در روز خطر، اولین فراری‌ها از منطقه ما آمریکایی‌ها خواهند بود/ آبراه‌های بین‌المللی برای همه باید امن باشد

31/05/1398 10:46:00 ق.ظ

روحانی در مراسم روز صنعت دفاعی: در روز خطر، اولین فراری‌ها از منطقه ما آمریکایی‌ها خواهند بود/ آبراه‌های بین‌المللی برای همه باید امن باشد

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: آمریکا از سال ۹۶ یعنی حدود دو سال پیش توطئه جدیدی علیه ایران آغاز کرد؛ در آغاز برنامه‌ریزی‌های جنگ روانی و سیاسی بود و سپس به جنگ اقتصادی کشید، علامت‌هایی هم در سال ۹۶ و ۹۷ دریافت کردند که شاید مشوق آنها بود اما ما همواره طبق آیه شریفه ولا تحزن علیهم، هیچ گاه برابر توطئه دشمنان نه غمناک شدیم و نه دل‌مان گرفت، همیشه با روحیه لازم برابر توطئه‌ها ایستادیم. وی افزود: همیشه در روز صنعت دفاعی صنعتگران دفاعی هدیه بسیار ارزشمند و مناسبی را تقدیم ملت غیور و شریف ایران می‌کنند و امسال نیز همچنین است.

پارسال عمدتا مختص رونمایی از یک جنگنده کوثر بود که هم بال و بدنه و هم موتور توسط صنعت دفاعی ما انجام گرفته بود و پرواز این هواپیمای جنگنده هدیه صنعت دفاعی کشور به مردم عزیز ما بود.

روحانی یادآور شد: البته در طول سال هم هدایای دیگری داشتیم از جمله فعالیت زیردریایی و ناوچه‌های جدید که در زمینه قدرت دفاعی دریایی ما حائز اهمیت است. امسال و امروز با سامانه پدافند هدایی جدید که بسیار ارزشمند است مواجه هستیم اگر آن را با پدافند اس۳۰۰ و اس۴۰۰ مقایسه کنم عددش بین ۳۰۰ و ۴۰۰ است این سامانه از اس ۳۰۰ قوی‌تر و به اس۴۰۰ نزدیک است. این کار بسیار ارزشمند و هدیه بسیار بزرگی از سوی نیروهای مسلح و وزارت دفاع برای مردم عزیز ما بود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

حقوق بشر برای سال آتی هم کماکان اثرگذار است | مصطفی علایی

با توجه به روندی که در سال ۱۴۰۱ در موضوع حقوق بشر طی شد، به نظر می‌رسد این مقوله تأثیراتی جدی بر عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران داشته است. در کنار آن، درهم‌تنیدگی حقوق بشر با حوزه سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی سبب شد برخی این اعتقاد را پیدا کنند که مبحث حقوق بشر در قبال ایران یک ماهیت سیاست‌زده و امنیت‌زده پیدا کند. بر همین اساس، موضوع حقوق بشر در سال گذشته بر دو محور دیگر یعنی جنگ اوکراین و بحث پهپاد و نیز وضعیت پرونده هسته‌ای و اختلاف‌های پادمانی، سایه انداخت و این مقوله (حقوق‌بشر) به یک ضلع و پارامتر سوم برای فشار بر ایران تبدیل شد. اگر‌چه در ادوار مختلف همواره حقوق بشر مورد تأکید همه کشورها بوده است، اما چه شد که سال گذشته حساسیت‌ها در‌این‌باره بیشتر شد؟محور گفت‌وگوی «شرق» با مصطفی اعلایی، سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دیپلمات سابق ایران در نمایندگی‌های ایران در سازمان ملل قرار گرفت. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

در یک سال اخیر اتفاق افتاد؛ افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن در شهرهای اطراف تهراندر یک سال اخیر اتفاق افتاد؛ افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن در شهرهای اطراف تهران بانک مرکزی ایران پیشتر اعلام کرده بود که متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران تیرماه امسال به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید که ۹۱.۵ درصد بیش از تیر پارسال است.

راز دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا و یکی از ‌مرموزترین مناطق باستان‌شناسی جهان کشف شدراز دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا و یکی از ‌مرموزترین مناطق باستان‌شناسی جهان کشف شد به گزارش مجله «نشنال جئوگرافیک»، در سال ۲۰۰۰ میلادی مطالعات اولیه بر روی «دی ان ای» نشان داده بود افرادی که در «روپکوند» مرده‌اند از نژاد آسیای جنوبی بودند.

موافقت بیش از نیمی از آمریکایی‌ها با حمله به ایران در صورت نتیجه‌بخش نبودن تحریم‌هاموسسه گالوپ در تازه‌ترین نظرسنجی خود اعلام کرد که به‌طور کلی، کمی بیش از نیمی مردم آمریکا، در صورت ناکامی تلاش‌های اقتصادی و دیپلماتیک واشینگتن علیه ایران، با به‌کارگیری نیروی نظامی علیه ایران موافق‌اند. گزینه_نظامی گزینه_دیپلماتیک بیشتر بخوانید:

گروگانگیری در برزیل؛ تک‌تیرانداز مهاجم را در اتوبوس از پای درآورد«برای ما آن چه در نهایت ضروری به نظر رسید آن بود که به فرد گروگانگیر شلیک کنیم تا او را خنثی کرده و افراد را از درون اتوبوس نجات دهیم.»

آمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختندآمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختند بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه از سوی سازمان پزشکی قانونی ایران منتشر شد، این تعداد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، که ۳۶۷ نفر بود، بیش از ۶۵ درصد افزایش داشته است.

نبرد خان‌شیخون؛ شورشیان بعد از پنج سال 'عقب رانده شدند'نیروهای مخالف سوریه از شهر راهبردی خان‌شیخون، در استان ادلب عقب‌نشینی کردند. استان ادلب آخرین منطقه‌ایست که در دست شورشیان است. خان‌شیخون از پنج سال پیش در دست شورشیان بوده. نیروهای دولتی سوری با پشتیبانی روسیه، در هفته‌های اخیر به نزدیک خان‌شیخون رسیده و بر شدت حملات خود افزوده بودند.