دوئل سرنوشت‌ساز تیم بایدن و ایران برای احیای برجام

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 88 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 39%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

🖊️ویژه - دوئل سرنوشت‌ساز تیم بایدن و ایران برای احیای برجام

احیای برجام علی‌رغم امتیازات مختلفی که واشنگتن اخیرا به تهران داده است، با توجه به موارد متعدد نقض این توافق و همچنین شروط متحدان منطقه‌ای و اروپایی آمریکا بعید به نظر می‌رسد.درحالی‌که ایران قرار است از روز سه‌شنبه پنجم اسفند اجرای پروتکل الحاقی و بازرسی‌های سرزده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مراکز هسته‌ای خود را متوقف کند، نگرانی قدرت‌های بزرگ جهانی نسبت به آینده برجام و انحراف تهران به‌سوی دستیابی به بمب اتم افزایش یافته است.

اهمیت نقش‌آفرینی این متغیرها و تحولات بدین جهت است که برخی کشورهای منطقه، به‌ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل بیم دارند که تیم بایدن سیاست مماشات اوباما را تکرار کند و نگرانی‌های امنیتی آنها نسبت به مداخلات منطقه‌ای ایران در کشورهای همجوارشان؛ مانند سوریه، لبنان، عراق، یمن، بحرین و غیره و همچنین پیشبرد برنامه موشک‌های بالستیک ایران دوباره فدای توافق یا سازش احتمالی با تهران شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اظهار داشته که واشنگتن دعوتنامه نماینده ارشد اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست مذکور را دریافت کرده است.

-بر اساس برجام، ایران متعهد شده است شمار زیادی از سانتریفیوژهایش را از رده خارج کند و ذخیره اورانیوم‌ خود را نیز به زیر 300 کیلوگرم با خلوص 3.67 درصد محدود سازد، اما الان غنی‌سازی 20 درصد را انجام می‌دهد ‌و میزان اورانیوم غنی‌سازی‌شده این کشور از 2400 کیلوگرم نیز تجاوز کرده است. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران 10 برابر بیشتر از سقف مندرج در برجام است.-ایران تولید اورانیوم فلزی را 20 بهمن آغاز کرده است.

بنابراین از دیدگاه ایالات متحده آمریکا، فعلا نیاز است طرفین گام‌های کوچک متقابل در راستای تنش‌زدایی و شناخت مواضع یکدیگر بردارند. به‌عنوان مثال، تیم جو بایدن در طول یک ماه گذشته ضمن در نظر گرفتن منافع آمریکا در خاورمیانه، برای ایجاد نوعی توازن میان بازیگران مهم منطقه‌ای و کاستن از فشار ژئوپلیتیکی که تهران به علت «توافقات ابراهیم» تحمل می‌کند، رویه جدیدی را اتخاذ کرده و اقداماتی قابل‌توجه انجام داده است.

بنابراین باید پرسید که آیا بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام را می‌توان یک توافق جدید میان شرکای این توافق دانست؟ و اینکه آیا قرار است سند برجام را بر مبنای مذاکرات گسترده‌تر در باب موضوعات سه‌گانه کلیدی اصلاح شود یا طرفین نخواهند توانست به توافق برسند و به همین دلیل باید برای دستیابی به توافقی مجزا تلاش کنند؟

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 11. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

هیئت آمریکایی به زودی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز می‌گردد🔺هیئت آمریکایی به زودی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز می‌گردد ▪️ معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت آمریکا هیچ ضرب الاجلی برای مذاکرات وین تعیین نکرده است 🤣🤣 ول معطليد اسكولها با کیسه های دلار برای خرید گروگان‌هایشان از جمهوری اسلامی؟؟؟ اگر تصمیم به بازگشت دارید و جدیت دارید،جدیت خود را در عمل نشان دهید نه در گفتار ایران از برجام خارج نشده است،امریکا خارج شده و کارهای غیر قانونی کرده بازگشت به برجام یعنی بازگشت به قانون،و لازمه بازگشت به قانون لغو تحریم های غیر قانونی است
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

روحانی: شرایط برای برگشت به تعهدات آماده است اما آمریکا باید برای احیای برجام پیشقدم باشدروحانی: همه شرایط برای برگشت به تعهدات آماده است اما آمریکا باید برای احیای برجام پیشقدم باشد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

چرا مجلس به احیای برجام و مذاکره با آمریکا بدبین است؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

روسیه: احیای برجام به زودی محقق نخواهد شدبا پایان نشست روز سه‌شنبه 6 آوریل 2021 برای از سرگیری مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای میان ایران و شما اجازه نمیدید ای کاش(خامنه ای) نوکرپوتین بفهمه با کشورهای کمونیستی بی دین آخر عاقبت جز باج دهی فروش ایران وفروپاشی رژیم فاسد آخوندی راه ندارد
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

امیدی نیست، به ما ربطی ندارد؛ شهروندان درباره احیای برجام چه می‌گویند؟چه با تحریم چه بی تحریم ،چیزی برای مردم عوض نمیشه فقط جای کاسبان تحریم وکاسبان رفع تحریم تو بخور بخور وبدزد بدزد عوض میشه
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »