دیابت نوع دو، کوتاه قدها را بیشتر تهدید می‌کند! | DW | 11.09.2019

11/09/2019 02:45:00 ب.ظ

در میان اخبار پزشکی این هفته از جمله به بررسی تاثیرات نور آبی تلفن‌های همراه بر چشم‌ها، افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو در کوتاه قدها وغذاهای سالمی که باید در حد اعتدال مصرف شوند، پرداخته‌ایم.

پزشکی, سلامت

در میان اخبار پزشکی این هفته از جمله به بررسی تاثیرات نور آبی تلفن‌های همراه بر چشم‌ها، افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو در کوتاه قدها وغذاهای سالمی که باید در حد اعتدال مصرف شوند، پرداخته‌ایم.

در میان اخبار پزشکی این هفته از جمله به بررسی تاثیرات نور آبی تلفن‌های همراه بر چشم‌ها، افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو در کوتاه قدها وغذاهای سالمی که باید در حد اعتدال مصرف شوند، پرداخته‌ایم.

ان ان، قد کوتاه در چندین مطالعه با ریسک بالاتر ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط بوده است و این یعنی قد می‌تواند برای پیش‌بینی خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، شاخص مفیدی باشد.محققان در نتیجه‌گیری خود به پزشکان توصیه می‌کنند که رشد و قد افراد بالغ را برای پیشگیری از دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان بیشتر در نظر گیرند.

شکلات تیره، خاصیت درمانی دارد چون سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است. مصرف شکلات تیره به کاهش خطر بیماری‌های قلبی در طول زمان کمک می‌کند، اما در انتخاب این خوراکی باید دقت کنید چون بیشتر آنها حاوی قند و کالری بالایی هستند. نوعی از شکلات تیره را انتخاب کنید که حداقل ۷۰ درصد کاکائو داشته باشد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

خروش غیرت دینی مردم زنجان / پایتخت شور و شعور حسینی یکصدا لبیک یا خامنه‌ای را فریاد زدند + تصاویر- اخبار زنجان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

اسرائیل: ایران در منطقه «آباده» مخفیانه در حال ساخت سلاح هسته‌ای استاسرائیل روز دوشنبه 9 سپتامبر 2019 اعلام کرد اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد ایران در منطقه

شکست حزب ولادیمیر پوتین در انتخابات مسکو، موفقیت در بقیه روسیهحزب روسیه متحد، حزب ولادیمیر پوتین رئیس جمهور، در انتخابات پارلمان شهر مسکو شکست سختی خورده اما در دیگر نقاط روسیه با موفقیت کرسی‌های خود را حفظ کرده است.

نتانیاهو: ایران در آباده پنهانی در پی ساخت تسلحیات هسته‌ای بوده استنتانیاهو: ایران در آباده پنهانی در پی ساخت تسلحیات هسته‌ای بوده است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

بر اساس مطالعه جدیدی که نتایج آن در مجله Diabetologia به چاپ رسیده، قد کوتاه، با افزایش خطر ۴۱ درصدی ابتلا به دیابت نوع دو در مردان و افزایش خطر ۳۳ درصدی ابتلا به این بیماری در زنان ارتباط دارد.«آباده» در حال ساخت سلاح هسته‌ای است.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس Reuters حزب روسیه متحد، حزب ولادیمیر پوتین رئیس جمهور، در انتخابات پارلمان شهر مسکو (دومای مسکو) شکست سختی خورده اما در دیگر نقاط روسیه با موفقیت کرسی‌های خود را حفظ کرده است.این خبر در حال تکمیل است و بزودی روزآمد خواهد شد هم‌رسانی این مطلب:.

به گزارش سی ان ان، قد کوتاه در چندین مطالعه با ریسک بالاتر ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط بوده است و این یعنی قد می‌تواند برای پیش‌بینی خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، شاخص مفیدی باشد. پروفسور ماتیاس شولتز و کلمنس ویتن‌بشر از موسسه آلمانی تحقیقات تغذیه در شهر پوتسدام و از نویسندگان این مطالعه معتقدند: عملکرد سلول‌های بتا (سلول‌های پانکراس که انسولین را می‌سازند)، در افراد بلند قد بهتر است. روز یکشنبه 8 سپتامبر ، خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها، گزارش کرد، که نمونه‌برداری بازرسان بین‌المللی از محلی در ایران که نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل آن را یک انبار مخفی هسته‌ای توصیف کرده بود نشان می‌دهد که در این محل اورانیوم وجود داشته است. ضمن اینکه چربی موجود در کبد، در افراد کوتاه قد ممکن است بیشتر باشد. با کامل شدن شمارش آرا مشخص شد حزب روسیه متحد حدود یک سوم نمایندگانش را در پارلمان مسکو که ٤٥ عضو دارد از دست داده اما همچنان با ٢٦ نماینده‌ای که دارد در اکثریت است. بالاتر بودن حساسیت به انسولین در افراد بلند قد و داشتن محتوی پایین‌تر چربی در کبد می‌تواند خطر کمتر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع دو را توجیه کند. این خبرگزاری نوشته این منابع نخواستند نامشان فاش شود. این مطالعه روی ۲۵۰۰ آلمانی ۳۵ تا ۶۵ ساله که از بین ۲۷ هزار شرکت کننده در تحقیقی گسترده انتخاب شده بودند، صورت گرفت.

نتایج عمده این پژوهش عبارت بود از: در افراد با وزن طبیعی، به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر افزایش قد، خطر ابتلا به دیابت نوع دو در مردان ۸۶ درصد و در زنان ۶۷ درصد کاهش می‌یابد. یوسی کوهن، رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل، «موساد» گفته صد درصد مطمئن است که ایران همچنان در حال ساخت بمب اتمی است. انتظار می‌رود حزب کمونیست ١٣ کرسی، حزب لیبرال"دموکراتیک متحد"(یابولکو) و حزب متمایل به چپ"روسیه عادل" هر یک سه کرسی به دست آورند. همچنین در افراد دارای اضافه وزن و چاقی، این میزان افزایش قد، با کاهش خطر ۳۶ درصدی ابتلا به دیابت نوع دو در مردان و کاهش خطر ۳۰ درصدی ابتلا به این بیماری در زنان همراه است. پرفسور شولتز در مطالعات قبلی نیز اعلام کرده بود داده‌های اپیدمیولوژیک نشان می‌دهد که در ازای هر ۶..۵ سانتی‌متر افزایش قد، خطر مرگ و میر بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی شش درصد کاهش می‌یابد، اما خطر مرگ بر اثر سرطان تا چهار درصد بیشتر می‌شود. پس از رد صلاحیت‌ها، الکس ناوالنی یکی از شاخص‌ترین رهبران مخالف در شبکه‌های اجتماعی مردم را به"رای دادن هوشمند" تشویق کرد، یعنی نمایندگان"مخفی" حزب روسیه سفید را به رای‌دهندگان معرفی کردند و از رای‌دهندگان خواستند به نمایندگانی رای بدهند که بیشتر شانس شکست دادن نمایندگان حزب حاکم را داشتند. محققان در نتیجه‌گیری خود به پزشکان توصیه می‌کنند که رشد و قد افراد بالغ را برای پیشگیری از دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان بیشتر در نظر گیرند..

غذاهای سالمی که نباید در مصرف آنها زیاده روی کنید! بسیاری از غذاها می‌توانند سالم باشند؛ اما به شرطی که در مصرف آنها شرط اعتدال را رعایت کنید. برخی از غذاهای سالم اگر در حد اعتدال مصرف نشوند، خطرات زیان‌باری برای سلامت شما خواهند داشت.. آووکادو یکی از این غذاها است. این میوه محبوب، سرشار از ریزمغذی‌ها بوده، اسیدهای اشباع نشده سالم دارد و برای بهبود سلامت پوست، کاهش کلسترول و افزایش سلامت قلب، مفید است. با این حال فراموش نکنید که هر یک عدد آووکادوی متوسط ۲۵۰ کیلو کالری دارد.

شکلات تیره، خاصیت درمانی دارد چون سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است. مصرف شکلات تیره به کاهش خطر بیماری‌های قلبی در طول زمان کمک می‌کند، اما در انتخاب این خوراکی باید دقت کنید چون بیشتر آنها حاوی قند و کالری بالایی هستند. نوعی از شکلات تیره را انتخاب کنید که حداقل ۷۰ درصد کاکائو داشته باشد. تن ماهی نیز اگرچه سرشار از پروتئین و اسیدهای چرب امگا۳ است، اما اگر به میزان زیاد آن را مصرف کنید، جیوه بیشتری وارد بدن خود کرده‌اید. اگر باردار هستید یا در سنین باروری قرار دارید، بهتر است که مصرف تن ماهی‌تان را محدودتر کنید.

خوردن هر روزه تن ماهی به شرطی ایراد و خطری ندارد که مقدار بسیار کمی باشد و در مجموع بیشتر از۳۴۰ میلی‌گرم در هفته نشود. یادتان باشد این مقدار توصیه شده شامل تمام غذاهای دریایی می‌شود که جیوه کمی دارند. در مصرف سویا نیز زیاده روی نکنید. این ماده غذایی اگرچه می‌تواند جایگزین مناسبی برای گوشت باشد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سویا حاوی فیتواستروژن‌ها است و در بدن مانند هورمون استروژن عمل می‌کند. افزایش سطح استروژن در بدن باعث اختلالات هورمونی می‌شود.

پنیر نیز اگرچه حاوی کلسیم و پروتئین است و می‌تواند باعث تقویت استخوان‌ها و افزایش قدرت قلب شود، اما باید آن را در حد اعتدال بخورید و انواعی از پنیر را انتخاب کنید که سدیم و چربی کمتری دارند. گوشت قرمز منبع سرشار پروتئین است که می‌تواند به ساخت استخوان‌ها و ماهیچه‌های سالم کمک کند. با این حال، برخی از مطالعات می‌گویند که خوردن بیش از حد گوشت قرمز می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و افزایش خطر مرگ و میر شود. گوشت قرمز را در حد اعتدال بخورید و میزان مصرف آن را به یک یا دو روز در هفته محدود کنید. شراب قرمز می‌تواند به کاهش کلسترول و حفظ سلامت قلب شما کمک کند.

با این حال مصرف بیش از حد الکل در هر شکلی، ناسالم است. زیاده‌روی در نوشیدن شراب و مخصوصاً شرابی که الکل زیاد داشته باشد، به سلول‌های استخوان‌ها صدمه می‌‌زند و  سرطان‌زا است. ارتباطی قوی میان مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و سرطان‌های سینه، مری، دهان، نای، حنجره و حلق وجود دارد. چغندر نیز اگرچه سرشار از ریزمغذی‌هاست و به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و بیماری قلبی کمک می‌کند، اما اگر مستعد ابتلا به سنگ‌های کلیه هستید، شاید بهتر باشد چغندر را با احتیاط بیشتری مصرف کنید. چغندر سرشار از اگزالات است و می‌تواند به شکل گیری سنگ‌های کلیه منجر شود.

نور آبی موبایل با چشم‌های شما چه می‌کند؟ تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ و سایر دستگاه‌های الکترونیکی، حاوی نور هستند. نور آبی این دستگاه‌ها ممکن است برای چشم‌های شما مضر باشد. به گزارش Healthline ، دانشمندان در دانشگاه تولدو در اوهایو آمریکا هشدار داده‌اند که نور آبی این دستگاه‌ها می‌تواند منجر به دژنراسیون ماکولا شود. این بیماری یکی از علل مهم افت بینایی در ایالات متحده است. دکترآجیت کارون‌آراتنه، استادیار گروه شیمی و بیوشیمی دانشگاه تولدو می‌گوید: «دژنراسیون ماکولا نتیجه مرگ سلول‌های گیرنده‌ نور موجود در شبکیه است.

این سلول‌ها به‌هیچ‌وجه مجدداً بازسازی نمی‌شوند.» دژنراسیون ماکولا با ایجاد مشکلاتی در وضوح دید مرکزی مشخص شده افراد مبتلا، در خواندن، تمرکز و تشخیص چهره افراد دور، دچار مشکل می‌شوند. بدترین اتفاق در مورد دژنراسیون ماکولا این است که به‌تدریج اتفاق می‌افتد و در بسیاری از موارد باعث کوری کامل می‌شود. به گفته دکتر کارون‌آراتنه، نورهای قرمز، سبز و زرد چنین تاثیری روی سلول‌های گیرنده نور موجود در شبکیه ندارند. شاید نور آبی نسبت به سایر رنگ‌ها طول موج کوتاه‌تر و انرژی بیشتری داشته باشد.

همین انرژی اضافی دلیلی برای بروز تغییرات و واکنش‌های شیمیایی و مرگ سلول است. البته هنوز مشخص نشده که چه میزان نور آبی و چقدر زمان لازم است تا چنین آسیبی به سلول‌های شبکیه وارد شود. ضمن اینکه این آزمایش‌ها در محیط آزمایشگاه انجام شده نه روی خود چشم. با این حال، اگرچه دژنراسیون ماکولا در افراد بالای ۶۰ سال بیشتر رخ می‌دهد، اما افزایش استفاده از فناوری‌ها، سن ابتلا به این بیماری را کاهش خواهد داد. بر اساس گزارش‌ها، بیش از ۱۱ میلیون آمریکایی دچار دژنراسیون ماکولای وابسته به سن شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۵۰ به ۲۲ میلیون نفر برسد.

به‌گفته کارشناسان، نور آبی ساطع‌شده از دستگاه‌های الکترونیکی به‌خصوص در هنگام تاریکی، می‌تواند منجر به خشکی چشم نیز بشود. برای کاهش این مشکل، شرکت‌های بزرگی مانند اپل و سامسونگ تنظیمات Night Shift و فیلتر رنگ آبی را روی تلفن‌های همراه فعال کرده‌اند. گفتنی است نور سرد و یا آبی ساطع‌شده از صفحه نمایشگر هر دستگاهی باعث کاهش ترشح هورمون ملاتونین نیز می‌شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. در نهایت کاربر پس از مدتی کار با گوشی خود، خواب راحت و آرامی را تجربه نخواهد کرد.

سرماخوردگی را قبل از شروع فصل سرد، از خود دور کنید سرماخوردگی یک بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است. بسیاری از ویروس‌ها می‌توانند منجر به سرماخوردگی شوند، اما شایع‌ترین آنها رینو ویروس است.  این بیماری با آبریزش بینی، گلو درد، سرفه، احتقان، درد خفیف بدن، سردرد، عطسه و تب خود را نشان می‌دهد. سرماخوردگی باعث می‌شود حتی پیش از شروع این علائم، احساس خستگی و کسالت کنید. با این حال بهترین اقداماتی که پیش از شروع ماه‌های سرد سال می‌توانید برای پیشگیری از این بیماری انجام دهید و یا طول مدت آن را کوتاه کنید، از این قرارند: از آنجا که کاهش رطوبت هوا باعث آسیب ‌پذیری نسبت به ویروس سرماخوردگی می‌شود، در داخل خانه یک دستگاه مرطوب کننده هوا داشته باشید.

استفاده از این دستگاه‌ها می‌تواند به کاهش بقای ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا در سطوح هوا کمک کند. ویتامین بیشتری مصرف کنید. ویتامین D برای فعال کردن پاسخ‌های ایمنی بدن ضروری است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز از بروز عفونت‌های تنفسی جلوگیری می‌کند. با این حال این عدد را به ۶۰۰ واحد نیز می‌توان افزایش داد.

برای سنتز کافی ویتامین D ، روزانه ۲۰ دقیقه در معرض نور خورشید باشید یا گوشت گاو، ماهی سالمون، زرده تخم مرغ، قارچ، شیر و آب پرتقال غنی شده با ویتامین D مصرف کنید. دستان خود را مرتب با آب گرم و صابون بشویید. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۸ نشان داده که افراد به‌طور میانگین ۱۶ بار در ساعت چهره خود را لمس می‌کنند. این اقدام، خطر ابتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی در فصل سرد را افزایش می‌دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده تاکید می‌کند که هر بار شستن دست‌ها حداقل باید ۲۰ ثانیه طول بکشد.

تلفن همراه خود را ضد عفونی کنید. به تمام مکان‌هایی که در طول روز تلفن خود را قرار می‌دهید فکر کنید: پیشخوان آشپزخانه، حمام، میز رستوران و ...  .

محققان دانشگاه آریزونا در مطالعات خود در سال ۲۰۱۲ نشان داده‌اند که گوشی‌ تلفن همراه ۱۰ برابر کثیف‌تر از صندلی توالت است. برای ضدعفونی کردن این دستگاه‌ها، اپل ضد عفونی کننده Lysol یا Clorox را پیشنهاد کرده است. حتماً تلفن خود را پیش از ضد عفونی، خاموش کنید، مایعات اضافی را پاک کرده و تلفن همراه را با یک پارچه نرم خشک کنید. به اندازه کافی استراحت کنید. از استرس دور بمانید زیرا در نتیجه استرس، ترشح هورمون کورتیزول در بدن افزایش می‌یابد و سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود.

ضعف سیستم ایمنی بدن، خطر ابتلا به عفونت‌های ویروسی را افزایش می‌دهد. حداقل هفت تا نه ساعت، خواب شبانه داشته باشید. با پروبیوتیک ها دوست باشید. به یاد داشته باشید که همه باکتری‌های بدن شما بد نیستند. باکتری‌های خوب روده، سیستم ایمنی بدن را قوی کرده و خطر ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا را کاهش می‌دهند.

پس غذاهای حاوی پروبیوتیک را برای افزایش تعداد باکتری‌های خوب روده مصرف کنید. افزایش رشد سلول‌های سرطانی، با مصرف غذاهای سرخ کردنی در میان طرفداران کاهش وزن، اجتناب از خوردن غذاهای سرخ شده یک امر طبیعی است، اما یک دلیل بسیار قانع‌کننده‌تر برای عدم مصرف این غذاها هم وجود دارد: مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده منجر به افزایش رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. به گزارش Natural News ، این مشکل زمانی به‌وجود می‌آید که از روغن‌های نباتی برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده شود. این روغن‌ها که اغلب در صنعت رستوران‌ها محبوبیت دارند، عبارتند از روغن سویا، روغن آفتاب گردان، روغن کانولا، روغن پنبه دانه. این روغن‌ها اصولاً برای تهیه مواد غذایی چندین بار گرم می‌شوند.

گرم کردن دوباره روغن‌های نباتی منجر به آزاد شدن مقادیر زیادی آکرولئین می‌شود؛ سمی که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و اختلالات عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر را بیشتر می‌کند. آکرولئین در تحریک آسم در کودکان نقش دارد. مطالعات حاکی از آنند که مصرف بیش از حد غذاهایی که با این گونه روغن‌ها سرخ شده‌اند، خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی را افزایش می‌دهد. مصرف سیب زمینی سرخ کرده، دونات، ماهی و مرغ سرخ شده برای بیش از یک بار در هفته، خطر ابتلا به سرطان پروستات را ۳۰ تا ۳۷ درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این، سرخ کردن مواد غذایی، کالری غذاها را افزایش می‌دهد.

به عنوان مثال، یک سیب زمینی پخته شده کوچک با وزن ۱۰۰ گرم، دارای ۹۳ کیلو کالری و صفر گرم چربی است که به خودی خود خیلی بد نیست. با این حال، همین مقدار سیب زمینی به شکل سرخ کرده، دارای ۳۱۹ کیلو کالری و ۱۷ گرم چربی است. ۱۰۰ گرم ماهی پخته نیز ۱۰۵ کیلو كالری و یک گرم چربی دارد، اما همین مقدار ماهی اگر سرخ شود، تا ۲۳۲ کیلو کالری و ۱۲ گرم چربی به همراه خواهد داشت. بنابراین غذاهای سرخ شده به دلیل داشتن چربی‌های ترانس، با خطر ابتلا به بیماری‌هایی از جمله سرطان، چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی مرتبط هستند. محققان تاکید می‌کنند که اجتناب از غذای سرخ شده برای همیشه، یک قدم خوب است.

اما بهتر است نه فقط برای سرخ کردن، بلکه برای هر نوع ‌پخت‌وپز از روغن‌های نباتی اجتناب کنید. درعوض، روغن نارگیل، روغن آووکادو یا روغن زیتون را امتحان کنید که می‌توانند گرمای زیاد را تحمل کنند. این روغن‌ها بهتر از روغن‌های ناسالم مورد استفاده در رستوران‌ها مانند کانولا، سویا، ذرت، آفتابگردان و روغن پنبه دانه هستند. تاریخ .