دعوت رئیس دانشگاه تهران از مراجع شیعه برای افتتاح دفتر نمایندگی در این دانشگاه

03/10/1400 01:33 ب.ظ

رئیس دانشگاه تهران در دیدار با مراجع تقلید شیعه در شهر قم ضمن اعلام خبر راه‌اندازی مرکز «تبادلات حوزه و دانشگاه» از آن‌ها خواست که در این دانشگاه دفتر نمایندگی به راه بیندازند.

رئیس دانشگاه تهران در دیدار با مراجع تقلید شیعه در شهر قم ضمن اعلام خبر راه‌اندازی مرکز «تبادلات حوزه و دانشگاه» از آن‌ها خواست که در این دانشگاه دفتر نمایندگی به راه بیندازند. رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با مقامات سریلانکایی یک روز پس از آن که مقامات ایرانی از توافق بر سر دادوستد پایاپای چای با ده‌ها میلیون دلار پول مسدودشده ایران در سریلانکا خبر دادند، وزیر کشاورزی سریلانکا نیز این موضوع را تأیید کرد، اما گفت...

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با مقامات سریلانکایی یک روز پس از آن که مقامات ایرانی از توافق بر سر دادوستد پایاپای چای با ده‌ها میلیون دلار پول مسدودشده ایران در سریلانکا خبر دادند، وزیر کشاورزی سریلانکا نیز این موضوع را تأیید کرد، اما گفت که کشورش قرار است هر ماه تنها پنج میلیون دلار چای به ایران بفرستد.

به دلیل تحریم‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی، از چند سال پیش، ۲۵۱ میلیون دلار از درآمد فروش نفت ایران به سریلانکا هنوز به‌دست ایران نرسیده و در این کشور مسدود مانده است. روز چهارشنبه، اول دی‌ماه، علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران،«از حدود ۹ سال پیش، حدود ۲۵۰ میلیون دلار پول حاصل از صادرات نفت ایران به سریلانکا در این کشور بلوکه شده و امکان ترخیص آن وجود نداشت. خوشبختانه در مذاکرات اخیر ما به راه حلی مکتوب رسیدیم تا این پول و سود آن در سال‌های گذشته در قالب کالاهایی مانند چای به ایران بازگردد.»

کمی پس از اظهارات این مسئول ایران، در همان روز رامش پاتیرانا، وزیر کشاورزی سریلانکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز ارقام متفاوتی را اعلام کرد.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

اعتراض معلمان در ده‌ها شهر ایران؛ «جو امنیتی» در تهران، «برخورد خشونت‌آمیز» در شیرازمعلمان در ده‌ها شهر ایران روز پنج‌شنبه، دوم دی‌ماه، در اعتراض به تصویب «ناقص» طرح رتبه‌بندی این صنف بار دیگر تجمع کردند. بی هویت های اسلام زده معلم نــــــــــــــــــه اموزگار علم نـــــــــــــــــــه دانش مدرس نـــــــــــــــــه دانش گستر مدرسه نـــــــــــــــــه اموزشگاه حوضه نـــــــــــــه دانش سرا دانشگاه محصل نــــــــــــــه دانش اموز تحصیلات نــــــــــــــــه دانش اموخته همه افزار وموره های اسرائیل اند زنتو گاییدم نیوشا 🍆😂بیتا😂

مرگ دست‌کم ۳۲ نفر در پی وقوع آتش سوزی در یک کشتی در بنگلادشبیشتر قربانیان در اثر آتش سوزی جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز پس از پریدن به داخل رودخانه غرق شدند. اگر اینها اروپایی بودند نمیگفتید ؛ مرگ ۳۲ نفر بلکه میگفتید : متاسفانه فلان مردم ۳۲ نفر از عزیزانشان را از دست دادند و به انان تسلیت میگفتید . ولی از آنجایی که ملتهای دیگر پیش شما ارزشی ندارند اینجور با بی تفاوتی و بی ادبی گزارش میکنید. انالله وانا الیه راجعون

کرونا؛ آماده‌باش مراکز اورژانس در تهران برای مقابله با گسترش سویه اُمیکرونوزارت بهداشت از مرگ ۴۴ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی ۲۱۰۳ بیمار تازه خبر داد. همزمان مراکز اورژانس تهران برای پذیرش بیماران مبتلا به سویه اُمیکرون به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

مترو تهران: فرسودگی سیستم و تجهیزات علت‌العلل حادثه در مترو بودشرکت مترو تهران، ضعف ناوگان، فرسودگی سیستم و تجهیزات را علت حادثه اول دی ماه در متروی تهران-کرج اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی

انفجار و آتش‌سوزی در بازار گل تهران دست‌کم دو کشته و هشت زخمی بر جای گذاشتانفجار و آتش‌سوزی در بازار گل تهران، در نزدیکی اتوبان محلاتی، تاکنون دو کشته و هشت زخمی بر جای گذاشته است. سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اعلام این خبر زمان وقوع حادثه را حدود...

310 شبه‌نظامی حوثی در حملات هوایی ائتلاف عربی در مأرب کشته شدندائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد ظرف 24 ساعت گذشته در حمایت از نیروهای ارتش ملی و غیرنظامیان 36 رشته عملیات هوایی در استان مأرب یمن انجام

بازپرداخت بدهی سریلانکا به ایران از طریق تهاتر چای، چهار سال طول می‌کشد

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با مقامات سریلانکایی

یک روز پس از آن که مقامات ایرانی از توافق بر سر دادوستد پایاپای چای با ده‌ها میلیون دلار پول مسدودشده ایران در سریلانکا خبر دادند، وزیر کشاورزی سریلانکا نیز این موضوع را تأیید کرد، اما گفت که کشورش قرار است هر ماه تنها پنج میلیون دلار چای به ایران بفرستد.

به دلیل تحریم‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی، از چند سال پیش، ۲۵۱ میلیون دلار از درآمد فروش نفت ایران به سریلانکا هنوز به‌دست ایران نرسیده و در این کشور مسدود مانده است.

روز چهارشنبه، اول دی‌ماه، علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران،«از حدود ۹ سال پیش، حدود ۲۵۰ میلیون دلار پول حاصل از صادرات نفت ایران به سریلانکا در این کشور بلوکه شده و امکان ترخیص آن وجود نداشت. خوشبختانه در مذاکرات اخیر ما به راه حلی مکتوب رسیدیم تا این پول و سود آن در سال‌های گذشته در قالب کالاهایی مانند چای به ایران بازگردد.»

کمی پس از اظهارات این مسئول ایران، در همان روز رامش پاتیرانا، وزیر کشاورزی سریلانکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز ارقام متفاوتی را اعلام کرد.

در حالی که رئیس سازمان توسعه تجارت ایران پولی را که قرار است تسویه حساب شود مربوط به ۹ سال گذشته نامیده، وزیر کشاورزی سریلانکا از تسویه حساب پول‌های مسدودشده در ۴ سال گذشته با ایران خبر می‌دهد.

علیرضا پیمان پاک همچنین از تسویه حدود ۲۵۰ میلیون دلار پول حاصل از صادرات نفت ایران به اضافه «سود» آن خبر داد، اما رامش پاتیرانا تنها از بازپرداخت این مبلغ خبر داد و در مورد سود و بهره آن سخنی نگفته است.

برای تسویه ۲۵۱ میلیون دلار با ایران، سریلانکا قرار است هر ماه تنها پنج میلیون دلار چای به ایران بفرستد که با این حساب تسویه حساب این مبلغ بیش از چهار سال به‌درازا خواهد انجامید.

این‌که آیا ایران قرار است بهره بانکی مسدود ماندن بخش اعظم پول خود برای چهار سال دیگر را هم دریافت کند یا نه خبری منتشر نشده است.

استقبال ایران از دریافت کالا به جای پول‌های بلوکه‌شده خود یا در ازای صادرات نفت در شرایطی صورت می‌گیرد که یک عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید ایران بابت تهاتر نفت و کالا، هم امتیاز می‌دهد و هم تخفیف.

ایران تا یک دهه پیش در میان واردکنندگان اصلی چای از سریلانکا بود، اما به دلیل تحریم‌ها صادرات این کشور به ایران به شدت کاهش یافته است.

واردات بیشتر چای از سریلانکا به ایران در شرایطی صورت خواهد گرفت که مقام‌های رسمی بارها در مورد نابودی صنعت چای در ایران هشدار داده‌اند و مشکلات مالی چایکاران در کشور به اندازه‌ای است که چای را «مفلوک‌ترین محصول کشاورزی» ایران می‌خوانند.