دو یافته جدید درباره منشأ بوی نامطبوع تهران

01/10/1398 07:47 ق.ظ

سازمان محیط زیست: *عامل بوی نامطبوع در تهران مربوط به افزایش غیراستاندارد میزان گوگرد است *انتشار بو ابتدا از شهر ری آغاز می‌شود *ترکیبات گوگردی این بو افزایش یافته *منشا این بو عامل خطرناکی نیست ولی گازی موجود است که در آن غلظت، در حد استاندارد نبوده

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه بر اساس یافته‌های ما عامل بوی نامطبوع در تهران مربوط به افزایش غیراستاندارد میزان گوگرد است،‌ گفت: باتوجه به اینکه این بو از سمت شهرری آغاز می‌شود، برای یافتن منشاء آن لازم است صنایع مستقر در این منطقه را مورد ارزیابی قرار دهیم تا مشخص شود آن‌ها از چه سوختی استفاده و چه فعالیتی در زمان انتشار بوی نامطبوع داشته‌اند. وی با بیان اینکه انتشار بو ابتدا از «شهر ری» آغاز می‌شود، اظهار کرد: با وزیدن باد ملایم این بو در سطح وسیعی از شهر پخش می‌شود.

از این رو بر اساس یافته‌های خود می‌توانیم اعلام کنیم که این بو از جنوب شهر تهران شروع می‌شود همچنین ترکیبات گوگردی آن افزایش یافته است.

تجریشی در عین حال خاطر نشان کرد: ولی وقتی می‌خواهیم انگشت اتهام به سمت مسوولی ببریم خیلی سخت است. ما مستندات را در کنار هم قرار داده و با جمع‌بندی‌های انجام شده به یکی دو گزینه رسیده‌ایم ولی باید بررسی‌های بیشتری را انجام دهیم. به عنوان مثال وقتی در خصوص فلان کارخانه صحبت کنیم باید بررسی شود که در آن زمان از چه سوختی استفاده می‌شود و در این صورت است که می‌توانیم اظهار نظر کنیم ولی آنچه که الان می‌توانیم بگوییم منشا بو، گوکرد بوده و در جنوب تهران از حدود شهر ری شروع شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه در منطقه شهر ری سه صنعت بزرگ داریم که در حال حاضر نوع سوخت مصرفی آن‌ها در حال بررسی است، اظهار کرد: بیشترین گزینه‌های بررسی ما از این صنایع مربوط به نوع سوختی است که این صنایع مورد استفاده قرار داده‌اند. headtopics.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

همه میدونن بازم بنزین نامرغوب و دارای ناخالصی پتروشیمیایی عرضه کردین هم گرون میدین هم نامرغوب به قول قران ادمهای فاسقی هستین

استاندار تهران: دانشگاه‌ها و ادارات تعطیل نیستتهران- ایرنا- استاندار تهران اعلام کرد: کمیته اضطرار آلودگی هوای پایتخت، تنها مدارس در شهر تهران و شرق استان را تعطیل اعلام کرده و دو روز آینده دانشگاه‌ها و ادارات باز است.

وزیر خارجه هند فردا به تهران می‌آید- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimوزیر امور خارجه هند برای سفری دو روزه فردا به تهران می‌آید

در صورت تداوم آلودگی هوا، کمیته اضطرار درباره تعطیلی مدارس تصمیم‌ می‌گیردشهردار تهران گفت: وظیفه تعطیلی مدارس با کمیته اضطراری است و اگر گزارشات هواشناسی نشان دهد که وضعیت آلودگی هوا پیوسته است، در کمیته اضطرار درباره آن تصمیم گیری می‌شود.

تصمیمات بسیار خوبی برای همکاری مشترک ایران، مالزی، ترکیه و قطر اتخاذ شده است/ بزودی اجلاس مشترک ایران و مالزی تشکیل می‌شودرئیس‌جمهور در فرودگاه مهرآباد: تصمیمات بسیار خوبی برای همکاری مشترک ایران، مالزی، ترکیه و قطر اتخاذ شده است/ بزودی اجلاس مشترک ایران و مالزی تشکیل می‌شود

شهرداری به دنبال مکان‌های جدید گورستان در شرق و غرب تهرانشهردار تهران با بیان اینکه بحث توسعه بهشت زهرا(س) در اینجا معنایی ندارد گفت: به دنبال مکان‌های جدید در شرق و غرب هستیم تا از تمرکز دوری کنیم. چرا که می‌بینید در پایان سال وقتی مردم به بهشت زهرا می‌روند به دلیل تمرکز حتی شریان‌های اصلی نیز قفل می‌شود. این یک پارادوکس است هرچه امکانات را در تهران بیشتر کنید انگیزه تجمع در تهران بیشتر خواهد شد و جمعیت بیشتر تشنه امکانات بیشتر می شود . راهکار کوتاه مدت : پخش کردن امکانات در اطراف تهران است و راهکار بلند مدت : برگشت به توزیع مناسب امکانات در جوامع روستایی و شهری گورستانها آبادشد وشهرها ویران 💚🇮🇷❤️🔯☪️✝️💝

مدارس شهر و جنوب شرق استان تهران به مدت دو روز تعطیل شدمعاون عمرانی استاندار از تعطیلی مدارس شهر تهران و شهرستان های جنوب شرق استان تهران در روزهای شنبه و یکشنبه خبر داد.

دکتر مسعود تجریشی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بررسی‌های علمی در خصوص منشا بوی نامطبوع اخیر تهران اظهار کرد: آنچه که در زمینه انتشار بوی نامطبوع تهران می‌دانیم این است که در زمان‌هایی که این بو منتشر می‌شود میزان گوگرد با حجم بسیار زیادی افزایش می‌یابد و این وضعیت را تمام ایستگاه‌های ما نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه انتشار بو ابتدا از «شهر ری» آغاز می‌شود، اظهار کرد: با وزیدن باد ملایم این بو در سطح وسیعی از شهر پخش می‌شود. از این رو بر اساس یافته‌های خود می‌توانیم اعلام کنیم که این بو از جنوب شهر تهران شروع می‌شود همچنین ترکیبات گوگردی آن افزایش یافته است.

تجریشی در عین حال خاطر نشان کرد: ولی وقتی می‌خواهیم انگشت اتهام به سمت مسوولی ببریم خیلی سخت است. ما مستندات را در کنار هم قرار داده و با جمع‌بندی‌های انجام شده به یکی دو گزینه رسیده‌ایم ولی باید بررسی‌های بیشتری را انجام دهیم. به عنوان مثال وقتی در خصوص فلان کارخانه صحبت کنیم باید بررسی شود که در آن زمان از چه سوختی استفاده می‌شود و در این صورت است که می‌توانیم اظهار نظر کنیم ولی آنچه که الان می‌توانیم بگوییم منشا بو، گوکرد بوده و در جنوب تهران از حدود شهر ری شروع شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه در منطقه شهر ری سه صنعت بزرگ داریم که در حال حاضر نوع سوخت مصرفی آن‌ها در حال بررسی است، اظهار کرد: بیشترین گزینه‌های بررسی ما از این صنایع مربوط به نوع سوختی است که این صنایع مورد استفاده قرار داده‌اند.

به گفته وی در صورتی که برخی صنایع از مازوت و یا گازوئیل غیراستاندارد استفاده کنند، منجر به تولید گوگرد می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا این کارخانه‌ها مازوت سوز بوده‌اند یا خیر و برای بررسی این موضوع باید انبار این صنایع کنترل و بررسی شود که آیا در آن زمان از گاز استفاده می‌کردند یا نه و برای این منظور از اداره گاز استعلام خواهد شد. این گونه نیست که به‌راحتی در این زمینه بتوانیم اظهار نظر کنیم اما آنچه که تاکنون می‌توانیم بگوییم این است که بو هیچ ارتباطی به زلزله و فاضلاب ندارد.

تجریشی در پاسخ به برخی از شایعات در خصوص اینکه فاضلاب پلاسکو منشاء بوی سال گذشته تهران بود، گفت: در آن زمانی که این مطلب منتشر شد بررسی‌ها نشان داد که منشا بو بیشتر به"مرکاپتان" نزدیک بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: در سال گذشته روز قبل از انتشار بوی نامطبوع در تهران، در زنجان و قزوین نیز این اتفاق افتاد که بررسی‌های آن نشان داد که منشا بو در این دو شهر مربوط به مرکاپتان بوده است. علاوه بر آن در ۶ تا ۷ سال گذشته نیز در اصفهان بوی نامطبوع منتشر و پس از یک هفته بررسی مشخص شد یک کامیون حامل مرکاپتان در گاراژ شیب‌داری پارک شده بود و به دلیل باز بودن در آن بوی نامطبوع در این شهر منتشر شده بود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر منشا بوی نامطبوع عامل خطرناکی نیست،‌ گفت: این مسئله یک آلودگی است و در حال بررسی هستیم که کدام یک از صنایع موجود در منطقه در آن زمان با استفاده از چه سوختی چه نوع فعالیتی داشتند؟

تجریشی یادآور شد: منشا بوی نامطبوع عامل خطرناکی نیست ولی به هر حال گازی موجود است که در آن غلظت، در حد استاندارد نبوده و کسی که در این زمینه اقدام کرده، متخلف است و باید مستندات علمی آن را بیابیم تا به مراجع قانونی اعلام کنیم.

انتهای پیام