در لبنان از سال ۲۰۰۵ تاکنون چه گذشته است: جنگ، آشفتگی سیاسی، بحران اقتصادی، و ناآرامی‌های اجتماعی

  • 📰 VOA Farsi صدای آمریکا
  • ⏱ Reading Time:
  • 60 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 51%

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

صدای آمریکا ـ لبنان که روز سه شنبه یک انفجار مهیب و مرگبار را در بیروت شاهد بود در میانه بدترین بحران اقتصادی خود در چند دهه گذشته و سطحی بی سابقه از ناآرامی های اجتماعی قرار دارد.۱۴ فوریه ۲۰۰۵، انفجار مهیب یک خودروی بمبگذاری شده در مسیر عبور کاروان حامل رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، در ساحل بیروت، موجب مرگ او و ۲۱ نفر دیگر شد.

رهبرانِ مخالفان، سوریه را مقصر دانستند؛ اما دمشق ایفای هر گونه نقشی را تکذیب کرد. حزب الله لبنان نیز به شدت در مظان اتهام قرار داشت. انتظار می رود یک دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل متحد روز جمعه حکم چهار مظنون متهم به این ترور را که عضو حزب الله بودند صادر کند.در ژوئیه ۲۰۰۶، حزب الله با بازداشت دو سرباز اسرائیلی جرقه جنگ ۳۴ روزه با اسرائیل را زد که منجر به مرگ ۱۴۰۰ نفر شامل ۱۲۰۰ لبنانی شد.در مه ۲۰۰۸، یک هفته درگیری میان ستیزه جویان تحت رهبری حزب الله و حامیان دولت در بیروت و دیگر مناطق ۱۰۰ کشته به جای گذاشت.ورود به جنگ سوریه

در آوریل ۲۰۱۳، حزب الله تائید کرد که جنگجویانش را در سوریه مستقر کرده است تا از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت کنند.در اکتبر ۲۰۱۶، میشل عون، ژنرال بازنشسته ارتش لبنان، که از حمایت حزب الله برخوردار است به مقام ریاست جمهوری رسید و ۲۹ ماه بن بست سیاسی ناشی از اختلافات عمیق در پارلمان پایان گرفت.در مه ۲۰۱۸، حزب الله و متحدانش اکثریت را در اولین انتخابات پارلمانی از سال ۲۰۰۹ به دست آوردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد با حسن دیاب، نخست وزیر لبنان، گفت‌وگو کرد و به مردم لبنان بابت انفجار سهمگین در بندر بیروت که باعث کشته و زخمی شدن شمار بسیار زیادی از مردم و خسارت‌های ویران‌کننده به آن شهر شد، تسلیت گفت.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

بعد از انفجار بزرگ در بیروت، آمریکا پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است🔺بعد از انفجار بزرگ در بیروت، آمریکا پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است ⚡️مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که سه شنبه غروب به وقت واشنگتن منتشر کرد،‌ گفت که ایالات متحده پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

وزیر بهداشت لبنان: تعداد مفقودان انفجار بیشتر از قربانیان استوزیر بهداشت لبنان: *تعداد مفقودان انفجار بیشتر از قربانیان است *چهار بیمارستان در بیروت به طور کامل آسیب دیده‌ *این مسأله مشکل را پیچیده‌تر و بحران را به یک فاجعه همه‌گیر بهداشتی تبدیل کرده است *آنچه اتفاق افتاده است یک وضعیت کاملاً فاجعه بار است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عضو شورای شهر تهران: فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از بیروت در کمین تهران استعضو و رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر تهران با هشدار نسبت به وقوع حادثه مشابهی مانند انفجار بیروت در تهران، گفت که انبار نفت محله شهران مانند یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ممکن است در برگزاری کنکور از ظرفیت ورزشگاه‌ها نیز استفاده کنیموزیر علوم: ممکن است در برگزاری کنکور از ظرفیت ورزشگاه‌ها نیز استفاده کنیم غلامی:فضاهای بهتر و بیشتری را برای کنکور نیاز داشتیم که وزیر ورزش پیشنهاد استفاده از ورزشگاه‌ها را دادند که این موضوع را بررسی می‌کنیم و هرجا لازم باشد از همین ظرفیت بهره می‌گیریم
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نیترات آمونیوم موجود در اسکله بيروت از گرجستان وارد شده است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

استاندار بیروت: نیمی از شهر در اثر انفجار آسیب دیده استاستاندار بیروت: نیمی از شهر در اثر انفجار آسیب دیده است قاضی مروان عبود، استاندار بیروت با اشاره به اینکه نیمی از شهر در اثر انفجار آسیب دیده یا ویران شده، گفت: انفجار بیروت شبیه به انفجار هیروشیما و ناکازاکی بود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »