دلیل ارزیابی متفاوت ایران و اروپا از واژه «پیشرفت» در مذاکرات وین چیست؟

21/05/2021 07:44:00 ق.ظ

مذاکرات_وین, راستی_آزمایی

عباس عراقچی و حسن روحانی از پیشرفت مذاکرات_وین ابراز رضایت کرده‌اند. اما بر خلاف این اظهارات خوش‌بینانه و همزمان با سکوت دیپلمات‌های ایالات متحده، سه کشور اروپایی گفته‌اند هنوز تضمینی برای موفقیت نهایی وجود ندارد. گزارش فرامرز داور راستی_آزمایی

اما از گفته  روحانی برداشت می‌شود که جمهوری اسلامی از هر توافقی که برای رفع تحریم‌ها تاکنون به دست آمده، راضی است. ولی این فقط برداشت یک طرف از نتایج مذاکرات است.طرف‌های دیگر مذاکرات وین، یعنی سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، هم‌چنین چین، روسیه و البته ایالات متحده در راس همه آن‌ها، خواسته‌های متفاوتی در این گفت‌وگوها دارند. سه کشور اروپایی و امریکا به دنبال بازگشت کامل ایران به برجام با کیفیت و کمیتی هستند که اردیبهشت ۱۳۹۷ وجود داشت.

ایران از یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کم و غنی سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی را آغاز کرده است که البته تا به این‌جا همه این اقدامات بازگشت پذیر هستند. اما در همین مدت، تحقیق، توسعه و کار با نسل جدید ماشین‌های غنی سازی را هم شروع کرده که این موضوع تا حد زیادی غیر قابل بازگشت به قبل است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

افزایش ۵۰ درصدی قیمت پوشاک و دلیل آنافزایش ۵۰ درصدی قیمت پوشاک و دلیل آن عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از افزایش ۵۰ درصدی قیمت پوشاک نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و علت آن را اعمال محدودیت در واردات مواد اولیه بدون ظرفیت سنجی از سوی وزارت صمت عنوان کرد.

بیماران خاص و صعب العلاج کرمانشاه همچنان در انتظار واکسن کرونا/نمکی به قولش عمل نکرد/ افزایش بیماران دیالیزی به دلیل کاهش جراحی پیوند کلیه در استانرئیس شورای بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه گفت: حدودا 36 هزار بیمار خاص و صعب العلاج در سطح استان داریم که تا کنون عده اندکی واکسن دریافت کرده‌اند. وزیر بهداشت در سفر به استان کرمانشاه قول داد برای همه بیماران خاص واکسن در نظر گرفته شود ولی به قولش عمل نکرد.

مادر جوان فرانسوی به دلیل شیر دادن به نوزادش در خیابان سیلی خورد و شیرش خشک شداو پلیس را نیز در واکنش به این ماجرا «بی‌تفاوت» توصیف کرده و می‌گوید که مأمور کلانتری حتی از او پرسیده: «چند درصد از پستان شما موقع شیر دادن پیدا بوده است؟» خیلی خاله زنک شدی یورونیوز الان برنامه چپولی جدید چیه؟؟ بریزند بیرون ممه ها رو تو خیابون؟ این حتما درآورده جلو چشم همه یکی غیرتی شده!! تو فغانس البته نادره ولی رخ داده..حالا مادرای ما زیر موشکباران شیرشون خشک نشد چطور؟ عجبببببببب 😢😢😢

سفیر روسیه شایعات لابی‌های جمهوری اسلامی درباره گشایش در مذاکرات را تکذیب کرددر حالی که روز گذشته به نقل از نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المملی در وین اعلام شده بود که احتمالا تا فردا خبر مهمی پیرامون مذاکرات وین منتشر خواهد شد،

دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا: زمان زیادی تا توافق نهایی ۴+۱ و ایران باقی نمانده استهمزمان با پایان دوره چهارم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین، نمایندگان روسیه و اتحادیه اروپا نسبت به دستیابی به توافق ابراز امیدواری کردند.

واشینگتن خواستار تضمین‌هایی برای ادامه مذاکرات وین شددور چهارم مذاکرات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران وتوافق برجام روز چهارشنبه 19 می 2021 در وین، پایتخت اتریش پس از دو هفته مذاکره مستمر هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و دیگر کشورهای عضو به پایان رسید. العربیه_فارسی

بود اما از گفته  روحانی برداشت می‌شود که جمهوری اسلامی از هر توافقی که برای رفع تحریم‌ها تاکنون به دست آمده، راضی است.مجید افتخاری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه طی یک سال اخیر صنف پوشاک بیش از سایرین از ویروس کرونا متضرر شده است، تصریح کرد: تمام تعطیلات برای  کنترل شیوع کرونا در ابتدای فصل اعمال شد که باعث کاهش فروش پوشاک شد.حسین بیگلری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: با پیگیری هایی که شورای بیماران خاص و دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه داشته اند تاکنون برای حدودا 747 بیمار خاص واکسن کرونا تزریق شده است.او دلیل این گونه رفتارها را نگاه «جنسیت‌زده» به زنان خوانده است.

