دو زندانی سیاسی بلوچ و اهل سنت در آستانه اعدام هستند | DW | 18.01.2021

29/10/1399 07:58 ب.ظ

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در توییترش خبر داده که دو موکلش در زندان زاهدان به خانواده‌‌هایشان گفته‌اند که برای ملاقات آخر به دیدار آنها بروند. محمدامین بلوچ زهی و عبدالرحیم کوهی به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده‌اند.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در توییترش خبر داده که دو موکلش در زندان زاهدان به خانواده‌‌هایشان گفته‌اند که برای ملاقات آخر به دیدار آنها بروند. محمدامین بلوچ زهی و عبدالرحیم کوهی به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده‌اند. این وکیل دادگستری پیشتر زمانی که تقاضای اعاده دادرسی داده بود در توییترش در این باره نوشته بود: «برای اجرای حکم اعدام هیچ‌گاه دیر نمی‌شود ولی اگر حکم اجرا و بعد مشخص شود که اشتباهی در رای رخ داده امکان جبران نیست.

از مسئولین قضایی تقاضا دارم فرصتی دیگر داده شود.»

همچنین گفته شده که این دو زندانی روز دوشنبه ۲۹ دی جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه منتقل شده‌اند. به نوشته سایت هرانا این دو روحانی اهل تسنن مدرس علوم دینی در شهرستان سرباز بوده و در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ به اتهامات امنیتی بازداشت شدند.

دادگاه انقلاب زاهدان در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ این دو را به اتهام محاربه و عضویت و همکاری با گروهک‌های مخالف نظام هر یک به ۱۰ سال حبس و اعدام محکوم کرد.بامداد یکشنبه ۱۴ دی (سوم ژانویه) حسن دهواری و الیاس قلندرزهی به جرم"اقدامات تروریستی" در زندان زاهدان اعدام شدند. headtopics.com

نگوييد دو زندانى 'بلوچ و اهل سنت' ؛ اينها اگر تهرانى و شيعه هم بودند حكمشان اعدام بود.

اعدامها ،کشتارها، ادامه دارد و هیچ بهبودی در کار نیست

اعدام_نکنید

ادامه مطلب:
dw_persian »

اعمال تروریستی مجازات داره خداروشکر دو تا اوباش کمتر Iran Iranian Criminal mullah, Khamenei, is at it again. Murdering and torturing Iranians and ransacking Iran's treasury. چقدر اعدااااااام؟ 😡 چه خبرتونههههههههه، قاتلهای آدم کششششس‼️😪 زبونمون مو درآورد از بس گفتیم»»نکشید، اعدام نکنید، شکنجه نکنید، نکنید، نکنید آخه پوفیوزهای، شماها چه جانورانی هستید؟ 🤬

آزادی زندانی سیاسی بلوچ که ۱۱ سال پیش در نوجوانی بازداشت شد - BBC News فارسیفعالان حقوق بشر و منابع آگاه بلوچ خبر داده‌اند که محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی که از ۱۷ سالگی در زندان بوده بعد از ۱۱ سال با گرفتن نامه عفو، آزاد شده است. شما غربیها همیشه ایجاد کننده و حامی تروریستهای وهابی بوده و هستید تمام نوجوانی و جوانی این زندانی مظلوم نابود شده است.

جاوید دهقان، زندانی سیاسی بلوچ بامداد شنبه اعدام شد | DW | 30.01.2021مقام‌های قضائی ایران از اعدام جاوید_دهقان_خلد ، خبر داده‌اند. این زندانی بلوچ به اتهام 'محاربه' به اعدام محکوم شده بود. سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواهان برگزاری محاکمه‌ای عادلانه و شفاف برای او شده بودند. هزاران تف و لعنت بر شورشیان و حامیان شورش سال پنجاه و هفت همینو بس دموکراتهای بیشرف و اتحادیه لاشخور اروپا حامی اصلی جنایات رژیم آخوندی هستند ملت ایران هیجوقت این خیانت را فراموش نخواهد کرد. عرض کردم یه چیزی براش میگن 'GIVE & TAKE' و به زبان شیرین فارسی براش میگن 'بده و بگیر' حالا نشستن از آن دور فرمان اجرایی نشدن اعدام جاوید دهقان میدن ! ! آخه نمیگی که پاسخ سختی بشنوید و بگن : 'مگه سازمان حقوق بشر خر کی میباشه که همچی غلطی میکنه' ؟ !

مرگ یک زندانی سیاسی دیگر؛ بهنام محجوبی، درویش زندانی درگذشتصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. مٰا یه جَمٰاعَتِ توسَری خورده‌ایمْ تو اَخبٰار زِنده و تو آمٰار مُرده‌ایمْ شاهین_نجفی PahlaviReza I love you trump I love you pompeo I Love you iran & usa I love you reza pahlavi بهنام محجوبی توسط رژیم تروریست جمهوری اسلامی کشته شد بهنام_محجوبی_را_کشتند

دو حمله انفجاری در کابل؛ دو کشته و دو زخمی برجای گذاشتمقام‌های امنیتی افغانستان تایید کردند، در نتیجه دو حمله انفجاری بامداد شنبه 20 فوریه در شهر کابل

جاوید دهقان، زندانی بلوچ اعدام شد - BBC News فارسیدادگستری کل استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده که حکم اعدام جاوید دهقان بامداد امروز در محوطه زندان زاهدان به اجرا در آمده است. روز گذشته دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا اعدام جاوید دهقان را متوقف کنند. انگل زاده» ولایتمدار به جرم «قاچاق انسان» در اسپانیا بازداشت میشه جوانان پاک وطن اعدام انگلزاده اعدام_نکنید فرقه_تبهکار پیمان_نوین 🖤🌺🖤

محمد امین بلوچ زهی و عبدالرحیم کوهی دو زندانی سیاسی بلوچ در آستانه اعدام قرار دارند. مصطفی نیلی، وکیل این دو زندانی ضمن اعلام این خبر در توییترش نوشته که حدود ۱۰ روز پیش تقاضای اعاده دادرسی برای موکلانش داده اما این تقاضا در دیوان عالی کشور رد شده است.

این وکیل دادگستری پیشتر زمانی که تقاضای اعاده دادرسی داده بود در توییترش در این باره نوشته بود: «برای اجرای حکم اعدام هیچ‌گاه دیر نمی‌شود ولی اگر حکم اجرا و بعد مشخص شود که اشتباهی در رای رخ داده امکان جبران نیست. از مسئولین قضایی تقاضا دارم فرصتی دیگر داده شود.»

همچنین گفته شده که این دو زندانی روز دوشنبه ۲۹ دی جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه منتقل شده‌اند.

به نوشته سایت هرانا این دو روحانی اهل تسنن مدرس علوم دینی در شهرستان سرباز بوده و در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ به اتهامات امنیتی بازداشت شدند.

دادگاه انقلاب زاهدان در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ این دو را به اتهام محاربه و عضویت و همکاری با گروهک‌های مخالف نظام هر یک به ۱۰ سال حبس و اعدام محکوم کرد.بامداد یکشنبه ۱۴ دی (سوم ژانویه) حسن دهواری و الیاس قلندرزهی به جرم"اقدامات تروریستی" در زندان زاهدان اعدام شدند.

اعدام این افراد نیز در حالی صورت گرفت که محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع این دو زندانی در مصاحبه با"امتداد نیوز" با اشاره به وجود اشکالات قضایی در روند دادرسی و صدور حکم، خواهان توقف"اجرای عجولانه حکم اعدام" موکلان خود شده بود.فقیهی یک روز پیش از اعدام به"امتداد" گفته بود که به دلیل اشکالات قضایی خواستار بازبینی پرونده شده و خطاب به مقامات قضایی گفته بود: «دست نگه دارید درخواست اعاده دادرسی داده‌ام.»

روز ۱۱ دی ماه نیز سه زندانی سیاسی سنی مذهب به نام‌‌های حمید راست بالا، کبیر سعادت جهانی و محمدعلی آرایش در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام شدند. این افراد به اتهام"بَغی (شورش مسلحانه علیه حکومت) از طریق عضویت در گروه سَلَفی حزب ‌الفرقان و عضویت در جبهه همبستگی ملی اهل‌سنت ایران" اعدام شدند.نسبت دادن اتهام عضویت در گروه"حزب الفرقان" به این شهروندان در حالی بوده است که به گفته این افراد، گروه مذکور از سال ۷۱ الی ۷۶ در ایران فعالیت داشته و اکثر این افراد طی این سال‌ها بصورت میانگین ۱۰ تا ۱۲ ساله بودند.

اعدام زندانیان سیاسی سنی‌مذهب اعتراض روحانیان سنی ایران، از جمله مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و حسن گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر استان گلستان را برانگیخته است.

عبدالحمید اخیرا از"اعدام جوانان" انتقاد کرد و گفت"اعدام و حذف فیزیکی افراد تبعات بسیار خطرناکی برای کشور دارد".