دستمزد ۳۳ درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد/ هزینه‌های زندگی بدون سهم مسکن ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 61 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ایلنا گزارش می‌دهد؛ دستمزد ۳۳ درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد/ هزینه‌های زندگی بدون سهم مسکن ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی از لزوم احتسابِ «تورم کلی» و لحاظ کردن آن در مذاکرات مزدی کارگران سخن گفت. بابایی کارنامی با تاکید بر اینکه وضعیت معیشت کارگران به هیچ‌وجه خوب نیست؛ از تصمیمات مزدی شورایعالی کار انتقاد کرد و گفت: برای بهبود معیشت کارگران باید رویکردهای مزدی شورایعالی کار تغییر اساسی کند.

حال اگر قرار باشد تصمیمات مزدی به عدالت و قانون‌مداری نزدیک شود، هیچ معیاری معتبرتر از «سبد معیشت خانوار» نیست؛ دولتی‌ها در بهمن ماه سال قبل سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی را به رسمیت شناختند اما پای مذاکرات مزدی که رسید بازهم بد بودن اوضاع اقتصادی، کرونا، کسادی بازار و هزار و یک چیز دیگر را بهانه کردند تا از زیر بار اجرای قانون فرار کنند.

بنابراین نرخ سبد خوراکی‌های یک خانوار متوسط بیش از دو میلیون تومان است؛ در واقع یک خانوار ۳.۳ نفره باید بیش از ۲ میلیون تومان در ماه، صرف خرید اقلام خوراکی خانوار کنند؛ باید در نظر داشته باشیم که در محاسبه‌ی این سبد خوراکی، نرخ‌های رسمی و بسیار حداقلی مبنا قرار گرفته و ممکن است بسیاری از این اقلام با این نرخ‌ها اصلاً در بازار در دسترس نباشند؛ بنابراین باید نتیجه گرفت یک خانوار متوسط در ماه بیشتر از ۲ میلیون و ۱۹ هزار تومان برای سبد خوراکی‌ها هزینه می‌کند.

در نهایت، توفیقی با مبنا قرار دادن سبد خوراکی‌ها، سبد معیشت خانوار را محاسبه می‌کند؛ او می‌گوید: با توجه به جدول U۹۷Os۹۹T۵_۰۷ مرکز ملی آمار در خصوص متوسط هزینه خوراکی‌ها بر اساس جداول درآمدی مطابق با استانداردCOICOP داریم:این سبد ۶ میلیون و ۵۲۴ هزار تومانی بدون در نظر گرفتن سهم بهداشت و مسکن است؛ اگر سهم بهداشت را به آن اضافه کنیم، این رقم به ۶۸,۵۰۶,۵۷۵ ریال می‌رسد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز 34 میلیون و 484 هزار نفر گذشت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

چرا سکه در عرض یک هفته ۱.۵ میلیون تومان گران شد؟نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در تحلیل یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، ضمن تاکید براینکه افزایش قیمت سکه و طلا بیشتر تحت تاثیر افزایش نرخ ارز در داخل بوده است تا افزایش ۳۶ دلاری قیمت اونس جهانی در طول هفته، حباب هر قطعه سکه تمام بهار آزادی را ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرد. کص ننت
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ ابتلای بیش از ۳۰ هزار فرد زیر ۱۸ سال به کووید-۱۹
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 212 هزار و 726 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به 282 هزار و 657 نفر رسیدطی 24 ساعت گذشته با بهبودی 1506 بیمار در ترکیه شمار بهبودیافتگان از کرونا به 282 هزار و 657 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ارمنستان امروز به شهرستان ترتر آذربایجان بیش از 2 هزار گلوله توپ پرتاب کرد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »