دیپلمات ایرانی در بلژیک محاکمه می‌شود

07/09/1399 11:08 ق.ظ

دیپلمات ایرانی در بلژیک به اتهام طرح بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق محاکمه می‌شود جزئیات بیشتر🔽

یک دیپلمات ایرانی و سه ایرانی دیگر روز جمعه ۲۷ نوامبر (۷ آذر) به‌ ظن برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در گردهمایی یک گروه مخالف جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸ در آنتورپ بلژیک محاکمه می‌شوند.

دادستان‌های بلژیک، اسدالله اسدی، دیپلمات مستقر در وین و سه نفر دیگر را به برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی شورای ملی مقاومت [گروه مجاهدین خلق] مستقر در پاریس متهم کردند. سخنرانی اصلی این گردهمایی رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود.

اسدی کنسول سوم سفارت ایران در وین بود. مقام‌های فرانسوی گفته‌اند که وی مسئولیت اطلاعاتی در جنوب اروپا را بر عهده داشت و به دستور تهران عمل می‌کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آژانس اطلاعاتی و امنیتی بلژیک نیز می‌گوید که اسدالله اسدی به دستور مقام‌های ایران عمل کرده و مواد منفجره با خود به اروپا آورده بود.

نیروهای پلیس بلژیک در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸، در مورد حمله احتمالی علیه گردهمایی سالانه مجاهدین خلق، خودروی مرسدس زوجی را متوقف کردند. ماموران در چمدانی که در خودرو قرار داشت ۵۵۰ گرم ماده منفجره ناپایدار تی‌ای‌تی‌پی (استون پروکسید) و یک چاشنی پیدا کردند. واحد تخلیه بمب در بلژیک در گزارش خود گفت که این دستگاه از کیفیت حرفه‌ای برخوردار است. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

این تروریست هست دیپلمات نیست

یک دیپلمات ایرانی و سه ایرانی دیگر روز جمعه ۲۷ نوامبر (۷ آذر) به‌ ظن برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در گردهمایی یک گروه مخالف جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸ در آنتورپ بلژیک محاکمه می‌شوند. یک نخستین باری است که یک کشور اروپایی یک مقام ایرانی را به اتهام تروریسم محاکمه می‌کند.

دادستان‌های بلژیک، اسدالله اسدی، دیپلمات مستقر در وین و سه نفر دیگر را به برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی شورای ملی مقاومت [گروه مجاهدین خلق] مستقر در پاریس متهم کردند. سخنرانی اصلی این گردهمایی رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود.

اسدی کنسول سوم سفارت ایران در وین بود. مقام‌های فرانسوی گفته‌اند که وی مسئولیت اطلاعاتی در جنوب اروپا را بر عهده داشت و به دستور تهران عمل می‌کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آژانس اطلاعاتی و امنیتی بلژیک نیز می‌گوید که اسدالله اسدی به دستور مقام‌های ایران عمل کرده و مواد منفجره با خود به اروپا آورده بود.

نیروهای پلیس بلژیک در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸، در مورد حمله احتمالی علیه گردهمایی سالانه مجاهدین خلق، خودروی مرسدس زوجی را متوقف کردند. ماموران در چمدانی که در خودرو قرار داشت ۵۵۰ گرم ماده منفجره ناپایدار تی‌ای‌تی‌پی (استون پروکسید) و یک چاشنی پیدا کردند. واحد تخلیه بمب در بلژیک در گزارش خود گفت که این دستگاه از کیفیت حرفه‌ای برخوردار است.

مظنونان طرح‌ریزی حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین در پاریس چه کسانی هستند؟

استون پروکسید در سال‌های اخیر در چندین حمله در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است از جمله در سال ۲۰۱۶ بمب گذاری انتحاری در متروی بروکسل و فرودگاه این شهر که منجر به کشته شدن ۳۲ نفر شد. این ماده منفجره می‌توانست در بین جمعیت حدود ۲۵ هزار نفره در آن روز در حومه پاریس تلفات سنگین برجای گذارد.

از نظر بازرسان، کنسول سوم سفارت ایران در وین، زوج بلژیکی- ایرانی یعنی امیر سعدونی و نسیمه معانی را که در آنتورپ بلژیک زندگی می‌کردند برای حمل مواد منفجره اسختدام کرده بود. مهرداد عارفانی، متهم نفر چهارم در این پرونده نیز به پاریس و محل گردهمایی مجاهدین سفر کرده بود.

اگر اسدالله اسدی در دادگاه مجرم شناخته شود ممکن است دادگاه برای او و همدستانس بین پنج تا ۲۰ سال حبس تعیین کند. پیش بینی می‌شود که دادگاه تا اواخر دسامبر رای خود را صادر کند.

تهران بارها این اتهامات را رد کرده است. اسدی تاکنون درباره اتهامات توضیحی نداده است. وکیل وی گفته است که اسدی در دادگاه توضیح می‌دهد.