دوست همه و دشمن هیچ‌کس؛ سیاست خارجه ایران در دوره محمدرضا پهلوی

06/05/1399 09:31:00 ق.ظ

چهل سال از مرگ محمدرضا_پهلوی، گذشت. برخلاف اشکالات جدی که به سیاست داخلی او وارد است، عملکرد او در سیاست خارجی، حاکی از شناخت عمیق نظام بین‌الملل و توان بازیگری ایران در جهان به فراخور قدرت پیوسته در حال تحول ایران است. گزارش فرامرز داور👇 اخبار_ایران

که شرکای برنامه اتمی ایران در زمان شاه بودند، در سال‌های بعد از انقلاب ۱۳۵۷ جزو کشورهای نگران از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی بودند.

روابط درخشان ایران و غرب در دوره بیست‌ساله آخر سلطنت شاه، به معنی درافتادن ایران در دامن غرب و نقض استقلال سیاسی کشور نبود. شرایط از دهه سی خورشیدی به این‌سو دیگر به‌گونه‌ای نبود که یادآور سال‌هایی باشد که شاه در تهران باید به دیدار نخست‌وزیر بریتانیا می‌رفت یا پس از حضور رهبران جهان در تهران از سفر آن‌ها باخبر می‌شد.

به گفته زاهدی «روزی سر دنیس رایت سفیر انگلیس با من قرار ملاقات داشت و دیر کرد. وعده دیدارش لغو شد و به سفارتخانه‌اش برگشت. دستور دادم تا سه هفته به او وقت ملاقات ندهند.» چند سالی پیش از آن، سفیر آمریکا بدون تعیین وقت قبلی به دیدار «انوشیروان سپهبدی» وزیر خارجه رفته بود و وقتی دیده بود او در وزارتخانه نیست از شاه خواسته بود او را توبیخ کند. وضعیت حالا تغییر کرده بود.

این وضع فقط با کشورهای غربی نبود که سیاست خارجی شاه با آن شناخته می‌شود. روابط ایران با چین و شوروی هم گرم و هم مقتدرانه بود. در سال ۱۳۴۷ در زمان حمله ارتش شوروی به چکسلواکی، ایران به شکل غیرمنتظره‌ای از شوروی انتقاد و با چکسلواکی همراهی نشان داد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

کرونا دوباره در ایران؛ وخامت وضع در همه استان‌ها، تهران در وضعیت هشدار - BBC News فارسیمعاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید تهران منبع پخش ویروس کرونا به بقیه کشور است و تقریباً کل کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

قول وزیر تحقیقات آلمان: واکسن کرونا در اختیار همه قرار می‌گیرد | DW | 26.07.2020وزیر تحقیقات آلمان وعده داده است که به محض تهیه واکسن کرونا، همه به یکسان از آن بهره‌مند خواهند شد. به گفته آنیا کارلیچک، انتظار می‌رود که واکسن کرونا تا اواسط سال ۲۰۲۱ میلادی برای مصرف همگان آماده شود.

کرونا؛ هشدار درباره بروز موج دوم همه گیری در اسپانیاافزایش تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ در اسپانیا نگرانی درباره بروز موج دوم شیوع ویروس کرونا در این کشور را افزایش داده است. اسپانیا یک ماه پیش به محدودیت های قرنطینه پایان داد ولی گزارش ها بیانگر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در بارسلون، زاراگوزا و مادرید است. دولت اسپانیا درباره احتمال بروز موج دوم همه گیری هشدار داده و در منطقه خودمختار کاتالونیا، برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا باشگاه های شبانه برای دو هفته تعطیل شده است.

آمار همه گیری کرونا / ابتلای نزدیک به ۱۶ میلیون نفر در جهانآمار همه گیری کرونا ابتلای نزدیک به ۱۶ میلیون نفر در جهان تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار مبتلایان کروناویروس جدید در جهان تاکنون به ۱۵ میلیون و ۹۴۷ هزار و ۲۹۱ نفر رسیده و مرگ ۶۴۲ هزار و ۸۱۴ نفر در اثر این بیماری نیز تأیید شده است.

‏⁧هشدار کریمی قدوسی درباره نفوذ دشمن به مراکز هسته ای⁧هشدار کریمی قدوسی درباره نفوذ دشمن به مراکز هسته‌ای: حراست⁩ مراکز هسته‌ای موظف می‌باشند، کلیه تجهیزات و ماشینآلات جدید را قبل از ورود به سایت‌های ⁧هسته‌ای⁩ اسکن، آزمایش و بررسی کامل نماید

کرونا دوباره در ایران؛ وخامت وضع در همه استان‌ها، تهران در وضعیت هشدار - BBC News فارسیمعاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید تهران منبع پخش ویروس کرونا به بقیه کشور است و تقریباً کل کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته است.