دلایل استرداد زندانیان داعش توسط ترکیه به اروپا/ پیامدهای امنیتی حاصل از خلاء مجازات اعدام برای قاره‌سبز

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 76 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

مومنی در گفت‌وگو با ایلنا تشریح کرد: دلایل استرداد زندانیان داعش توسط ترکیه به اروپا/ پیامدهای امنیتی حاصل از خلاء مجازات اعدام برای قاره‌سبز

«میرقاسم مومنی» کارشناس مسائل ترکیه در تشریح دلایل استرداد زندانی‌های داعش از سوی دولت ترکیه به کشورهای اروپایی و آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: عمده دلیل استرداد زندانیان داعش توسط ترکیه علاوه بر مباحث سیاسی و سهم‌خواهی‌های آنکارا، به موقعیت جغرافیایی این کشور برمی‌گردد. از سال‌ها پیش تاکنون خاک ترکیه به محل ترانزیت مهاجران غیرقانونی و اعضای جریان‌های تروریستی تبدیل شده که با جعل سند و مدارک به اروپا سفر می‌کنند.

وی ادامه داد: از حیث سیاسی این موضوع تا حدودی کاملاً متفاوت است؛ پس از عملیات چشمه صلح که توسط ترکیه در مناطق شمالی سوریه انجام شد، اروپایی‌ها به دلیل اعمال هجمه‌های میدانی به کردهای سوریه، آنکارا را به باد انتقاد گرفتند و به نظر می‌رسد که هم‌اکنون ترکیه در حال تلافی و پاسخ دادن به اعتراض اروپایی‌ها است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه یکی از دلایل ترکیه برای استرداد زندانی‌های خارجی داعش به کشورهای متبوعشان پیشگیری از تهدیدهای امنیتی است، گفت: نکته‌ای که در این‌باره می‌توان به آن اشاره کرد این است که پس از حمله ترکیه به شمال سوریه بسیاری از عناصر داعش به مرز مشترک با ترکیه آمدند و در استان‌های جنوبی این کشور دستگیر شدند. به همین جهت ترکیه نگران آن است که هسته‌های تروریستی مجدداً در مناطق مشترک با سوریه تشکیل شود.

مومنی افزود: مسئله دیگر این است که اروپایی‌ها قوانین کیفری، محاکمه و تشریفات دادرسی ترکیه در قبال زندانیان داعش را قبول ندارند و خواهان محاکمه آنها براساس قوانین خود هستند اما تضادی که در این بین مطرح است، بحث عدم وجود مجازات اعدام و قوانین جزایی بازدارنده در کشورهای اروپایی است. بسیاری از این افراد از سوی دولت‌های اروپا سلب تابعیت شده‌اند و اساساً بی‌تابعیت محسوب می‌شوند اما به هر حال حضور آنها در خاک اروپا یک تهدید جدی به حساب می‌آید.

وی در پایان تصریح کرد: نگهداری زندانیان در اروپا کاملاً با کشورهایی مانند ترکیه یا دولت‌هایی که در خاورمیانه زمام امور را در دست دارند متفاوت است. اروپایی‌ها تمام این زندانی‌ها را به حبس با میزان مشخص محکوم خواهند کرد اما در فکر آن هستند که پس از آزادی این اشخاص، چه پیامدهای امنیتی در انتظار آنها خواهد بود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ترکیه: اصل بر سر کار آمدن دولت‌ها از راه دموکراتیک برای ترکیه حائز اهمیت استترکیه: اصل بر سر کار آمدن دولت‌ها از راه دموکراتیک برای ترکیه حائز اهمیت است
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

به زلزله‌زدگانی که می‌خواهند در خانه دیگران ساکن شوند وام بلاعوض تعلق می‌گیرد/ جهانگیری آخر هفته به مناطق زلزله‌زده سفر می‌کندربیعی در جمه مردم میانه: به زلزله‌زدگانی که می‌خواهند در خانه دیگران ساکن شوند وام بلاعوض تعلق می‌گیرد/ جهانگیری آخر هفته به مناطق زلزله‌زده سفر می‌کند
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

‌روحانی در جمع مردم رفسنجان مطرح کرد: طرح معیشتی دولت برای حمایت از 18میلیون خانوار ایرانی‌- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnim‌گروه استان‌ها ــ رئیس‌جمهور از طرح دولت برای کمک به خانوارهایی که در فشار اقتصادی‌اند خبر داد و گفت: ‌‌دولت از ماه آینده ‌به 18میلیون خانوار کمک‌هزینه معیشت اعطا‌ می‌کند‌.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

ترکیه به دلیل حفاری «غیرمجاز» نفتی در تیررس تحریم اروپا قرار گرفتاعضای اتحادیه اروپا پیش از این در اوایل اکتبر بر سر اعمال تحریم های بر ضد آنکارا به دلیل انجام فعالیت های غیرقانونی و حفاری های غیرمجاز در سواحل قبرس به توافق رسیده بودند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

فراخوان اردوغان برای حمایت از «ترکیه سبز»رئیس جمهور ترکیه طی فراخوانی اعلام کرد که به منظور داشتن ترکیه‌ای سبز٬ فردا برای کاشت 11 میلیون نهال در 81 استان کشور منتظر حمایت پررنگ و جدی شهروندانمان هستیم. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

رصدخانه ملی ترکیه گذر عطارد از مقابل خورشید را به صورت زنده پخش کردعبور عطارد از مقابل خورشید توسط تلسکوپ های مستقر در مرکز رصدخانه ملی «TÜBİTAK» در شهر آنتالیای ترکیه٬ رصد و به صورت زنده پخش شد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »