دولت فرارهای مالیاتی را جمع کند، بسته مالیاتی تامین می‌شود

22/10/1400 11:14 ق.ظ

روح‌الله متفکرآزاد، عضو هیات‌رئیسه مجلس در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین: دولت فرارهای مالیاتی را جمع کند، بسته مالیاتی تامین می‌شود/مالیات در بودجه، روی پایه مالیاتی اعمال می‌شود، نه مالیات‌دهندگان /تامین بودجه از طریق فروش دارایی دولت بهتر از خلق پول است

درباره بودجه 1401 گفت: میزان افزایش هزینه‌‌های دولت در بودجه نسبت به افزایش درآمدها کمتر دیده شده و این قدم خوبی است؛ یعنی دولت سعی کرده بودجه را جمع‌وجور کند و کمتر به مردم فشار بیاورد، به این صورت که هزینه‌های خود را بر دوش مردم نیندازد یا کمتر این اتفاق رخ دهد. لذا از این بابت که کسری تراز عملیاتی بودجه کمتر شده است، این تلاش را به خصوص در زمینه کاهش تورم موثر می‌دانم.

او با بیان اینکه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان پروژه‌های عمرانی درصد افزایش بیشتری در این بودجه نسبت به گذشته دارد افزود: در شرایط فعلی که بودجه حالت فشرده‌تر و انقباضی‌تری دارد این یعنی دولت سعی کرده گرفتار روزمرگی نشود و حتی‌المقدور گرفتار هزینه‌های جاری نباشد. واقعی دیده شدن درآمدهای نفتی بودجه هم یکی از گزینه‌های خوب در بودجه است. به طور کلی وجود این انضباط مالی در بودجه خبر خوبی است.

این عضو هیات‌رئیسه مجلس درباره واکنش‌هایی که احتمال حذف ارز ترجیحی به همراه داشته است توضیح داد: اینکه حذف ارز ترجیحی در بودجه دیده شده نگرانی‌هایی در مجلس ایجاد کرده است. با توضیحاتی که دیروز رئیس‌جمهور داد، کمیسیون تلفیق در مجلس تمرکز خود را می‌گذارد تا بار ناشی از سهم ارز ترجیحی بر مردم تحمیل نشود، یا حداقل خیلی کمتر باشد. headtopics.com

متفکرآزاد تاکید کرد: تلاش ما در مجلس این است و دولت هم قول داده که سامانه‌هایی را سریع تر به جریان بیندازد تا بتوان به سلامت از این مرحله سخت گذر کرد. این نماینده مجلس در ادامه به هدف‌گذاری برای نرخ رشد هشت درصد اشاره کرد و گفت: برای اینکه کشور بتواند مجدداً خود را پیدا کند نیاز است 6 هفت سال با نرخ رشد نزدیک به پنج درصد پیش برویم و سرمایه‌های توسعه‌ای و بخش خصوصی را در این زمینه ضروری می‌بینیم. بنابراین امیدواریم با انضباط مالی دولت، این بودجه تحقق پیدا کند.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

اعلام کاهش نرخ تورم با سفره مردم همخوانی ندارد/ ماشین تولید اطلاعات غلط دولت سیزدهم را احاطه کرده‌ استاستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: آماری که ارائه می‌دهند تناسبی با واقعیت‌های روزمره ندارد. مردم برای خرید اقلام های اساسی خود شاهد رشد قیمت‌ها به صورت روزانه و هفتگی هستند چطور می‌شود در این شرایط اعلام کرد نرخ تورم کاهش یافته است.

جامعه نمی‌پذیرد مجلسی که از رئیسی برای شرکت در انتخابات دعوت کرد، حساب خودش را از دولت جدا کند/ مردم از نمایندگان بیان مشکلات نمی‌خواهند/ تاکتیک قالیباف راه به جایی نمی‌بردیک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه از نمایندگان بیان مسئله و مشکلات نمی‌خواهد زیرا مردم خودشان تریبون‌های مختلفی در اختیار دارند و می‌توانند مشکلات را بیان کنند، افکار عمومی از نمایندگان حل مشکلات می‌خواهند نه این‌که بیایند مشکلات را بیان کنند.

2 سوال از فاطمی‌امین/کیفیت پایین خودرو وزیر صنعت را به مجلس کشاند- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimکیفیت پایین خودرو وزیر صنعت را به مجلس کشاند رشیدی عضو هیئت رئیسه مجلس سوال نماینده بناب و تعداد دیگری از نمایندگان از آقای فاطمی‌امین درباره علت کیفیت نامطلوب و پایین خودروهای داخلی را اعلام وصول کرد

دستکاری داده‌ها مبتنی بر تفکر سرمایه‌داری است/ دولت سیزدهم مساله فقر را جدی نمی‌گیرد/ آیا خط فقر ۴ میلیون تومانی واقعیت دارد؟یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: این تفکر سرمایه‌داری است که بدون اینکه اقدامی انجام داده باشند به دنبال دستکاری داده‌ها برای نمایش ارتقای وضعیت و شرایط معیشتی مردم هستند. دولت سیزدهم تا اینجای کار به دنبال یاری از افرادی است که امکانات دارند و مساله فقر جدی گرفته نشده‌ است. Manejer1987 این روزنامه رسید صادر شده ای از گمرک آذربایجان به دستش رسیده مبنی بر اینکه رانندگان ایرانی که توسط تجار ارمنی به حمل و نقل کالا می پردازند همچنان از مسیر جاده گوریس - کاپان تحت کنترل آذری ها استفاده می کنند که بابت آن ۱۳۰ دلار به آذری ها پرداخت می شود.

دادگاه استرالیایی در حکمی بی‌سابقه و برخلاف تصمیم دولت مجوز اقامت جوکوویچ در ملبورن را صادر کرددادگاهی در ملبورن در حکمی بی سابقه تصمیم دولت استرالیا مبنی بر ابطال ویزای جوکوویچ را غیرقانونی دانست و مجوز ماندن او در این کشور را صادر کرد.

سفیر دولت پیشین افغانستان در چین استعفا کردسفیر دولت پیشین افغانستان در پکن از سمت خود کناره‌گیری کرد. - خبرگزاری آناتولی