دستور ابراهیم رئیسی برای لغو اجرای سند ۲۰۳۰؛ خامنه‌ای اجرای آن را «زیر سوال بردن استقلال کشور» دانسته بود

23/06/1400 05:27 ق.ظ

🔺 دستور ابراهیم رئیسی برای لغو اجرای سند ۲۰۳۰؛ خامنه‌ای اجرای آن را «زیر سوال بردن استقلال کشور» دانسته بود ◾ لغو سند آموزشی ۲۰۳۰ در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده بود، اما تاکنون اجرایی نشده بود. ⬇ بیشتر بخوانید:

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، هفت مصوبه این شورا، از جمله «لغو اجرای سند ۲۰۳۰» را ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا، علاوه بر لغو اجرای سند ۲۰۳۰، سایر این مصوبات ابلاغ شده، شامل بنیاد ایران‌شناسی، قانون تشکیل هیئت امنای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، تأسیس گروه برنامه‌ریزی مراکز و موسسه‌های آموزشی و پژوهشی خاص، اصلاح تکمیل آیین‌نامه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و وزارت کشور هستند.

لغو سند آموزشی ۲۰۳۰ در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده بود، اما تاکنون اجرایی نشده بود. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به‌شدت از دولت روحانی به دلیل آن چه که اجرای بی سروصدای سند ۲۰۳۰ در نهادهای آموزشی خواند، انتقاد کرده بود.

بعدها حسن روحانی اعلام کرد که ایران نسبت به اجرای این سند متعهد نیست و گفت که به رهبری گزارش‌های نادرست درباره این سند دادند، اما آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کرد که گزارش‌های رسیده به او کاملا درست است. خامنه‌‌ای اجرای سند ۲۰۳۰ را زیر سوال بردن استقلال کشور دانسته بود. headtopics.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

به یاری خدا با طالبان برنامه‌های آموزشی مشترکی خواهیم داشت

لغو دایمی اجرای سند ۲۰۳۰ یونسکو به دستور ابراهیم رئیسی

رئیسی: مصوبه 'لغو سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو' اجرا شود | DW | 13.09.2021رئیس جمهور ایران مصوبه 'لغو سند یا بیانیه آموزش ۲۰۳۰' را برای اجرا ابلاغ کرد. سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو در سال‌های اخیر یکی از موارد چالش‌برنگیز میان دولت و رهبر جمهوری اسلامی بود.

توافق درباره لغو روادید بین ایران و عراق و افزایش تعداد زائران ایرانی اربعینرئیس در نشست خبری با الکاظمی خبر داد؛ توافق درباره لغو روادید بین ایران و عراق و افزایش تعداد زائران ایرانی اربعین

محدودیت‌های تردد شبانه لغو شدسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از لغو محدودیت‌های تردد شبانه خبر داد.

رئیسی:‌ محدودیت‌های تردد شبانه لغو شدسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ایران گفت که محدودیت‌های تردد شبانه لغو شده است. - خبرگزاری آناتولی

لغو روادید بین ایران و عراقرئیس جمهور ضرورت توسعه مناسبات ایران و عراق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در نشست امروز بر اراده دو دولت به منظور توسعه روزافزون روابط تهران – بغداد در تمامی عرصه‌ها تأکید شد. بشتابید برای زیارت قبر مردگان عرب تا تموم نشده بازنده اصلی ایرانه حالا برای درمان بواسیرشون هم پول مملکت را می برند کنار قبر شش گوشه پسر ابوطالب به نیت زیارت و اما در عمل جهت تسهیل انتقال کرونا. در دورانی که مردم عقلشان به چشمشان است و محدودیتهای کرونایی را برای سفر و عزاداری و جشن می شکنند بستن مرزها بهتر است تا لغو روادید. واقعا🤔یعنی چی🙄

آرشیو

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، هفت مصوبه این شورا، از جمله «لغو اجرای سند ۲۰۳۰» را ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا، علاوه بر لغو اجرای سند ۲۰۳۰، سایر این مصوبات ابلاغ شده، شامل بنیاد ایران‌شناسی، قانون تشکیل هیئت امنای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، تأسیس گروه برنامه‌ریزی مراکز و موسسه‌های آموزشی و پژوهشی خاص، اصلاح تکمیل آیین‌نامه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و وزارت کشور هستند.

لغو سند آموزشی ۲۰۳۰ در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده بود، اما تاکنون اجرایی نشده بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به‌شدت از دولت روحانی به دلیل آن چه که اجرای بی سروصدای سند ۲۰۳۰ در نهادهای آموزشی خواند، انتقاد کرده بود.

بعدها حسن روحانی اعلام کرد که ایران نسبت به اجرای این سند متعهد نیست و گفت که به رهبری گزارش‌های نادرست درباره این سند دادند، اما آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کرد که گزارش‌های رسیده به او کاملا درست است.

خامنه‌‌ای اجرای سند ۲۰۳۰ را زیر سوال بردن استقلال کشور دانسته بود.

هم‌زمان، مقام‌های دولتی اعلام کرده بودند که با مخالفت رهبر جمهوری اسلامی، اجرای مفاد سند ۲۰۳۰ در دولت متوقف شده است.

کشمکش درباره اجرای این سند ادامه یافت تا این که در خرداد ۹۶، همزمان با جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت وقت، به خبرنگاران گفت اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی سند ۲۰۳۰ را تصویب نکند، دولت آن را اجرا نمی کند.

سند آموزشی ۲۰۳۰

سند ۲۰۳۰ بر اساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با عنوان «برنامه کاری برای ۲۰۳۰، دگرگون کردن جهان: توسعه پایدار» که سپتامبر ۲۰۱۵ به تصویب اعضا رسید، تهیه شد. این قطعنامه ۱۷ دستور کاری را برای توسعه پایدار کشورهای عضو سازمان ملل فهرست کرده است. اعضا مجبور به اجرای این قطعنامه نیستند و می‌توانند انتخاب کنند، یا آن را با شرایط خود منطبق کنند.

یکی از بخش‌های برنامه توسعه پایدار سازمان ملل، آموزش است. در برنامه سازمان ملل آمده است که تا سال ۲۰۳۰ اعضای این سازمان امکانات برابر با کیفیت بالا و فراگیر را برای همه ساکنان کشور، بدون در نظر گرفتن جنسیت و قومیت فراهم کنند.

دولت جمهوری اسلامی ایران هم آذر ماه سال ۱۳۹۵ از برنامه آموزشی خود، بر اساس برنامه سازمان ملل رونمایی کرد که منظور از سند ۲۰۳۰ در ایران، همین برنامه است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی سند ۲۰۳۰ را از دستور کار خارج کرد

برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردند که این شورا خروج اجرای سند ۲۰۳۰ از دستور کار را تصویب کرد.

خبرهای بیشتر