دولت اوکراین خواستار اطلاعات ۱۰ متهم در پرونده شلیک به هواپیما شد

26/01/1400 03:34 ب.ظ

معاون دادستانی کل اوکراین اعلام کرد این کشور از دولت ایران خواسته است که اطلاعات مربوط به ۱۰ مسئولی که مقصر ساقط_کردن_هواپیمای_مسافربری این کشور با موشک‌های_سپاه_پاسداران اعلام شده‌اند، را دراختیار کی‌یف قرار دهد. راستی_آزمایی

معاون دادستانی کل اوکراین امروز پنجشنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد از این کشور از دولت ایران خواسته است که اطلاعات مربوط به ۱۰ مسئولی که مقصر ساقط کردن هواپیمای مسافربری این کشور با موشک‌های سپاه پاسداران اعلام شده‌اند، را دراختیار کی‌یف قرار دهد.

دولت‌های کانادا و اوکراین بارها تاکید کرده‌اند که طرف‌ها در این پرونده بر اساس قوانین بین‌المللی باید به روند کیفری برای دستیابی به حقیقت و مجازات عاملان متعهد شوند. گوندوز مامدوف همچنین تصریح کرده است که دولت اوکراین عقیده دارد که مقامات ایران عمدا شرایط واقعی این جنایت هولناک را پنهان می‌‌کنند.

ادامه مطلب:
iranwire »

واکنش جمهوری‌خواهان به سخنرانی پرزیدنت بایدن در کنگره: این دولت میراث‌دار اقدامات دولت ترامپ است🔺واکنش جمهوری‌خواهان به سخنرانی پرزیدنت بایدن در کنگره: این دولت میراث‌دار اقدامات دولت ترامپ است ▪️ سناتور تیم اسکات گفت: به لطف «عملیات فوق سریع» و دولت دونالد ترامپ، کشور ما پر شد از واکسن‌های ایمن و مؤثر

آسوشیتدپرس: دولت بایدن در فکر لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام است | DW | 29.04.2021خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چند منبع خبر داد که دولت جو بایدن در حال بررسی لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌های ناسازگار با برجام است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ علیه ایران اعمال شده است. المان که همیشه از تجارت استقبال میکنه،گور بابای انسانیت. به مرکل پول بدین، چشمش رو میبنده آی پیر خرفت، فکر و ذکرش پر کردن جیب دزدهاست. هیچ غلطی نتونستیدبکنیدفقط ملت ایران وعذاب دادیدوتحت فشارقراردادیددیگرازدواج واسه جوانهاشده رویا ، خانه وماشین ک مگرتوخواب ببینند

«سلامت روان» در حاشیه امن کووید ۱۹ و عملکرد ضعیف دولترئیس سازمان نظام روانشناسی: *مساله سلامت روان برای متولیان امری حاشیه‌ای است *آمار دقیقی از تغییرات اختلالات روانی وجود ندارد *توجه به سلامت روان مردم ضعیف‌ترین عملکرد دولت در ایام کرونا بوده *مشاهدات عینی ما نشان‌دهنده افزایش برخی اختلالات روانی است نخیر.مردم خیلیم آرومن.نبینم دیگه ازین پستا بزاری که با کله میام تد صورتت😠 وقتی هذیان و توهم و جنون پاداش می گیرد و بر صدر می نشیند انتظار بیشتری نمی توان داشت . تحریم_انتخابات1400 رای_بی_رای نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله نه_به_جمهوری_اسلامی

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پادخداراشکر که رجل سیاسی ما اینقدر پلشت هستن که یه درصد احتمال پخش این فایلو نمیدادن میخواین ملت ازآقای کلم بروکلی(ظریف) عذرخواهی کنن؟یاخانواده همه شهدااز ایشون طلب حلالیت کنن؟ هرکجای این فایلو بزنی بازعین خیانت ووطنفروشیه.پستی و بیشرفی تا چه حد آخه؟شمالیبرلهابیشرفتر از هر بیشرفی تو کل تاریخ کهکشانها هستین. در خلوت و نهان ، همان گوی که در جمع توانی گفت

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پادخدایا به حق این روزهای عزیزت شر این عجیب الخلقه هارو از سر ملت ایران وحتی ملتهای منطقه کم کن.این لیبرالها اکثرشون قیافشون بخداداد میزنه شیطان پرستی چیزی هستن.انسان هرچقد از خدا دوربشه قیافشم عوض میشه.قشنگ معلومه ایناخدارو کلا گذاشتن کنار.البته خداهم اینارو. دولت دزد و تزویر ar_moezi خفه شو ،تقویت تیم مذاکره‌کننده،برید بمیرید

معاون دادستانی کل اوکراین امروز پنجشنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد از این کشور از دولت ایران خواسته است که اطلاعات مربوط به ۱۰ مسئولی که مقصر ساقط کردن هواپیمای مسافربری این کشور با موشک‌های سپاه پاسداران اعلام شده‌اند، را دراختیار کی‌یف قرار دهد.

گوندوز مامدوف تصریح کرده است که دولت ایران در زمینه ارائه اطلاعات از مسیرهای رسمی و در فرآیند همکاری مخفی‌کار می‌کند و آن‌ها از طریق رسانه‌ها درباره پرونده اطلاع کسب می‌کنند.

دولت‌های کانادا و اوکراین بارها تاکید کرده‌اند که طرف‌ها در این پرونده بر اساس قوانین بین‌المللی باید به روند کیفری برای دستیابی به حقیقت و مجازات عاملان متعهد شوند.

معاون دادستان کل اوکراین می‌گوید این کشور اطلاعات و مدارک کافی که شناسایی اشتباه هواپیمای غیرنظامی را به عنوان هدف نظامی تایید کند، دریافت نکرده است.

گوندوز مامدوف همچنین تصریح کرده است که دولت اوکراین عقیده دارد که مقامات ایران عمدا شرایط واقعی این جنایت هولناک را پنهان می‌‌کنند.

علاوه بر دادستان کل اوکراین، سفیر این کشور در کانادا نیز در گفتگو با شبکه سی‌بی‌سی، مشخص نشدن اطلاعات و اتهامات ۱۰ متهم این پرونده را «عدم همکاری ایران در پرونده،» توصیف کرد و گفت این رفتار اوکراین را به تصمیم «بسیار مهم استراتژیک» برای مقابله با این وضعیت، از جمله از طریق ارسال پرونده به دادگاه بین‌المللی، نزدیک می‌کند.

گفته شده است که در حال حاضر رایزنی‌‌ها برای تشکیل جلسه آنلاین با «ناصر سراج»، دادستان نظامی جدید تهران، آغاز شده است.

«غلامعباس ترکی»، دادستان سابق نظامی تهران در هنگام تودیع و معارفه جانشین تازه خود گفته بود که در پرونده هواپیمای اوکراین برای ۱۰ نفر از مسئولانی که دخیل بوده‌اند، کیفرخواست صادر شده است. او در این مراسم به جزییات بیشتر در خصوص هویت این مسئولان اشاره نکرده بود.

این نخستین بار نیست که دولت اوکراین از روند غیرشفاف رسیدگی به پرونده ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی که در تاریخ ۱۶دی‌ماه ۱۳۹۸ با شلیک دستکم دو موشک سیستم پدافند هواپیمایی ایران ساقط شد اعتراض می‌کند.

۲۰ فروردین ۱۴۰۰ وزارت خارجه اوکراین با انتشار بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به «دستکاری» اطلاعات در پرونده ساقط کردن هواپیمای اوکراینی متهم کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: « «طرف ایرانی به جای در نظر گرفتن اظهارات عینی مبتنی بر تجربه بین‌المللی در زمینه تحقیقات سوانح هوایی، به‌طور غیرمسئولانه‌‌ای به متهم کردن اوکراین به غیرسازنده بودن [در همکاری] متوسل شده است.»

بیانیه اظهارات مقامات ایرانی را مبنی بر اینکه « توضیحات درباره علت این فاجعه در جریان دو دور مذاکرات به اوکراین داده شده» دستکاری اطلاعات خوانده است.