دو و نیم ماه از حادثه غرق ‌شدن قایق پناهجویان افغان در دریاچه وان ترکیه گذشت؛ تا هنوز ۳۴ نفر ناپدید هستند - BBC News فارسی

20/06/1399 09:01 ب.ظ

دریاچه مرگبار برای افغان‌های غرق‌شده در ترکیه که در جستجوی زندگی بهتر راهی اروپا بودند

بی‌بی‌سی دریافته است که تا هنوز ۳۴ تن از پناهجویان افغان پس از غرق شدن قایق حامل آنها در دریاچه 'وان' در ترکیه ناپدیدند. این قایق در ۲۷ ماه جون/ژوئن سال جاری میلادی غرق شد و ۶۱ جسد از این دریاچه پیدا شد که بیش از نیمی از آنها پناهجویان افغان بودند. علت غرق شدن این کشتی تعداد بیش از حد سرنشینان و خرابی هوا اعلام شده است. تصویر عبید ۱۷ساله که در جهیل وان ناپدید است بی‌بی‌سی با شماری از خانواده‌هایی که وابستگان شان در این قایق بوده‌اند و سپس مفقود شدند صحبت کرده است.

برخی از قاچاقچیان هم که نمی‌خواستند نامشان فاش شود، به ما گفتند که ۲۱ مسافر از شبی که سوار قایق غرق شده بودند ناپدید هستند.

موسی خان، از ساکنان کنر که پسر ۱۷ساله اش عبید، در این حادثه غرق شده، گفت که اجساد دو نفر از دوستان او پیدا شده اما جسد عبید هنوز ناپدید است. او کمی قبل از عزیمت با پسرش صحبت کرده بود. موسی خان می‌گوید پسرش "برای کار به اروپا می‌رفت" اما نمی دانست که چنین سرنوشتی را تجربه خواهد کرد.

دوست دیگر عبید، شفیع الله ۱۶ ساله بود، که به سرنوشتی مشابه دچار شد. شفیع الله هم پس از غرق شدن قایق ناپدید شد. خانواده وی در منطقه‌ای از ولایت ننگرهار زندگی می‌کنند که تلفن در آن منطقه این ولایت کار نمی کند. کاکا/عموی او، شیر افضل، هر روز برای صحبت تلفنی به یک بلندی می‌رود. او می‌گوید باید جسد شفیع الله پیدا شود که به این ترتیب اندکی صبور خواهیم شد در غیر آن در تمام زندگی ناآرام خواهیم بود. headtopics.com

۹ عضو

ادامه مطلب:
bbcpersian »

رهبر مخالفان در ونزوئلا از ارتش می‌خواهد از تحریم انتخابات پشتیبانی کند🔺رهبر مخالفان در ونزوئلا از ارتش می‌خواهد از تحریم انتخابات پشتیبانی کند ⚡️ خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا، از رهبران نظامی آن کشور خواسته است که از تحریم انتخابات پارلمانی ۶ دسامبر ونزوئلا حمایت کنند.

همسر نازنین زاغری از دولت بریتانیا خواست در برابر اتهام‌های تازه از او حمایت کندریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف از دولت بریتانیا خواست تا از این شهروند ایرانی بریتانیایی در برابر اتهامات تازه در ایران حمایت کند جزئیات بیشتر🔽

روحانی بعد از خروج از پاستور در درون نظام خواهد ماندسید افضل موسوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:روحانی بعد از خروج از پاستور در درون نظام خواهد ماند/روحانی و همفکرانش پس از پایان کار دولت، سیاست‌ورزیشان را ادامه خواهند داد این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

آژیر خطر پس از ۳۰ سال در سراسر آلمان به صدا در آمدبرای اولین بار از زمان اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۱، مقامات این کشور اقدام به برگزاری یک رزمایش سراسری برای آمادگی حوادث غیرمترقبه کردند.

آمار قربانیان کرونا در جهان از 900 هزار نفر گذشت

معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان از سوءقصد جان به در برد | DW | 09.09.2020در حمله به کاروان خودروهای حامل امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دو‌ تن جان باختند و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند. صالح در پیامی ویدیو اطلاع داد که او و پسرش از سوء قصد جان سالم به در برده‌اند.

توضیح تصویر،

تصویر عبید ۱۷ساله که در جهیل وان ناپدید است

بی‌بی‌سی با شماری از خانواده‌هایی که وابستگان شان در این قایق بوده‌اند و سپس مفقود شدند صحبت کرده است. برخی از قاچاقچیان هم که نمی‌خواستند نامشان فاش شود، به ما گفتند که ۲۱ مسافر از شبی که سوار قایق غرق شده بودند ناپدید هستند.

موسی خان، از ساکنان کنر که پسر ۱۷ساله اش عبید، در این حادثه غرق شده، گفت که اجساد دو نفر از دوستان او پیدا شده اما جسد عبید هنوز ناپدید است.

او کمی قبل از عزیمت با پسرش صحبت کرده بود. موسی خان می‌گوید پسرش "برای کار به اروپا می‌رفت" اما نمی دانست که چنین سرنوشتی را تجربه خواهد کرد.

دوست دیگر عبید، شفیع الله ۱۶ ساله بود، که به سرنوشتی مشابه دچار شد. شفیع الله هم پس از غرق شدن قایق ناپدید شد. خانواده وی در منطقه‌ای از ولایت ننگرهار زندگی می‌کنند که تلفن در آن منطقه این ولایت کار نمی کند. کاکا/عموی او، شیر افضل، هر روز برای صحبت تلفنی به یک بلندی می‌رود. او می‌گوید باید جسد شفیع الله پیدا شود که به این ترتیب اندکی صبور خواهیم شد در غیر آن در تمام زندگی ناآرام خواهیم بود.

۹ عضو

ناپدید

شده یک خانواده

اما دردناک‌ترین داستان این رویداد مربوط به خانواده سید آصف اهل میمنه است که با سه پسر خردسالش ناپدید است. سید نورالله که برای یافتن اجساد این نزدیکان خود از افغانستان به ترکیه رفته است، می گوید: "از دردم به کی بگویم، چهار جسد ما در وان است. چهار نفر ما در جهیل/دریاچه وان باقی مانده ولی هیچ کس اهمیتی نمی دهد. عزیزان کمک کنید".

توضیح تصویر،

سید آصف اهل میمنه است که با سه پسر خردسالش ناپدید است

سفارت افغانستان در ترکیه که برای یافتن اجساد و فرستادن شان به افغانستان کمک می‌کند می‌گوید که ۹ نفر از اعضای یک خانواده دیگر از جمله زنان و کودکان هم ناپدیدند.

مقامات سفارت هم می‌گویند که ۱۱ نفر از نزدیکان خود آنها در این قایق بودند که فقط اجساد دو تن از آنها را یافته‌اند و از دیگران شان خبری نیست.

دیپلمات‌های افغان و گروه‌های حامی پناهندگان در ترکیه می‌گویند که عملیات جستجو از دو هفته گذشته متوقف شده است. مقامات در سفارت افغانستان می گویند دولت ترکیه به آنها گفته که "از نظر فنی خروج قایق واژگون امکان پذیر نیست، بنابراین جستجو متوقف شده است".