دستکاری داده‌ها مبتنی بر تفکر سرمایه‌داری است/ دولت سیزدهم مساله فقر را جدی نمی‌گیرد/ آیا خط فقر ۴ میلیون تومانی واقعیت دارد؟

21/10/1400 11:34:00 ق.ظ

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با ایلنا: دستکاری داده‌ها مبتنی بر تفکر سرمایه‌داری است/ دولت سیزدهم مساله فقر را جدی نمی‌گیرد/ آیا خط فقر ۴ میلیون تومانی واقعیت دارد؟

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: این تفکر سرمایه‌داری است که بدون اینکه اقدامی انجام داده باشند به دنبال دستکاری داده‌ها برای نمایش ارتقای وضعیت و شرایط معیشتی مردم هستند. دولت سیزدهم تا اینجای کار به دنبال یاری از افرادی است که امکانات دارند و مساله فقر جدی گرفته نشده‌ است. وی ادامه داد: آنچه که اعلام می‌شود، تورم 40 درصدی است؛ می‌دانیم که تعیین نرخ تورم بستگی به اقلامی دارد که در گروه بندی‌ها انتخاب می‌شوند و قیمت برخی از کالاها تغییر قابل توجهی نداشته اما برخی دیگر از کالاها دارای اهمیت است و تغییر داشته بنابراین...

وی ادامه داد: آنچه که اعلام می‌شود، تورم 40 درصدی است؛ می‌دانیم که تعیین نرخ تورم بستگی به اقلامی دارد که در گروه بندی‌ها انتخاب می‌شوند و قیمت برخی از کالاها تغییر قابل توجهی نداشته اما برخی دیگر از کالاها دارای اهمیت است و تغییر داشته بنابراین نرخ تورم یک درصد میانگینی از مجموع وسیعی از کالاها است. موضوع مهم این است که از جمله کالاهایی که نرخ تورم بسیار بالایی داشتند کالاهای اساسی هستند که قوت غالب مردم و هزینه‌های مسکن و دارو است. حال باید دید مسئولان دولت سیزدهم می‌خواهند واقعیت را ببینند یا اینکه واقعیت را به گونه‌ای نمایش دهند که مسئولیت خود را کاهش دهند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه گاهی مواقع هم مسئولان هر چند قصد نشان دادن واقعیت‌ها را دارند اما در وهله اول به دنبال این هستند که سیاست‌های خود را با واقعیت‌های موجود تطبیق دهند، افزود: در دوره‌های گذشته شاهد آن بودیم هر فسادی که رخ داد را به تحریم‌ها ارتباط دادند و موضوعات مهم اقتصاد را با این توجیهات جلو بردند اما در واقع عدالت و سرمایه اجتماعی بر باد رفت.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

دادگاه استرالیایی در حکمی بی‌سابقه و برخلاف تصمیم دولت مجوز اقامت جوکوویچ در ملبورن را صادر کرددادگاهی در ملبورن در حکمی بی سابقه تصمیم دولت استرالیا مبنی بر ابطال ویزای جوکوویچ را غیرقانونی دانست و مجوز ماندن او در این کشور را صادر کرد.

واکنش فدراسیون کشتی به حواشی سفر به آمریکاواکنش فدراسیون کشتی به حواشی سفر به آمریکا: *آمریکا از تیم ملی کشتی آزاد برای انجام دیدار دوستانه دعوت کرده *باید احترام میهمان را رعایت کنند *آقای دبیر نیز مانند سایر اعضای تیم برای گرفتن ویزا به دوبی رفت *منتظر صدور روادید برای همه اعضای تیم هستیم

هشدار واشنگتن به تهران: حمله به اتباع آمریکایی «تبعات جدی» به همراه داردایران همزمان با دومین سالگرد ترور فرمانده سابق سپاه قدس ایران که در جریان حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد اسامی ۵۱ آمریکایی را به فهرست متهمان به دست داشتن در این ترور اضافه کرد. HelpRefugees_Indonesia وقتی واشنگتنِ بایدن حکومتی رو تهدید میکنه خیلی خنده‌داره!

نماینده ویژه آمریکا خواستار آزادی دوتابعیتی‌های زندانی در ایران شدرابرت مالی روز دوشنبه با انتشار توئیتی گفت دولت ایران برای چهارسال مراد طاهباز شهروند بریتانیایی- آمریکایی را در اوین زندانی کرده است.

پس لرزه‌های کودتا در میانمار؛ آنگ سان سوچی به دلیل استفاده از واکی تاکی به زندان محکوم شددادگاهی در میانمار که تحت حاکمیت نظامیان است، روز دوشنبه آنگ سان سوچی، مقام پیشین این کشور را که با اتهامات متعددی روبرو است، به چهار سال زندان دیگر محکوم کرد. Dear WorldBank Ur Afghan colleagues hv bn waitn for almst 150 days to ur rspnse n dy r left behind in poverty. They all vr adhered to all your transparency n accountability principles WorldBankAfg_pay_Afghan_Employees_salaries DavidMalpassWBG WBG_Poverty HartwigSchafer

سخنگوی سپاه: روایت کشته شدن «۱۰ میلیون نفر» از قول فرمانده سپاه تحریف شده استرمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، روایت خانواده دو تن از کشته‌شدگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی از اظهارات حسین سلامی، فرمانده سپاه، در دیدار با آن‌ها را «ناقض، جهت‌دار و تحریف... اشکال نداره، اگر این یارو راست میگه بیاد خودش درستشو تعریف کنه. آخه یه نفر از این چرت و پرتها میگه که به اندازه یه ارزن شرف و وجدان و مردونگی تو کل وجودش پیدا بشه. اینها که همشون لات کوچه خلوت هستن خـــاک برسرت دکتراستاد مهندس لیسانسیه پرستاراموزگاردانشمند دانشجو که چهلو سه ساله یکمشت مسلمون کوسکش کثافت خونخوار متعفن بی سواد شپشوی تخم صیقه اشغالکر غارت گردزد قاتل برشما دانش اموختگام حکومت کنه خاک برسرت ایران خفته اسلام زده یارانه خوار عرب پرست گشنه خفته بر ابر گنج جهان