دومین سالگرد سرنگونی پرواز ۷۵۲؛ نخست وزیر کانادا بر لزوم اجرای عدالت تاکید کرد

19/10/1400 06:19 ق.ظ

در دومین سالگرد سرنگونی پرواز پی‌اس٬۷۵۲ مراسم یادبودی عصر شنبه ۱۸ دی ماه با حضور خانواده قربانیان و سخنرانی مجازی نخست وزیر کانادا برگزار شد.

در دومین سالگرد سرنگونی پرواز پی‌اس٬۷۵۲ مراسم یادبودی عصر شنبه ۱۸ دی ماه با حضور خانواده قربانیان و سخنرانی مجازی نخست وزیر کانادا برگزار شد. خانواده قربانیان: سپاه هواپیمای اوکراینی را به عنوان سپر انسانی زد که گردن آمریکا بیندازد در بخشی از این مراسم٬ حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های این جان‌باختگان نیز تقاضای حکم جلب رهبر جمهوری اسلامی ایران، اعضای شورای عالی امنیت و فرماندهان سپاه...

خانواده قربانیان: سپاه هواپیمای اوکراینی را به عنوان سپر انسانی زد که گردن آمریکا بیندازد در بخشی از این مراسم٬ حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های این جان‌باختگان نیز تقاضای حکم جلب رهبر جمهوری اسلامی ایران، اعضای شورای عالی امنیت و فرماندهان سپاه را مطرح کرد و گفت٬ سپاه پاسداران تمامیتش باید سازمان تروریستی شناخته شود و دارایی‌های جمهوری اسلامی مسدود شود.

او تاکید کرد که اوکراین می‌بایست از طرح این پرونده در دادگاه جنایی بین‌المللی حمایت کند. حامد اسماعیلیون که همسر و دخترش در سرنگونی این هواپیما جان باختند، در ادامه تصریح کرد، امروز روزی است که دیپلماسی پایان می‌یاید و عدالت‌خواهی آغاز می‌شود. جنایت‌کاران با زبان دیپلماسی صحبت نمی‌کنند و عدالت قابل مذاکره نیست.

نخست وزیر کانادا نیز در بخشی از اظهارات خود خطاب به خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ گفت، به شما قول می‌دهم که ما ( دولت کانادا) به مبارزه برای پاسخگویی کردن، شفافیت و عدالت ادامه می‌دهیم.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

مزخرف گویی رسانه دشمن و تحریف اخبار... جنگ الکترونیک آمریکا عامل اتفاق تلخ بوده و شانتاژ رسانه ای این حقیقت را تغییر نخواهد داد... ما حق انتقام را محفوظ داریم خامنه‌ای باید مجازات شود. مگه سر نخست وزیر کانادا تو کون‌جمهوری اسلامی گیر نکرده؟ کانادا و اکرائین با ج اسلامی در حال مماشات هستند ، دو سال کافیه جمهوری اسلامی را به محاکم بین‌المللی ببرید چقدر رشوه گرفته‌اید وقت کشی کنید؟

دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ بیانیه «گروه بین‌المللی هماهنگی» در نکوهش عملکرد ایران«ما با یکدیگر متحد می‌مانیم تا به تعهد خود برای پاسخگو کردن ایران در قبال اقدامات و کوتاهی‌های مقامات نظامی و غیرنظامی این کشور که منجر به سرنگونی پرواز ۷۵۲ شد عمل کنیم و مطمئن شویم که ایران غرامت کامل این حادثه را جبران می‌کند.»

نمایش موشکی سپاه پاسداران در آستانه سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی

دومین سال سرنگونی هواپیما؛ داغدارانی که دادخواهی می‌کنند | DW | 07.01.2022خانواده‌های جانباختگان پرواز PS752 به دلیل محدودیت‌های تازه مربوط به کرونا در تورنتو، مراسم یادبود عزیزان خود را به روشن کردن شمع در فضای باز و سخنرانی‌های آنلاین تغییر دادند. دنبال غرامت میلیون دلاری ان هواپیمای ایرباس ایرانی در ۱۲ تیر ۶۷ پرواز شماره ۶۵۵ از تهران به مقصد دوبی در حرکت بود که با دو موشک از ناو وینسنس آمریکایی سرنگون و ۲۹۰ سرنشین هواپیما از جمله ۶۶ کودک همگی کشته شدن ویلیام راجرز فرمانده ناو نه تنها محاکمه نشد که بعدها از طرف دولت ایالات متحده مدال شجاعت گرفت!

تجمع خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی در دومین سالگرد این حادثههمزمان با دومین سالگرد سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، شماری از خانواده‌های قربانیان این پرواز و دادخواهان شلیک به هواپیمای 752 توسط سپاه پاسداران، در سگهای آل_سعود درحالیکه مخالفان خود را با اره تکه تکه میکنند، خاشوخچی، به مزخرف گویی علیه ایران ادامه میدهند... حکومتی که به اصطلاح شاهش تا کمر حم میشه تادست زن کشور دیگری که اونها رو گاو_شیرده نامیده، بوس کنه، چه بهش میشه گفت؟ 🤮🤮🤮🤮🤮🤮

بیانیه وزارت امور خارجه ایران در آستانه دومین سالگرد سانحه هواپیمای اوکراینیدر آستانه دومین سالگرد سانحه غم‌انگیز هواپیمای اوکراینی، وزارت امور خارجه کشورمان بیانیه‌ای را منتشر کرد.

بزرگداشت دومین سالگرد شهدای هواپیمای اوکراینی در گلزار شهدای تهرانمراسم عطرافشانی و گلباران مزار شهدا و گرامیداشت دومین سالگرد شهدای سقوط هواپیمای اوکراینی صبح روز جمعه ۱۶ دی ماه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در قطعه ۵۰ گلزار شهدای بهشت زهرا (س) برگزار شد. اون سپاهی بی شرف اونجا چی کار میکنه؟ مثل لاشخورها قاتلای بیشرف خوب سپاه به این هواپیما شلیک کرد و این همه آدم ها را کشت. این کشته ها حالا شده شهید. حالا به سپاه اینجا چه گفت؟؟؟ قاتل ؟؟؟

در این مراسم اعضای خانواده قربانیان خواهان پیگیری این پرونده از طریق دادگاه جنایی بین‌المللی یا دادگاه جنایی کانادا شدند.

خانواده قربانیان: سپاه هواپیمای اوکراینی را به عنوان سپر انسانی زد که گردن آمریکا بیندازد

در بخشی از این مراسم٬ حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های این جان‌باختگان نیز تقاضای حکم جلب رهبر جمهوری اسلامی ایران، اعضای شورای عالی امنیت و فرماندهان سپاه را مطرح کرد و گفت٬ سپاه پاسداران تمامیتش باید سازمان تروریستی شناخته شود و دارایی‌های جمهوری اسلامی مسدود شود.

او تاکید کرد که اوکراین می‌بایست از طرح این پرونده در دادگاه جنایی بین‌المللی حمایت کند.

حامد اسماعیلیون که همسر و دخترش در سرنگونی این هواپیما جان باختند، در ادامه تصریح کرد، امروز روزی است که دیپلماسی پایان می‌یاید و عدالت‌خواهی آغاز می‌شود. جنایت‌کاران با زبان دیپلماسی صحبت نمی‌کنند و عدالت قابل مذاکره نیست.

نخست وزیر کانادا نیز در بخشی از اظهارات خود خطاب به خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ گفت، به شما قول می‌دهم که ما ( دولت کانادا) به مبارزه برای پاسخگویی کردن، شفافیت و عدالت ادامه می‌دهیم.

جاستین ترودو تاکید کرد، پرواز پی اس ۷۵۲ به دلیل بی ملاحظگی مقام‌های ایرانی و بی توجهی کامل آنها نسبت به جان انسان‌ها سرنگون شد. ما نمی‌توانیم اجازه چنین رفتاری را بدهیم.

او اضافه کرد، اکنون که ایران مهلت مقرر برای مذاکرات را نادیده گرفته است، ما با جدیت کامل سایر مکانیسم‌های بین المللی برای حسابرسی و اجرای عدالت را پیگیری می‌کنیم.

جاستین ترودو تاکید کرد، کانادا به عنوان یک جبهه متحد با دیگر کشورها همکاری خواهد کرد و تا زمانی که ایران پاسخگو نشود آرام نخواهد نشست.

در این مراسم وزیر خارجه، وزیر راه ترابری و وزیر مهاجرت کانادا نیز سخنرانی کردند.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

ر دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، آن دسته از خانواده‌های قربانیان که در ایران زندگی می‌کنند روز شنبه صبح، ۱۸ دی‌ماه، به فرودگاه امام خمینی تهران رفتند و سپس در محل سقوط هواپیما در شاهدشهر گردهم آمدند. در این تجمع خانواده‌ها شعارهایی چون «حقیقت، عدالت» و «دادخواهی» سر دادند.

در آستانه دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین، گروه همکاری کشورهای درگیر روز پنج‌شنبه هفته گذشته رسما اعلام کرد که از مذاکره با ایران دست شسته و از این پس پرونده مرگ قربانیان را از طرق بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.