دیوان دادگستری اروپا تصمیم اتحادیه برای مجازات مجارستان و لهستان را رد کرد

27/11/1400 04:33 ب.ظ

دیوان دادگستری اروپا تصمیم اتحادیه برای مجازات مجارستان و لهستان را رد کرد جزئیات بیشتر🔽

مجارستان و لهستان این تصمیم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا را اقدامی سیاسی علیه حاکمیت ملی کشورهای خود خوانده و تهدید کرده‌اند که اقدامات تلافی‌جویانه‌ای را در مقابل این تصمیم اتخاذ خواهند کرد. #EuropeNews دیوان دادگستری اروپا، روز چهارشنبه ۱۶ فوریه طی حکمی اعتراضات ورشو و بوداپست علیه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا را که کمک‌های مالی به لسهتان و مجارستان را نقض قوانین اروپایی خوانده بود، رد کرد.

این دو کشور اروپایی که رهبرانی پوپولیست دارند به دلیل نقض حقوق بشر و آزادی‌های دموکراتیک با این مجازات از سوی اتحادیه اروپا رو به رو شده بودند. ورشو و بوداپست امیدوار بودند که با اعتراض به این تصمیم در دیوان دادگستری اروپا بتوانند این رای را تغییر دهند.

اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه و پس از اعلام نظر دیوان دادگستری اروپا در واکنشی در این خصوص گفت: «نتیجه امروز نشان می‌دهد که ما در مسیر درستی هستیم.» این حکم تاریخی که پیش از انتخابات سراسری ۳ آوریل در مجارستان صادر شده، شرایط دشواری را برای نخست وزیر پوپولیست این کشور، ویکتور اوربان پدید آورده است. آقای اوربان که یک سیاستمدار دست‌راستی به شمار می‌رود از زمان پیروزی قاطع در انتخابات سال ۲۰۱۰ قدرت را در این کشور شرق اروپایی در دست دارد.

بحران روابط اروپا و لهستان؛ «حتی یک زلوتی جریمه به دیوان دادگستری اروپا نمی‌دهیم»

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تظاهرات مردم افغانستان در اعتراض به تصمیم بایدن درباره وجوه بلوکه شده این کشورمردم افغانستان در اعترض به تصمیم آمریکا برای توزیع وجوه بلوکه شده بانک مرکزی این کشور بین خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر٬ در کابل تظاهرات کردند. - خبرگزاری آناتولی

تصمیم تاریخی ترودو: در کانادا وضعیت فوق‌العاده اعلام شد | DW | 15.02.2022در پی ادامه اعتراضات مخالفان محدودیت‌های کرونایی و بستن راه‌های ارتباطی مهم کانادا توسط این گروه، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

گراهام: حمله روسیه به اوکراین روابط مسکو و واشینگتن را به‌طور بنیادی تغییر می‌دهدلیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی می‌گوید در صورتی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تصمیم بگیرد به اوکراین حمله کند، روابط روسیه لیندزی گراهام: حمله روسیه به اوکراین روابط مسکو و واشینگتن را به‌طور بنیادی تغییر می‌دهد . گراهام :.. بلکه عمل می‌خواهم. مدام به ما می‌گویند الان است که روسیه حمله کند، اما رک و راست به پوتین نمی‌گویند که اگر حمله کند بعدش چه می‌شود. او را باید همین الان مجازات کرد.»

نفتالی بنت پیام سفرش به بحرین را «موضع مشترک در برابر تهدیدات مشترک» خواند🔺نفتالی بنت پیام سفرش به بحرین را «موضع مشترک در برابر تهدیدات مشترک» خواند ▪️بنت روز دوشنبه وارد منامه شد. این نخستین سفر یک نخست وزیر اسرائيل به بحرین به شمار می‌رود. هر دو کشور نگرانی‌های مشترک درباره جمهوری اسلامی ایران دارند. ⬇️ بیشتر بخوانید: بحرین رو که یک گردان از بچه های سپاه یا ارتش ترتیبشو میدن اسرائیل نجس هم که کلا ۷ دقیقه توجه کنید ۷ دقیقه سابقه و تاریخ آخوندها همیشه با خدعه همراه بوده و هر کاری کنند آخوندها خدعه میکنند. تا آخوند کفن نشود این وطن وطن نشود آخوند خوب آخوند مرده است

بحران اوکراین؛ ایالات متحده سفارتخانه خود را از کی‌یف به لویو منتقل می‌کندوزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد که با توجه به افزایش پرشتاب شمار نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین، سفارتخانه این کشور در کی‌یف به شهر لویو، واقع در غرب اوکراین، منتقل می‌شود. هواپیما B52 نزدیک بوشهر چه می کنه 🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴 پس مرز بندی هم کردن و شرق اوکراین رو پیشکش پوتین کردن تا مثه نویل چمبرلین از ترس به یک دیکتاتور باج بدن

آژانس امکان رهاسازی آب نیروگاه فوکوشیما در دریا را بررسی می‌‌‌کند🔺 آژانس امکان رهاسازی آب نیروگاه فوکوشیما در دریا را بررسی می‌‌‌کند ▪ تیمی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه بررسی پروژه ژاپن برای رهاسازی بیش از یک میلیون تن آب تصفیه‌شده از مواد رادیواکتیو را آغاز کرد. ⬇ بیشتر بخوانید:

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا طی حکمی راه را برای عدم ارائه میلیاردها یورو از کمک‌های مالی که از این اتحادیه به کشورهای لهستان و مجارستان را هموار کرد.

دیوان دادگستری اروپا، روز چهارشنبه ۱۶ فوریه طی حکمی اعتراضات ورشو و بوداپست علیه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا را که کمک‌های مالی به لسهتان و مجارستان را نقض قوانین اروپایی خوانده بود، رد کرد.

این دو کشور اروپایی که رهبرانی پوپولیست دارند به دلیل نقض حقوق بشر و آزادی‌های دموکراتیک با این مجازات از سوی اتحادیه اروپا رو به رو شده بودند. ورشو و بوداپست امیدوار بودند که با اعتراض به این تصمیم در دیوان دادگستری اروپا بتوانند این رای را تغییر دهند.

اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه و پس از اعلام نظر دیوان دادگستری اروپا در واکنشی در این خصوص گفت: «نتیجه امروز نشان می‌دهد که ما در مسیر درستی هستیم.»

این حکم تاریخی که پیش از انتخابات سراسری ۳ آوریل در مجارستان صادر شده، شرایط دشواری را برای نخست وزیر پوپولیست این کشور، ویکتور اوربان پدید آورده است. آقای اوربان که یک سیاستمدار دست‌راستی به شمار می‌رود از زمان پیروزی قاطع در انتخابات سال ۲۰۱۰ قدرت را در این کشور شرق اروپایی در دست دارد.

بحران روابط اروپا و لهستان؛ «حتی یک زلوتی جریمه به دیوان دادگستری اروپا نمی‌دهیم»

حزب حاکم آقای اوربان «فیدز» که بر اساس یک دستور کار ناسیونالیستی، ضد مهاجر و همچنین پوپولیسم اقتصادی فعالیت می‌کند، حکم دیوان دادگستری اروپا را یک «انتقام‌جویی سیاسی» در جهت کمک به مخالفان این حزب در مجارستان توصیف کرده‌است. در همین راستا، جودیت وارگا، وزیر دادگستری مجارستان هم این حکم را نمونه‌ای از سواستفاده بروکسل از اختیارات خود علیه دولت‌های ملی معرفی کرد.

در لهستان هم واکنش‌ها به این حکم، کمابیش یکسان بود. سباستین کالتا، معاون وزیر دادگستری دولت لهستان در این رابطه می‌گوید: «ما باید از خود در برابر حمله به حاکمیت ملی دفاع کنیم. لهستان باید از دموکراسی خود در برابر باج‌گیری که هدف آن سلب حق تصمیم‌گیری درباره خودمان است، دفاع کند.»ماجرا از آنجا آغاز شد که اتحادیه اروپا تصمیم گرفت لهستان و مجارستان را از دریافت بودجه‌ای که برای مقابله با تاثیرات اقتصادی پیش آمده از همه‌گیری کووید به کشورهای اروپایی تخصیص می‌دهد، محروم کند. بر این اساس اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۳۶ میلیارد یورو از این بودجه که برای لهستان در نظر گرفته و همچنین ۷ میلیارد یورو که برای مجارستان تعریف شده بود به دلیل عدم رعایت حقوق بشر و نقض آزادی‌های مدنی در این کشورها که در واقع ناقض قوانین اتحادیه اروپا بوده‌اند، مسدود می‌کند.

لهستان از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ یکی از بزرگ‌ترین ذینفعان بودجه این مجموعه بوده است و کمک‌های بروکسل به بزرگترین کشور عضو پیشین بلوک کمونیستی باعث شده تا ورشو از بزرگترین رکود اقتصادی در دوران بحران اقتصادی جهانی در امان بماند.

موارد نقض آزادی‌های مدنی در لهستان و مجارستان به اندازه‌ای گسترده شده که عفو بین‌الملل هم در گزارش‌هایی این موضوع را تایید کرده‌ است. این نهاد بین‌المللی در این خصوص می‌گوید: «ورشو و بوداپست به سرعت در موضوعاتی چون آزادی‌ رسانه‌ها، استقلال قضات، حق اعتراض و دیگر اصول اساسی حاکمیت قانون به عقب رفته‌اند.»در مقابل لهستان و مجارستان تهدید کرده‌اند در صورتی که این کمک مالی به این کشورها پرداخت نشود، آنها هم در روند اجرای سایر تصمیمات اتحادیه اروپا که نیازمند اتفاق آرا است اقدامات تلافی‌جویانه در دستور کار خود قرار می‌دهند. از جمله این موارد می‌توان به موضوعات آب و هوایی، انرژی و همچنین مسائل مربوط به سیاست خارجی اشاره کرد.