ایلنا, حقوق, دولت, فضای مجازی, قانون, نخبگان

ایلنا, حقوق

دلایل مخالفت کاربران با طرح صیانت از فضای مجازی چیست؟/ ناامیدی، فساد و فرار نخبگان از نتایج منفی اجرای طرح

در گفت‌وگو با #ایلنا تشریح شد: دلایل مخالفت کاربران با طرح صیانت از فضای مجازی چیست؟/ ناامیدی، فساد و فرار نخبگان از نتایج منفی اجرای طرح

31/07/2021 08:51:00 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا تشریح شد: دلایل مخالفت کاربران با طرح صیانت از فضای مجازی چیست؟/ ناامیدی، فساد و فرار نخبگان از نتایج منفی اجرای طرح

مجلس طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی » را تایید و حق تصمیم گیری برای قانون ‌گذاری را به یک کمیسیون تفویض کرده است. این طرح با مخالفت شدید بسیاری از کاربران فضای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی و حتی برخی مسئولان مواجه شده است.

این طرح با مخالفت شدید بسیاری از کاربران فضای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی و حتی برخی مسئولان مواجه شده است. اما دلیل این مخالفت‌ها چیست؟افشین کلاهی،رئیس کمیسیون کسب‌و‌کارهای نوین اتاق بازرگانی ایران، در گفتگو باایلنادر پاسخ به این پرسش، اظهار کرد: متاسفانه از ابتدای مطرح شدن این طرح می‌توان رفتارهائی مشاهده کرد که شاید مبتنی بر واقعیت نبوده است، از نام آن که برخلاف محتوای آن است تا مواردی که در مواد طرح اشاره شده، به تدریج باعث ایجاد محدودیت و جدائی از ارتباطات جهانی خواهد شد.

سازمان عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری و بی‌قیدوشرط توماج صالحی شد وصیت‌نامه شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا تا دست‌کم ۹۰ سال محرمانه می‌ماند اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رئیسی و عضویت افتخاری در هیئت علمی این دانشگاه

وی ادامه داد: فرآیند غیر شفاف تصویب این طرح و ماده 85 شدن آن (تصویب در کمیسیون فرهنگی به جای صحن علنی مجلس) علی رغم دفاع طراحان، هنوز هم ضرورتی را یادآور نمی‌شود. به گفته کلاهی؛ مثلا از علل این ضرورت مشورت بیشتر با کارشناسان اعلام شده، در حالی که کسانی که به نحوه رسیدگی به طرح‌های پیشنهادی در مجلس آشنایی کمی هم داشته باشند، می‌دانند که کاملا برعکس است.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح نهادی فراتر از وزارتخانه و حتی شورای عالی فضای مجازی ایجاد می‌شود، افزود: این نهادها عملا سیاستگذاری در حوزه فضای مجازی و حتی به طور کلی فناوری اطلاعات و ارتباطات را در دست می‌گیرند و همزمان کار اجرائی، تقنینی و قضائی را در این حوزه انجام داده و به هیچ کجا هم پاسخگو نیستند. headtopics.com

کلاهی تصریح کرد: طرح چنین قانونی، امید را از فعالان حوزه فضای مجازی گرفته و در تمامی  فعالین اقتصادی کشور ترس و نااطمینانی قابل ملاحظه‌ای ایجاد کرده است. وی معتقد است؛ ناامیدی باعث افزایش مهاجرت نخبگان شده و شرکت‌های دانش بنیان را با چالش جدی نیروی انسانی مواجه خواهد کرد.

کلاهی با یادآوری اینکه نگاه حاکم بر طرح، حمایت از کسب و کارها و پلت فرم‌های ملی با ایجاد مانع برای شرکت‌های بزرگ بین المللی است، گفت: هدف این است تا بدینوسیله حاکمیت کنترل کاملی بر فضای مجازی کشور داشته باشد، اما این راهی است که بارها تجربه شده و نتیجه آن تنها اتلاف منابع بوده است.

وی اظهار کرد: برای آینده صاحبان چند صد هزار کسب و کار خرد و خانگی مبتنی بر اینترنت هیچ چاره‌ای اندیشیده نشده است، حتی به فرض اینکه طرح به خوبی پیش رود، آنها ناچار به شروع کار خود از ابتدا خواهند بود و ارزش‌هائی که سال‌ها برای آن زحمت کشیده و هزینه کرده‌اند، از بین می‌روند.

کلاهی ایجاد رانت را از دیگر نتایج منفی اجرای این طرح دانست و افزود: این طرح رانت زیادی برای عده‌ای ایجاد خواهد کرد و قطعا زمینه ایجاد فساد مالی خواهد بود.وی ادامه داد: در زمانی که سرمایه اجتماعی کشور بیشترین آسیب را دیده است، این طرح زمینه ساز ایجاد شکاف بیشتر میان مردم و حاکمیت خواهد بود. headtopics.com

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رئیسی/ بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشگاه ملی تاجیکستان سازمان عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری توماج صالحی، رپر ایرانی شد منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است/ هر تحولی که متکی بر دانش نباشد اعمال سلیقه محسوب شده و ماندگار نیست/ شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم

کلاهی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه بر علیه ایران گفت: در فضای تحریمی و در شرایطی که شرکت‌های حوزه فناوری بیشترین نیاز به ارتباطات و تعاملات بین‌المللی را دارند، چنین طرح بازدارنده‌ای می‌تواند فاصله دانشی و فنی ما با دنیا را بیشتر کند.رئیس کمیسیون کسب‌و‌کارهای نوین اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد داد: طرح متوقف و به صورت لایحه توسط دولت آینده‌ که مورد اعتماد حاکمیت هم هست به مجلس ارائه شود تا دغدغه‌های حاکمیتی هم به این شیوه مورد توجه قرار گیرد.

 محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، یکی از مسئولانی است که با فعالان حوزه کسب و کار فضای مجازی هم عقیده است. وی در کانال تلگرامی خود در پاسخ به پرسش کاربران فضای مجازی درباره این طرح نوشت؛ هر چند پرداختن به حکمرانی سایبری ضروری است و در جامعه در حال رشد مجازی، وضع قوانین و چارچوبهای دقیق و مناسب می‌تواند باعث رشد اقتصاد دیجیتال و بهبود رضایت عمومی شود، اما از دیدگاه بنده:

آخرین پیش نویس منتشر شده، نه تنها نظامی را برای حکمرانی سایبری کشور ایجاد نمی‌کند، بلکه نظام حکمرانی فضای حقیقی کشور را هم تضعیف خواهد کرد. اختیارات دولت و شخص رییس جمهور به کمیسیونی فراقوه‌ای واگذار شده که قدرت بالاتری از دولت دارد و ریاست آن با رییس جمهور هم نیست. حتی امکان نظارت نمایندگان مجلس بر عملکردها در این حوزه هم ضایع شده است. نهادهای بسیار مهم سیاستگذار کشور مثل شورایعالی امنیت ملی، همواره با ریاست رییس جمهور شکل گرفته است. پس در صورت تصویب این پیش‌نویس، حتما با بی‌نظمی بیشتری در حکمرانی کشور مواجه خواهیم بود.

بسیاری از صاحبان کسب و کارها و حتی پیام‌رسان‌های بومی، مخالفت خود با این پیش‌نویس را اعلام کرده‌اند. پس به طور مشخص حمایت موثری از کسب و کارها هم در میان نیست. البته با توجه به تحریم‌های گسترده اعمال شده بر کاربران ایرانی از سمت شرکت‌های آمریکایی، حمایت از خدمات بومی از سوی حاکمیت هم یک ضرورت است اما مگر می‌شود حمایتی تعریف کنیم که حمایت شونده هم آنها را مخرب بداند؟ headtopics.com

و اما حقوق مردم، اکثر مردم در این مدت نظرشان را شفاف بیان کرده‌اند.به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت چند ماهه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند اما مکانیزم پیش بینی شده در این پیش‌نویس و ترکیب کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تعریف شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسان‌ها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش داده است. بالا رفتن هزینه اینترنت هم از خروجی‌های دیگر این است. البته در کنار آن نباید افزایش تمایل کاربران ایرانی به سمت اینترنت‌های ماهواره‌ای را هم نادیده گرفت.

آذری جهرمی  در پایان خطاب به نمایندگان پیشنهاد داده است؛ صبر کنیم تا دولت سیزدهم مستقر شود، در گذر کوتاه تغییر دولت‌ها، تصویب چنین مصوبه‌ مهمی به صواب نزدیک نیست. اجازه دهید در فضای کارشناسی و با توجه «واقعی» به حقوق مردم، لایحه و یا طرح در صحن علنی مجلس مطرح و قانونی قابل اجرا برای فضای مجازی تصویب شود.

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای رسمی شد رئیسی: عنوان طلبگی را ترجیح می‌دهم رویترز: با وجود تحریم‌ها فروش سوخت و محصولات پتروشیمی ایران بالا رفته است ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

دیدگاه: اختیارات مادر در جمهوری اسلامی گفت‌وگو با آسیه امینی

عدم تحویل کارنامه و مدارک تحصیلی دانش‌آموزان به مادران‌شان که در روزهای گذشته خبری شده، بار دیگر حدود اختیارات مادران در مورد فرزندان‌شان را به بحث اصلی شبکه‌های اجتماعی و افکار عمومی تبدیل کرده است.

طرح 'صیانت از حقوق کاربران' یا حذف مردم ایران از دهکده جهانی؟ | DW | 29.07.2021طرح جنجالی 'صیانت از حقوق کاربران' برای بررسی نهایی به کمیسیون ویژه ارجاع شد. بسیاری از منتقدان این طرح را پایان اینترنت آزاد در ایران و معادل 'اینترنت ملی' می‌دانند؛ چیزی شبیه آنچه در چین و کره شمالی جریان دارد. از برکات ترامپ این بود که نمایندگان حزب اللهی مثل سگ از او می ترسیدند و جرات تصویب چنین طرح های تحریک آمیز را نداشتند. آنها از تصویب طرحهایی که می توانست مردم را تحریک کنند خودداری می کردند زیرا میترسیدند با شلوغ شدن ایران، ترامپ وارد عمل شده و به ج.ا ضربه بزند.

دلهره‌ای که «طرح صیانت از حقوق کاربران» بر جانِ صاحبانِ کسب‌و‌کارهای مجازی انداختطراحان این طرح با استفاده از رسانه‌های رسمی به دنبال القای این پیام هستند که عملا اتفاق خاصی نخواهد افتاد؛ آن‌ها می‌گویند ما حواسمان به مردم و کسب و کارهای آن‌ها هست اما تجربه‌ی سالیان گذشته نشان می‌دهد که تصمیم‌گیران مراقب ما نیستند.

قالیباف: طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی درباره اینستا و واتساپ باید اصلاح شودقالیباف درباره طرح_صیانت: * هیچ طرحی در حال حاضر تصویب نشده است * طرح بصورت علنی و شفاف بررسی خواهد شد * عمدۀ ادعاها درباره طرح خلاف واقع است * مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامۀ مجلس نیست و طرح در خصوص این پلتفرم‌های پرکاربرد باید اصلاح شود شک نکنید کار از دست قالیباف هم گرفته... آخی آقای قالیباف هم منافق کامنت گذار نباشه یه وقت؟ کله پدر آدم دروغگو

پزشکیان: طرح صیانت از کاربران اینترنتی در دستیابی به اهداف خود موفق نخواهد شدنماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مخالف طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی است گفت که این طرح به بیشتر شدن شکاف بین مردم و حاکمیت منتهی خواهد شد. ولی اجرا خواهد شد؟ به گواه فتوای مراجع تقلید و خود آقایان بانکهای ما ربوی هستن و همه ملت ایران که وام گرفتن ربا خوار و حرام خوارن،مجلس انقلابی و حاکمان کشور اسلامی ایران چرا در قبال این ربا و حرام خواری حساسیت ندارن و طرحی رو تصویب نمیکنن که بانکها اسلامی باشن. فجازی صیانت_از_حقوق_کاربران از یک واقعیت باید گفت که غرب و عربها روی شبکهای مثل bbc سعودی نشنال سرمایه گذاری میکنند در راستای که دولتهای معتدل ومیانه رو در ایران سر کار بیاد و در این چند وقت گذشته شکست سختی خوردند در انتخابات وحملات گستردهای کردند در به اغتشاش کردن اعتراضات به حق مردم جنوب کشور

فیس‌بوک 'باید کاربران را از حذف پست‌ها مطلع کند' | DW | 29.07.2021دیوان عالی فدرال آلمان با بررسی دو مورد حذف پست‌ها و بستن حساب‌های کاربری مربوط به محتواهایی در مورد مسلمانان و مهاجران اعلام کرد، فیس‌بوک موظف است که کاربران را در جریان این تغییرات قرار دهد.

یک نماینده مجلس: اشاره خامنه‌ای باعث شد طرح صیانت از فضای مجازی جدی شودبهروز محبی، نماینده سبزوار، درباره منشا طرح مجلس برای محدودسازی اینترنت و پیام‌رسان‌ها، گفت: «اشاره علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، باعث شد طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس جدی شود.» مجتبی رضاخواه، یکی از نمایندگان تهران، نیز گفت که در طرح صیانت از فضای مجازی، اختیارات گسترده‌ای به یک کمیسیون واگذار شده تا تصمیمات گسترده با آثار اقتصادی بگیرد ولی این کمیسیون که سه رده پایین‌تر از نظارت مستقیم رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد به هیچ‌کس پاسخگو نیست در نظام ولایت مطلقه فقیه مهم نیست مجلس یا دولت دست کدام حزب یا جریان سیاسی است مهم اینکه خامنه ای چی میخواد در قرن ٢١ در زمان پيشرفت كشورها ، حتي پيشرفت كشورهاي جهان سوم ، كاري با كشور ما شد كه هنوز درگير خرافات هستيم هنوز بخاطر حق دلالي عده يي كه قند حرام اعلام شد . مبارزه با آفات توطىًه دشمن و قطار همان شيطان شناخته شد و .... هستيم . چه كسي اين را گردن مردم ايران گذاشت ؟ كه .....