دوگانه «افزایش مزد» و «افزایش بیکاری» چقدر واقعی است؟ / «مزد کارگر» کمتر از یک پنجم «هزینه کارفرما»

22/12/1400 09:16:00 ق.ظ

فعالان کارگری مطرح کردند؛ دوگانه «افزایش مزد» و «افزایش بیکاری» چقدر واقعی است؟ / «مزد کارگر» کمتر از یک پنجم «هزینه کارفرما»

ارزیابی‌های موجود از توان کارفرمایان برای پرداخت مزد همواره یکی از خلاء‌های مطالعاتی در میان پژوهش‌های اقتصادی کارشناسان در دولت و مجامع دانشگاهی بوده است. با این حال تاکنون درباره نرخ سود و سهم مزد از عوامل تولید کمابیش پژوهش‌های مجزایی صورت گرفته است. کارگران از همین میزان افزایش مزد ناراضی هستند عظیم آذر (فعال کارگری و دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگران تبریز) در واکنش به این اظهارات در رسانه‌ها با اشاره به اینکه «بنابر پژوهش‌ها، دستمزد نقش تعیین‌کننده در هزینه‌های تولید ندارد» افزود: با وجود...

کارگران از همین میزان افزایش مزد ناراضی هستند عظیم آذر (فعال کارگری و دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگران تبریز) در واکنش به این اظهارات در رسانه‌ها با اشاره به اینکه «بنابر پژوهش‌ها، دستمزد نقش تعیین‌کننده در هزینه‌های تولید ندارد» افزود: با وجود هزینه سبد معیشتی ۹میلیون تومانی و وضع تورمی موجود، اگر کارفرمایان مشکلی در مدیریت بنگاه‌ها دارند، این ایراد از شرایط مدیریت اقتصادی کشور است و ربطی به کارگران ندارد.

دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگران تبریز با بیان اینکه «در مشکلات حوزه کارفرمایی که مدیریتش برعهده دولت و کارفرماست، کارگران فاقد مسئولیت هستند» افزود: قیمت خرید نیروی کار کارگر یکی از هزینه‌های تولید است و اگر کارفرمایی آن را ندارد، از ابتدا نباید وارد فرآیند تولید شود، زیرا کارفرمایی که نمی‌تواند وارد فعالیتی شود که هزینه ماشین‌آلات و اقساط وام بانکی و اجاره را به‌عنوان هزینه تولید بپردازد نیز ضرورت ندارد وارد فرآیند تولید شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

رهبران گروه-٧ با انتشار بیانیه‌ای مشترک از افزایش فشارها بر روسیه خبر دادندرهبران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه-٧ روز جمعه با انتشار یک بیانیه مشترک هفت ماده‌ای، ضمن تقبیح تهاجم «بی‌دلیل» و «توجیه‌ناپذیر» روسیه به اوکراین، از تداوم فشارها بر دولت روسیه خبر دادند. پوتین سه هفته پیش فکر این روز ها رو کرده بود. شما برید به عربستان کمک کنید که برنامه غنی سازی با دشداشه و دستکش آشپزخانه داره.

از بیابان افغانستان تا دیوار مرزی ایران؛ راه دشوار فرار از مرگ و فقراین روزها آمار متقاضیان خروج از افغانستان به سوی ایران در شهر مرزی زرنج، واقع در جنوب غربی افغانستان به راحتی به پنج تا ۶ هزار نفر در روز می‌رسد. یعنی ۴ برابر پیش از به قدرت رسیدن طالبان.

انتقاد امیر عبداللهیان از طرح موضوعات جدید از سوی آمریکا در جریان مذاکرات وین«شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر، در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، در مورد آخرین تحولات دوجانبه ، منطقه‌ای و بین‌المللی و مذاکرات وین به گفتگو و تبادل نظر پرداخت. آمریکایی ها فکر کردند با تحریم هایی که بر علیه روسیه راه انداخته اند چشم ایران ترسیده و میتوانند در وین ایرانی ها را تهدید کنن و ازشون امتیاز بگیرن. آقای باقری کنی هم درجا زد تو دهنشون ومیز گفتگوهارو برگردوند. حالا قطری ها رو فرستادن جلو بگن غلط کردن.

زلنسکی: از ابتدای جنگ تاکنون 31 گردان تاکتیکی دشمن از پای درآمده استزلنسکی: از ابتدای جنگ تاکنون 31 گردان تاکتیکی دشمن از پای درآمده است زلنسکی: روسیه در اوکراین متحمل خسارات بی‌سابقه‌ای شد. این بزرگترین ضربه به ارتش روسیه در چند دهه اخیر است. زلنسکی: دشمن فقط در صورتی که همه ما را نابود کند، می‌تواند وارد کی‌یف شود داستان انتقال حکومت افغانستان به طالبان با کمی تفاوت در اوکراین تکرار میشود. آن با چراغ خاموش انجام شد این با جنگ.

پاسخ به واکنش‌های اتاق بازرگانی/ افزایش ۵۷.۴ درصدی دستمزد بازهم کمتر از سبد معیشت است/ اجازه‌ی «تعدیل» و حمله به حداقل دستمزد را نمی‌دهیمعلی خدایی مطرح کرد؛ پاسخ به واکنش‌های اتاق بازرگانی/ افزایش ۵۷.۴ درصدی دستمزد بازهم کمتر از سبد معیشت است/ اجازه‌ی «تعدیل» و حمله به حداقل دستمزد را نمی‌دهیم

نیروگاه اتمی فنلاند پس از ۱۲ سال تاخیر راه‌اندازی شدنیروگاه هسته‌ای «اولکیلوتو ۳» فنلاند، با ظرفیت تولید ۱۶۵۰ مگاوات برق، پس از ۱۲ سال تاخیر، نهایتا روز شنبه ۲۱ اسفند راه‌اندازی شد و فعلا با تولید ۱۰۳ مگاوات برق، وارد مرحله...