دفتر سازمان ملل در افغانستان خواستار توضیح طالبان درباره زنان ناپدید شده شد

02/11/1400 10:52:00 ب.ظ

دفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از مقام‌های گروه طالبان خواسته است درباره فعالان زنی که در روزهای اخیر در این کشور ناپدید شده‌اند، توضیح بدهد. همزمان با...

دفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از مقام‌های گروه طالبان خواسته است درباره فعالان زنی که در روزهای اخیر در این کشور ناپدید شده‌اند، توضیح بدهد. همزمان با... نرخ تورم ماهانه و نقطه‌ای در ماه دی افزایش یافت بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در دی‌ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۲.۴ درصد و نرخ تورم نقطه‌ای در این ماه به ۳۵.۹ درصد رسیده است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران که روز شنبه، دوم بهمن، منتشر شد، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۱.۸ و ۴۵.۸ درصد بوده است. نرخ تورم نقطه‌ای نیز به معنای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است که بر اساس این تعریف خانوارهای ایرانی در دی امسال به طور میانگین ۳۵.۹ درصد بیش از دی پارسال برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

بر اساس این گزارش نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳۵.۸ درصد و برای خانوارهای روستایی ۳۶.۵ درصد بوده است. در این گزارش همچنین آمده است که در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «دخانیات»، گروه «نان و غلات» شامل انواع برنج ایرانی و گروه «ادویه و چاشنی» شامل زعفران و رب گوجه فرنگی بوده است. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

واکنش ایران به تصویب قطعنامه هولوکاست در مجمع عمومی سازمان ملل متحدوزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای با منفک‌کردن جمهوری اسلامی ایران از اصل و مفاد قطعنامه صادرشده درباره هولوکاست در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این اقدام را سوء‌استفاده رژیم صهیونیستی از سازوکارهای بین‌المللی برای سرپوش‌گذاشتن بر جنایات خود دانست و آن را کاملا مردود اعلام‌ کرد.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ اُمیکرون در حال تبدیل به سویه غالب در کشوردر پی افزایش تدریجی آمار روزانه مبتلایان به کرونا و بالا رفتن شمار ابتلا به سویه امیکرون در ایران، وزیر بهداشت درباره غالب شدن این سویه جدید در کشور هشدار داد.

گرفتار شدن هزاران نفر در جاده‌ها در پی بارش برف و کولاک شدید در غرب ایراندر پی بارش سنگین برف و کولاک شدید در مناطق غربی ایران، گزارش‌ها حاکی از گرفتار شدن چند هزار نفر در محورهای مواصلاتی و مسدود شدن راه‌های ارتباطی در بسیاری از این مناطق است. President Biden! We all knows that Pakistan is a terrorists state. All terrorist groups including Taliban, ISIS, Haqani network, TTP, Jaeshi, etc are produced, trained, nurished and armed by Pakistan and their safe havens are there. Why you are not SanctionPakistan ? خداوند پناه دهد

بخش نظارت در سازمان زندان‌ها ضعیف است/ در بخشنامه سازمان زندان‌ها به سلول انفرادی مشروعیت داده شدهمهتاب اسفندیاری- وقایع حول سازمان زندان‌ها و زندانیان همواره یکی از چالشی‌ترین مباحث در قوه قضائیه بوده و هست. شرایط زندانیان به خصوص زندانیان سیاسی، فوت، خودکشی و گاه حوادثی که دلیل آن مشخص نمی‌شود، از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که گاه و بی‌گاه کشور را به خود مشغول می‌کند. موضوعاتی که در برخی مواقع تبعات بین‌المللی زیادی هم برای ایران دارد. اخیراً سازمان زندان‌ها در قالب بخشنامه‌ای، دستورالعمل جدیدی به زندان‌ها داده تا بلکه بتواند جلوی انتقادات گسترده در این خصوص را بگیرد. انتشار این دستورالعمل اگرچه با استقبال روبه‌رو شد اما بار دیگر موضوع مدیریت سازمان زندان‌ها در قوه قضائیه و لزوم انتقال آن به قوه مجریه را سر زبان‌ها انداخت. نعمت احمدی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری مهمان برنامه «پاراگراف» در گفت‌وگوی ویدئویی با اعتمادآنلاین است. بخشنامه جدید حال و روز سازمان زندان‌ها را بیان کرد، این پیام را باید گرفت *سازمان زندان‌ها با این بخشنامه‌ای که منتشر کرده سعی دارد تحولی در سازمان زندان‌ها ایجاد کند و جلوی برخی اتفاقاتی را که رخ می‌دهد بگیرد یا حتی کمتر شاهد این نوع اتفاقات باشیم. به نظر شما چنین بخشنامه‌ای چقدر می‌تواند بر وضعیت امروز سازمان زندان‌ها تاثیر بگذارد، اصلاً با توجه به قوانینی که از قبل وجود داشته چیز جدیدی در این بخشنامه آمده است؟ یکی از مزایای این بخشنامه بیان آن چیزی است که هم‌اکنون در سازمان بر زندانیان می‌گذرد، وگرنه آنچه در بخشنامه آمده چیز تازه‌ای نسیت. همه موارد در قوانین آیین‌ دادرسی کیفری، نحوه رفتار با زندانیان و محکومان، قانون حفظ حقوق شهروندی و از همه مهم‌تر در خود آیین‌نامه سازمان زندان‌ها وجود دارند. لذا اگر همه این قوانین با تکیه بر قانون اساسی در زندان‌ها اجرا می‌شد، نیازی به چنین بخشنامه‌ای نبود. پس مدیر جدید آقای دکتر غلامعلی محمدی با ابلاغ این بخشنامه، صرف‌ نظر از واقعه تلخی که برای مرحوم بکتاش آبتین اتفاق افتاد، حال و روز سازمان زندان‌ها را هم بیان کرد. این پیام را از این منظر باید گرفت. داشتم خاطرات مقام معظم رهبری را می‌خواندم، در سایت ایشان، در تاریخ ۹۵\/۵\/۱۰ درباره سلول انفرادی و بازجویی‌ها صحبت شده است. ایشان می‌فرمایند هر روز انفرادی برابر سه ماه زندان است. بخشنامه سازمان زندان‌ها به سلول انفرادی که در زندان‌های ما واقعیت دارد،

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی بیشترین مبتلایان به امیکرون در نیمه غربی کشوربنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه آمار جان‌باختگان کرونا در یک شبانه‌روز گذشته افزایش و شمار مبتلایان جدید در این بازه زمانی کاهش یافته است.

کارزار اعتصاب غذا در مقابل محل مذاکرات وین در اعتراض به گروگانگیری‌های ایرانعده‌ای از شهروندان ایرانی در کنار بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که در هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شده بود و همچنین نزار زکا، شهروند مردم ایران از این کارزار رنج میبرند. کاش بر ای حقوق بشر آمریکایی هم اعتصاب میکردید. عربستان و امارات با کمک اطلاعاتی آمریکا و انگلیس زنان و بچه های یمنی رو می‌کشند ولی مدافعان به اصطلاح حق ق بشری همگی خفه شدند