سهام_شستا, بازنشستگان, دستمزد, کرونا, مزد, خانه کارگر, علیرضا محجوب, شستا, هفته کارگر, روز کارگر, برنامه های هفته کارگر, مجلس شورای اسلامی, دستمزد 99, مزد 99, اداره کل بهداشت کار, وزات بهداشت و درمان, جنبش کارگران معدن شیکاگو

سهام_شستا, بازنشستگان

در واگذاری سهام شستا به ذینفعان توجهی نشد/ چرا سود واگذاری را نباید بازنشستگان می‌بردند؟ / امیدوارم با تشکیل دوباره شورایعالی کار دستمزد به دومیلیون ۸۰۰ هزار تومان ارتقا یابد/ کارگران ساختمانی و فصلی به مرز گرسنگی رسیده‌اند اما از آنها حمایت نمی‌شود

دبیرکل خانه کارگر در نشست معرفی برنامه‌های هفته کارگر گفت: مراسم‌ هفته کارگر به دلیل شرایط امروز کشور به صورت مجازی برگزار می‌شود.

21/04/2020 04:47:00 ب.ظ

علیرضا محجوب مطرح کرد: در واگذاری سهام_شستا به ذینفعان توجهی نشد/ چرا سود واگذاری را نباید بازنشستگان می‌بردند؟ / امیدوارم با تشکیل دوباره شورایعالی کار دستمزد به دومیلیون ۸۰۰ هزار تومان ارتقا یابد

دبیرکل خانه کارگر در نشست معرفی برنامه‌های هفته کارگر گفت: مراسم‌ هفته کارگر به دلیل شرایط امروز کشور به صورت مجازی برگزار می‌شود.

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی)در نشست خبری ویدئوکنفرانس خانه کارگر که به منظور معرفی برنامه‌های آنلاین هفته کارگر برگزار شد، درباره سابقه تاریخی اول ماه مه اظهار داشت: هفته و روز کارگر یادآور جنبش کارگران معدن شیکاگو است که در اعتراض به ساعات طولانی کار که آن زمان از ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز بود، دست به اعتصابات زدند. این اعتراضات با مداخلات پلیس و کشته شدن تعدادی از کارگران ظاهرا تمام شد اما از آن پس اجرای هشت ساعت کار در روز به عنوان خواسته مهم کارگران معدن شیکاگو، تبدیل به قانون شد و در مقاوله‌نامه اول سازمان بین‌المللی کار نیز پذیرفته شد. سازمان بین‌المللی کار اول ماه مه را به عنوان روز کارگر به رسمیت شناخت و از آن پس همه ساله کارگران این روز را جشن می‌گیرند.

رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود شاهزاده رضا پهلوی: فرصت کوبیدن واپسین میخ به تابوت جمهوری اسلامی فراهم شده است المپیک 2020 توکیو| گرایی: آرزوی هر ورزشکاری مدال المپیک است/ به رؤیایم رسیدم- اخبار کشتی و وزنه برداری - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

 دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه امسال به علت شیوع کرونا در کشور، عرصه برای برگزاری مراسم‌ هفته کارگر تنگ شده و مجبور هستیم که این برنامه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم، گفت: انتظار داریم همه تعقیب‌کنندگان موضوعات کارگری، این جلسات را دنبال کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که مهمترین دغدغه کارگران در اول ماه مه چیست، اظهار داشت: مهم‌ترین دغدغه کارگران موضوع دستمزد، اخراج و بیکار شدنشان در ایام شیوع کرونا و مخاطرات بهداشت محیط کار و نیز بحث درمان آنهاست که در روز کارگر باید به آنها پرداخت.نماینده مردم تهران افزود: متاسفانه هنوز خطر توسعه ویروس در کارگاه‌ها مشاهده می‌شود. چند سالی‌ست که اداره کل بهداشت کار در وزات بهداشت و درمان ادغام شده و کارشناسان هرچه کوشیدند که این اتفاق رخ ندهد، اما تاثیری نداشت. امروز باید از وزارت بهداشت انتقاد کنم، چراکه تعطیلی این اداره و عدم توجهی که شده، در این شرایط که می‌توانست به داد محیط‌های کار برسد، بسیار غم‌انگیز است. headtopics.com

محجوب خاطرنشان کرد: قانون کار اجازه داده که در هر کارگاهی یک کمیته مخصوص بهداشت محیط کار وجود داشته باشد. در این حالت می‌توانست اگر کارگری در کارگاه در خطر بود یا کارگاهی به درستی لوازم بهداشتی را در اختیار کارگران قرار نمی‌داد، بلافاصله دستور به تعطیلی کارگاه بدهد.

او ادامه داد: وقتی اداره کل بهداشت کار تعطیل است و کمیته‌ها نیز تشکیل نشده و بدون اینکه کسی از آنها کار مشخصی بخواهد برخی از کمیته‌ها فعال هستند، چطور می‌توان حقوق کارگران را در این زمینه پیگیری کرد؟ تا امروز شورایعالی حفاظت فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جور این مسئله را کشیده است.

دبیرکل خانه کارگر گفت: باتوجه به شروع کار در کارگاه که شاهد ورود غالب کارگاه‌ها به چرخه کار بودیم، وزارت بهداشت و درمان باید دستور قاطع برای احیای اداره کل بهداشت محیط کار و ایجاد کمیته‌هایی که قا‌نون کار معین کرده است را می‌داد تا شاهد رسیدگی به وضعیت فعلی کارگران باشیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس طرحی برای تغییر ترکیب شورایعالی کار دارد، گفت: در حال حاضر خیلی از مباحث کارگری برای مجلس فعلی به لحاظ زمانی قابلیت رسیدگی و ارجاع از کمیسیون به صحن را ندارد. امیدواریم که در مجلس بعدی فراکسیون کارگری تشکیل شود و به مباحث کارگران توجه کافی صورت بگیرد. headtopics.com

سرلشکر سلامی: قدرت دفاعی و تهاجمی ما برای واکنش های سخت به هر دشمنی کاملاً آماده است- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim فرمانده ارتش بریتانیا: ایران خطای بزرگی مرتکب شده و باید به آن پاسخ بدهیم مراسم تجلیل از جواد فروغی قهرمان المپیک با حضور سرلشکر سلامی برگزار شد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

دبیرکل خانه کارگر تصریح کرد: متاسفانه در باب دستمزد کم‌لطفی محضی شد. پیش از عید قرار و توافقاتی صورت گرفته بود که مبلغ حداقل دستمزد شامل حق بیمه برای کارگران به 2800 هزار تومان برسد اما مصوبه شورایعالی کار عملاً نقض این توافق بود. من نمایندگان کارگر را به خاطر وظیفه‌شناسی در امضا نکردن تحسین می‌کنم. ما درخواست می‌کنیم پرداخت حداقل 2 میلیون و 800 هزار تومان به کارگران را در شورایعالی کار مجدداً بررسی کنند.

وی با اشاره به اینکه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز درخواستی مطرح شده است، گفت: امروز نیز تقریباً همه ناطقین در مجلس در خواست رسیدگی به بحث حداقل دستمزد کارگران بر اساس تورم 41 درصدی یا سبد معیشت را داشتند. انتظار ما از دولت این است که زمینه را برای وزیر محترم جهت رسیدگی به مهم‌ترین دغدغه جامعه کارگری فراهم کنند تا هیچ مستمری‌بگیری کمتر از 2800 هزار تومان دریافت نکند.

محجوب در خصوص واگذاری شستا به بورس نیز گفت: ما الزاماتی برای عرضه در بورس داریم که به هیچ‌وجه این الزامات را منکر نیستیم اما معتقدیم در یک مجموعه بزرگ، عرضه‌ی دو درصد سهام و هشت درصد آن بعدا عقلایی‌تر بود یا دادن سهم بازنشستگان که اولین عرضه برای آنها پیش‌بینی شده بود، بهتر بود. تا سهام به ارزش واقعی آن برسد. ممکن است رقمی که فروخته شده، کم باشد و این امر باعث شود که صاحبان سهم یعنی صندوق تامین اجتماعی و به طبع بیمه‌شدگان درصد قابل توجهی از مبلغ را در یک ماه آینده زیان کنند و سود نبرند. چرا این سود را نباید بازنشستگان می‌بردند؟ معلوم بود که واگذاری به مردم واقعی یعنی صاحبان سهم بهتر است.

وی افزود: من معتقدم که اصل واگذاری ابهاماتی دارد اما نحوه اجرا و توجه به ذینفعان دارای اشکال است. ما از دستگاه‌های ذیربط دلسوزی نسبت به صاحبان سهم را انتظار داریم. انتظار نداریم که مثل یک مغازه‌دار یا تاجر به موضوع نگاه کنند. قیمتی که الان در تابلو وجود دارد با قیمت عرضه فاصله دارد. شتابی که در عرضه وجود داشت باعث شد تا مشکل ایجاد شود. به هر حال ما و کارفرمایان در مورد واگذاری نظر مساعدی نداریم. بناست که در مورد واگذاری شستا اقداماتی صورت بگیرد. headtopics.com

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس در مورد مصوبه شورایعالی کار می‌تواند ورود کند، گفت: مجلس در همه قوانین مصوبه دارد. مواردی که مورد اختلاف است در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شده است. اما قاعده اصلی مصوب بودن همه قوانین توسط مجلس است. بنابراین وقتی اعلام شده که 2800 هزار تومان مبنای پرداخت‌ها به بازنشستگان همه صندوق‌ها باشد، باید این قاعده رعایت شود و این مصوبه شورایعالی کار این مسئله را نقض کرده است. سوال اینجا است کخ تامین اجتماعی از کدام محل باید این مبلغ را تامین کند؟

او ادامه داد:  امیدواریم شورایعالی کار مجددا تشکیل جلسه دهد و کف پرداختی حق بیمه را به دو هشتصد ارتقا دهد تا قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی دچار مشکل نشود.محجوب با اشاره به اینکه متاسفانه در بحران کرونا بیش از همه کارگران فصلی صدمه دیده‌اند، گفت: در خصوص مشکلات کارگران فصلی تاکنون از سوی دولت اقدامات جدی به غیر از حمایت‌های اعتباری شاهد نبوده‌ایم. ما از سه هزار نفر از کارگران ساختمانی سوال کردیم و حدود دو هزار و سیصد نفر پاسخ دادند که قبل از عید درآمدی نداشته‌اند. بنابراین صدمات جبران‌ناپذیری تا مرز گرسنگی به کارگران فصلی و ساختمانی وارد شده است.

المپیک توکیو؛ علی داودی در وزنه‌برداری مدال نقره گرفت - BBC News فارسی سازمان‌های ملیت‌های ایرانی حضور نماینده اروپا در مراسم تحلیف رئیسی را محکوم کردند المپیک توکیو؛ دونده زن اهل بلاورس پس از توقف در وین به لهستان رفت

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه ما در خانه کارگر بودجه نامحدود نداریم، گفت: تاکنون بین این کارگران کمک‌هایی توزیع کرده‌ایم اما با یک گل بهار نمی‌شود. ما از وزارت کار درخواست داریم که کمک‌هایی بین کارگران توزیع کنند و اگر نسبت به توزیع آن مشکل دارند، خانه کارگر می‌تواند کمک حال باشد.

او ادامه داد: از سازمان‌ها و موسسات خیریه می‌خواهیم که کارگران فصلی را فراموش نکنند. ما اعتقاد داریم که کارگران فصلی نیز در شرایط فعلی می‌توانند از بیمه بیکاری برخوردار باشند.وی با اشاره به اینکه تاکنون 750 هزار نفر در بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: پیش‌بینی ما این است که این رقم به بیش از یک میلیون نفر برسد بنابراین انضمام کارگران ساختمانی برای بیمه بیکاری بد نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه در هفته گذشته کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، جلسه‌ای داشت و به مسائل کرونایی کارگران پرداخت و ما سعی داریم که این مسائل را پیگیری کنیم.دبیرکل خانه کارگر خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به ما مدام از کمبود بودجه صحبت می‌کند که امیدواریم دولت به این مسائل رسیدگی کند.

ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

Telegram: Instant View

چند نفر در جهان در قرنطینه به سر می برند؟با توجه به داده‌های موجود حدود 4.5 میلیارد نفر در 110 کشور جهان به دلیل شیوع کرونا و نبود راهکار دیگری جهت مبارزه با این ویروس مجبور به خانه‌نشینی شده‌اند. حدود 4.5 میلیارد نفر در 110 کشور جهان به دلیل شیوع کرونا و نبود راهکار دیگری جهت مبارزه با این ویروس مجبور به خانه‌نشینی شده‌اند.

چرا ظریف در شرایط شیوع کرونا به سوریه سفر می‌کند؟ | DW | 19.04.2020در شرایطی که اغلب سفرها و رایزنی‌‌های حضوری دیپلماتیک متوقف شده، وزیر خارجه ایران به دمشق سفر می‌کند. چه عاملی باعث شده است که در شرایط اوج بحران کرونا ظریف تصمیم گرفته است به سوریه سفر کند؟ بشار گفته پولم ته کشیده نریزید حساب به سمت عربستان غش میکنم آقا هم چمدان های پر پول رو داده جواد ببره برلی بشار جواد امد جواد با کیف پول امد چند وقت بوده که به اسد نداده بوده حالا میخواد بهش بده

ظرفیت روزانه تست کرونا در کشور به بیش از ۱۵ هزار مورد رسیدتهران- ایرنا- رئیس بیماری‌های نوپدید و بازپدید و روابط عمومی انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: در روزهای ابتدایی گزارش بیماری کرونا ، ظرفیت تشخیصی ما در کشور حدود ۵۰۰ آزمایش در روز بود که این ظرفیت در حال حاضر به بیش از روزانه ۱۵ هزار آزمایش تشخیصی رسیده است. و نیاز چقدر است؟

افزایش قربانیان جهانی کرونا به بیش از ۱۶۵ هزار نفر/ آمریکا در صدر فهرستافزایش شمار قربانیان جهانی کرونا به بیش از ۱۶۵ هزارنفر تا لحظه انتشار این خبر شمار کلی مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان دو میلیون و ۴۰۷ هزار و ۳۴۱ نفر است که ۱۶۵ هزار و ۶۹ نفر از آن‌ها جان باخته و ۶۲۵ هزار و ۱۲۸ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

۷ ورزشکار به دلیل دوپینگ محروم شدند/ ۳ رکابزن و یک بیلیاردباز در لیست۷ ورزشکار به دلیل دوپینگ محروم شدند ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو)، اسامی هفت ورزشکار متخلف دوپینگ را که تمام مراحل مدیریت نتایج آن ها در این ستاد سپری شده و احکام قطعی آنها به تایید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) رسیده است، اعلام کرد.

شمار قربانیان کرونا در برزیل به 2462 نفر رسید