دوستی از دست رفته؛ دعوای ایران و امریکا در دادگاه لاهه بر سر چیست؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 36 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 18%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

دیوان بین‌المللی دادگستری در شهر لاهه هلند رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات_متحده را بین دو کشور آغاز کرده است. دعوا بر سر چیست و این دادگاه‌ به کدام شکایت رسیدگی می‌کند؟ اخبار_ایران گزارش فرامرز داور👇

حالا دو سال پس از شکایت ایران و حکم موقت و اضطراری دیوان لاهه درباره آن، رسیدگی مفصل‌تر به این پرونده آغاز شده است. به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، شماری از قضات ۱۵ نفره دیوان به صورت ویدیویی در صحن حاضر شده‌اند و از دو کشور ایران و امریکا خواسته شده است تا وکلای آن‌ها هم به صورت ویدیویی از دیدگاه خود در برابر قضات دفاع کنند.

نماینده وزارت خارجه امریکا در فرصتی که به ایالات متحده اختصاص داشت، گفت که جمهوری اسلامی قبل از خروج دولت «دونالد ترامپ» هم سال‌ها تحت تحریم بود اما هیچ وقت از تحریم‌ها از امریکا به دیوان لاهه شکایت نکرد. نماینده ایالات متحده در جمع‌بندی خود، خطاب به قضات دیوان لاهه گفت به این دلایل دادگاه نباید به شکایت جمهوری اسلامی رسیدگی کند.

وکلای ایران هیچ‌کدام ایرانی نبودند. آن‌ها هم در برابر قضات دادگاه، مفصل شرح دادند که چرا از نظرشان، خروج امریکا از برجام خلاف عهدنامه مودت بوده است و چرا حالا باید دیوان لاهه به این شکایت رسیدگی کند. به دلیل همین روند طولانی رسیدگی به شکایت‌ها در دیوان لاهه بود که جمهوری اسلامی دو سال پیش در زمان طرح شکایت از امریکا، از دادگاه خواست یک رای اضطراری صادر کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آکسفام: بیش از نیمی از واکسن‌های کرونا تنها برای ۱۳ درصد جمعیت جهان خواهد بودبررسی‌های آکسفام نشان می‌دهد که برای هر شهروند بریتانیایی پنج نمونه از واکسن احتمالی کرونا پیش خرید شده است. این در حالی است که تنها به یک نفر از هر ۹ شهروند بنگلادش نمونه‌ای از این واکسن اختصاص داده شده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

مخالفت‌ها در بحرین و اسرائیل با پیمان دوستی - BBC News فارسیپیمان دوستی میان بحرین و امارات متحده عربی با اسرائیل دقایقی پیش امضا شد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

مجلسی‌ها سوپاپ‌های اطمینان را در قانون انتخابات لحاظ کنند/ دست مجری و ناظر نباید برای تفسیر سلیقه‌ای باز باشد/ تنگ‌نظری‌ها بخشی از مردم را دلسرد می‌کندنماینده سابق مجلس، گفت: نباید طرحی که مطرح یا قانونی که تصویب می‌کنیم به نوعی باشد که مردم یا حداقل بخشی از مردم و یا جریانات سیاسی با هر ایده و عقیده‌ سیاسی اینگونه استنباط کنند که دایره انتخاب در حال محدود شدن است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

بعد از تهران، سپاه پاسداران گشت‌های امنیتی رضویون را در خوزستان فعال می‌کنددر پی سخنان فرمانده سپاه ویژه پایتخت درباره فعال شدن گشت‌های امنیتی در محلات تهران، سپاه استان خوزستان نیز شامگاه سه‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گشت‌های_امنیتی رضویون را به زودی در اهواز و تمام شهرهای استان خوزستان فعال می‌کند.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

رونمایی مجازی از محصولات جدید اپل؛ دو محصول جدید، یک غایب بزرگ
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

لبنان| احتمال کناره‌گیری ادیب از مأموریت تشکیل دولت- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimاحتمال کناره‌گیری ادیب از ماموریت تشکیل دولت منابع لبنانی: ساختار مد نظر ادیب برای دولت، کابینه‌ای متشکل از ۱۴ وزیر و ادغام وزارتخانه‌هاست در این شرایط نبیه بری، به نمایندگی از حزب‌الله و جنبش امل تاکید کرد که هرگز در دولت مشارکت نخواهند کرد
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »