که میزان دخایر آب سنگین ایران از سقف ۱۳۰ تن بالاتر رفته است

اختلال در اینترنت در ایران در پی اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزیناختلال در اینترنت در ایران در پی اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در گفتگو با امیر رشیدی؛ پژوهشگر دسترسی به اینترنت در کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از نیویورک.

دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند🔺دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گراني_بنزين در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند ⚡️گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

واکنش‌ها به اعتراضات در ایران؛ آمریکا با شما مردم ایران است، بدنبال تغییر رژیم نیستیمسفیر ایالات متحده در امارات: «ایرانی‌ها می‌توانند بسیار بسیار رقابتی باشند. آن‌ها احتیاج دارند به جهان، آنطور که ما در آن عمل می‌کنیم، بپیوندند.» واکنش‌ها به اعتراضات در ایران؛ سفیر آمریکا در امارات: بدنبال تغییر رژیم نیستیم؛ مردم ایران می‌توانند بسیار رقابتی باشند بیشتر بخوانید:

گزارش درزکرده از دستگاه اطلاعاتی ایران درباره فعالیت های سپاه و اطلاعات ایران در عراقگزارش درزکرده از دستگاه اطلاعاتی ایران درباره فعالیت های سپاه و اطلاعات_ایران در عراق نیویورک تایمز و اینترسپت به طور مشترک دو گزارش را بر اساس حدود ۷۰۰ سند اطلاعاتی درز کرده از اطلاعات جمهوری اسلامی ایران درمورد فعالیت‌های آن رژیم در عراق منتشر کردند