دستمزد در صنایع مختلف متفاوت است اما بنگاه‌های کوچک قادر به پرداخت همین اندک هم نیستند/ پیمانکاران در ارتباط با معوقات کارگری تقصیر ندارند!

27/07/1400 04:36:00 ب.ظ

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی پیمانکاران عمرانی: دستمزد در صنایع مختلف متفاوت است اما بنگاه‌های کوچک قادر به پرداخت همین اندک هم نیستند/ پیمانکاران در ارتباط با معوقات کارگری تقصیر ندارند!

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی پیمانکاران عمرانی، گفت: تورم وقتی بر روی مطالبات ریالی سرریز می‌کند به همه آسیب می‌زند اما من می‌گویم که پیمانکار در ارتباط با معوقات کارگری تقصیری ندارد و اصلا به نفعش هم نیست که از روی عمد پول کارگر را نگه دارد؛ چرا که به هر حال باید آن را پرداخت کند. به اعتقاد افرادی که اختلافاتِ روابط کار را در جهت منافع نیروی انسانی تفسیر می‌کنند، پیمانکاران در رابطه‌ی خود با کارفرمایان، از عامل انسانیِ «نیروی کار» برای دریافت مطالبات خود استفاده می‌کنند.

این دیدگاه ناشی از بدبینی است که در سال‌های گذشته ایجاد شده است؛ حالا چه در حوزه‌ی حقوق و دستمزد و چه در زمینه‌ی بیمه و مسائل تامین اجتماعی. حاکم شدن این نگاه، موجب شده که عده‌ای خواهان حذف پیمانکاران از مناسبات سه سویه‌ی «کارگر، پیمانکار و دولت» باشند و رابطه‌ی دو سویه «کارگر و کارفرما» را معقول‌تر و کم هزینه‌تر بدانند و در هر تحلیلی خواهان پیشگام شدن دولت در این زمینه شوند. این دیدگاه را تا چه اندازه قبول دارید؟

دو نوع پیمانکار در کشور داریم؛ یک نوع از این پیمانکاران، در امور خدماتی پیش‌بینی شده است که کل استفاده‌اش از پروژه به ۱۲ درصد هم نمی‌رسد. بیشتر مبالغ موضوع قرارداد پیمانکاران خدماتی هم صرف حقوق و دستمزد می‌شود. اگر دولت پول را دیرتر از موعد پیش‌بینی شده پرداخت کند، پرداخت حقوق و دستمزد هم با اخلال مواجه می‌شود. در این میان، تا پیمانکار مفاصاحسابش را از سازمان تامین اجتماعی دریافت نکند، امکان دریافت طلبش از کارفرما، که در اینجا دولت باشد را ندارد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

شرکت آلمانی آبجویی ابداع کرد که در خانه و با ترکیب پودر و آب درست می‌شود

با نزدیک شدن فصل تابستان و گرمای هوا، بازار فروش آبجو بار دیگر رونق گرفته است. اکنون یک شرکت آلمانی می‌گوید با آبجوسازی در خانه می‌خواهد این صنعت را متحول کند. ادامه مطلب >>

جاری شدن سیل در اغلب استانهای تایلند به جز در بانکوکمقام‌های تایلند می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار خانه در ۳۲ استان این کشور از سیل اخیر آسیب دیده‌اند. این در حالیست که پایتخت این کشور یعنی بانکوک در امان مانده است. به جز دماوند و فیروزکوه

خبرگزاری آناتولی به تصاویر حمله داعش به مسجد شیعیان در افغانستان دست یافتخبرگزاری آناتولی به تصاویر مربوط به حمله گروه تروریستی داعش به یک مسجد شیعیان در افغانستان دست یافت. - خبرگزاری آناتولی خدایا این تروریست ها نیست و نابودشون کن، الهی آمین 🙏🌹🙏 اینا داعش نیستن خود خود طالبانن

واکنش لاریجانی به اظهارات طحان‌نظیف؛ مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنیدعلی لاریجانی مشاور راهبردی مقام معظم رهبری و از کاندیداهای ردصلاحیت شده انتخابات اخیر ریاست جمهوری به سخنان اخیر هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان واکنش نشان داد.

آغاز لیگ برتر با دروغ به فیفا؛ ورود به استخر آزاد، به ورزشگاه ممنوع

چهار کودک در آتش‌سوزی خانه‌ای در پاکستان جان باختنددر پی وقوع آتش‌سوزی در خانه‌ای در ایالت پنجاب پاکستان 7 عضو خانواده از جمله چهار کودک جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

تداوم اعتراض در معادن ایران: کار بدون حقوق، بیمه و تجهیزات در اعماق زمین