زلیم‌خان خانگوشویلی

زلیم‌خان خانگوشویلی

دولت روسیه در جایگاه متهم یک قتل سیاسی در برلین | DW | 07.10.2020

رسیدگی به پرونده قتل یک فرمانده سابق نیروهای چچنی در برلین آغاز شده و دولت روسیه متهم به دست داشتن در این جنایت است. این محاکمه در کانون توجه رسانه‌ها قرار دارد و برخی آن را 'محاکمه قرن' توصیف می‌کنند.

07/10/2020 01:47:00 ب.ظ

رسیدگی به پرونده قتل یک فرمانده سابق نیروهای چچنی در برلین آغاز شده و دولت روسیه متهم به دست داشتن در این جنایت است. این محاکمه در کانون توجه رسانه‌ها قرار دارد و برخی آن را 'محاکمه قرن' توصیف می‌کنند.

رسیدگی به پرونده قتل یک فرمانده سابق نیروهای چچنی در برلین آغاز شده و دولت روسیه متهم به دست داشتن در این جنایت است. این محاکمه در کانون توجه رسانه‌ها قرار دارد و برخی آن را 'محاکمه قرن' توصیف می‌کنند.

دولت روسیه در جایگاه متهم یک قتل سیاسی در برلینرسیدگی به پرونده قتل یک فرمانده سابق نیروهای چچنی در برلین آغاز شده و دولت روسیه متهم به دست داشتن در این جنایت است. این محاکمه در کانون توجه رسانه‌ها قرار دارد و برخی آن را"محاکمه قرن" توصیف می‌کنند.

دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021 سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده | DW | 23.07.2021

تمایل رسانه‌ها به پوشش خبری محاکمه‌ای که چهارشنبه، هفتم اکتبر (۱۶ مهر) در دادگاه عالی برلین آغاز شد چنان شدید بود که روابط عمومی دادگاه به اجبار سالن اضافه‌ای برای خبرنگاران در نظر گرفت و بین متقاضیان قرعه‌کشی کرد. با این همه تمام کسانی که مایل بودند به طور مستقیم از این محاکمه گزارش تهیه کنند قادر به این کار نشدند.

مطابق کیفرخواست وادیم ک.، یک شهروند روس که در دادگاه عالی برلین محاکمه می‌شود، متهم است که در ماه اوت سال گذشته تنها با یک هدف وارد آلمان شد: قتل زلیم‌خان خانگوشویلی، شهروند گرجستان که فرماندهی یک گروه چچنی در دومین جنگ با نظامیان روسی را بر عهده داشت و به آلمان پناهنده شده بود. headtopics.com

این شهروند روس موفق شد ماموریت خود را انجام دهد اما نتوانست فرار کند؛ او همان روز در نزدیکی محل قتل، در پارک باغ‌وحش برلین دستگیر شد.این محاکمه از این جهت بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار دارد که در جایگاه متهم، علاوه بر فردی که دادستانی دست داشتن او در قتل فرمانده سابق چچنی را محرز می‌داند، دولت روسیه نیز قرار دارد.

دادستان‌های آلمان اطمینان دارند وادیم ک. این قتل را با انگیزه شخصی انجام نداده بلکه از طرف دستگاه دولتی روسیه ماموریت داشته و به وسیله آنها پشتیبانی شده است. به عبارت دیگر این محاکمه می‌تواند پرده از بخشی از فعالیت‌های نیروهای امنیتی روسیه در خارج از کشور نیز بردارد.

شواهد دخالت روسیه در قتل؟احتمالا بااهمیت‌ترین جنبه این محاکمه می‌تواند این باشد که در جریان آن مشخص خواهد شد ماموران و دستگاه قضائی آلمان چه شواهد و اسنادی برای اثبات دخالت روسیه در این ماجرا در اختیار دارند.بر پایه آنچه ماموران تحقیق این پرونده به دست آورده‌اند وادیم ک. ۱۷ اوت ۲۰۱۹ از مسکو به پاریس سفر کرده و از آنجا به برلین رفته است. او اندکی پیش از ساعت  ۱۲ ظهر ۲۳ اوت قربانی را به ضرب گلوله از پا در می‌آورد و پس از آن با شلیک دو گلوله به سرش او را به قتل می‌رساند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدبا شلیک این سه گلوله فصل تازه‌ای در روابط مسکو و برلین آغاز شد و تنش‌هایی میان دو کشور به وجود آورد که در سال‌های اخیر به این شدت کمتر سابقه داشته است.زلیم‌خان خانگوشویلی در دومین جنگ چچن فرماندهی گروهی از شورشیان را بر عهده داشت که علیه نیروهای روسیه می‌جنگیدند و به همین دلیل علیه او حکم جلب صادر شده بود. headtopics.com

خامنه‌ای پس از هشت روز به اعتراضات خوزستان واکنش نشان داد | DW | 23.07.2021 آرتین ایران‌نژاد در سردشت به خاک سپرده شد گلایه رهبر انقلاب از رعایت‌نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز

اتهام پوتین به مقتولولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دسامبر سال گذشته مقتول پرونده قتل در برلین را"مردی بی‌رحم و خونخوار" خوانده بود.خانگوشویلی پیشتر نیز از یک سوءقصد در تفلیس، پایتخت گرجستان جان سالم به در برده بود و پس از آن در سال ۲۰۱۶ از طریق اوکراین و لهستان گریخت و خود را به آلمان رساند.

او ظاهرا با وزارت کشور گرجستان همکاری می‌کرده و چنان که یکی از بستگانش پس از به قتل رسیدن او به دویچه‌وله گفته از طریق واتساپ پیام‌های تهدید‌آمیز دریافت کرده است.متهم به قتل فرمانده سابق چچنی از روز دستگیری تا کنون سکوت کرده است. شواهد موجود در پرونده حکایت از آن دارد که او در تدارک اجرای ماموریت خود از حمایت نیروهای امنیتی روسیه برخوردار بوده است.

زلیم‌خان خانگوشویلی فرماندهی یک گروه چچنی در دومین جنگ با نظامیان روسی را بر عهده داشت و به آلمان پناهنده شده بودگذرنامه‌ای که برای متهم صادر شده، تقاضای ویزا و دیگر مراحل سفر از مسکو به پاریس و برلین نشان می‌دهد که به طور حرفهای تلاش شده ردپایی از متهم برجا نماند.

قتل شهروند چچنی در برلین، از همان روزهای نخست به عنوان"ماجرای اسکریپال دوم" تلقی شد. سرگئی اسکریپال، مامور امنیتی سابق روسیه ماه مارس ۲۰۱۸ همراه دخترش در بریتانیا هدف یک سوءقصد با مواد سمی قرار گرفت.سوءقصد به جان اسکریپال و دخترش به مسکو نسبت داده می‌شود. این ماجرا جنجال فراوانی به پا کرد و در پی آن ده‌ها دیپلمات روس از کشورهای مختلف اتحادیه اروپا اخراج شدند. headtopics.com

در قیاس با مورد اسکریپال، تا کنون واکنش آلمان به قتل خانگوشویلی زیاد شدید نبوده است. دولت فدرال آلمان دسامبر ۲۰۱۹ دو دیپلمات روس را از برلین اخراج کرد. دلیل این کار عدم همکاری کافی مسکو در پرونده قتل فرمانده سابق چچنی عنوان شده و دیپلمات‌های اخراج شده به ارتباط مستقیم با این قتل متهم نشده‌اند.

لطمه به روابط برلین - مسکوکشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز، برخلاف دو سال پیش، اقدام هماهنگی علیه دیپلمات‌های روس انجام نداده‌اند. در عین حال هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان ۱۱ اوت ۲۰۲۰ پس از سفر به مسکو تاکید کرد که قتل در پارک باغ‌وحش برلین موضوعی است که به روابط دو کشور لطمه وارد می‌کند.

تصاویری از دیوارکشی ترکیه در مرز ایران | DW | 23.07.2021 «۸ کشته در جریان اعتراضات ایران»؛ خامنه‌ای: هیچ گله‌ای نمی‌شود از مردم داشت رویترز: یک شرکت چینی نقش اصلی را در فروش نفت تحریمی ایران و ونزوئلا داشت

به گفته هایکو ماس، نهادهای آلمانی ۱۷ بار خواستار دریافت اطلاعاتی از مسکو شده‌اند که می‌توانسته به تحقیقات درباره این پرونده کمک کند اما به نیمی از این درخواست‌ها پاسخی داده نشده است.سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنش به انتقادهای برلین، مانند برخی موارد مشابه، مدعی شد آلمان تا کنون سند مشخصی درباره قتل زلیم‌خان خانگوشویلی ارائه نکرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدروابط آلمان و روسیه در هفته‌های اخیر بر سر پرونده آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین نیز به تنش کشیده شد. ناوالنی ۲۰ اوت در یک پرواز داخلی در روسیه از حال رفت و اندکی بعد برای ادامه مداوا به بیمارستان شریته برلین منتقل شد.

چند آزمایشگاه تخصصی اروپایی تأیید کردند که این فعال سیاسی روس با یک ماده سمی از گروه نووی‌چوک مسموم شده که در دوران شوروی سابق تولید شده است. ناوالنی که به تازگی از بیمارستان مرخص شده پوتین را آمر مسمومیت خود معرفی می‌کند.دادگاه رسیدگی به پرونده قتل خانگوشویلی ابعاد دخالت احتمالی روسیه در این سوءقصد را روشن خواهد کرد. این دادگاه در ۲۵ جلسه به پرونده رسیدگی می‌کند و انتظار می‌رود حکم نهایی آن اواخر ماه ژانویه صادر شود.

