دفاع از 'آزادی بیان و بی‌طرفی' در توئيتر دغدغه جهانی است

20/10/1399 09:45 ب.ظ

دفاع از 'آزادی بیان و بی‌طرفی' در توئيتر دغدغه جهانی است ترامپ آمریکا

پس از انسداد حساب کاربری توئیتر «دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور کنونی آمریکا» این شبکه اجتماعی به نقض آزادی بیان متهم‌ شده است. - خبرگزاری آناتولی دفاع از "آزادی بیان و بی‌طرفی" در توئيتر دغدغه جهانی است پس از انسداد حساب کاربری توئیتر «دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور کنونی آمریکا» این شبکه اجتماعی به نقض آزادی بیان متهم‌ شده است. 09.01.

2021 آنکارا/خبرگزاری آناتولی

به دنبال انسداد حساب کاربری شخصی دونالد ترامپ٬ رئيس جمهور کنونی ایالات متحده توسط توئیتر که مرکز آن در آمریکا قرار دارد٬ برخی‌ها از این شبکه اجتماعی انتقاد کرده و اقدام مذکور را نقض آشکار سیاست «آزادی بیان و بی‌طرفی» توئیتر می‌دانند.

این انتقادات بیشتر متوجه این موضوع است که شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر به «یک بازیگر قدرتمند غیردولتی» و «اعمال سانسور» تبدیل شده و آزادی بیان را نقض می‌کنند. علی‌رغم آنکه مدیران این شبکه اجتماعی در وب‌سایت خود اعلام کرده‌اند"از آزادی بیان دفاع و از سلامت مکالمات عمومی در سراسر جهان محافظت می‌کنیم." اما اقدامات اخیر آن به ویژه در بستن حساب کاربری شخصی ترامپ نشان داد که با نگرش‌های دوسویه خود در مورد کشورها و افراد مختلف بر گفتمان"آزادی بیان برای همه" سایه می‌افکند. headtopics.com

ادامه مطلب:
aa_persian »

خانه آزادی: سه چهارم جمعیت جهان از آزادی کامل محروم هستند | DW | 03.03.2021گزارش سالانه خانه آزادی منتشر شد؛ گزارشی که حکایت از کاهش شدید دموکراسی در جهان طی ۱۵ سال گذشته دارد. وضعیت آزادی در ایران وخیم‌تر از کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه و پاکستان است. تعداد کشورهای غیرآزاد افزایش یافته است. آزادی جنسی و حرام خواری، عین فساد است. ترازوی خانه آزادی چپکی است محل و موقعیت ساسی را اگر در این گزارش مشخص کرده بودید، امثال ما بهتر متوجه میشدیم. ساسی و ربع میر پنج الان کجای قضیه قرار دارند؟

بایدن: حمله به متحدان ایران استفاده از حق دفاع از خود بود | DW | 28.02.2021جو بایدن در نامه‌ای به سران کنگره آمریکا حمله به شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی در شرق سوریه را اقدامی بازدارنده خواند. او می‌گوید، دستور این حمله مطابق منشور سازمان ملل مبنی بر حق دفاع از خود صادر شده است. طبق همون منشور سازمان ملل وقتى ملتى تحت ظلم و ستم يك حكومت خودكامه قرار ميگيرد حق دارد كه دست به سلاح ببرد و براى آزادى خود مبارزه كند، اين حق را براى مردم ايران هم بايد به رسميت بشناسد اخوند جماعت زبانى جز زبان زور را متوجه نميشود مرگ_بر_اصل_ولایت_فقیه و خامنه‌ای_جنایتکار You are in Syria illegally and claim to be entitled to self defene . I guess when one has unlimited weaponry and disposable soldiers one can go anywhere he wants. خب پس منتظر اقدامات ضد تروریستی ایران که به منزله دفاع از خود هست هم باش،منتظر اقدامات پیشدستانه حشدالشعبی هم باش،منتظر ضربات دردناک حزب الله که برای‌ رژیم کودک کش صهیونیستی پیش میاره هم باش،کلا همون راه ترامپ رو برو و ادعاهای بشردوستانه ت رو هم بذار لب کوزه آبش رو بخور

وزیر دفاع پیشین آمریکا از بایدن خواست تا کدهای سلاح هسته‌ای را از ترامپ بگیردبه نوشته روزنامه پولیتیکو، ویلیام پری وزیر دفاع پیشین آمریکا از جو بایدن رئیس جمهوری منتخب خواست تا بایدن کد ها رو از ترامپ بگیره؟ تا روز تحلیف بایدن هیچ قدرتی نداره. اینا همش گوه خوریه

مؤسسه «دفاع از دموکراسی» ‌خواهان عدم رفع تحریم‌ها از ایران شددر جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا برای بررسی نامزدی آنتونی بلینکن برای سمت وزیر خارجه، از او که چه اتفاقی بیفته؟اگه یه موسسه در پیت نباشه باید جواب بده که چه اتفاقی بیفته مثلا مردم منطقه به آرامش برسند؟

استقبال ریاض از تعهد آمریکا به همکاری برای دفاع از حاکمیت سعودیشورای وزیران پادشاهی عربی سعودی سه‌شنبه 9 فوریه از ادامه پایبندی ایالات متحده آمریکا به همکاری با خاك تو سر حاكم و حاكميتي ك واسه دفاع از خودش مجبور التماس بيگانه كنه 😂😂😂 چقدر باحاله ک کشورت اینقدر قدرت داشته باشه ک پادشاه حجاز برای سعودی بودن مملکتش کلی پول با امضا رد میکنه 😂😂😂 ملخ_خورهای_احمق ارتش آمریکا فرهنگه پارسی نداشته،شما خودتون جرات و جسارتتون بیشتر از این شاشوهاست😂😂😂 🇮🇷🇮🇷🇮🇷 دموکرات ها می خواهند عربستان را مرعوب کنند تا هزینه گروههای تروریستی را تأمین کند که با نیروهای وابسته به ایران در منطقه بجنگند و نتیجه آن،مرگ صدهاهزار نفر از مردم منطقه و تضعیف هر دو‌ کشور است.ما مردم ایران در کنار ملت عربستان هستیم تا این اتفاق شوم نیافتد. رستاخیز_ملی_با_پهلوی

جهان

دفاع از "آزادی بیان و بی‌طرفی" در توئيتر دغدغه جهانی است

پس از انسداد حساب کاربری توئیتر «دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور کنونی آمریکا» این شبکه اجتماعی به نقض آزادی بیان متهم‌ شده است.

09.01.2021

آنکارا/خبرگزاری آناتولی

به دنبال انسداد حساب کاربری شخصی دونالد ترامپ٬ رئيس جمهور کنونی ایالات متحده توسط توئیتر که مرکز آن در آمریکا قرار دارد٬ برخی‌ها از این شبکه اجتماعی انتقاد کرده و اقدام مذکور را نقض آشکار سیاست «آزادی بیان و بی‌طرفی» توئیتر می‌دانند.

این انتقادات بیشتر متوجه این موضوع است که شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر به «یک بازیگر قدرتمند غیردولتی» و «اعمال سانسور» تبدیل شده و آزادی بیان را نقض می‌کنند.

علی‌رغم آنکه مدیران این شبکه اجتماعی در وب‌سایت خود اعلام کرده‌اند"از آزادی بیان دفاع و از سلامت مکالمات عمومی در سراسر جهان محافظت می‌کنیم." اما اقدامات اخیر آن به ویژه در بستن حساب کاربری شخصی ترامپ نشان داد که با نگرش‌های دوسویه خود در مورد کشورها و افراد مختلف بر گفتمان"آزادی بیان برای همه" سایه می‌افکند.

در همین رابطه آندرس لوپز اوباردور٬ رئیس جمهور مکزیک ضمن محکوم کردن انسداد حساب کاربری شخصی دونالد ترامپ اعلام کرد که توئيتر حق اعمال چنین سانسور و محدود کردن آزادی بیان را ندارد.

مک گرگور، استاد رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه کارولینای شمالی در آمریکا نیز اعلام کرد که توئیتر با هدف جلب لطف دولت جو بایدن به این عمل متوسل شده است.

این درحالی است که برخی فعالان حقوق بشر که از برخی رسانه‌های اجتماعی به دلیل اشاعه نفرت و تبعیض انتقاد می‌کنند‌، از تصمیم توئيتر در بستن حساب ترامپ استقبال کردند.

- بیشترین کاربران توئیتر در آمریکا هستند

توئیتر که دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیای آمریکا قرار دارد٬ تقریبا 4800 کارمند در سراسر جهان دارد. به غیر از جک دورسی که بنیانگذار و مدیر عامل شرکت است، 9 مدیر مسئول در زمینه‌های مختلف مانند فناوری، طراحی، بازاریابی و مهندسی فعالیت می‌کنند.

توئیتر حدود 340 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد که ایالات متحده آمریکا، ژاپن، انگلستان و هند بیشترین استفاده کنندگان آن هستند.

براساس داده‌های موجود در گزارش «We are Social / Hootsuite» که سال گذشته با عنوان"دیجیتال 2020" منتشر شد، توئیتر سیزدهمین رسانه‌ در میان شبکه‌های اجتماعی پراستفاده در جهان است. در ترکیه نیز در رتبه پنجم پربازدیدترین شبکه‌های اجتماعی است.

- تصمیم توئیتر برای ممنوعیت تبلیغات سیاسی بحث‌هایی را ایجاد کرده است

جک دورسی، بنیانگذار و مدیرعامل توئیتر که با مخالفت با ترامپ شناخته می‌شود٬ در سال 2019 با تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت تبلیغات سیاسی در توئیتر٬ بحث و جدال‌هایی جدیدی را آغاز کرد. نکته قابل توجه این بود که تصمیم وی اندکی پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا در 3 نوامبر سال 2020 بود.

از سوی دیگر دورسی خود پیش از انتخابات اعتراف کرد که جلوگیری از انتشار اخبار منتشر شده در روزنامه پست نیویورک در توئیتر در مورد پسر جو بایدن اشتباه بود.

- پست‌های جک دورسی درباره بحران آراکان در میانمار نیز واکنش‌های زیادی در پی داشت

دورسی به دلیل بی توجهی نسبت به بحران آراکان برای پست‌های خود در توئیتر در مورد میانمار در سال 2018 مورد انتقاد قرار گرفت.

وی نوشته بود: «میانمار کشور بسیار زیبایی است. مردم شاد و غذاهای خوشمزه‌ای دارد. من از شهرهای یانگون، ماندالای و باگان بازدید کردم. از بسیاری از صومعه‌ها بازدید کردیم و در سراسر کشور مراقبه انجام دادیم».

پس از آن کاربران شبکه‌های اجتماعی به دورسی واکنش نشان داده و او را به"بی توجهی نسبت به وضعیت صدها هزار پناهجوی آراکان که از خشونت ارتش میانمار فرار کرده‌اند" متهم کردند.

حساب شخصی دورسی در سال 2019 هک و پست‌های نژادپرستانه و غیراخلاقی در آن منتشر شده بود.