دلایل و دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا/ امکان‌سنجی ایجاد شکاف میان ترکیه و روسیه توسط ترامپ

23/08/1398 09:23:00 ق.ظ

افشار سلیمانی در گفت‌وگو با ایلنا تشریح کرد: دلایل و دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا/ امکان‌سنجی ایجاد شکاف میان ترکیه و روسیه توسط ترامپ

سفیر پیشین ایران در آذربایجان گفت: واشنگتن سعی می‌کند آنکارا را توسط مشوق‌های مالی کلان از مسکو دور کند اما این اقدام نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی ادامه داد: بحث اس ۴۰۰ و عدم خرید این سامانه از سوی ترکیه و همچنین فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به آنکارا بخش دیگری از محور اقتصادی این سفر را تشکیل می‌دهد.

ماهیت قرارداد صد میلیارد دلاری که رسانه‌های آمریکا از آن خبر داده‌اند مشخص نیست اما باید متوجه باشیم که این سفر نشان می‌دهد مواضع ترامپ و اردوغان که در تقابل با یکدیگر بوده، تا حدودی تلطیف شده است. مواضع ترامپ در مورد ترکیه همانند موضع‌گیری اقتصادی‌اش و سایر مواضعش متضاد است و به همین دلیل نمی‌توان گفت که روابط روسیه و ترکیه تحت تاثیر این سفر قرار خواهد گرفت. از این منظر نباید انتظار داشت آثار آنی این سفر در روابط دو کشور طی چند روز آینده مشخص و عیان شود.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به ، گفت: سیاست خارجی ترکیه به صورتی پیش می‌رود که آنکارا علاوه بر همکاری با روسیه خواهان برقراری مناسبات با ایالات متحده هم است. بحث خرید اس ۴۰۰ توسط آنکارا از مسکو یک موضوع استراتژیک است و ترک‌ها به راحتی این پرونده را در قبال پیشنهادهای ترامپ کنار نخواهند گذاشت.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

دلایل استرداد زندانیان داعش توسط ترکیه به اروپا/ پیامدهای امنیتی حاصل از خلاء مجازات اعدام برای قاره‌سبزمومنی در گفت‌وگو با ایلنا تشریح کرد: دلایل استرداد زندانیان داعش توسط ترکیه به اروپا/ پیامدهای امنیتی حاصل از خلاء مجازات اعدام برای قاره‌سبز

آرژانتین خواستار بازداشت ولایتی توسط جمهوری آذربایجان شد | DW | 12.11.2019آرژانتین از جمهوری آذربایجان خواسته است تا علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌المللی رهبر جمهوری اسلامی را بازداشت کرده و تحویل آن کشور دهد. ولایتی از جمله متهمان دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان آرژانتین با ۸۵ کشته است.

واکنش دولت فلسطین به ترور یکی از فرماندهان جهاد اسلامی توسط اسرائیلدولت فلسطین ترور ابوالعطا یکی از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی فلسطین در غزه توسط اسرائیل را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

پرزیدنت ترامپ در نشست خبری با اردوغان: خرید اس-۴۰۰ روسی توسط ترکیه «چالش‌های جدی» به وجود می‌‌آورددونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۲ آبان پس از دیدار با همتای خود از ترکیه گفت، خرید سامانه دفاع موشکی ساخت روسیه توسط ترکیه «چالش‌های جدی» به وجود خواهد آورد، اما امیدوار است بتوان

دیدار دوجانبه روسای جمهور ترکیه و آمریکا در کاخ سفیدرجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ؛ روسای جمهور ترکیه و آمریکا به مدت 75 دقیقه در کاخ سفید با یکدیگر گفتگو کردند. - خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ روسای جمهور ترکیه و آمریکا پس از دیدار دوجانبه در نشست هیئت های دو کشور در کاخ_سفید شرکت کردند.

سفر اردوغان به آمریکا برای دیداری دشوار با ترامپ | DW | 13.11.2019رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سفر کاری خود به آمریکا را آغاز کرد. او با دونالد ترامپ دیدار می‌کند. به رغم مناسبات بحرانی و پرتنش آمریکا و ترکیه رابطه اردوغان و ترامپ رهبران دو کشور صمیمی و دوستانه است.