ديرپاترين زندانی سياسی جمهوری اسلامی | DW | 11.07.2020

11/07/2020 09:33:00 ق.ظ

بيست و يک تير ۱۳۹۷؛ دو سال پيش در چنين روزی عباس امير انتظام در تهران درگذشت.

روزشمار چهره‌های تاریخی

بيست و يک تير ۱۳۹۷؛ دو سال پيش در چنين روزی عباس امير انتظام در تهران درگذشت. می‌گفت: «انتقام ما را به جايی نمی‌رساند» و به عيادت محمدی گيلانی که حکم اعدامش را داده بود رفت.

بيست و يک تير ۱۳۹۷؛ دو سال پيش در چنين روزی عباس امير انتظام در تهران درگذشت.

عباس امير انتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران زاده شد.پدرش کارگاه قاليبافی و حجره فرش‌فروشی در بازار داشت و از کوشندگان جنبش مشروطيت بود.۱۶ ساله بود که به دبيرستان دارالفنون رفت و در همان زمان جذب جنبش نبرد برای ملی شدن نفت شد.۱۹ ساله بود که به دانشگاه تهران رفت و در دانشکده فنی در رشته برق، شاگرد و يار سياسی مهدی بازرگان شد.

۲۱ ساله بود که پس از کودتای ۱۳۳۲ از سوی"نهضت مقاومت ملی" مأمور تماس اپوزيسيون ملی مذهبی با مقامات وزارت خارجه آمريکا شد.۲۳ ساله بود که ليسانس گرفت و بعدها تحصيلاتش را در رشته مهندسی برق و سازه های ماشين در پاريس و برکلی آمريکا تکميل کرد وتا اندکی پيش از انقلاب ۵۷ در ايالات متحده زيست.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

ایرانی‌ها رتبه دوم در خرید خانه در ترکیه را دارند/ کاهش ۷۰ درصدی معاملات در کشوروزیر راه و شهرسازی: ایرانی‌ها رتبه دوم در خرید خانه در ترکیه را دارند/ کاهش ۷۰ درصدی معاملات در کشور

تایید اعدام یک زندانی به جرم نوشیدن مشروبات الکلی در زندان مرکزی مشهددر پی انتشار خبر اعدام یک فرد در زندان مرکزی مشهد به جرم تکرار در نوشیدن مشروبات الکلی، دادگستری خراسان رضوی با انتشار بیانیه‌ای از اجرای این حکم اعدام دفاع کرده و گفته فرد اعدام‌شده پیش از این چندین مورد محکومیت داشته است. حکم اعدام این شخص بامداد چهارشنبه اجرا شد و واکنش‌های زیادی داشته است.

۲۲۶۲ ابتلا و ۱۴۲ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۳۱۹ بیمار در وضعیت شدید بیماریسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور و طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

کرونا در اروپا؛ یونان محدودیت‌های تازه در مرز بلغارستان وضع می‌کندایتالیا نیز ضمن ابراز تمایل برای تمدید وضعیت اضطراری بهداشتی، فهرستی سیاه برای ممانعت از ورود مسافران از سیزده کشور جهان را تهیه کرده است.

سازمان ملل:۷۰۰ عضو خانواده‌های داعش در اردوگاه‌های سوریه در اثر گرسنگی جان باختندرئیس بخش مبارزه با تروریسم سازمان ملل خواستار بازگرداندن اسرا و وابستگان داعش به کشورهایشان شده و کشورهای مختلف جهان را به تحویل گرفتن آن دسته از اتباع خود که وابسته به داعش بودند، فراخوانده است.

سلاخی زن شاکی در دادگاه و در حضور قاضی با ۲۱ ضربه چاقوchehreo ShahedAlavi آقا دنبال کون های دیگه نرید. کون فقط کون این دوستمون با تخفیف chehreo

می‌گفت: «انتقام ما را به جايی نمی‌رساند» و به عيادت محمدی گيلانی که حکم اعدامش را داده بود رفت.به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمد اسلامی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۹ ایرانی ها دومین رتبه را در خرید خانه در ترکیه خریداری کردند، گفت:بخش عمده ای از سرمایه ها در حوزه مسکن سایر کشورها وارد شده است بنابراین با اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن بخش عمده‌ای از خروج این سرمایه ها از کشور جلوگیری می شود.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس IRNA در پی انتشار خبر اعدام یک فرد در زندان مرکزی مشهد به جرم تکرار در نوشیدن مشروبات الکلی، دادگستری خراسان رضوی با انتشار بیانیه‌ای از اجرای این حکم اعدام دفاع کرده و گفته فرد اعدام‌شده پیش از این چندین مورد محکومیت داشته است.به گزارش ایسنا، دکتر لاری سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ۲۰ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده که  یک هزار و ۴۵۵ نفر از آنها بستری شدند.

عباس امير انتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران زاده شد. پدرش کارگاه قاليبافی و حجره فرش‌فروشی در بازار داشت و از کوشندگان جنبش مشروطيت بود.  او با بیان اینکه مقایسه منحنی‌های رشد نرخ ارز، تورم، طلا، قیمت هر مترمربع مسکن و اجاره‌بها از دهه ۷۰ تاکنون، حاکی از هم‌پایی و ‌هم‌پیوندی این مولفه‌ها با یکدیگر است، نکته حائز اهمیت در بخش مسکن را به‌کارگیری برنامه‌ای پایدار توسط دولت برای کمک به صاحب‌خانه‌شدن مردم خواند. ۱۶ ساله بود که به دبيرستان دارالفنون رفت و در همان زمان جذب جنبش نبرد برای ملی شدن نفت شد. بنا به آنچه که دادگستری مشهد نوشته، او از سال ۱۳۷۵ بارها به"چندین ماه حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم شده" و در آخرین مواردی که ذکر شده محکومیت به ۸ ماه حبس در سال ۹۶ ، به علت"نگهداری مشروبات الکلی" و دستگیری در سال ٩٧"در حالت مستی بر روی موتور سیکلت درحال رانندگی پرخطر و بدون گواهینامه" بوده است. ۱۹ ساله بود که به دانشگاه تهران رفت و در دانشکده فنی در رشته برق، شاگرد و يار سياسی مهدی بازرگان شد. نکته حائز اهمیت در این بخش این است که ۶۰ درصد معاملات این بخش مربوط به واحدهای بزرگ و لوکس و حاکی از سوداگری در این بخش است که بازار مسکن را ملتهب می‌کند. ۲۱ ساله بود که پس از کودتای ۱۳۳۲ از سوی"نهضت مقاومت ملی" مأمور تماس اپوزيسيون ملی مذهبی با مقامات وزارت خارجه آمريکا شد. وی گفت: تا کنون یک میلیون و ۹۲۲ هزار و ۵۰۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

۲۳ ساله بود که ليسانس گرفت و بعدها تحصيلاتش را در رشته مهندسی برق و سازه های ماشين در پاريس و برکلی آمريکا تکميل کرد وتا اندکی پيش از انقلاب ۵۷ در ايالات متحده زيست.  وزیر راه و شهرسازی سپس به ضرورت پایه‌گذاری ضوابط و مقرراتی برای جلوگیری از ورود منابع غیرمولد به بخش مسکن پرداخت و ادامه داد: در این حوزه باید مقرراتی وضع شود تا از ورود سرمایه‌هایی که با هدف سوداگری و سفته‌بازی به بخش مسکن وارد می‌شود و آن را به‌مثابه کالایی سرمایه‌ای می‌‌بینند، یک‌بار برای همیشه جلوگیری شود. بنا به قانون مجازات اسلامی در ایران اگر کسی دو بار برای نوشیدن مشروبات الکلی شلاق بخورد در صورت مصرف دوباره الکل می‌توان او را به اعدام محکوم کرد. در اين مدت پيوسته با"نهضت آزادی ايران" به ويژه مهدی بازرگان در تماس بود. با اوج‌گيری انقلاب ۵۷ بازرگان او را به همکاری فراخواند. او سپس برخی از مهم‌ترین اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره‌بها را مدنظر قرار داد و با بیان اینکه دولت در گذشته هیچ‌گاه در بازار مسکن مداخله‌ای نداشته است، گفت: در شرایط کنونی این ضرورت بنا به دلایل مختلفی نظیر شیوع کرونا احساس شد؛ بر این مبنا ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوبه‌ای را به تایید رساند که قرارداد اجاره مستاجران تا سه ماه پس از پایان دوره کرونا تمدید شود. درباره آن دوره می‌گوید: «يک روز پس از پيروزی انقلاب به سِمت معاونت نخست وزير و سرپرست نخست وزيری منسوب و ۱۰ روز بعد سخنگوی دولت، نماينده نخست وزير در صدا و سيما و مسئول پاسخگويی به مکاتبات سفارتخانه‌هايی که با نخست وزير مکاتبه مستقيم داشتند، شدم»." آقای حبیبی شهری، این یادداشت را حذف کرد و در یادداشت دیگری"همه نقل قول‌های صورت گرفته" از طرف خود را به شدت تکذیب کرد و که"رای فوق منطبق بر قانون صادر شده" و آنچه او نوشته بوده"صرفا درد دلی بیش نبوده است. پس از گذشت پنج ماه، سفير ايران در کشورهای اسکانديناوی شد و پس از کناره‌گيری دولت بازرگان در مقام خود باقی ماند ولی يک ماه پس از آن با ترفندی به ايران فراخوانده و به اتهام"همکاری و همدستی با آمريکا" بازداشت شد.. انتهای پیام.

امیرانتظام درباره دادگاه خود می‌گوید: «آقای باقری (نماينده دادستان انقلاب) می‌گفت دادستان درمانده که با من چه کند. اگر آزادم کنند، می‌ترسند که حرف بزنم. در  این خصوص پذیرفتنی نیست.. اگر آزادم نکنند، چه کنند؟» در کيفرخواست او آمده بود که يکی از مأموران سفارت آمريکا در نامه ای او را "آقای اميرانتظام عزيز" ( Dear Mr. AmirEntezam) خطاب کرده ولی گناه اصلی او پيشنهاد انحلال مجلس خبرگان و تشکيل مجلس موسسان به جای آن بود که آقای خمينی را بر آن داشت تأکيد کند"بايد محاکمه شود". بدین منوال مقرر شد که سقف افزایش اجاره بها در تهران ۲۵، در هفت کلان‌شهر کشور ۲۰ و در سایر شهرهای کشور ۱۵ درصد باشد. او نخست به اعدام محکوم شد و با ميانجيگری مهدی بازرگان برايش حکم"حبس ابد تغييرناپذير" صادر کردند. تیرماه ۱۳۹۱ باز هم در خراسان رضوی دو نفر دیگر به جرم خوردن مشروب به اعدام محکوم شدند.

۲۱ سال در زندان و سپس تا پايان عمر در حصر خانگی ماند.  او با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را در دستور کار قرار داده و در حال پیشبرد این برنامه است، به دستور اخیر رییس دولت مبنی بر افزایش ظرفیت این طرح برای تحت پوشش قرار دادن جامعه‌ای بزرگتر اشاره و عنوان کرد: در این مدت بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار متقاضی در طرح اقدام ملی مسکن نام‌نویسی کردند و ما پس از انجام غربال‌گری‌های لازم جامعه هدف خود را شناخته‌ایم. عباس امير انتظام در ۸۵ سالگی در زادگاهش درگذشت. تاریخ . با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا، تمام این اقدمات از راه دور و به شکل مجازی انجام شد تا مانع از گسترش و شیوع ویروس شویم. مجازات مصرف مشروبات الکلی در مرتبه اول و دوم ۸۰ ضربه شلاق و در مرتبه سوم اعدام است.