ادامه مطلب: DW فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

این یکی رو دستشون درد نکنه. چون یارو خودش قاتل بود

روسیه، آمریکا و فرانسه خواستار «توقف فوری» درگیری‌ها در قره باغ شدندبه گفته خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در محل مناقشه حاضر است حملات علیه غیرنظامیان از سوی دو طرف انجام شده است. این خبرگزاری مجموع تلفات غیرنظامی آذربایجان را ۴۴ و ارمنستان را ۱۹ نفر عنوان کرده است. تا تجاوزی صورت نگیرد جنگی هم پیش نمی آید، ریشه جنگ تجاوزگری، و علاج آن پایان تجاوزگری است اینها اگر واقعا،خواستار صلح دائمی هستند بهتر است مطابق قطع نامه های سازمان ملل خواستار پایان اشغالگری از طرف کشور متجاوز باشند بله شما راست میگین ترکیه بیناموسم باید کل اراضی که از ارامنه عزیز گرفته برگردونه کمی تاریخ بخونید

انتقاد روسیه و سوریه از نقش ترکیه در تشدید مناقشه ناگورنو قره باغبا گذشت ۱۰ روز از آغاز درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه ناگورنو قره‌باغ، انتقادات برخی از کشورها از نقش ترکیه در تشدید این مناقشه و آوردن شبه‌نظامیان اسلام‌گرا از سوریه به این منطقه در حال افزایش است. با عنایت به ورود اسلام گرایان سوری و تکفیری به جمهوری آذربایجان به نظر می رسد که ادامه سیاست یکی به نعل یکی به میخ از سوی ایران بی منطق شده است باید تعارفات را کنار گذاشت و صراحتا از جمهوری ارمنستان حمایت نمود چرا که مرزهای ایران در خطر است. با باز کردن پای تروریست ها به منطقه، می خواهند سر گربه (ایرانمان) را ببرند؟! هرچی جنگ و خونریزی و جنایت توی دنیا اتفاق می افته غیر ممکنه یا ایران یا ترکیه نقشی در اون نداشته باشن .اگه جنگ هزاران کیلومتر از این دو کشور هم فاصله داشته باشه مطمئنا نقشی در اون دارن حالا چه برسه به قره باغ که بیخ گوششونه.

پرتاب موفق موشک مافوق صوت روسیه در دریای سفید- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimرئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه به ولادیمیر پوتین گزارش داد که موشک مافوق صوت 'زیرکون' از عرشه یک ناوچه در دریای سفید، با موفقیت به هدف تعیین شده در دریای بارنتس در فاصله 450 کیلومتری، اصابت کرد. به رهبر و سپاه تبریک میگویم سی سال دیگر که از رده خارج شد، یک رنگ بهش میزنید و بعنوان موشک ایرانی، صندوق ذخیره ارزی را می بلعید

ایران با روسیه همصدا شد؛ روحانی: حضور تروریست‌ها در مرز ما قابل قبول نیستهمزمان با هشدار روسیه در مورد بدل شدن ناحیهٔ کوهستانی قره‌باغ به پایگاه ستیزه‌جویان اسلامگرا، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که حضور «تروریست‌ها» در نزدیکی مرزهای این کشور غیرقابل قبول است. بهاره را استخدام کردید با این تیتر زدن؟ پس ملا و پاسدار و بسیجی و تمامی حکومت از سبز و سیاه تا حامیانش هر چه زودتر کورشون رو گم کنن joseph9901

۱۲سال زندان برای یک متهم پرونده آزار جنسی کودکان در آلمان | DW | 06.10.2020دادگاهی در کلن متهم اصلی پرونده سواستفاده جنسی از کودکان را به ۱۲ سال زندان محکوم کرد. این مرد ۴۳ ساله اهل شهر برگیش گلادباخ در نزدیکی کلن دخترش و همچنین فرزندان آشنایان خود را مورد آزار جنسی قرار داده است. دوازده سال کمه برای این کمتر از حیوان در حقیقت ایمان دار واقعی همین شخص است ههه این که چیز تازه ای نیست مگه هابیل و قابیل بر سر تساحب خواهر خود همدیگر را نکشتن این شخص کار پدر ومادر و برادران خود را انجام داده خیلی از پیامبران دختران خود را می کردند ِ

ادعای دولت ترامپ درباره احتمال دخالت ایران در انتخابات آمریکاوزارت امنیت داخلی آمریکا در ارزیابی جدید خود ایران، روسیه و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا متهم کرده است. چند روز دیگه؛ ترامپ: من از جمهوری اسلامی باردارم.. کنار نمیرم آقای ترامپ ساقی شما کیه؟؟؟؟؟؟؟؟خداییش جنسش نابه ای کاش ماهم به ساقی شما دست رسی داشتیم أمريكا يك كشوري بزرك است خوب ميداند رزيمي ملايان إيران جقد كوجك است لكن أين صحبتها همشون بازي كردن است ب مغز ملتي كشورهاي عرب