کارگران, هفت_تپه

کارگران, هفت_تپه

دور جدید اعتراضات در هفت تپه؛ مدیرعامل در دادگاه، کارگران بی‌حقوق در خیابان

02/07/2020 05:13:00 ب.ظ

امروز دوازدهم تیر ، هجدهمین روز دور تازه اعتراضات کارگران هفت_تپه است. کارگران حالا هم‌زمان با برگزاری دادگاه مدیران این شرکت که با اتهام «اخلال در نظام ارزی و بانکی کشور» روبه‌رو هستند، به خیابان آمده‌اند. گزارش جواد متولی javadroshana 👇 اخبار_ایران

حقیقت داشته است. این پرونده ۱۸جلدی مدیرانی است که متهم به دریافت ارز‌ دولتی هستند.پرونده ۲۱ متهم دارد و در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی «اسدالله مسعودی مقام» در حال رسیدگی است؛ دادگاه مدیرانی که کارگران هفت‌تپه می‌گویند به خیلی از مسوولان شهرستان شوش و استان خوزستان که سرویس‌های ویژه به آن‌ها ارایه کرده، دست‌خوش داده‌اند.

گوگل برخی حساب‌های یوتیوب مرتبط با حکومت ایران را مسدود کرد زنی که شش هفته فرمانروای ایران بود | DW | 08.08.2020 چرا کامرون دیاز دیگر فیلم بازی نمی‌کند - BBC News فارسی

سهام‌داران این شرکت در حالی با اتهام «مشارکت در تشکیل شبکه سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» محاکمه می‌شوند که اسدبیگی خارج از زندان است و با کت و شلوار و لباس یقه سفید در جلسات دادگاه حاضر می‌شود.

نکته عجیب‌تر این که وکیل او از جمله وکلای همکار و مشاور دولت است که در پرونده برادر رییس‌جمهوری نیز وکیل وی بوده است.مهدی کوهستانی‌نژاد با مقایسه دادگاه امید اسدبیگی و دادگاه کارگران هفت تپه می‌گوید: «شما نگاه کنید، کارگرانی که آن‌جا حقوق خود را مطالبه می‌کردند، در راه دادگاه دست‌بند و پابند دارند اما آقای اسدبیگی با کت و شلوار به دادگاه می‌رود! انگار نه انگار دادگاهی هست. تهدید هم می‌کند و می‌گوید من پشتم گرمه! چی دارین می‌گین! دایی‌ام اون بالا نشسته و خودش حلش می‌کنه.»

او می‌گوید: «دیگر همه چیز در ایران خانوادگی شده است؛ خودمانی‌سازی به جای خصوصی‌سازی. خب نتیجه خانوادگی هم می‌دهد.»اشاره این فعال کارگری به شایعه نسبت خانوادگی امید اسدبیگی با «اسحاق جهانگیری»، معاون اول دولت دوازدهم است؛ شایعه‌ای که هیچ‌گاه تکذیب هم نشده است.

یکی از مهم‌ترین خواسته‌های کارگران هفت‌ تپه، لغو مالکیت خصوصی و اداره شورایی این شرکت توسط کارگران است؛ خواسته‌ای که به گفته مهدی کوهستانی‌نژاد، در بسیاری از کارخانجات دنیا مرسوم است: «این مجتمع می‌تواند براساس خواست خود کارگران با مدیریتی پیش برود که آن‌ها در آن نقش داشته باشند. شما نمی‌توانید کارگری که خودش ۳۰ سال در این زمینه کار کرده و تخصص دارد را کنار بزنید و بگویید من از هوا یک نفر را می‌آورم تا کار را انجام بدهد. در هر محیط کاری، اول سراغ متخصص آن رشته باید بروید. این خواسته کارگران است. این خریداران هیچ‌کدام سابقه چنین مدیریتی نداشتند. ما این اراضی را مدیریت کردیم. این نمونه بحران فقط در ایران نیست، در اسپانیا، در ایتالیا و خیلی از کشورها هست. در جاهایی که شما این بحران را ‌ببینید، دولت می‌گوید شرکت‌هایی بیایند این کار را بکنند که تخصص‌ آن را دارند. این شرکت‌ها الان وجود دارند. حتی کنفدراسیون‌های کارگری در همین شرایط و  محیط کار می‌کنند.»

به باور این فعال کارگری، کارگران با اعتراضات خود به کل جامعه ایران نشان داده‌اند چه اتفاقی بر سرشان آمده است: «مشابه اتفاق هفت تپه، در بسیاری جاهای دیگر مثل هپکو و آذراب و کارخانجات دیگر هم هست. در شهر بابک هم بود. سال ۱۳۸۲، کارگران مجتمع مس خاتون‌آباد برای همین اعتراضات کشته شدند. در خاتون‌آباد کارگران گفتند کارخانه را خصوصی‌ نکنید، بگذارید دست کارگران باشد. می‌خواهید بدانید چرا کارگر خاتون آباد کشته شد؟ همین چیزی که کارگران امروز برای آن اعتراض می‌کنند. آن‌ها هم می‌خواستند جلوی خصوصی سازی و از بین رفتن معدن مس را بگیرند.»

به باور این فعال کارگری، امروز دیگر سال ۱۳۸۲ نیست که از آسمان و با هلی‌کوپتر به کارگران شلیک کنند: «امروز دیگر امام جمعه نمی‌تواند به آن‌ها دروغ بگوید که ما به نماینده‌های مجلس گفتیم این کار را برایتان انجام بدهند. همه آن حرف‌ها دروغ بودند. معلوم بود که کاری نمی‌کنند. ولی  ۱۷ سال گذشته مبارزه صنفی کارگران به سطح دیگری رسیده است. اگر بخواهم به این سطح بین یک تا ۱۰ نمره بدهم، کارگران هفت تپه امروز در شماره هفت ایستاده‌اند. نمره یک و دو متعلق به سال ۱۳۸۲و کارگران مس خاتون آباد است.»

ترامپ: اگر در انتخابات برنده شوم خیلی سریع با ایران به توافق می‌رسیم خبرگزاری فرانسه: شورای امنیت پیش‌نویس آمریکا در باره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد - BBC News فارسی رییس کل بانک مرکزی ایران: اعتراضات آبان سیستم بانک مرکزی را به هم زد و قیمت ارز را بالا برد

مهدی کوهستانی‌نژاد درباره احکامی که برای کارگران معترض هفت تپه صادر ولغو شد ادامه مطلب: ایران وایر »

افزایش شیوع کرونا در ۸ استان ایران؛ محدودیت‌های جدید در تهران اعمال می‌شوددر حالی‌که با ثبت ۱۴۸ مورد فوتی در ۲۴ ساعت گذشته شمار کل جانباختگان کووید-۱۹ در ایران از ۱۱ هزار نفر فراتر رفت، آمار بستری شدن بیماران جدید در پایتخت نیز صعودی گزارش می‌شود.

محدودیت های جدید کرونایی در هفت شهر هرمزگان اعلام شداستاندار هرمزگان به تشریح محدودیت های جدید کرونایی در این استان پرداخت.

اعمال محدودیت‌های جدید کرونا در ۱۳ استان/ تعطیلی یک هفته‌ای هرمزگان و مشهد + جدولحریرچی خبر داد: اعمال محدودیت‌های جدید کرونا در ۱۳ استان/ تعطیلی یک هفته‌ای هرمزگان و مشهد + جدول

۲۵۴۹ ابتلا و ۱۴۱ فوتی جدید کرونا / افزایش قابل توجه ابتلا و بستری‌ در تهرانشناسایی ۲۵۴۹ بیمار جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۵۴۹ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۱۴۱ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۲۳۰۲۱۱ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۱۹۱۴۸۷ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۰۹۵۸ نفر

شناسایی دو هزار و ۵۴۹ بیمار جدید /افزایش موارد بستری در تهرانسخنگوی وزارت بهداشت گفت: در استان تهران افزایش قابل توجه موارد بستری گزارش شده است.

ثبت ۵۰ هزار بیمار جدید کووید-۱۹ در آمریکا؛ ترامپ: با ماسک زدن مشکلی ندارمهشدارها به شهروندان آمریکایی برای حفظ فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی در روزهای منتهی به جشن استقلال دوچندان شده است.