دوراهی بودجه ۹۹؛ توسعه میادین یا بازسازی تاسیسات فرسوده

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 53%

بهتر است وزارت نفت میادین جدید را در اختیار شرکت‌های خصوصی قرار دهد و اگر سرمایه‌ای دارد به سمت نوسازی ادواتی که از عمر مفید استفاده‌شان گذشته، هدایت کند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

سعید ساویز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره رقم تخصیص 3 هزار میلیارد دلاری در بودجه 99 برای توسعه میادین نفت و گاز اظهار داشت: برای توسعه هر میدان هیدروکربوری و نفتی و گازی که در کشور که ممکن است بعد از 50 سال، 20 سال و یا 6 ماه به درآمد برسند رقمی متفاوت در نظر گرفته می‌شود، رقم بودجه برای میادینی که ارزش دارد یا کمتر ارزشمند است، میادین استراتژیک و یا میادینی که از نظر سیاسی ارزش دارد، رقم بودجه متفاوت است، مثلا وقتی می‌خواهیم صنایع گاز بر را توسعه دهیم توسعه میادین گازی و زمانی که...

وی افزود: وقتی می‌گوییم این میزان بودجه در نظر گرفته شده، سوال این است که آیا می‌توانیم نفت را بفروشیم؟ اگر نفت فروخته نشود آیا می‌توان صنایع پایین دست وابسته به نفت را که می‌تواند آن را تبدیل به محصول کند آنقدر توسعه دهیم که بتواند عدم فروش نفت را جبران کند؟ آیا می‌توانیم گاز را توسعه دهیم که به صورت ال.ان.جی صادر کنیم با توجه به اینکه از 2020 سیستم بانکرینگ در دریا هم باید ال.ان.جی سوز شوند؟ ما دارنده بیشترین گاز در جهان هستیم و ال.ان.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: اگر هدف وزارت نفت این باشد که به تولید 4 میلیون، یا 8 و یا 10 میلیون بشکه برسد بودجه متفاوت است اما در هر حال بهتر است به جای اینکه بودجه میادین را مشخص کند سعی کند میادین را به صورت مشارکتی توسعه دهد که خودش پول کمتری بگذارد و پیمانکار میادین را توسعه دهد که نتیجه هم بهتر می‌شود و در مقابل خود تاسیسات فرسوده را بازسازی کند.

وی یادآور شد: در حال حاضر وزارت نفت برای اینکه بتواند تاسیسات فرسوده را بهسازی کند و همچنین مدل‌هایی از ازدیاد برداشت را برای جبران افت فشار اجرا کند ،کلی پول نیاز دارد، ما دقیقا در لب مرز هستیم، اگر به نگهداشت تولید و نوسازی تاسیسات فکر نکنیم حوادث بزرگی را شاهد خواهیم بود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

متن کامل لایحه بودجه 99 منتشر شد/ بودجه دولت 484 هزار میلیارد تومان، بودجه شرکتها 1483 هزار میلیارد تومان + جزئیات- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimمتن کامل لایحه بودجه 99 کل کشور با جمع منابع 1988 هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی 484 هزار میلیارد تومانی منتشر شد.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

روحانی هنگام تحویل بودجه سال ۹۹ به مجلس: بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم استحسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز با حضور در مجلس بودجه سال ۱۳۹۹ را جهت بررسی به مجلس ارائه کرد و در سخنانی اذعان کرد که سال آینده به لحاظ اقتصادی، سال 'فشار حداکثری و ادامه تحریم‌هاست' و بر همین اساس نیز 'بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است'و 'بر این‌مبنا بودجه ۹۹ را طراحی کردیم'. آقای روحانی رقم بودجه سال آینده را '۴۸۴ هزار میلیارد تومان' اعلام کرد. روحانی خیال می کنه کمبود کلان بوجه را با افزایش قیمت بنزین ودر نتیجه افزایش قیمت های دیگر پر کنه که اگر مردم مالیاتش را بدهند رأیم_راازروحانی_پس_میگیرم حسن اقا الکی گفتی من از گرونی بنزین خبری نداشتم بماند.میخای نون رو هم 10000تومن بکن که دیگه دژاستقامت خودتون رو محکم کنین.با جسد مردم دژ خودتون رو بسازین که در امان باشید.مردم برای شما هیچ ارزشی ندارن شماها فقط برای بقای خودتون گوشت جلوی توپ میخاین.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

روحانی با بودجه ۹۹ در مجلس: با مقاومت کشور را اداره می‌کنیمدر بودجه سال ۱۳۹۹ حقوق و مزایای مستمر کارکنان، بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۵ درصد افزایش پیدا می کند. پس چی شد؟ تحریمها مگه نعمت الهی نبودند؟ حالا چرا شما را به مقاومت وادار کرده؟ واقعا بعضی وقتها آدم فکر میکنه که حکومت ایران توسط عقب مانده های ذهنی اداره میشه اوضاع ملت ايران در سال اينده : زندگي كردن در سطح شعب ابو طالب ماليات دادن به اندازه كشور نروژ هزینه ها از جیب مردم بدبختی ها بر گرده مردم شعار و قمپز درکردنش مال شما انشاالله که به درد ملت گرفتار بشید🙏🙏
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بودجه سال ۹۹ و دغدغه‌های آناستاد موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی معتقد است؛ بودجه­‌ریزی بدون هدف مطابق با سند توسعه کشور، جز اتلاف منابع و دور شدن کشور از شاخص‌­های توسعه را به همراه نخواهد داشت .
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

نرخ دلار در بودجه سال ۹۹ برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان استدفتر سخنگوی دولت با صدور اطلاعیه‌ای سخنان علی ربیعی در خصوص نرخ دلار در بودجه سال آینده را اصلاح و اعلام کرد: منظور سخنگوی دولت دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان بوده که به اشتباه ۴۵۰۰ تومان بیان شده است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

جزئیات جدید از بودجه 99|وضعیت قیمت حاملهای انرژی در بودجه 99 مشخص شد/ تغییر 10هزار میلیاردی اعتبارات عمرانی- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimجزئیات جدید از بودجه۹۹/ تغییر ۱۰ هزار میلیاردی اعتبارات عمرانی جزییات اولیه از لایحه بودجه ۹۹ نشان می‌دهد، بر اساس پیشنهاد دولت در تبصره‌‌های بودجه هیچ کدام از حامل‌های انرژی در سال ۹۹ تغییر نمی‌کند
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »