زندان, آمریکا, جو بایدن

زندان, آمریکا

دستور بایدن برای لغو قرارداد زندان‌های خصوصی آمریکا؛ تلاشی در جهت بهبود عدالت اجتماعی

دستور بایدن برای لغو قرارداد زندان‌های خصوصی آمریکا؛ تلاشی در جهت بهبود عدالت اجتماعی بیشتر بخوانید🔽

27/01/2021 06:30:00 ب.ظ

دستور بایدن برای لغو قرارداد زندان ‌های خصوصی آمریکا ؛ تلاشی در جهت بهبود عدالت اجتماعی بیشتر بخوانید🔽

رئیس جمهوری آمریکا از وزیر دادگستری خواست تا از این پس قرارداد زندان های خصوصی با سیست قضایی آمریکا لغو شود. جو بایدن این دستور را در جهت گسترش سیاست های مبارزه با تبعیض نژادی دانست.

جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا در راستای «سیاست های ضد نژادپرستی و عدالت محور» دستور داد تا وزارت دادگستری آین کشور قرارداد تمامی زندان های خصوصی این کشور را لغو کند.بایدن در جریان امضای این دستور گفت که دولت جدید ایالات متحده باید «کل روش خود را در مورد معضل عدالت نژادی» تغییر دهد.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند اورامانات ایران در «فهرست میراث جهانی» یونسکو قرار گرفت

پدیده زندان های خصوصی در آمریکا از قرن هجدهم آغاز شد و بدلیل سوء استفاده از زندانیان تا دهه هفتاد میلادی کنترل تمام زندان های آمریکا در قرن بیستم به کنترل دولت درآمد. با این حال از اواخر دهه ۷۰ میلادی، نوع جدیدی از زندان های خصوصی در آمریکا شکل گرفتند. این زندان ها هرچند معضلات زندان های خصوصی قرون ۱۸ و ۱۹ میلادی را ندارد، اما معایب جدیدی به وجود آورد. این معایب، اغلب حقوق بشری، تا حدی است که می توان آن را بسیار فاجعه بارتر از زندان های خصوصی تاریخی در قرون گذشته قلمداد کرد.

رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده در سخنان خود درباره پایان دادن به زندان های خصوصی، دلیل اصلی آن را «حمایت از برابری های نژادی» معرفی کرد. اما چرا؟آمریکا، کشوری با بیشترین تعداد زندانی در جهانبا وجود اینکه جمعیت ایالات متحده تنها ۵ درصد از جمعیت کل شهروندان کره خاکی را دربر می گیرد اما تعداد زندانیان این کشور یک چهارم کل زندانیان در جهان است. شمار افرادی که در ندامتگاه های آمریکا هستند از کشور چین، پرجمعیت ترین کشور جهان بسیار بالاتر است. تحلیلگران دلیل اصلی جمعیت بالای زندانیان را «خصوصی سازی زندان ها از اواخر دهه هفتاد میلادی در این کشور می دانند.» headtopics.com

سودآوری کلان شرکت های مالک زندان های خصوصیخصوصی سازی زندان ها کمابیش با حضور رونالد ریگان، رئیس جمهوری جمهوریخواه آمریکا بین سال های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ اوج می گیرد. یکی از مهم ترین پروژه های رونالد ریگان «جنگ با مواد مخدر» و قاچاقچیان آن بود. در جریان این «جنگ» زندان های دولتی توان میزبانی از محکومان را ندارند و رییس جمهوری آمریکا که به ده ها شرکت خصوصی اجازه سرمایه گذاری در زندان های خصوصی می دهد.

همین شرکت های خصوصی، که مالکیت بیش از ۱۳ زندان آمریکایی را دارند، در سه سال پایانی دوره دونالد ترامپ نزدیک به ۳ میلیارد دلار سود مالی عاید مالکان کردند. مالکان زندان های خصوصی هر چقدر تعداد زندانی ها بیشتر باشد سود کلان تری دریافت می کنند. در واقع زندانیان تبدیل به محصولات تولیدی این شرکت ها می شوند. حجم پول در گردش در زندان های امریکا بنابر آخرین اطلاعات ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است. از همه مهم تر اینکه بخشی از هزینه زندان ها توسط مالیات های شهروندان آمریکایی تامین می شود. سالانه دولت آمریکا از طریق همین مالیات ها نزدیک به ۷ میلیارد به زندان ها پرداخت می کند.

زندانی بیشتر سودآوری بیشتردر ۴ دهه اخیر لابی مالکان زندان های خصوصی موفق شد بسیاری از قوانین جزایی را برای طولانی کردن مدت زندان و همچنین تسهیل به زندان انداختن متهمان، اجرایی کند. از جمله، مجازات های شدیدتر و طولانی تر، طبقه بندی مجدد بسیاری از جرایم به عنوان جرایم فدرال، محدودیتهای مشروط، اعمال منظم حداقل مجازات ها و قانون معروف به «سه حبس»، که مجازات حبس ابد را پس از سه بار محکومیت برای برخی از متهمان در بسیاری از ایالات بدنبال می آورد.

آخرین آمارها نشان می دهند بدلیل فقر و تبعیض اقتصادی بیشترین تعداد زندانیان در ندامتگاههای آمریکا را اسپانیایی تبارها و آفریقایی تبارها تشکیل می دهند. قوانین سختگیرانه یک دهه اخیر نیز به تعداد این اقلیت ها در زندان ها افزوده است. بنا به آخرین آمارها بیش از ۱۹۰ هزار نفر در آمریکا زندانی هستند که از میان آنها ۲۱.۲ درصد ملیت آمریکایی ندارند. ۳۴.۸ درصد لاتین تبار و ۳۴.۵ درصد آفریقایی تبار هستند. در واقع نزدیک به یک سوم زندانیان آمریکایی را اقلیت های رنگین پوست تشکیل می دهند. خصوصی سازی زندان ها و قوانین سختگیرانه ده سال اخیر در حضور بیش از پیش این اقلیت ها در ندامتگاه ها تاثیر بسزایی داشته است. headtopics.com

دوازدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در تهران و کرج تا اختلال جدی اینترنت همه‌گیری پنهان؛ یتیم شدن یک میلیون‌ کودک در اثر بیماری کرونا وزارت دفاع ملی افغانستان از کشته‌شدن 187 طالب خبر داد ادامه مطلب: euronews فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.