دستمزد در صنایع مختلف متفاوت است اما بنگاه‌های کوچک قادر به پرداخت همین اندک هم نیستند/ پیمانکاران در ارتباط با معوقات کارگری تقصیر ندارند!

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 67 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی پیمانکاران عمرانی: دستمزد در صنایع مختلف متفاوت است اما بنگاه‌های کوچک قادر به پرداخت همین اندک هم نیستند/ پیمانکاران در ارتباط با معوقات کارگری تقصیر ندارند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، در سال‌های گذشته، پایه‌های مناسبات روابط کار، متاثر از سطوحِ مختلف سیاست‌گذاری لرزان بوده است. در این میان، زمانی که ظرفِ روابط کار را برای رابطه‌ی سه‌جانبه‌ی کارگر، پیمانکار و کارفرما تبیین می‌کنیم، سهم مخرب، آثار سیاست‌گذاری در سطوح یاده شده را بیشتر احساس می‌کنیم؛ کارگر از پیمانکار ناراضی است و پیمانکار از کارفرما؛ بویژه اگر کارفرمایش دولت باشد. دولت در ایران منبع خلق بدهی است؛ با اینکه بدهی‌اش را روزی پرداخت می‌کند اما جان طلبکاران را لبشان می‌رساند.

یعنی شما می‌گویید که باید تعهدات بیمه‌ای پیمانکار به هر صورت اجرا شوند اما در حوزه‌ی دستمزد موضوع به طلب پیمانکار از دولت گره خورده است؟ در این میان، کارگرانی که معوقات یا مشکل واریز نشدن حق بیمه‌های خود را دارند، هم با شکایت و اعتراض حقوق خود را پیگیری می‌کنند؛ اما شما می‌گویید که «پیمانکار» تقصیری ندارد و این روند از بالا ایراد دارد.

پیمانکار وام می‌گیرد یا وسایلشان را می‌فروشند تا دستمزد کارگران را بپردازند؛ آنهم وام ۲۴ درصد. همین حالا شرکت‌هایی را داریم که ۳ سال است نرخ تعدیل خود را نگرفته‌اند. تازه ۶ ماه از سال که می‌گذرد، دولت شاخص‌های تعدیل ۶ ماه گذشته را تعیین می‌کند. بعد پیمانکار تا بخواهد بر اساس همین شاخصِ «دولت درآورده» تایید کارفرما را بگیرد، تا انتهای سال بعد هم طلبش را دریافت نمی کند. دیگر این پول به چه درد من می‌خورد؟ پیمانکاری که نتواند پولش را بگیرد، حتما نمی‌تواند با پرسنلش، تسویه کند.

در نظر داشته باشید که باید قوانین و مقررات را درست کنیم؛ چرا که اقتصاد با دستور جلو نمی‌رود. بله، دستمزدی که پرداخت می‌شود در صنایع مختلف متفاوت است اما بنگاه‌های کوچک قادر به پرداخت همین دستمزد اندک هم نیستند. همین فشار موجب شده که تعداد شاغلان غیررسمی از از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در ۱۰ سال گذشته به ۷ تا ۱۰ میلیون نفر برسد. بنگاهی که نتواند دستمزد ۴ میلیون تومانی را پرداخت کند، بدون کارگر سر نمی‌کند، بلکه کارگری را با ۲ میلیون تومان دستمزد و بدون بیمه و قرارداد به کار می‌گیرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

جاری شدن سیل در اغلب استانهای تایلند به جز در بانکوکمقام‌های تایلند می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار خانه در ۳۲ استان این کشور از سیل اخیر آسیب دیده‌اند. این در حالیست که پایتخت این کشور یعنی بانکوک در امان مانده است. به جز دماوند و فیروزکوه
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

خبرگزاری آناتولی به تصاویر حمله داعش به مسجد شیعیان در افغانستان دست یافتخبرگزاری آناتولی به تصاویر مربوط به حمله گروه تروریستی داعش به یک مسجد شیعیان در افغانستان دست یافت. - خبرگزاری آناتولی خدایا این تروریست ها نیست و نابودشون کن، الهی آمین 🙏🌹🙏 اینا داعش نیستن خود خود طالبانن
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

واکنش لاریجانی به اظهارات طحان‌نظیف؛ مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنیدعلی لاریجانی مشاور راهبردی مقام معظم رهبری و از کاندیداهای ردصلاحیت شده انتخابات اخیر ریاست جمهوری به سخنان اخیر هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان واکنش نشان داد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

آغاز لیگ برتر با دروغ به فیفا؛ ورود به استخر آزاد، به ورزشگاه ممنوع
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

چهار کودک در آتش‌سوزی خانه‌ای در پاکستان جان باختنددر پی وقوع آتش‌سوزی در خانه‌ای در ایالت پنجاب پاکستان 7 عضو خانواده از جمله چهار کودک جان باختند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تداوم اعتراض در معادن ایران: کار بدون حقوق، بیمه و تجهیزات در اعماق زمین
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »