دکتر مصدق و تلخی ناگزیر ناکامی | DW | 18.08.2020

28/05/1399 10:54 ق.ظ

سقوط دولت ملی دکتر مصدق توسط ائتلافی از دولت‌های آمریکا و بریتانیا، دربار، برخی از نظامیان، روزنامه‌نگاران، سیاستمداران، اجامر شهر و شماری از نیروهای سنتی و بنیادگرای مذهبی از اتفاقات بسیار تلخ تاریخ معاصر ایران است.

سقوط دولت ملی دکتر مصدق توسط ائتلافی از دولت‌های آمریکا و بریتانیا، دربار، برخی از نظامیان، روزنامه‌نگاران، سیاستمداران، اجامر شهر و شماری از نیروهای سنتی و بنیادگرای مذهبی از اتفاقات بسیار تلخ تاریخ معاصر ایران است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید در ادامه سعی می‌شود به اختصار نکاتی در تایید این فرضیه طرح شود که دکتر مصدق بخت قابل اتکایی برای موفقیت در آن زمانه پر تلاطم برای خود قائل نبود و از منظری واقعبینانه کوشید تا با ترسیم چهره‌ای مظلوم و...

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید در ادامه سعی می‌شود به اختصار نکاتی در تایید این فرضیه طرح شود که دکتر مصدق بخت قابل اتکایی برای موفقیت در آن زمانه پر تلاطم برای خود قائل نبود و از منظری واقعبینانه کوشید تا با ترسیم چهره‌ای مظلوم و حق‌طلبانه از خود و جنبش مردمی پایه‌ای برای پیروزی در آینده بسازد. البته این ارزیابی شخص دکتر مصدق بوده و نمی‌توان لزوما آن را بازتاب‌دهنده واقعیت‌های آن روز دانست؛ ممکن بود اگر برخوردهای جدی تری صورت می‌گرفت؛ کودتاچیان سریع محاکمه می‌شدند؛ خیابان‌های شهرهای بزرگ خالی نمی‌شد؛ از طریق رادیو فراخوان عمومی برای حضور موافقان در مراکز عمومی داده می‌شد؛ و پاکسازی ارتش و شهربانی به سرعت در دستور کار قرار می‌گرفت شرایط تغییر می‌کرد البته اینها همه گمانه‌زنی است. با توجه به سوابق طولانی سیاست‌ورزی دکتر مصدق و شناخت بالای او از جامعه ایران ارزیابی وی قابل تامل است و احتمال اینکه درست بوده بالا است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

دکتر مصدق می‌دانست کودتا در راه استعلی بیگدلی گفت: دکتر مصدق لجاجت و یکدندگی زیادی داشت و به همین دلیل انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها چون به این نتیجه رسیده بودند که با او نمی‌توانند تعامل کنند به طور جدی به فکر کودتا افتادند.

روزگاری دکتر مصدق در این خانه 'حصر' بود!+عکس«در این قلعه مانده‌ام و با این وضعیت می‌سازم تا عمرم به سر آید و از این زندگی خلاصی یابم.»؛ این را محمد مصدق از روزهای تبعیدش در احمدآباد می‌گوید؛ انتظاری که تا سال ۱۳۴۵ و زمان درگذشتش ادامه یافت و همانجا هم دفن شد.

ویدئوهای برگزیده هفته؛ از اعتراضات بلاروس تا دیدار با یکی از بازماندگان انفجار بیروتویدئوهای برگزیده این هفته، شامل تصاویری از اعتراضات مینسک، دیدار با یکی از بازماندگان انفجار بیروت، طغیان رودخانه در جزیره اویان یونان و درنهایت ویدئوی بزی می‌شود که از لذت گشت و گذار روی تختۀ موج سواری غافل نیست.

آغاز عملیات پاکسازی سواحل موریس از آلودگی نفتی ناشی از دو نیم شدن شناور ژاپنیعملیات پاکسازی ساحل ۱۵ کیلومتری جزیره موریس از آلودگی نفتی حاصل از دو نیم شدن نفت‌کش ژاپنی با مشارکت نیروهای داوطلب محلی و بین ‌المللی و همکاری سازمان‌های حامی محیط زیست ادامه دارد.

تحریم و محاصره اقتصادی یک چیز است، اما اسم دومی را عوض کرده‌اند / ظریف و مصدق هر دو از حق استقلال ملی دفاع می‌کردندیرواند آبراهامیان بیان کرد: هم ظریف و هم مصدق با زبان استقلال ملی در برابر قدرت‌های خارجی و قدرت‌های امپریالیست سخن می‌گفتند. مصدق زمانی که به سازمان ملل رفت در واقع داشت از استقلال کشورهایی دفاع می‌کرد که در آن دوران به تازگی از بند امپراتوری‌های استعمارگر در آن دوران رها شده‌ بودند. هر سه تا (مصدق یروند ضریف)بیان این رو بخورن ۱/۲)توهم و تخیل بی پایه ای که تو ذهن امثال عباس میلانی به وجود آمده که از ۲۸مرداد۳۲ تا ۵۷ و در دوران شکست و تسلیم فرهنگی ایران پهلوی، کسی بود کارهایی کرده، ریشه در این دارد که اولاً تضادهای داخلی قدرتهای بزرگ در ۲اردوگاه و ایدئولوژی کمونیسم و بلوک دیگر باعث شده بود ۲/۲)حمایتهایی ازایران در ادامه اصل۴ ترومن ودول اروپایی شود که این عده مثل عباس میلانی متوهم شده اند که کار نیروی داخلی سلطنت پهلوی بوده،ثانیاًخواستگاه وجودی منشاء اثر پایه ای علمی یاخدا که من هستم درایران بوده باعث شده درخلاء وجودجسماً متشکل من توجهها بجای مثلاً کنگو به ایران شود

'روحانی گزارش قابل دفاعی از قربانیان آبان دریافت نکرده است' | DW | 17.08.2020مشاور رئیس جمهوری ادعا می‌کند روحانی هنوز 'گزارش روشن و قابل دفاعی' در مورد کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان دریافت نکرده است. او می‌گوید در مورد آمار قربانیان هر نهادی 'چیزی می‌گوید' و مسئول این کار قوه قضائیه است.