روزشمار چهره‌های تاریخی

روزشمار چهره‌های تاریخی

ديرپاترين زندانی سياسی جمهوری اسلامی | DW | 11.07.2020

بيست و يک تير ۱۳۹۷؛ دو سال پيش در چنين روزی عباس امير انتظام در تهران درگذشت.

11/07/2020 09:33:00 ق.ظ

بيست و يک تير ۱۳۹۷؛ دو سال پيش در چنين روزی عباس امير انتظام در تهران درگذشت. می‌گفت: «انتقام ما را به جايی نمی‌رساند» و به عيادت محمدی گيلانی که حکم اعدامش را داده بود رفت.

بيست و يک تير ۱۳۹۷؛ دو سال پيش در چنين روزی عباس امير انتظام در تهران درگذشت.

عباس امير انتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران زاده شد.پدرش کارگاه قاليبافی و حجره فرش‌فروشی در بازار داشت و از کوشندگان جنبش مشروطيت بود.۱۶ ساله بود که به دبيرستان دارالفنون رفت و در همان زمان جذب جنبش نبرد برای ملی شدن نفت شد.۱۹ ساله بود که به دانشگاه تهران رفت و در دانشکده فنی در رشته برق، شاگرد و يار سياسی مهدی بازرگان شد.

آیا مدال طلای جواد فروغی پس‌گرفته می‌شود؟ | DW | 01.08.2021 جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت | DW | 31.07.2021 شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim

۲۱ ساله بود که پس از کودتای ۱۳۳۲ از سوی"نهضت مقاومت ملی" مأمور تماس اپوزيسيون ملی مذهبی با مقامات وزارت خارجه آمريکا شد.۲۳ ساله بود که ليسانس گرفت و بعدها تحصيلاتش را در رشته مهندسی برق و سازه های ماشين در پاريس و برکلی آمريکا تکميل کرد وتا اندکی پيش از انقلاب ۵۷ در ايالات متحده زيست.

در اين مدت پيوسته با"نهضت آزادی ايران" به ويژه مهدی بازرگان در تماس بود.با اوج‌گيری انقلاب ۵۷ بازرگان او را به همکاری فراخواند.درباره آن دوره می‌گوید: «يک روز پس از پيروزی انقلاب به سِمت معاونت نخست وزير و سرپرست نخست وزيری منسوب و ۱۰ روز بعد سخنگوی دولت، نماينده نخست وزير در صدا و سيما و مسئول پاسخگويی به مکاتبات سفارتخانه‌هايی که با نخست وزير مکاتبه مستقيم داشتند، شدم». headtopics.com

پس از گذشت پنج ماه، سفير ايران در کشورهای اسکانديناوی شد و پس از کناره‌گيری دولت بازرگان در مقام خود باقی ماند ولی يک ماه پس از آن با ترفندی به ايران فراخوانده و به اتهام"همکاری و همدستی با آمريکا" بازداشت شد.امیرانتظام درباره دادگاه خود می‌گوید: «آقای باقری (نماينده دادستان انقلاب) می‌گفت دادستان درمانده که با من چه کند. اگر آزادم کنند، می‌ترسند که حرف بزنم. اگر آزادم نکنند، چه کنند؟»

در کيفرخواست او آمده بود که يکی از مأموران سفارت آمريکا در نامه ای او را "آقای اميرانتظام عزيز" ( Dear Mr. AmirEntezam) خطاب کرده ولی گناه اصلی او پيشنهاد انحلال مجلس خبرگان و تشکيل مجلس موسسان به جای آن بود که آقای خمينی را بر آن داشت تأکيد کند"بايد محاکمه شود".

او نخست به اعدام محکوم شد و با ميانجيگری مهدی بازرگان برايش حکم"حبس ابد تغييرناپذير" صادر کردند.۲۱ سال در زندان و سپس تا پايان عمر در حصر خانگی ماند.عباس امير انتظام در ۸۵ سالگی در زادگاهش درگذشت. ادامه مطلب: DW فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

ایرانی‌ها رتبه دوم در خرید خانه در ترکیه را دارند/ کاهش ۷۰ درصدی معاملات در کشوروزیر راه و شهرسازی: ایرانی‌ها رتبه دوم در خرید خانه در ترکیه را دارند/ کاهش ۷۰ درصدی معاملات در کشور

تایید اعدام یک زندانی به جرم نوشیدن مشروبات الکلی در زندان مرکزی مشهددر پی انتشار خبر اعدام یک فرد در زندان مرکزی مشهد به جرم تکرار در نوشیدن مشروبات الکلی، دادگستری خراسان رضوی با انتشار بیانیه‌ای از اجرای این حکم اعدام دفاع کرده و گفته فرد اعدام‌شده پیش از این چندین مورد محکومیت داشته است. حکم اعدام این شخص بامداد چهارشنبه اجرا شد و واکنش‌های زیادی داشته است.

۲۲۶۲ ابتلا و ۱۴۲ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۳۱۹ بیمار در وضعیت شدید بیماریسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور و طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

کرونا در اروپا؛ یونان محدودیت‌های تازه در مرز بلغارستان وضع می‌کندایتالیا نیز ضمن ابراز تمایل برای تمدید وضعیت اضطراری بهداشتی، فهرستی سیاه برای ممانعت از ورود مسافران از سیزده کشور جهان را تهیه کرده است.

سازمان ملل:۷۰۰ عضو خانواده‌های داعش در اردوگاه‌های سوریه در اثر گرسنگی جان باختندرئیس بخش مبارزه با تروریسم سازمان ملل خواستار بازگرداندن اسرا و وابستگان داعش به کشورهایشان شده و کشورهای مختلف جهان را به تحویل گرفتن آن دسته از اتباع خود که وابسته به داعش بودند، فراخوانده است.

سلاخی زن شاکی در دادگاه و در حضور قاضی با ۲۱ ضربه چاقوchehreo ShahedAlavi آقا دنبال کون های دیگه نرید. کون فقط کون این دوستمون با تخفیف chehreo