ولی این فقط برداشت یک طرف از نتایج مذاکرات است. طرف‌های دیگر مذاکرات وین، یعنی سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، هم‌چنین چین، روسیه و البته ایالات متحده در راس همه آن‌ها، خواسته‌های متفاوتی در این گفت‌وگوها دارند.  وی همچنین با بیان اینکه قیمت مواد اولیه نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده است، تصریح کرد: در چنین شرایطی قیمت پوشاک نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است. سه کشور اروپایی و امریکا به دنبال بازگشت کامل ایران به برجام با کیفیت و کمیتی هستند که اردیبهشت ۱۳۹۷ وجود داشت. بیماران نادری هم داریم که تعدادشان 200 نفر است آنها هم جزو بیماران صعب العلاج هستند که هنوز واکسن دریافت نکرده اند. ایران از یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کم و غنی سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی را آغاز کرده است که البته تا به این‌جا همه این اقدامات بازگشت پذیر هستند.  عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک با بیان اینکه بیشترین مشکل مربوط به مواد اولیه داخلی است، تصریح کرد: در حال حاضر مواد اولیه داخلی نسبت به زمان مشابه سال گذشته دو برابر شده و مواد اولیه خارجی با نرخ ارز تغییر کرده است. اما در همین مدت، تحقیق، توسعه و کار با نسل جدید ماشین‌های غنی سازی را هم شروع کرده که این موضوع تا حد زیادی غیر قابل بازگشت به قبل است.

در حال حاضر نسل‌های تازه‌ ماشین‌های غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی ایران به کار گرفته شده‌اند که نقض توافق برجام محسوب می‌شود. اما قیمت پوشاک نسبت به قبل از عید تغییر چندانی نداشته است. ولی بیماران دیالیزی و تالاسمی نمی توانند در خانه بماند و برای ادامه درمان دائما باید به مراکز درمانی مراجعه کنند. تحقیقاتی که در این زمینه قرار بود پس از هشت سال آغاز شود، از یک سال پیش شروع شده و برنامه اتمی جمهوری اسلامی را از مراحلی عبور داده است که نمی‌توان به نقطه قبل از آن بازگشت. این موارد غیرقابل بازگشت، موضوعات اصلی اختلاف در مذاکرات هستند. برخی از این مواد تولید داخل دارند اما ظرفیت شناسی درستی انجام نشده، چرا که این میزان تولید پاسخگوی نیاز کشور نیست. به دلیل انجام اقدامات غیرقابل جبران از سوی ایران، یکی از پیشنهادها، اضافه شدن مواردی به توافق هسته‌ای یا تمدید تاریخ برخی از محدودیت‌ها در آن است که این توازن از دست رفته را جبران کند. دربافت دارو  بدون تغذیه مناسب وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مشکلات بیماران خاص و صعب العلاج اشاره کرد و گفت: برای این بیماران در استان دارو تا حدودی تامین می شود. جمهوری اسلامی از قبل از اعلام شروع مذاکرات غیر مستقیم با امریکا، اعلام کرده بود تمدید و تغییر متن برجام را نمی‌پذیرد و آن را خط قرمز می‌داند. بلکه باید بعد از ظرفیت سنجی دقیق برای مثال اعلام کرد که بعد از طی زمان مشخصی واردات محدود می‌شود.

به نظر می‌رسد مقاومت مذاکره کنندگان ایران در برابر این بخش از خواسته کشورهای اروپایی و امریکا، یکی از دلایل تفاوت جمهوری اسلامی و سه کشور اروپایی از تعبیر «پیشرفت در مذاکرات» است. اما دو کشور چین و روسیه هم در این مذاکرات خواسته‌هایی دارند.  حداقل کمک‌های سال قبل را دوباره ارائه می‌دادید! عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک همچنین درباره تاثیرات تعطیلی یک ماهه اصناف برای کنترل شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: در همه جای دنیا بعد از اعمال چنین محدودیت‌هایی تسهیلاتی برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته می‌شود. متاسفانه بیماران سرطانی و کلیوی استان از  قشر ضعیفی هستند که به این بیماری مبتلا می شوند. بسیاری از اتباع چین و روسی و شرکت‌ها و موسسات این دو کشور در طی سه سال اخیر به دلیل ادامه ارتباط با جمهوری اسلامی، تحت تحریم ایالات متحده قرار گرفته‌ و از این بابت خسارت دیده‌اند. به طور معمول، ایالات متحده افرادی که در زمینه دور زدن یا نقض مقررات تحریم‌ها فعالیت می‌کنند را تحت تعقیب قرار می‌دهد.  وی با بیان اینکه در نظر گرفتن مهلت ۲۰ روزه برای چک‌ها بعد از تعطیلی یک ماهه خنده دار است، تصریح کرد: بعد از یک ماه تعطیلی هیچ حمایتی از از مشاغل و اصناف آسیب دیده نشد. اما شرکت‌ها و موسسات با تحریم‌ها و جریمه‌های مالی سنگین روبه‌رو می‌شوند که یکی از خواسته‌های این دو کشور، رفع تحریم‌ها از اتباع و موسسات و بخشودگی جریمه‌ها و توقف تعقیب قضایی شهروندان‌شان است. چرا که روز به روز به بیماران دیالیزی اضافه می شود.

برخی از شرکت‌ها و افراد اروپایی هم دچار همین وضعیت هستند؛ به طور مثال، هم‌زمان با پایان دور چهارم مذاکرات، یک شرکت خدمات فنی آلمان که قراردادی به ارزش کمتر از ۲۱ هزار دلار با ایران داشته است، به دلیل نقض مقررات تحریم‌های امریکا، تحت عواقب نادیده گرفتن تحریم‌های ثانویه این کشور قرار گرفت و سرانجام مجبور به مصالحه خارج از دادگاه با پرداخت ۶۰ هزار دلار به دولت امریکا شد.  افتخاری با بیان اینکه باید از خدمات کشورهای دیگر در زمان اعمال محدودیت‌ها الگو گرفت، گفت: تعطیلی یک ماهه اخیر بدترین تعطیلات بود. هدف اصلی جمهوری اسلامی از مذاکرات وین، به دست آوردن مجدد توانایی فروش نفت، گاز، محصولات پتروشیمی و فلزات گران‌بها، کشتی‌رانی و دسترسی به منابع مالی حاصل از آن است. به نظر می‌رسد با گرفتن موافقت ایالات متحده برای رفع تحریم‌ها از بخش اصلی درآمدزای جمهوری اسلامی، ایران به اندازه کافی در مذاکرات وین پیشرفت مشاهده می‌کند. برای مثال برخی مشاغل غیرضرور مثل آبمیوه فروشی‌ها باز بودند و در موجب تجمع نیز می‌شدند، اما در بخش پوشاک به ویژه در مراکز جاری تعطیل بودند و لطمه سنگینی دیدند. یعنی دستگاه های ما توان آپدیت خودشان را ندارند و دلیل این مشکلات هم مختل شدن عمل پیوند کلیه برای این بیماران است. به دست آوردن رضایت جمهوری اسلامی برای طرف‌های مذاکره هم نوعی پیشرفت محسوب می شود. در این وضعیت، هرآن‌چه که بیشتر برای جمهوری اسلامی به دست بیاید، امتیاز اضافه‌ای است که سال گذشته این موقع هیچ تصوری از آن برای تهران وجود نداشت. انتهای پیام.

اما هنوز موضوع بازرسی‌های آژانس و اقدامات بازگشت‌ناپذیر جمهوری اسلامی حل و فصل نشده است و طرف‌های اروپایی و امریکا که هدف‌شان از مذاکرات وین، اطمینان از صلح‌آمیز باقی ماندن برنامه اتمی جمهوری اسلامی است، به مقصود خود دست پیدا نکردند. در ملاقاتی که با رئیس انجمن سی اف ایران داشتم گفتند برای داروی این بیماران پیگیر هستند ولی سهمیه آن بسیار کم است. احتمال دارد که با ادامه پیدا کردن مذاکرات، جمهوری اسلامی توافق موقت سه ماهه با آژانس را برای ادامه فعالیت دوربین‌های نظارتی این نهاد تمدید کند. اما این فقط شرط لازم برای رسیدن به توافق نهایی است. شرط کافی برای احیای توافق هسته‌ای برجام، جلب رضایت طرف‌های غربی با یافتن راه حلی درباره اقدامات غیرقابل بازگشت جمهوری اسلامی است که با ایجاد توازن، زمینه توافق نهایی را مهیا کند. برای همین بیمار پیوند کلیه که پزشک داروی خارجی برایش تجویز می کند مجبور است به صورت  آزاد تهیه کند و این موضوع برای بیماران پیوندی کلیوی، سی اف، ام اس و سرطانی مشکل ساز شده است. این وضعیت باعث شده است که جمهوری اسلامی و طرف‌های غربی، ارزیابی متفاوتی درباره پیشرفت در مذاکرات وین داشته باشند.

مطالب مرتبط: .