دیده‌بان حقوق بشر: قانون «جوانی جمعیت» حقوق زنان ایران را نقض می‌کند

21/08/1400 01:14 ق.ظ

دیده‌بان حقوق بشر: قانون جوانی_جمعیت حقوق زنان ایران را نقض می‌کند سازمان دیده‌بان_حقوق_بشر می‌گوید قانون مصوب مجلس ایران برای افزایش جمعیت، حقوق_زنان را بیش از پیش نقض می‌کند و تندرستی و زندگی آنها را به خطر می‌اندازد.

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران برای افزایش جمعیت، حقوق زنان را بیش از پیش نقض می‌کند و تن‌درستی و زندگی آنها را به خطر می‌اندازد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید قانون مصوب مجلس ایران برای افزایش جمعیت، حقوق زنان را بیش از پیش نقض می‌کند و تندرستی و زندگی آنها را به خطر می‌اندازد.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، همچنین خواهان لغو فوری آن دسته از قوانین در جمهوری اسلامی ایران شده است که حقوق بشر را محدود می‌کنند.

این طرح که بعضی امتیازهای شغلی و مالی را به افراد دارای فرزند می‌دهد، پیشگیری از بارداری و سقط جنین را در ایران «محدود و ممنوع» می‌کند. در این گزارش، به نقل از تارا سپهری‌فر پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفته شده است، «محرومیت زنان از دسترسی به اطلاعات و مراقبت‌های لازم در خصوص بهداشت جنسی و باروری، به طور آشکار حقوق، سلامت و کرامت نیمی از جمعیت ایران را با ضعف مواجه می‌کند.»

سخنگوی شورای نگهبان روز دوشنبه دهم آبان با اعلام خبر تأیید طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» ابراز امیدواری کرد «اجرای این قانون با احکام متعدد و متنوع آن، به تحقق اصل دهم قانون اساسی یعنی تسهیل تشکیل نهاد خانواده و تحکیم و استواری این نهاد بیانجامد.» headtopics.com

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

دولت برای کم‌آبی برنامه دارد/قانون جدید حمایت از خانواده را اجرا می‌کنیمرئیس جمهور توزیع عادلانه منابع آب موجود و استخراج از منابع آب ژرف را دو راهکار برای کاهش مشکلات کم‌آبی در کوتاه مدت عنوان کرد و اظهار داشت: هیچ راهکاری برای رفع مشکلات مربوط به کم‌آبی نادیده گرفته نخواهد شد و دولت یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های خود را کاهش و رفع دغدغه مردم در زمینه کم‌آبی می‌داند. این بابا هنوز نفهمیده خودش مسئوله؟؟؟ رییسی دروغ میگه هیچ برنامه ای به جز گوش به فرمان خامنه ای بودن ندارد . پس دوباره گران کنید نیامده خودرو را بردین بالا قیمت خوراکی هم دوباره بردین بالا برنج و گوشت مرغ هم از سفره ها خدا حافظی کرد

تنکرترکرز: ظاهرا سپاه نفتکش ویتنامی را آزاد کرده است🔺 تنکرترکرز: ظاهرا سپاه نفتکش ویتنامی را آزاد کرده است ▪ به گفته تنکرترکرز، که با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای حرکت کشتی‌ها و نفتکش‌ها را رصد می‌کند، مقصد گزارش شده «سوتیس» دبی است، اما مسیر حرکت آن دریای عمان را نشان می‌دهد. ⬇ بیشتر بخوانید: بایدن فاقد اَقتدار است و با این روال کار دست مَنافع آمریکا و نارضایتی مُتحدین در خاورمیانه خواهد شُد

رویترز: گروهی از خلبانان افغانستانی آموزش‌دیده توسط آمریکا تاجیکستان را ترک کردند🔺 رویترز: گروهی از خلبانان افغانستانی آموزش‌دیده توسط آمریکا تاجیکستان را ترک کردند ▪ یکی از خلبانان افغانستانی با به اشتراک گذاشتن تصاویری از سوار شدن این گروه به هواپیما، گفته که مقصدشان امارات متحده عربی است. ⬇ بیشتر بخوانید:

اسپیس اکس چهار فضانورد را از ایستگاه فضایی به زمین بازگرداند🔺 اسپیس اکس چهار فضانورد را از ایستگاه فضایی به زمین بازگرداند ▪ چهار فضانورد دوشنبه شب با اسپیس_اکس به زمین بازگشتند و به ماموریت ۲۰۰ روزه خود در ایستگاه فضایی بین المللی که در بهار گذشته آغاز شده بود، پایان دادند. ⬇ بیشتر بخوانید:

مرد ۶۰ ساله با ضربه‌های چاقوی جیبی خود را از آرواره‌های تمساح بیرون کشیدمقامات محلی در استرالیا روز چهارشنبه خبر دادند، یک مرد ۶۰ ساله با ضربه‌های مکرری که با چاقوی جیبی خود به سر یک تمساح وارد کرده، خود را از آرواره‌های آن که تلاش داشته او را به داخل رودخانه بکشد، نجات داده است. حداقل از عکسِ تمساح استفاده میکردین نه کروکدیل! بعیده از یک خبرگزاری

کرونا در ایران جان 135 بیمار دیگر را گرفتطی شبانه‌‌روز گذشته 7 هزار و 948 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 135 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

چاپ

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید قانون مصوب مجلس ایران برای افزایش جمعیت، حقوق زنان را بیش از پیش نقض می‌کند و تندرستی و زندگی آنها را به خطر می‌اندازد.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، همچنین خواهان لغو فوری آن دسته از قوانین در جمهوری اسلامی ایران شده است که حقوق بشر را محدود می‌کنند.

این طرح که بعضی امتیازهای شغلی و مالی را به افراد دارای فرزند می‌دهد، پیشگیری از بارداری و سقط جنین را در ایران «محدود و ممنوع» می‌کند.

در این گزارش، به نقل از تارا سپهری‌فر پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفته شده است، «محرومیت زنان از دسترسی به اطلاعات و مراقبت‌های لازم در خصوص بهداشت جنسی و باروری، به طور آشکار حقوق، سلامت و کرامت نیمی از جمعیت ایران را با ضعف مواجه می‌کند.»

سخنگوی شورای نگهبان روز دوشنبه دهم آبان با اعلام خبر تأیید طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» ابراز امیدواری کرد «اجرای این قانون با احکام متعدد و متنوع آن، به تحقق اصل دهم قانون اساسی یعنی تسهیل تشکیل نهاد خانواده و تحکیم و استواری این نهاد بیانجامد.»

سیاست کنترل جمعیت با شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» از زمان ریاست‌ جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی سال‌ها در دستور کار جمهوری اسلامی قرار داشت، اما آیت‌الله علی خامنه‌ای در سال ۱۳۹۱ این سیاست را «خطا» دانست و گفت: «مسئولان کشور در این باره اشتباه کردند و خود بنده هم سهیم هستم.»

تشویق عالی‌ترین مقامات جمهوری اسلامی به فرزندآوری و ادامه سیاست افزایش جمعیت در حالی است که ایران هم اکنون با چالش‌های عمده‌ای نظیر کم‌آبی، بیکاری، و فقر مواجه است.